Terug
Gepubliceerd op 15/07/2020

2020_CBS_06025 - Sociale Interventie - Justitieel casemanagement risicojongeren - Samenwerkingsovereenkomst - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 10/07/2020 - 09:00 Hofstraat
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Jinnih Beels, schepen; Annick De Ridder, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Karim Bachar, schepen; Peter Wouters, schepen; Tom Meeuws, schepen; Karin De Craecker, waarnemend algemeen directeur

Afwezig

Claude Marinower, schepen; Serge Muyters, korpschef; Sven Cauwelier, algemeen directeur

Secretaris

Karin De Craecker, waarnemend algemeen directeur

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2020_CBS_06025 - Sociale Interventie - Justitieel casemanagement risicojongeren - Samenwerkingsovereenkomst - Goedkeuring 2020_CBS_06025 - Sociale Interventie - Justitieel casemanagement risicojongeren - Samenwerkingsovereenkomst - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Argumentatie

Stad Antwerpen werkt samen met het parket en de lokale politie voor de aanpak van jeugddelinquentie. In de samenwerkingsovereenkomst justitieel casemanagement risicojongeren worden de basisafspraken tussen de partners over de projectmatige aanpak van bepaalde jeugddelinquentiefenomenen, vastgelegd. Dit omvat de lopende deelwerkingen van minderjarige druggebruikers en jongeren die worden opgevolgd door het Scholenprotocol maar kan ook uitgebreid worden met nieuwe deelwerkingen.

Deze samenwerkingsovereenkomst is de basis voor een geïntegreerd beleid:

  • de partners verbinden zich er formeel toe om (verder) samen te werken en informatie te delen in het kader van de opgezette deelwerkingen en dit conform de wettelijke bepalingen inzake beroepsgeheim (Art. 458 Sw.);
  • vanuit hun gemeenschappelijke doelstelling bepalen de partners gedeelde prioriteiten met betrekking tot bepaalde doelgroepen of problematieken. Op basis van de momenteel vastgelegde prioriteiten, zijn er twee deelwerkingen: 
    1. minderjarige druggebruikers;
    2. jongeren die worden opgevolgd binnen het Scholenprotocol;
  • bovenstaande deelwerkingen maken deel uit van onderhavige samenwerkingsovereenkomst en worden vervat binnen het justitieel casemanagement risicojongeren. Dit casemanagement wordt door de partners als onderdeel beschouwd van de buitengerechtelijke afhandeling op het jeugdparket. 

Dit wordt mogelijk gemaakt door de volgende engagementen van de partners:

  • vanuit de stad: 
    • met betrekking tot bovenvermelde reeds bestaande deelwerkingen werden twee VTE’s aangesteld. Deze medewerkers zijn gedetacheerd naar het jeugdparket en geven aldaar vorm aan het justitieel casemanagement risicojongeren;
  • vanuit het parket: 
    • een bijzonder vervolgings- en/of afhandelingsbeleid met betrekking tot de deelwerkingen zal worden gehanteerd voor minderjarigen woonachtig binnen stad Antwerpen;
  • vanuit de lokale politie:
    • biedt men verhoogde aandacht bij de aanpak van de deelwerkingen door onder meer gerichte acties, nultolerantie inzake vaststellen van feiten en het uitvoeren van bijkomende opdrachten uitgaande van het jeugdparket. Deze extra opdrachten worden geïntegreerd binnen de reguliere werking van politie en uitgevoerd door de daartoe bevoegde diensten van politie.

Deze samenwerkingsovereenkomst is van kracht vanaf het moment van de ondertekening en blijft lopen totdat één van de partners de overeenkomst herroept.

Juridische grond

De Ministeriële richtlijn van 16 mei 2003 bepaalt het volgende: Om de sociale hulpverlening te bevorderen, wordt in elk parket een casemanager justitie aangewezen en belast met het beleggen van permanent en georganiseerd overleg tussen de betrokken personen (bemiddelaar tussen de gerechtelijke instanties, het netwerk van hulpverlening voor therapeutisch advies en de sociale sector). Een doeltreffend strafrecht  begint waar andere mechanismen voor regulerende para-justitiële hulp hebben gefaald of zouden zijn genegeerd.

Aanleiding en context

Stad Antwerpen wil jeugddelinquentie efficiënt aanpakken. Daartoe is een goede samenwerking met de lokale politie en het jeugdparket van wezenlijk belang.

In 2002 werd het Scholenprotocol opgestart als samenwerkingsverband tussen het jeugdparket, politiezone Antwerpen, Antwerpse secundaire scholen en de stad Antwerpen. De stad nam hierbij een coördinerende rol op, waartoe één VTE werd gedetacheerd  naar het jeugdparket. 

Bijkomend werd in 2014 het casemanagement minderjarige druggebruikers opgestart. Het detacheren van een casemanager (één VTE) van de stad naar het jeugdparket  bood een antwoord op de verhoogde inzet van politie op drugbezit en het prioriteitsbeleid op parketniveau ten aanzien van druggerelateerde feiten. De samenwerkingsovereenkomst justitieel casemanagement minderjarige druggebruikers werd goedgekeurd door het college op 14 maart 2014 (jaarnummer 2732).

Het justitieel casemanagement minderjarige druggebruikers en het Scholenprotocol werden in oktober 2016 samengevoegd en omgevormd tot het justitieel casemanagement risicojongeren, om de werklast te optimaliseren en overlap van de doelgroep te vermijden. De twee VTE’s die in het verleden voor elke deelwerking apart werden aangesteld, werken sindsdien binnen het justitieel casemanagement risicojongeren als respectievelijk coördinator en casemanager. 

Door deze samensmelting ontstond de nood aan een overkoepelende overeenkomst, waarin de basisafspraken tussen de vermelde partners formeel worden bekrachtigd.

Algemene financiële opmerkingen

De middelen voor de 2VTE gedetacheerde medewerkers werden reeds voorzien in het meerjarenplan 2020-2025. 

Beleidsdoelstellingen

3 - Veilige stad
2VGS01 - Veiligheid
2VGS0103 - Leefbaarheid
2VGS010301 - Reguliere werking Maatschappelijke Veiligheid.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de samenwerkingsovereenkomst, tussen de stad Antwerpen, het parket van de procureur des Konings en de politiezone Antwerpen inzake justitieel casemanagement risicojongeren, goed.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen.