Conform artikel 24 en 42 van het Omgevingsvergunningsdecreet heeft het college of de gemeentelijke omgevingsambtenaar de bevoegdheid advies uit te brengen voor de vergunningsaanvragen op haar grondgebied waarvoor de deputatie, de Vlaamse regering of de gewestelijke omgevingsambtenaar de bevoegde overheid is, tenzij:
1. de aanvraag ingediend is door het betrokken college;
2. de aanvraag louter betrekking heeft op mobiele of verplaatsbare ingedeelde inrichtingen of activiteiten.
Het college heeft op 17 november 2017 (jaarnummer 2017_CBS_08858) beslist om de adviesbevoegdheid op te nemen.
Er werd bij de Vlaamse Regering of de gewestelijke omgevingsambtenaar een aanvraag voor een omgevingsvergunning ingediend. De aanvraag wordt behandeld volgens de gewone procedure van het Omgevingsvergunningendecreet.
De gewestelijke omgevingsvergunningscommissie verzoekt het college of de gemeentelijke omgevingsambtenaar om:
- een openbaar onderzoek te houden;
- advies uit te brengen.
Projectnummer: | OMV_2020015615 |
Gegevens van de aanvrager: | NV ELIA ASSET met als contactadres Keizerslaan 20 te 1000 Brussel |
Ligging van het project: | Scheldelaan zn, 2030 Antwerpen Nieuwe Weg 3, 2070 Zwijndrecht |
Kadastrale gegevens: | sectie A nrs. 454E, 454D, 456R, 456B2, 456Y, 456F, 456D2, 456C2, 456E2, sectie H nrs. 147C, 174H3, 274L2, 274S2, 325E, 492H, 505L, 505M, 505F, afdeling 14 sectie A nrs. 1A, 2B, 33K, 33D, 33H en 460A |
Vergunningsplichten: | Stedenbouwkundige handelingen |
Voorwerp van de aanvraag: | vervangen van bestaande geleiders op de 150kV-lijn |
Omschrijving stedenbouwkundige handelingen
Relevante voorgeschiedenis
- Op 14 september 2007 verleende de gewestelijk stedenbouwkundig ambtenaar een stedenbouwkundige vergunning (513.288) voor het plaatsen van nieuwe hoogspanningsgeleiders aan de vrije kant van de hoogspanningslijn 150 kV Scheldelaan - 7e Havendok, het trekken van nieuwe beschermingskabels en de vervanging van een bestaande aardkabel;
- Op 20 december 2006 verleende de gewestelijk stedenbouwkundig ambtenaar een stedenbouwkundige vergunning (398.721(2)) voor het bouwen van een nieuw gebouw voor 150kV, 3 kabelvelden ExxonMobil (150-375, 150-376 en 150-377), 1veld voor een 2e draadstel naar het 7e havendok, 2 verbindingen naar de railstellen van de bestaande openluchtpost;
- Op 25 maart 1999 verleende het college een stedenbouwkundige vergunning (HV/1998/AN5/1998/B/0612 – 19983361) voor het bouwen van een nieuw 36 kV gebouw, het plaatsen van duplex spoelen van de transformatoren 15//36 kV nr.1 en nr. 2 + plaatsen van massieven voor kabelwerken, aanleggen van een binnenweg voor onderhoudswerken.
Inhoud van de aanvraag
Vervangen van de bestaande geleiders op de 150kV-lijn tussen de hoogspanningsstations Scheldelaan en Zwijndrecht.
Adviezen
Externe adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies ontvangen | Advies |
lokale politie/ verkeerspolitie (LP/VK/SE) | 17 juni 2020 | 23 juni 2020 | Geen bezwaar |
Ministerie van Landsverdediging | 26 juni 2020 | 17 juli 2020 | Gunstig |
Praxair | 26 juni 2020 |
| Dit advies werd niet tijdig uitgebracht. |
ATPC | 26 juni 2020 | Dit advies werd niet tijdig uitgebracht. |
Interne adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies ontvangen |
stadsbeheer/ groen en begraafplaatsen | 17 juni 2020 | / |
Toetsing regelgeving en beleidsrichtlijnen
Plannen van aanleg, ruimtelijke uitvoeringsplannen en verkavelingen
Voor wat betreft het grondgebied Antwerpen is het goed gelegen in het gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan Afbakening zeehavengebied Antwerpen (Besluit van de Vlaamse regering van 30 april 2013), binnen de afbakeningslijn.
