Met de collegebeslissing van 6 maart 2015 (jaarnummer 1794) werden de principes en werkkaders bevestigd, die van toepassing zijn op de districtscolleges en districtsraden voor de uitvoering van hun bevoegdheden. Het college besliste om bij de goedkeuring van een aanvullend verkeersreglement, voorafgaandelijk aan de beslissing, telkens advies te vragen aan het betrokken district.
De parkeerdruk in de 20e eeuwse gordel is (zeer) hoog. Daarnaast is er ook een lange parkeerduur waardoor er weinig rotatie is en bezette parkeerplaatsen amper vrij komen gedurende de dag. Om deze parkeerproblemen aan te pakken, wordt er een zone beperkt parkeren in de 20e eeuwse gordel ingevoerd. Om het parkeerprobleem niet te verschuiven naar volgende wijken is het belangrijk om de zone ruim genoeg te nemen. In deze zone zullen alle voertuigcategoriën met een maximale toegelaten massa van 3,5ton mogen parkeren, behalve in de winkelstraten.
De nieuwe afbakening van het bepert parkeren ziet er als volgt uit:
In de betalende zones zal het donkergele tarief worden ingevoerd (0,50 euro per uur en 2,70 euro voor een dagticket), waarbij de eerste 120 minuten gratis geparkeerd kan worden. Hiervoor zal het besluit parkeerzonering nog worden aangepast en ter advies aan de districten en ter goedkeuring aan het college worden voorgelegd. Het aangepaste retributiereglement zal ook op de gemeenteraad geagendeerd worden.
In de buurt van de twee evenementenzones (zone Expo en zone Sport), blijft de huidige blauwe zone van kracht. Hier wil de stad Antwerpen er namelijk voor zorgen dat evenementenbezoekers elders parkeren. Enkel de blauwe zone zorgt er voor dat er daar maximaal twee uur geparkeerd kan worden.
De huidige blauwe zones Tir, Gitschotellei, Fruithoflaan, Turnhoutsebaan en Herentalsebaan worden mee opgenomen in de nieuwe betalende zone.
Aangezien de Singel tussen twee betalende / blauwe zones komt te liggen, wordt ook de Singel betalend. Hier zal het donkergroene tarief gelden, wat aansluit bij het tarief binnen de Singel. Het is wel mogelijk om hier aan het dagtarief te parkeren aangezien langparkeerders niet storend zijn op de Singel.
Het winkelstraatparkeren blijft van kracht. In de Bredabaan (district Merksem) en de Abdijstraat (district Antwerpen) wordt het winkelstraatprincipe bestendigd. Op de parking van het districtshuis Merksem in de Borrewaterstraat wordt het winkelstraatprincipe ingevoerd. In deze winkelstraten worden E9b-borden ingericht, wat betekent dat hier enkel personenauto's, auto's voor dubbel gebruik, minibussen en motorfietsen mogen parkeren.
Deze volledige zone telt dan 10 winkelstraten:
De nieuwe regeling van betalende en blauwe zones in de 20e eeuwse gordel gaat van kracht op 1 april 2019.
Op basis van wijzigingen in de parkeerdruk of klachten van bewoners na invoering wordt het gebied uitgebreid.
De parkeerdruk in de 20e eeuwse gordel wordt mee veroorzaakt door pendelaars die daar langdurig parkeren om dan verder te reizen met de tram, bus of Velo naar de binnenstad. Deze wagens bezetten voor lange periodes de parkeerplaatsen waardoor er weinig rotatie is. Op die manier creëren ze een bijkomende verhoogde parkeerdruk in de woonbuurten, waar de huidige bewoning en bedrijvigheid voorheen minder aanleiding waren voor klachten over parkeerproblematiek. Rond de stad Antwerpen zijn verschillende P+R’s beschikbaar die momenteel ook worden uitgebreid. Dit is de ideale parking voor pendelaars die verder met het openbaar vervoer of (elektrische) (deel)fiets naar de binnenstad willen reizen. Door de 20e eeuwse gordel betalend te maken, zullen pendelaars aangemoedigd worden om gebruik te maken van de P+R’s waardoor de woonwijken worden ontlast.
De stad Antwerpen geeft bij de verdeling van het beschikbare aantal parkeerplaatsen op straat voorrang aan bewoners. Bewoners die gedomicilieerd zijn in bepaalde delen van de stad waar betalend- of schijfparkeren geldt, of die net buiten zo'n zone wonen, kunnen in de meeste gevallen een digitale 'parkeervergunning voor bewoners' aanvragen. Hiermee mogen ze in bepaalde straten gratis en onbeperkt parkeren. Per wooneenheid zijn er maximaal twee 'parkeervergunningen voor bewoners' beschikbaar. Bewoners kunnen die zelf aanvragen via het e-loket van de stad Antwerpen, of langsgaan bij een stadsloket. De streefdatum hiervoor is begin februari 2019.
Fasering
Bewoners die in een bewonerszone wonen (zones waar beperkt parkeren geldt en straten die er net buiten vallen), kunnen vanaf begin 2019 maximaal twee 'parkeervergunningen voor bewoners' aanvragen waarmee ze in bepaalde straten onbeperkt en gratis kunnen parkeren.
De nieuwe regeling gaat van kracht op 1 april 2019. De eerste borden worden in januari 2019 al geplaatst zodanig dat de werken tegen ten laatste 1 april 2019 klaar zijn.
Communicatie
Een goede communicatiecampagne is belangrijk. Bewoners, bezoekers en handelaars moeten op de hoogte zijn van deze aanpassingen, zodat zij zich tijdig hieraan kunnen aanpassen. In samenspraak met de dienst Stadsontwikkeling/Communicatie zal een communicatie-aanpak opgezet en uitgerold worden.
