Conform artikel 24 en 42 van het Omgevingsvergunningsdecreet heeft het college of de gemeentelijke omgevingsambtenaar de bevoegdheid advies uit te brengen voor de vergunningsaanvragen op haar grondgebied waarvoor de deputatie, de Vlaamse regering of de gewestelijke omgevingsambtenaar de bevoegde overheid is, tenzij:
1. de aanvraag ingediend is door het betrokken college;
2. de aanvraag louter betrekking heeft op mobiele of verplaatsbare ingedeelde inrichtingen of activiteiten.
Het college heeft op 17 november 2017 (jaarnummer 2017_CBS_08858) beslist om de adviesbevoegdheid op te nemen.
Er werd bij de deputatie een aanvraag voor een omgevingsvergunning ingediend. De aanvraag wordt behandeld volgens de gewone procedure van het Omgevingsvergunningendecreet.
De deputatie verzoekt het college of de gemeentelijke omgevingsambtenaar om:
- een openbaar onderzoek te houden;
- advies uit te brengen.
Projectnummer: | OMV_2020070150 |
Gegevens van de aanvrager: | NV SEA-TANK TERMINAL ANTWERP met als adres Polderdijkweg 24 te 2030 Antwerpen |
Ligging van het project: | Polderdijkweg 24 2030 Antwerpen |
Kadastrale gegevens: | afdeling 14 sectie A nr. 134M4 |
Vergunningsplichten: | Stedenbouwkundige handelingen |
Voorwerp van de aanvraag: | heraanleg in- en uitrit aanleg van parkeer- en wachtzone |
Omschrijving stedenbouwkundige handelingen
Relevante voorgeschiedenis
- Op 12 december 2019 verleende de deputatie van de provincie Antwerpen een omgevingsvergunning (OMV_2017006244) voor de regularisatie en uitbreiding van een kantoorgebouw en de regularisatie van een gascabine;
- Op 24 oktober 2014 verleende het college een stedenbouwkundige vergunning (HVN/B//20141924) voor de aanleg van 1 privéspoor voor de bestaande tankterminal, het versmallen van de bestaande Polderdijkweg met nutsvoorzieningen voor de terminal en de aanleg van een overkapte laadzone met piperack;
- Op 17 maart 2008 keurde de gemeenteraad van de stad Antwerpen het ontnemen van het statuut openbare weg goed voor een deel van de Polderdijkweg (vanaf de meetpost van de Vlaamse milieumaatschappij tot voorbij het vroegere douanegebouw).
Inhoud van de aanvraag
- Heraanleg van de in- en uitrit;
- Aanleg van een wachtzone voor trucks.
Adviezen
Externe adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies ontvangen | Advies |
Esso, dienst pijpleidingen | 7 augustus 2020 | Geen advies ontvangen bij opmaak van dit verslag | Geen tijdig advies ontvangen waardoor het geacht wordt gunstig te zijn |
lokale politie/ verkeerspolitie (LP/VK/SE) | 7 augustus 2020 | 14 augustus 2020 | Geen bezwaar |
Water-link (AWW) | 7 augustus 2020 | Geen advies ontvangen bij opmaak van dit verslag | Geen tijdig advies ontvangen waardoor het geacht wordt gunstig te zijn |
Interne adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies ontvangen |
stadsontwikkeling/ mobiliteit | 7 augustus 2020 | 7 augustus 2020 |
Toetsing regelgeving en beleidsrichtlijnen
Plannen van aanleg, ruimtelijke uitvoeringsplannen en verkavelingen
Het goed is gelegen in het gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan Afbakening zeehavengebied Antwerpen (Besluit van de Vlaamse regering van 30 april 2013), binnen de afbakeningslijn.
De gebieden binnen de afbakeningslijn behoren tot het zeehavengebied Antwerpen.
Met uitzondering van de deelgebieden waarvoor in dit plan voorschriften werden vastgelegd, blijven de op het ogenblik van de vaststelling van dit plan bestaande bestemmings- en inrichtingsvoorschriften onverminderd van toepassing.
Het goed is volgens voornoemd gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan bestemd als Gebied voor zeehaven- en watergebonden bedrijven.
Zulk gebied is bestemd om te functioneren als Vlaams havengebied als onderdeel van de haven van Antwerpen. Het is bestemd voor zeehavengebonden en zeehavengerelateerde industriële en logistieke activiteiten en distributie-, opslag- en overslagactiviteiten die gebruikmaken van en aangewezen zijn op de zeehaveninfrastructuur.
Alle handelingen die nodig of nuttig zijn voor de realisatie van de bestemming en voor de exploitatie van de haven en de bedrijven zijn toegelaten.
