Tijdens de uitvoering en naar het einde van de uitvoering zijn er enkele wijzigingen gebeurd, wat aanleiding geeft tot volgende verrekeningen.
In de kopgevel van koetshuis - blok A zitten drie buizen, die uitgebroken moeten worden en waarvan vermoeden bestaat dat deze asbesthoudend zijn.
De offerte (verrekening 1), ingediend door de aannemer, bedraagt 202,88 euro (onderzoek) + 1.590,00 euro (afbraak) = 1 .792,88 euro, exclusief btw.
Omwille van strikte regels rond het uitbreken en afvoeren van asbesthoudende elementen en de daaraan gekoppelde kostprijs, wordt voorafgaand labo-onderzoek gedaan. Het onderzoek geeft uitsluitsel dat de elementen asbesthoudend zijn. Ondanks de beperkte hoeveelheid zijn deze ingewerkte elementen met de nodige omzichtheid uit te breken en af te voeren, waardoor de kostprijs verantwoord is.
De aannemer vraagt geen termijnverlenging.
In de aanneming is voorzien om het bestaande houten buitenschrijnwerk langs de buiten- en binnenzijde te schilderen. Het sluitwerk van de ramen en hoge poortramen is in de loop der jaren verwijderd. De ramen zijn met nagelplaten afgesloten om te beschermen tegen inbraak.
Hoewel het de bedoeling is de koetshuizen casco op te leveren, is het naar toekomstige exploitatie een meerwaarde om de ramen en de hoge poortramen terug operationeel te maken (openen en sluiten) door het leveren en plaatsen van opbouw en inbouw sluitwerk, dat rekening houdt met het historische (en beschermde) karakter van de koetshuizen.
De offerte (verrekening 3 quinquies), ingediend door de aannemer, bedraagt 8.841,49 euro, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
Het verrekeningsvoorstel is gebaseerd op de aankoopprijs van de materialen, kosten en winst van de aannemer. Daarnaast zijn de nodige werkuren voor de plaatsing, het voorbereiden van de ondergrond en aanpassingen aan het buitenschrijnwerk aangerekend. Rekening houdend met een vrij hoge aankoopkost voor specifiek hang-, en sluitwerk naar historisch model en de grote hoeveelheid benodigde stukken die elk apart te plaatsen zijn met de nodige zorg, voorbereiding en afregeling, is het voorstel aanvaardbaar.
De aannemer vraagt vijf werkdagen termijnverlenging, waarvan twee werkdagen, in onderling akkoord, worden goedgekeurd.
Wijziging opdracht
Verrekening 4: gevels stoomreinigen in plaats van chemisch reinigen
In de aanneming is voorzien om de bestaande verflagen van de gevels te verwijderen. Deze lagen zijn dermate goed hechtend dat het verwijderen ervan de onderliggende, te behouden pleisterlaag zou aantasten. De bestaande oppervlakten zijn wel voorafgaand het nieuwe schilderwerk grondig te reinigen door middel van stoom.
De offerte (verrekening 4), ingediend door de aannemer:
- stoomreinigen van de gevel ter voorbereiding van de schilderwerken blok A: FH = 246,55 m² x 14,53 euro/m² = 3.582,37 euro, exclusief btw;
- stoomreinigen van de gevel ter voorbereiding van de schilderwerken blok B: FH = 269,43 m² x 14,53 euro/m² = 3.914,82 euro, exclusief btw;
- art.81.19.10A buitenschilderwerken op bepleistering/restauratie – verwijderen verflagen: FH = -246,55 m² x 31,17 euro/m² = -7.684,96 euro, exclusief btw;
- art.81.19.10B buitenschilderwerken op bepleistering/restauratie – verwijderen verflagen: FH = -269,43 m² x 31,17 euro/m² = -8.398,13 euro, exclusief btw.
Totaal in meer: 7.497,19 euro, exclusief btw.
Totaal in min: -16.083,09 euro, exclusief btw.
Saldo: 8.585,90 euro in min, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
De eenheidsprijs voor het reinigen met stoom is marktconform. De aannemer vraagt geen termijnverlenging.
Wijziging opdracht
Verrekening 5: maken, plaatsen en afwerken van een druipneus onder de ramen van de dakkapellen
Tussen de vaste onderregel van het raam en de opstaande gootbekleding zit een kitvoeg in hetzelfde vlak. Een druipneus op de vaste onderregel draagt bij tot duurzaam onderhoud en beschermt extra tegen waterinsijpeling.
De offerte (verrekening 5 bis), ingediend door de aannemer, bedraagt 787,50 euro, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
De eenheidsprijs voor het maken, plaatsen en afwerken van de geprofileerde druipneus voor de zes ramen was aanvankelijk hoog (140 euro/m), maar is aangepast naar een marktconforme eenheidsprijs (105 euro/m).
De aannemer vraagt twee werkdagen termijnverlenging, waarvan één werkdag, in onderling akkoord, wordt goedgekeurd.
Wijziging opdracht
Verrekening 6: plaatsen van lood op de steunberen van de tuinmuur
Omwille van de duurzaamheid is het aangewezen dat de bovenzijde van de steunberen van de tuinmuur worden afgedekt met lood.
De offerte (verrekening 6), ingediend door de aannemer, bedraagt 465,00 euro, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
Loodwerken zijn niet voorzien voor de restauratie van de tuinmuur, maar zijn wel nodig voor deze bescherming. De prijs wordt aanvaard. De aannemer vraagt één werkdag termijnverlenging, welke, in onderling akkoord, niet wordt goedgekeurd.
Wijziging opdracht
Verrekening 7: afkappen en cementeren van de plint van de tuinmuur aan grachtzijde
De cementering van de plint van de tuinmuur in het verlengde van de plint van koetshuis – blok A (grachtzijde) is in slechte staat.
De offerte (verrekening 7bis) voor het afkappen en (waterdicht) cementeren, ingediend door de aannemer, bedraagt 1.010,97 euro, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
Aanvankelijk heeft de aannemer offerte bezorgd met nieuwe éénheidsprijzen (totaal 2.180,00 euro). De offerte is aangepast, gebaseerd op aanbestedingsprijzen. De aangepaste offerte wordt aanvaard.
De aannemer vraagt drie werkdagen termijnverlenging, waarvan twee werkdagen, in onderling akkoord, worden goedgekeurd.
Wijziging opdracht
Verrekening 8: herstellen van de bestaande goten
De bestaande, koperen goten, dakafvoeren en vergaarbakken worden behouden. Op bepaalde plaatsen, die pas zichtbaar zijn geworden bij uitvoering van de dakwerken, zijn herstellingen nodig.
De offerte (verrekening 8 bis), ingediend door de aannemer, bedraagt 2.470,46 euro, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
Voor het plaatselijk herstel van de goten komt het aangegeven materiaalgebruik overeen met het aantal ingrepen en de uitgevoerde werken, ter plaatse uitgevoerd. Het aantal gepresteerde uren is relevant. Het voorstel wordt aanvaard. De aannemer vraagt één werkdag termijnverlenging, welke wordt goedgekeurd.
Wijziging opdracht
Verrekening 9: plaatsen bijkomende strook kasseien
Voor het behandelen van de plintzone van de koesthuizen tot onder het maaiveld moet een strook kasseien uitgebroken en teruggeplaatst worden in het patroon (waaiervorm) van de parkweg. Dit is niet voorzien binnen de aanneming.
De offerte (verrekening 9), ingediend door de aannemer, bedraagt 3.197,35 euro, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
De uitgevoerde werken en respectievelijke hoeveelheden zijn gebaseerd op éénheidsprijzen bij aanbesteding. De totale oppervlakte is een strook met totale lengte van de koetshuizen x 0,5 meter. Onder de nieuw te plaatsen kasseien is een steviger zandcementbedding geplaatst in aansluiting met de koetsgebouwen. Het voorstel wordt aanvaard.
De aannemer vraagt vijf werkdagen termijnverlenging, welke worden goedgekeurd.
Bij de buitenaanleg was een dorpel in blauwe hardsteen voorzien ter hoogte van de tuinmuur. Deze vervalt:
- Artikel 90.75 natuursteen tussendorpels: FH = - 0,22 m³ x 6 671,19 euro/m³ = -1.467,66 euro, exclusief btw.