Tijdens de overgangsperiode wordt er door de parkeerwachters sensibiliserend opgetreden met flyers. Vanaf april 2019 wordt er gehandhaafd.
Op 24 november 2008 (jaarnummer 2216) keurde de gemeenteraad het aanvullend verkeersreglement 'Zone Gitschotellei. Parkeren met beperkte parkeertijd' goed.
Op 15 december 2008 (jaarnummer 2387) keurde de gemeenteraad het aanvullend verkeersreglement 'Zone Tir. Parkeren met beperkte parkeertijd' goed.
Op 23 maart 2009 (jaarnummer 584) keurde de gemeenteraad het aanvullend verkeersreglement 'Parkeren met beperkte parkeertijd Zone Bredabaan' goed.
Op 27 april 2009 (jaarnummer 909) keurde de gemeenteraad het aanvullend verkeersreglement 'Parkeren met beperkte parkeertijd in de zone Sport' goed.
Op 28 februari 2011 (jaarnummer 279) keurde de gemeenteraad het aanvullend verkeersreglement 'Zone Herentalsebaan. Parkeren met beperkte parkeertijd' goed.
Op 31 januari 2013 (jaarnummer 10) keurde de districtsraad Wilrijk het 'Bestuursakkoord district Wilrijk' goed.
Op 2 augustus 2013 (jaarnummer 7761) keurde het college het aanvullend verkeersreglement 'Zone Turnhoutsebaan. Parkeren met beperkte parkeertijd' goed.
Op 24 november 2015 (jaarnummer 630) keurde de gemeenteraad het retributiereglement 'Parkeren op de openbare weg' goed.
Op 2 juni 2017 (jaarnummer 5104) keurde het college het aanvullend verkeersreglement 'Parkeren met beperkte parkeertijd Zone Expo' goed.
Op 9 februari 2018 (jaarnummer 1281) keurde het college het aanvullend verkeersreglement 'beperkt parkeren zone Fruithoflaan' goed.
Op 30 maart 2018 (jaarnummer 2188) keurde het college de principebeslissing en de voorgestelde werkwijze van 'Omvormen beperkte parkeerzones naar maximaal 3,5 ton' goed.
Op 30 maart 2018 (jaarnummer 2186) keurde het college het 'Voorstel invoeren bewonersparkeren' goed.
Op 6 juli 2018 (jaarnummer 6370) keurde het college het aanvullend reglement tot de politie van wegverkeer 'Parkeren met beperkte parkeertijd binnen de Singel' in de districten Antwerpen, Berchem en Borgerhout goed.
Op 6 juli 2018 (jaarnummer 6287) keurde het college het besluit 'Parkeerzonering in alle districten' goed. Hierin wordt bepaald welke tariefzone in welke straten geldt.
Op 6 juli 2018 (jaarnummer 6372) keurde het college het principebeslissing uit 'Hertekenen bewonerszones binnen de Singel en bewonerszones uittekenen in de 20e eeuwse gordel' goed.
De dienst Stadsontwikkeling/Mobiliteit krijgt meerdere meldingen over een verhoogde parkeerdruk in wijken grenzend aan (de buitenzijde van) de Singel, verder genoemd als "20e eeuwse gordel". De redenen die worden opgegeven zijn:
De resultaten van de verschillende parkeeronderzoeken bevestigen dat de parkeerdruk in de 20e eeuwse gordel is toegenomen, waardoor het voor bewoners, kortparkeerders en werknemers uit de buurt moeilijk is geworden om dichtbij hun bestemming een parkeerplaats te vinden.
Er wordt nu één aanvullend verkeersreglement opgesteld dat het beperkt parkeren binnen de Singel en in de 20e eeuwse gordel regelt. De vorige aanvullende verkeersreglementen van de verschillende zones (binnen de Singel, Tir, Expo, Fruithoflaan, Gitschotellei, Turnhoutsebaan, Herentalsebaan, Sport en Bredabaan) worden in dit aanvullend verkeersreglement opgenomen.
De bedrijfseenheid Stadsontwikkeling zal de nodige signalisatie zelf plaatsen. Er wordt budget voorzien op het budget van Mobiliteit en Parkeren Antwerpen AG en op het budget van de stad Antwerpen.
De verkeerspolitie heeft vanuit veiligheidsoogpunt volgende bemerkingen bij de opmaak van een nieuw aanvullend reglement dat het parkeren binnen de singel en in de 20e eeuwse gordel regelt:
De afdeling mobiliteit en Mobiliteit en Parkeren nemen akte van deze opmerkingen. Deze werden al geformuleerd in het besluit 'Principebeslissing en plan van aanpak - Omvormen beperkte parkeerzones naar maximaal 3,50ton'. Een aantal zaken zijn in dat besluit verduidelijkt in de argumentatie.
De districtsraad Hoboken geeft een gunstig advies op het ontwerp van het aanvullend reglement met betrekking tot de politie van het wegverkeer voor "Parkeren met beperkte parkeertijd binnen de Singel en in de 20e eeuwse gordel" in de districten Antwerpen, Berchem, Borgerhout, Deurne, Hoboken, Merksem en Wilrijk. Het advies van de districtsraad geldt enkel voor de straten die tot het district Hoboken horen. Dit reglement is ter vervanging van volgende aanvullende verkeersreglementen:
In een volgende fase van het aanvullend reglement met betrekking tot de politie van het wegverkeer voor "Parkeren met beperkte parkeertijd binnen de Singel en in de 20e eeuwse gordel" in de districten Antwerpen, Berchem, Borgerhout, Deurne, Hoboken, Merksem en Wilrijk, dient het district Hoboken nog verder onderzocht, opgenomen,
betrokken te worden.