De gebieden binnen de afbakeningslijn behoren tot het zeehavengebied Antwerpen.
Met uitzondering van de deelgebieden waarvoor in dit plan voorschriften werden vastgelegd, blijven de op het ogenblik van de vaststelling van dit plan bestaande bestemmings- en inrichtingsvoorschriften onverminderd van toepassing.
Het goed is volgens voornoemd gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan bestemd als Gebied voor zeehaven- en watergebonden bedrijven. Het gebied is bestemd om te functioneren als Vlaams havengebied als onderdeel van de haven van Antwerpen. Het is bestemd voor zeehavengebonden en zeehavengerelateerde industriële en logistieke activiteiten en distributie-, opslag- en overslagactiviteiten die gebruikmaken van en aangewezen zijn op de zeehaveninfrastructuur. Alle handelingen die nodig of nuttig zijn voor de realisatie van de bestemming en voor de exploitatie van de haven en de bedrijven zijn toegelaten.
Daartoe worden ook de volgende werken, handelingen, voorzieningen, en wijzigingen gerekend: - de aanleg en het onderhoud van infrastructuur die nodig is voor de toegankelijkheid of voor verbindingen langs de waterzijde en langs de landszijde;
- het laguneren of op een andere wijze bergen of verwerken van baggerspecie.
Daarnaast is de ontwikkeling, het herstel en de instandhouding van tijdelijke ecologische infrastructuur toegelaten.
Het goed is volgens voornoemd gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan tevens bestemd als Gebied voor verkeers- en vervoersinfrastructuur. Dit gebied is bestemd voor verkeers- en vervoersinfrastructuur en aanhorigheden. In dit gebied zijn alle handelingen toegelaten voor de aanleg, het functioneren of aanpassing van die verkeers- en vervoersinfrastructuur en aanhorigheden. Daarnaast zijn alle handelingen met het oog op de ruimtelijke inpassing, buffers, ecologische verbindingen, kruisende infrastructuren, leidingen, telecommunicatie infrastructuur, lokaal openbaar vervoer, lokale dienstwegen en paden voor niet-gemotoriseerd verkeer toegelaten. Daarnaast is de ontwikkeling, het herstel en de instandhouding van ecologische infrastructuur toegelaten. Een deel van het gebied voor verkeersen vervoersinfrastructuur aan de R2 wordt ingericht met ecologische infrastructuur. Deze ecologische infrastructuur moet eveneens voldoen aan de voorwaarden van landschappelijke inpassing. Na aanleg van de infrastructuur kunnen voor het gedeelte van de zone dat voorlopig niet werd benut, de voorschriften van de naastliggende bestemming toegepast worden.
Van noord naar zuid loopt over het goed een overdruk met als aanduiding Hoogspanningsleiding. In het gebied, aangeduid met deze overdruk, zijn alle handelingen toegelaten voor de aanleg, de exploitatie en de wijzigingen van een hoogspanningsleiding en haar aanhorigheden. De aanvragen voor vergunningen voor een hoogspanningsleiding en aanhorigheden worden beoordeeld rekening houdend met de in grondkleur aangegeven bestemming. De in grondkleur aangegeven bestemming is van toepassing voor zover de aanleg, de exploitatie en wijzigingen van de bestaande hoogspanningsleiding niet in het gedrang worden gebracht.
Buiten de grens van het GRUP voor de Afbakening van het Zeehavengebied Antwerpen, is het goed gelegen in het gewestplan Antwerpen (Koninklijk Besluit van 3 oktober 1979 en latere wijzigingen).
Volgens dit van kracht zijnde gewestplan ligt de aanvraag in de bestemmingen Bijzondere natuurgebieden (waterzuivering, afvoerleidingen en leidingstraten), Natuurgebieden en Bestaande waterwegen. Over het gebied loopt een overdruk met als aanduiding Bestaande Hoogspanningsleiding.