Wijziging opdracht
Verrekening 10: verbruik nutsaansluitingen
Bij aanvang en op het einde van de werken zijn de meterstanden van water, elektriciteit en gas van beide koetshuizen genoteerd.
De verrekening (verrekening 10 bis), ingediend door de aannemer, bedraagt 259,81 euro in min, exclusief btw.
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
Het verbruik is vastgesteld op basis van de meterstanden. De éénheidsprijzen zijn afgetoetst op basis van het jaarverbruik en bijgestuurd. Het aangepaste voorstel is aanvaard.
Niet uitgevoerde werken
Tijdens uitvoering is beslist de uitvulling van de vloeren in beide koetshuizen niet uit te voeren om te vermijden dat bij latere plaatsing van leidingen deze uitvulling (deels) terug is uit te breken:
- artikel 26.48a betonrenovatie - herstelling/egalisatiemortel blok A ten bedrage van 8.299,46 euro, exclusief btw;
- artikel 26.48b betonrenovatie - herstelling/egalisatiemortel blok B ten bedrage van 8.313,42 euro, exclusief btw.
Totaal niet uitgevoerde werken: 16.612,88 euro, exclusief btw.
Vergoeding verminderde aannemingssom
Verwijzend naar KB Uitvoering van 14/01/2013 art. 80 §5 vraagt de aannemer een vergoeding omwille van de verminderde aannemingssom.
De vraag van de aannemer bedraagt 17,5% van de verminderde aannemingssom 8.791,30 euro, zijnde 1.538,48 euro, exclusief btw.
De aannemer verantwoordt 17,5% winstderving als volgt:
projectleiding/werfinrichting |
8% |
interne administratie |
6% |
verzekering |
1%
|
stelling |
2,5%
|
Advies bedrijfseenheid Vastgoed.
De aannemer heeft de vraag voor vergoeding tijdig gesteld. Artikel 80, §5 is van toepassing: 10% op de verminderde aannemingsom.
Een verhoogd percentage wordt in dit geval gedeeltelijk aanvaard, omdat in deze aanneming verschillende algemene kosten, zoals werfinrichting, plaatsbeschrijvingen, werfbord, as-built dossier,… niet zijn opgenomen in een individuele post, maar gespreid over de diverse posten van de aanneming.
Het aandeel voor stelling (2,5%) wordt niet aanvaard, omdat voor het niet-uitgevoerde werk, art.26.48 egalisatie vloer (ten bedrage van 16.612,88 euro, exclusief btw) geen stelling vereist is.
Een vergoeding van 15% op de verminderde aannemingsom bij eindafrekening (8.360,60 euro exclusief btw) ten bedrage van 1.254,09 euro exclusief btw, wordt aanvaard.
Overzicht
Voor deze verrekeningen resulteert dit in volgend resultaat, exclusief btw
verrekening |
omschrijving |
wijziging opdracht in meer |
wijziging opdracht in min |
termijnverlenging |
1/2 |
asbest |
1.792,88 euro |
|
0 |
3 |
sluitwerk |
8.841,49 euro |
|
2 |
4 |
gevels stoomreinigen |
7.497,19 euro
|
-16.083,09 euro
|
0 |
5 |
druipneus |
787,50 euro |
|
1 |
6 |
lood op steunberen |
465,00 euro |
|
0 |
7 |
plint afkappen en cementeren |
1.010,97 euro |
|
2 |
8 |
herstellen bestaande goten |
2.470,46 euro |
|
1 |
9 |
buitenaanleg |
3.197,35 euro |
-1.467,66 euro |
5 |
10 |
verbruik nutsaansluitingen |
|
-259,81 euro |
0 |
Totaal |
|
26.062,84 euro |
-17.810,56 euro |
11 werkdagen |
- een meerkost van 26.062,84 euro + 5.473,20 euro (21% btw) = 31.536,04 euro, exclusief contractuele prijsherzieningen;
- een minprijs van 17.810,56 euro + 3.740,22 euro (21% btw) = 21.550,78 euro, exclusief contractuele prijsherzieningen;
- een termijnverlenging van 11 werkdagen;
- een forfaitaire vergoeding van 1.254,09 euro, exclusief btw (niet opgelijst in bovenstaand tabel-geen wijziging).
De werken zijn voltooid op 3 september 2018 en voorlopig opgeleverd op 11 september 2018.