Het college van burgemeester en schepenen is volgens artikel 56 §3 1° van het decreet Lokaal Bestuur bevoegd voor daden van beheer over de gemeentelijke inrichtingen en eigendommen.
Met het Stadshavenplan 2020-2030 wordt het Waterplan+ uit 2011 geactualiseerd.
Bestuurlijke context
De bestuurlijke context wijzigde fundamenteel sinds 2011. De belangrijkste elementen hierin zijn:
Scope Stadshavenplan
Het Stadshavenplan 2020-2030 heeft volgende doelstellingen:
Het Stadshavenplan 2020-2030 heeft betrekking op het Eilandje en de Scheldekaaien zone stad binnen de bevoegdheden van de stad Antwerpen. Daarnaast doet het vanuit een geïntegreerde visie op de invulling en bestemming van de watervlakken en kades ook aanbevelingen voor andere beleidsdomeinen en partners zoals de Vlaamse Waterweg of het Havenbedrijf Antwerpen.
Visie-elementen
In 2011 werden in het Waterplan+ tien visie-elementen goedgekeurd die richting gaven aan de verdere invulling van het Waterplan+ voor het Eilandje. Deze visie-elementen zijn nog steeds actueel en zijn ook van toepassing op de Scheldekaaien zone stad. Deze visie-elementen vormen dan ook de basis voor het Stadshavenplan 2020-2030.
Krachtlijnen per deelgebied en bestemming kaai
Voor ieder onderdeel van het Eilandje en van de Scheldekaaien zone stad zijn er in het Stadshavenplan 2020-2030 krachtlijnen geformuleerd die de visie weergeven op de nautische situatie, het gewenste gebruik van de watervlakken en de kaaimuren per deelgebied. Deze zijn opgenomen in bijlage 1.
De krachtlijnen per deelgebied zijn verder vertaald naar een bestemming per onderdeel van de Stadshaven, dit op het niveau van de kaainummers. Dit detailoverzicht geeft het overzicht van het type vaart en het type ligplaats dat wordt bepaald per kaainummer. De bestemmingen uit het detailoverzicht zijn bepalend voor het ligplaatsbeheer in de Stadshaven. Om de nodige flexibiliteit te voorzien in het ligplaatsbeheer zijn er voor verschillende locaties hoofd- en nevenfuncties gedefinieerd. De hoofdfuncties hebben in principe prioriteit en zijn ook richtinggevend op lange termijn. De nevenfuncties zijn mogelijk indien de hoofdfunctie nog niet wordt ingevuld.
Projecten Stadshaven
Om de lange termijnvisie op de Stadshaven te kunnen realiseren zijn er verschillende projecten gedefinieerd die hiertoe bijdragen. Deze projecten geven uitvoering aan de verschillende visie-elementen en krachtlijnen en geven ook een overzicht van de verschillende beleidsdomeinen waarop gewerkt moet worden. Deze projecten maken deel uit van specifieke besluitvorming. De beschrijving van deze projecten in het Stadshavenplan 2020-2030 is dan ook informatief.
Volgende projecten zijn opgenomen: Innovatieve Stadshaven, haven- en maritieme erfgoedbeleving aan de Droogdokkensite, bruggen en brugbediening, pontons en steigers, duurzame Stadshaven, waterprogramma en waterbeleving, watermobiliteit, toekenning innames Stadshaven en nautisch beheer Scheldekaaien zone stad.
Uit deze projecten komen verschillende opdrachten naar voor voor de stedelijke diensten. Deze zijn opgenomen in de opdrachtentabel van dit besluit.
Aandachtspunten
Bij uitvoering van het Stadshavenplan 2020-2030 zijn er drie uitgangspunten geformuleerd:
Op 25 maart 2011 (jaarnummer 3191) keurde het college het Waterplan+ goed. Het plan legde de richting vast waarin de watervlakken van het Eilandje zich verder zouden ontwikkelen, afgestemd op de stedenbouwkundige ontwikkeling van de nieuwe stadswijk het Eilandje. De krachtlijnen en de projecten van het Waterplan+ werden sindsdien grotendeels uitgevoerd. Ondertussen is de context en de omgeving ook sterk geëvolueerd en is er nood aan een nieuwe leidende visie. Dit geactualiseerde plan zal voortaan ook de naam Stadshavenplan (2020-2030) krijgen om de nadruk meer op de interactie tussen stad en water te leggen.
Op 13 december 2019 (jaarnummer 10301) keurde het college het principiële afsprakenkader tussen de stad Antwerpen en het Havenbedrijf Antwerpen voor de Scheldekaaien, exclusief Blue Gate Antwerp, goed.
Op 18 mei 2020 (jaarnummer 323) keurde de gemeenteraad de overeenkomst met het Havenbedrijf inzake de overdracht van het Kempeneiland, Asiadok, Asia-Oostkaai, Kempisch Dok, Kattendijkkok, Houtdok Zuidzijde, Bonapartedok en aanhorigheden en inzake de flankerende afspraken goed.
Het college van burgemeester en schepenen keurt het Stadshavenplan 2020-2030 en bijhorende bijlagen goed.
Het college van burgemeester en schepenen geeft opdracht aan:
Dienst |
Taak |
MV/SHD, SW | Stedelijk project optimalisatie, automatisering en bediening op afstand van bruggen en sluizen Stadshaven opstarten met de diverse eigenaars/beheerders en de Toezichtscommissie jachthavens als vast adviserend lid. Opmaken beheersmatrix en rolverdeling binnen de stedelijke diensten op het vlak van bediening en beheer. |
SW |
Screening en analyse nautisch erfgoed naar (her)bestemming (bv. Willembrug). |
AG Vespa |
Verder uitwerken en stimuleren innovatieve Stadshaven. |
MV/SHD |
Uitwerken concessie walvoorzieningen (stroom/water). |
MV/SHD, SW, SB, OS, AG Vespa |
Onderzoek opstarten naar opportuniteit en mogelijkheden logistieke hub cruises/optimaal afvalbeheer cruises in Stadshaven. |
MV/SHD, AG Vespa, TV |
Onderzoek opstarten naar opties waterrecreatie en watersport in Stadshaven. |
SW | Voorbereiden stedelijke visie op watermobiliteit. |
MV/SHD | Uitwerken ligplaatsbeheer en vergunningenbeleid op basis van (bestemmingsplan) Stadshavenplan. |
MV/SHD | Uitwerken nautisch beheer Scheldekaaien zone stad. |
MV/SHD, AG Vespa | Uitwerken marktverkenning ontwikkeling Bonapartedok. |
MV/SHD, AG Vespa | Uitwerken planning voor de verdere renovatie van kaaimuren aan het Eilandje in samenwerking met het Havenbedrijf. |