Daartoe worden ook de volgende werken, handelingen, voorzieningen, en wijzigingen gerekend:
- de aanleg en het onderhoud van infrastructuur die nodig is voor de toegankelijkheid of voor verbindingen langs de waterzijde en langs de landszijde;
- het laguneren of op een andere wijze bergen of verwerken van baggerspecie.
Daarnaast is de ontwikkeling, het herstel en de instandhouding van tijdelijke ecologische infrastructuur toegelaten.
In het gebied zijn eveneens gebouwen of lokalen voor bewakingspersoneel toegelaten.
In het gebied zijn kantoorgebouwen niet toegelaten, tenzij ze noodzakelijk zijn voor en een inherent onderdeel zijn van de exploitatie van haven en industriële activiteiten. De bestaande kantoorgebouwen kunnen behouden blijven binnen het bestaande bouwvolume op het moment van definitieve vaststelling van dit gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan. Uitbreidingen zijn niet toegelaten.
De aanvraag dient beoordeeld te worden aan de hand van de voorschriften van het ruimtelijk uitvoeringsplan.
De aanvraag is in overeenstemming met de bestemming en de voorschriften van het gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan.
Voor een straal van 500 meter rond de aanvraag is het voormelde GRUP tevens van toepassing. Hier geldt grotendeels het bestemmingsvoorschrift Gebied voor zeehaven- en watergebonden bedrijven en - voor het Hansadok - Gebied voor waterweginfrastructuur. Ten westen van de aanvraag loopt parallel met de spoorweg een overdruk met als aanduiding Leidingstraat. In het oosten lopen dwars over het Hansadok twee overdrukken met als aanduiding Leidingstraat en Hoogspanningsleiding.
Gewestelijke stedenbouwkundige verordeningen
Hemelwater: Het besluit van de Vlaamse regering van 5 juli 2013 houdende vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake hemelwaterputten, infiltratievoorzieningen, buffervoorzieningen en gescheiden lozing van afvalwater en hemelwater.
De gewestelijke hemelwaterverordening is van toepassing op de aanvraag. De aanvrager verklaart dat het hemelwater dat valt op de nieuwe verharding ten noorden van de Polderdijkweg rechtstreeks afwatert naar het dok zonder buffering of infiltratie. De aanvraag voldoet hiermee niet aan de verordening hemelwater en een afwijking wordt niet gemotiveerd. Recent werd in die omgeving echter reeds eerder een afwijking op het aspect infiltratie toegestaan. Dezelfde motivering kan gevolgd worden.
Het hemelwater dat valt op de nieuwe verharding ten zuiden van de Polderdijkweg wordt wel afgevoerd naar een buffer- en infiltratievoorziening. Deze voorziening bestaat uit over gedimensioneerde rioolbuizen. Om het infiltrerend effect te kunnen waarborgen, dienen deze buizen geperforeerd te zijn. Bij de aanleg van verhardingen in de Antwerpse haven, bedoeld als stalplaatsen voor vrachtwagens wordt de passage van het potentieel verontreinigd hemelwater langs een KWS-afscheider, alvorens het hemelwater wordt geloosd of geïnfiltreerd, toegepast. Dergelijke voorziening is hier zeker aangewezen. De passage langs een KWS-afscheider wordt opgelegd als voorwaarde, specifiek voor het potentieel verontreinigd hemelwater van de parkeerplaatsen voor vrachtwagens.
Toegankelijkheid: het besluit van de Vlaamse regering van 5 juni 2009 tot vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake toegankelijkheid.
De gewestelijke verordening toegankelijkheid is niet van toepassing op de aanvraag.
Omgevingstoets
Toetsing van de verenigbaarheid van het aangevraagde met de omgeving en de goede ruimtelijke ordening
Functionele inpasbaarheid
Langs de westzijde van een tankterminal wordt de toegang tot de site herzien en worden parkeerplaatsen voor personenwagens aangelegd. De huidige inrit blijft behouden en wordt verbreed naar 6 meter. De uitrit wordt opgebroken en meer naar het noorden verplaatst. Hier wordt nieuwe verharding aangelegd. Ter plaatse van de vroegere uitrit wordt de verharde zone tevens uitgebreid en hier worden 13 nieuwe parkeerplaatsen voor personenwagens ingericht. De bestaande omheining wordt vervangen door nieuwe omheining van hetzelfde type en wordt aangepast aan de nieuwe situatie.
Langs de westzijde van de Polderdijkweg (= toegangsweg tot de site waarvan het statuut van openbare weg ontnomen is) wordt tussen de weg en een sporenbundel een wachtzone voor trucks ingericht. Hiervoor wordt de bestaande steenslagverharding vervangen door een KWS-verharding met een oppervlakte van circa 1900 m². De wachtzone wordt ingericht met twee staanplaatsen en drie extra plaatsen waar controle van de tankwagens kan gebeuren. Om deze controle te kunnen uitvoeren, wordt een platform geplaatst. Dit platform betreft een stalen constructie met een hoogte van 4,7 meter bereikbaar via een trap. Tussen de wachtzone en de sporenbundel wordt een omheining geplaatst.
Schaal - ruimtegebruik - bouwdichtheid
De aanvraag draagt bij tot de verdere exploitatie van de tankterminal en beoogt een veiligere verkeerscirculatie op het terrein. Het gedeelte van de Polderdijkweg is gedesaffecteerd en in concessie verleend aan Sea Tank Terminal. De nieuwe parkeerplaatsen voor vrachtwagens liggen parallel aan de wegenis en er wordt gewerkt met één inrit en één uitrit wat als gunstig wordt beoordeeld.
De aanvrager geeft zelf ook aan dat men zal instaan voor de veiligheid van het verkeer op zijn concessieterrein en de nodige maatregelen gaat nemen. Om het oversteken door chauffeurs die zich gaan aanmelden bij het kantoorgebouw (dat aan de overzijde van de Polderdijkweg is gelegen) veiliger te maken, wordt aan de aanvrager aangeraden om het gebruik van belijning en zebrapaden te bekijken.
De aandacht wordt ook nog gevestigd op de acht parkeerplaatsen voor personenwagens ter hoogte van het kantoorgebouw die op 12 december 2019 vergund werden (OMV2017006244). Op basis van het huidig ingediende inplantingsplan bestaande toestand zijn deze acht autoparkeerplaatsen niet aangelegd. Uit de aanvraag is ook niet af te leiden of deze acht autoparkeerplaatsen nog gaan aangelegd worden. Er wordt aangeraden de parkeerplaatsen voor personenvoertuigen maximaal te clusteren en minimaal te spreiden langs de Polderdijkweg.
Hinderaspecten – gezondheid – gebruiksgenot – veiligheid in het algemeen
De vergunningverlenende overheid heeft het advies ingewonnen van de brandweer/risicobeheer/preventie. Dit advies is voorwaardelijk gunstig. Ook het college hecht belang aan dit advies.
Mobiliteitsimpact (onder andere toetsing parkeerbehoefte)
De aanvraag genereert geen bijkomende parkeerbehoefte.
Advies van het college
Gunstig advies te verlenen voor de aanvraag tot omgevingsvergunning onder voorwaarden.
Geadviseerde stedenbouwkundige voorwaarden
Het potentieel verontreinigd hemelwater van de staanplaatsen voor vrachtwagens dient te passeren langs een KWS-afscheider alvorens het geïnfiltreerd wordt;
Het gebruik van, onder andere, belijning en zebrapaden dient in overweging genomen te worden in functie van de veiligheid van overstekende truckchauffeurs.
Het decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning, het decreet houdende algemene bepalingen inzake milieubeleid, de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening en hun uitvoeringsbesluiten zijn van toepassing.
Procedurestap | Datum |
Ontvangst adviesvraag | 6 augustus 2020 |
Start openbaar onderzoek | 10 augustus 2020 |
Einde openbaar onderzoek | 8 september 2020 |
Gemeenteraad voor wegenwerken | geen |
Uiterste adviesdatum | 25 september 2020 |
De aanvraag werd onderworpen aan 1 openbaar onderzoek.
Ingediende bezwaarschriften en petitielijsten
Startdatum | Einddatum | Schriftelijke bezwaar-schriften | Schriftelijke gebundelde bezwaar-schriften | Petitie-lijsten | Digitale bezwaar-schriften |
10 augustus 2020 | 8 september 2020 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informatievergadering
Een informatievergadering was niet vereist en werd niet gehouden.
Het college beslist een gunstig advies, zoals geformuleerd in de argumentatie, te geven op de aanvraag, onder voorwaarden:
Stedenbouwkundige voorwaarden
- Het potentieel verontreinigd hemelwater van de staanplaatsen voor vrachtwagens dient te passeren langs een KWS-afscheider alvorens het geïnfiltreerd wordt;
- Het gebruik van, onder andere, belijning en zebrapaden dient in overweging genomen te worden in functie van de veiligheid van overstekende truckchauffeurs.
Het college geeft opdracht aan:
Dienst | Taak |
SW/V | Het advies te bezorgen aan de instantie die het advies gevraagd heeft. |