Terug
Gepubliceerd op 18/09/2020

2020_CBS_07291 - Groepsarchitectuur Antwerpen - Autonoom gemeentebedrijf Digipolis Antwerpen - Methodiek en principes van overdracht van de activa van de Intergemeentelijke Samenwerking Digipolis - Kennisneming

college van burgemeester en schepenen
vr 04/09/2020 - 09:00 Hofstraat
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Jinnih Beels, schepen; Annick De Ridder, schepen; Claude Marinower, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Karim Bachar, schepen; Peter Wouters, schepen; Sven Cauwelier, algemeen directeur

Afwezig

Tom Meeuws, schepen; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Sven Cauwelier, algemeen directeur

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2020_CBS_07291 - Groepsarchitectuur Antwerpen - Autonoom gemeentebedrijf Digipolis Antwerpen - Methodiek en principes van overdracht van de activa van de Intergemeentelijke Samenwerking Digipolis - Kennisneming 2020_CBS_07291 - Groepsarchitectuur Antwerpen - Autonoom gemeentebedrijf Digipolis Antwerpen - Methodiek en principes van overdracht van de activa van de Intergemeentelijke Samenwerking Digipolis - Kennisneming

Motivering

Gekoppelde besluiten

Argumentatie

Op 1/1/2021 zal de intergemeentelijke samenwerking (IGS) Digipolis zijn activiteiten stopzetten.  De twee autonome gemeentebedrijven in Antwerpen en Gent, resp. AG DigAnt en AG District09, zullen vanaf dan de activiteiten overnemen. 

Op die overgangsdatum dient het patrimonium van de IGS Digipolis (onder andere de activa en passiva, de rechten en verplichtingen) verdeeld te worden tussen Antwerpen en Gent, en overgedragen aan de respectievelijke AG’s.  Daarvoor zal worden gebruik gemaakt van de formule van ‘overdracht van bedrijfstak”, zoals voorzien in het wetboek van vennootschappen en verenigingen.

Er zullen twee overdrachtsaktes zijn:

  • overdracht van de Antwerpse vestigingseenheid van IGS Digipolis aan AG DigAnt;

  • overdracht van de Gentse vestigingseenheid van IGS Digipolis aan AG District09

De eerste akte wordt behandeld door de bestuursorganen van IGS Digipolis en AG DigAnt, de tweede door die van IGS Digipolis en AG District09.

De te volgen stappen zijn:

  • Als eerste stap worden voorstellen tot overdrachtsakte goedgekeurd door de betrokken raden van bestuur van september 2020.  Deze voorstellen zijn gebaseerd op een beschrijving van het patrimonium die zo goed mogelijk de toekomstige situatie op 31/12/2020 weerspiegelt (staat van activa en passiva per 31/12/2019, lijst van contracten van augustus 2020, …).

  • Vastlegging van de goedkeuring zal vastgelegd worden in een authentieke akte in december 2020.

  • De aktes zullen uitvoering krijgen per 01/01/2021, bij de operationele start van AG DigAnt en AG District09, simultaan met de stopzetting van de operationele activiteiten van IGS Digipolis.

  • Na de afsluit van het boekjaar 2020 van IGS Digipolis zullen, op basis daarvan, geactualiseerde overdrachtsaktes worden opgemaakt, die zullen verleden worden medio 2021.

De voorstellen tot overdrachtsakte werden opgemaakt in samenwerking met gespecialiseerde juristen van consultancybureau KPMG, en met de bedrijfsrevisor van IGS Digipolis. 


Doordat de twee vestigingseenheden van IGS Digipolis in Antwerpen en Gent vrij geïsoleerd werken, is het mogelijk om voor een aantal rubrieken te werken met een beschrijvende clausule in plaats van met gedetailleerde lijsten:

  • Het personeel wordt verdeeld volgens de plaats van tewerkstelling (Antwerpen of Gent) die vermeld staat in ieders arbeidsovereenkomst.

  • Materiële vaste activa (meubilair, IT-materiaal, voorraad, …) worden overgedragen aan een van beide AGB’s op basis van de plaats waar ze zich fysiek bevinden: Antwerpen of Gent..

  • Intellectuele eigendomsrechten over software worden verdeeld op basis van de herkomst van de financiering door Antwerpse dan wel door Gentse leden van IGS Digipolis.

Bij de aktes zullen twee bijlagen worden opgenomen:
  • een staat van activa en passiva

  • een lijst met contractuele verbintenissen (aankoopcontracten, licentiecontracten, …) die

    • ofwel zullen overgenomen worden door AG DigAnt

    • ofwel zullen overgenomen worden door AG District09

    • momenteel vanuit zowel Gent als Antwerpen gebruikt worden, en waarover met de betreffende leverancier zal afgestemd worden op welke manier dit vanaf 2021 kan blijven gebeuren.

Een specifiek paragraaf is gewijd aan de verdere afwikkeling het BBI-dossier: dit zal worden overgenomen door respectievelijk AG DigAnt en AG District09, met dien verstande dat AG DigAnt instaat voor de volledige afhandeling ervan en dat er afspraken worden gemaakt tussen AG DigAnt en AG District09 over een verdeling van de (gerechts-)kosten en een verdeling van teruggegeven bedragen.

Juridische grond

De overdracht zal uitgevoerd worden door middel van de formule van overdracht van bedrijfstak, die overeenkomstig artikel 12:103 van het Wetboek van vennootschappen en verenigingen  onderworpen wordt aan de regeling toepasselijk op de inbreng van bedrijfstak en zoals omschreven in de artikelen 12:93 tot 12:95 en artikelen 12:97 tot 12:100 WVV. Hierdoor zal de Overdracht de gevolgen hebben bedoeld in artikel 12:96 WVV en derden kunnen de bij artikel 12:102 WVV ingestelde niet-tegenwerpelijkheden doen gelden.

Aanleiding en context

Het college keurde op 22 februari 2019 (2019_CBS_01619) het principe goed om Digipolis te ontvlechten uit het intergemeentelijk samenwerkingsverband tegen uiterlijk 1 januari 2020, en te organiseren binnen de best mogelijke bedding.

Het college besliste op 6 maart 2020 (2020_CBS_01630) principieel om de activiteiten van het huidige intergemeentelijke samenwerkingsverband Digipolis, luik Antwerpen, te organiseren binnen een op te richten autonoom gemeentebedrijf (als kostendelende vereniging) tegen uiterlijk 31 januari 2021.

Op 29 juni 2020 (2020_GR_00361) richtte de gemeenteraad het autonoom gemeentebedrijf Digipolis Antwerpen formeel op. 

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college neemt kennis van de methodiek en principes van de overdracht van het patrimonium van de intergemeentelijke samenwerking Digipolis naar het AG Digipolis Antwerpen en naar AG District09.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.