De aanvraag dient beoordeeld te worden aan de hand van de voorschriften van het gewestelijk ruimtelijke uitvoeringsplan en van het gewestplan.
In het gebied, aangeduid met de overdruk Hoogspanningsleiding, zijn alle handelingen toegelaten voor de aanleg, de exploitatie en de wijzigingen van een hoogspanningsleiding en haar aanhorigheden. De aanvraag is in overeenstemming met deze bepalingen.
Voor een straal van 500 meter rond de aanvraag is het voormelde GRUP tevens van toepassing. Grotendeels gelden hier de bestemmingsvoorschriften Gebied voor Zeehaven- en watergebonden bedrijven en – voor het Industriedok – Gebied voor waterweginfrastructuur. De Scheldelaan heeft als bestemming Gebied voor verkeers- en vervoersinfrastructuur. Ten noorden van de aanvraag loopt een overdruk met als aanduiding Leidingstraat.
Buiten de afbakeningslijn is het gewestplan Antwerpen van toepassing met bestemmingen Bijzondere natuurgebieden (waterzuivering, afvoerleidingen en leidingstraten), Natuurgebieden en Bestaande waterwegen. Dwars over de bestemming Bijzonder natuurgebied loopt een overdruk met als aanduiding Bestaande leidingstraat.
Gewestelijke stedenbouwkundige verordeningen
Hemelwater: Het besluit van de Vlaamse regering van 5 juli 2013 houdende vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake hemelwaterputten, infiltratievoorzieningen, buffervoorzieningen en gescheiden lozing van afvalwater en hemelwater.
De verordening hemelwater is niet van toepassing op de aanvraag.
Toegankelijkheid: Het besluit van de Vlaamse regering van 5 juni 2009 tot vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake toegankelijkheid.
De gewestelijke verordening toegankelijkheid is niet van toepassing op de aanvraag.
Omgevingstoets
Toetsing van de verenigbaarheid van het aangevraagde met de omgeving en de goede ruimtelijke ordening
Functionele inpasbaarheid
De aanvraag betreft het vervangen van de bestaande geleiders op de 150kV-lijn tussen de hoogspanningsstations Scheldelaan en Zwijndrecht. Om enerzijds een ontdubbeling van het 150kV-netwerk in de Antwerpse haven en anderzijds een stabieler en versterkt 150kV-netwerk voor de stad Antwerpen en de Antwerpse haven te bekomen, dient een hoger vermogen te lopen doorheen de 150kV-lijn Scheldelaan-Zwijndrecht. De bestaande geleiders worden vervangen door nieuwe, hoogtechnologische geleiders die hogere stromen kunnen transporteren zonder extra belastend te zijn op de hoogspanningsmasten. Zo dienen er geen ingrijpende werken te gebeuren aan masten of funderingen. Op de nieuwe geleiders zal tevens bebakening voorzien worden.
Het vervangen van de geleiders gebeurt door een trekmachine die de nieuwe geleiders op hun plaats zal trekken. Om de masten bereikbaar te maken, wordt bij elke mast een werftoegang en werfzone voorzien.
Schaal - ruimtegebruik - bouwdichtheid
De aanvraag is in overeenstemming en verenigbaar met de ruimtelijke context van het havengebied waarbinnen deze aanvraag is gesitueerd. Er vinden noch wijzigingen plaats aan de masten zelf noch aan het tracé waardoor de schaal van de hoogspanningslijn gelijk blijft.
De hoogspanningslijn kruist echter de Schelde welke is aangeduid als Habitatrichtlijngebied – Schelde- en Durmeëstuarium van de Nederlandse grens tot Gent. De oeverzones zijn aangeduid als VEN-gebied – slikken en schorren langsheen de Schelde. In de nabijheid ligt ook het Vogelrichtlijngebied – Kuifeend en Blokkersdijk. Bij de aanvraag werd dan ook een passende beoordeling toegevoegd waarin zowel de effecten van de werken tijdens de werffase als de exploitatiefase worden onderzocht. Hieruit blijkt dat er geen permanent significant effect te verwachten valt binnen het Habitatrichtlijngebied en het VEN-gebied doordat de nieuwe geleiders op dezelfde locatie aangelegd worden als de bestaande lijn. In de werffase zal er wel verhoogde activiteit zijn maar deze is van tijdelijke aard en de effecten zijn beperkt (o.a. wegens de nabijheid van reeds sterk ontwikkelde zones met grootschalige bedrijven). Om zo veel mogelijk verstoring te vermijden, dienen de werkzaamheden buiten het broedseizoen plaats te vinden.
Visueel-vormelijke elementen
Daar er geen ingrijpende werken dienen te gebeuren aan de masten of funderingen, wijzigen de bestaande mastsilhouetten niet. Het uitzicht van de hoogspanningslijn zal licht wijzigen door het aanbrengen van bebakening, wat in de huidige toestand ontbreekt. De bebakening zal echter de zichtbaarheid van de lijn verbeteren met een mogelijk gunstig effect op de mortaliteit van avifauna.
Vanuit de passende beoordeling wordt nog als voorzorg herhaald dat de werken bij daglicht dienen plaats te vinden. Nachtelijke werkzaamheden langs de Scheldeboorden of over de Schelde met kunstlicht kunnen vleermuizen verstoren waardoor effecten op deze soortengroep zouden kunnen plaatsvinden.
Hinderaspecten – gezondheid – gebruiksgenot – veiligheid in het algemeen
De impact op de omgeving zal zich beperken tot de werffase. De werfzones worden tijdelijk verstevigd met rijplaten en eventueel houten schotten. Toegangen tot de nabijgelegen bedrijfssites zullen worden gegarandeerd. Signalisatieplannen worden tijdig voor goedkeuring overgemaakt aan de lokale politie. Zij werden om advies gevraagd en uiten geen bezwaar tegen de aanvraag.
Mobiliteitsimpact (onder andere toetsing parkeerbehoefte)
De aanvraag genereert geen bijkomende parkeerbehoefte.
Advies van het college
Gunstig advies te verlenen voor de aanvraag tot omgevingsvergunning onder voorwaarden.
Geadviseerde stedenbouwkundige voorwaarden
- de werkzaamheden dienen buiten het broedseizoen plaats te vinden;
- de werkzaamheden dienen bij daglicht plaats te vinden aangezien kunstlicht vleermuizen kunnen verstoren;
- de werfzones dienen na de werken in de oorspronkelijke toestand te worden hersteld.
Het decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning, het decreet houdende algemene bepalingen inzake milieubeleid, de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening en hun uitvoeringsbesluiten zijn van toepassing.
Procedurestap | Datum |
Ontvangst adviesvraag | 17 juni 2020 |
Start openbaar onderzoek | 26 juni 2020 |
Einde openbaar onderzoek | 25 juli 2020 |
Gemeenteraad voor wegenwerken | geen |
Uiterste adviesdatum | 6 augustus 2020 |
De aanvraag werd onderworpen aan 1 openbaar onderzoek.
Ingediende bezwaarschriften en petitielijsten
Startdatum | Einddatum | Schriftelijke bezwaar-schriften | Schriftelijke gebundelde bezwaar-schriften | Petitie-lijsten | Digitale bezwaar-schriften |
26 juni 2020 | 25 juli 2020 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informatievergadering
Een informatievergadering was niet vereist en werd niet gehouden.
Het college beslist een gunstig advies, zoals geformuleerd in de argumentatie, te geven op de aanvraag, onder volgende voorwaarden.
Geadviseerde stedenbouwkundige voorwaarden
- de werkzaamheden dienen buiten het broedseizoen plaats te vinden;
- de werkzaamheden dienen bij daglicht plaats te vinden aangezien kunstlicht vleermuizen kunnen verstoren;
- de werfzones dienen na de werken in de oorspronkelijke toestand te worden hersteld.
Het college geeft opdracht aan:
Dienst | Taak |
SW/V | Het advies te bezorgen aan de instantie die om het advies gevraagd heeft. |