Terug

2015_CBS_10483 - Buitenlandse voertuigkentekenhouders - Toegang tot persoonsdata. Sleutelkwestie. Collegiale brieven - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 18/12/2015 - 09:00 collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_10483 - Buitenlandse voertuigkentekenhouders - Toegang tot persoonsdata. Sleutelkwestie. Collegiale brieven - Goedkeuring 2015_CBS_10483 - Buitenlandse voertuigkentekenhouders - Toegang tot persoonsdata. Sleutelkwestie. Collegiale brieven - Goedkeuring

Motivering

Aanleiding en context

In het kader van de rapportering van de strategische cyclus werd voor kwartaal 3 van 2015 voor SMB0207  "Exploitatie en handhaving verlopen op een kwalitatieve, consequente en rechtvaardige manier." in verband met handhaving buitenlandse nummerplaten volgende sleutelkwestie geformuleerd: “GAPA probeert via DIV reeds langere tijd de kentekeninformatie en bijhorende persoonsgegevens van buitenlandse nummerplaten te vergaren. Tot op heden heeft DIV op deze verzoeken nog geen informatie verstrekt. Er zijn met Frankrijk akkoorden gesloten. De technische koppeling werkt echter niet. Met Nederland doet zich hetzelfde probleem voor. Met de andere Europese landen is er noch akkoord, noch koppeling.

Impact als de sleutelkwestie niet wordt opgelost:
Zowel stad Antwerpen als het Gemeentelijk Autonoom Parkeer- en mobiliteitsbedrijf Antwerpen lopen heel wat inkomsten mis omdat niet betaalde GAS boetes en retributies uitgeschreven op buitenlands nummerplaten niet kunnen opgevolgd worden.

Argumentatie

De stad Antwerpen, noch het Gemeentelijk Autonoom Parkeer- en mobiliteitsbedrijf (GAPA) heeft toegang tot de databases van de houders van buitenlandse nummerplaten en hun adresgegevens voor verzending van vastgestelde overtredingen, retributies en administratieve sancties op respectievelijk betalend parkeren, foutparkeren en straks ook de lage-emissiezone.

De lokale politie heeft wel toegang tot (Europese) databanken, maar deze toegangsmogelijkheid is enkel politioneel en mag niet aangewend worden door de lokale administratieve overheid. Ook de deurwaarder van GAPA heeft momenteel geen toegang tot de datasystemen van adressen van houders van buitenlandse voertuigkentekens. Verzending van uitgeschreven boetes is dus niet mogelijk door gebrek aan persoons- en adresgegevens van de voertuigkentekenhouders.

Vanuit de dienst inschrijvingen voertuigen (DIV) van de FOD Mobiliteit België krijgt GAPA de kentekeninformatie van Belgische voertuigen en bijhorende persoonsgegevens (zoals postadres). Ook de Rijksdienst voor het Wegverkeer van Nederland levert sinds maanden geen persoonsinformatie over de Nederlandse kentekens meer aan. Voor de buitenlanders is er momenteel in de praktijk van de handhaving één positieve uitzondering: de Franse voertuigen; aanvragen van Franse voertuigkentekenhouders die ingediend zijn voor 31 december 2014 werden wel gehonoreerd via manuele verwerking bij DIV. 

Dankzij een geratificeerd bilateraal verdrag met Frankrijk over uitwisseling van gegevens van kentekenhouders is effectieve handhaving met verzending van boetes aan Franse nummerplaten straks wel mogelijk. Recent ontving Gapa eindelijk een webservicelink. Momenteel wordt door de softwareleverancier deze technische koppeling voorbereid zodat een automatische bevraging mogelijk is voor alle openstaande Franse boetes. Met Nederland is al anderhalf jaar een gelijkaardige ratificering in voorbereiding door de federale overheid. In januari 2015 werd door de federale regering een voorontwerp behandeld.

Door een gebrek aan het effectief kunnen verzenden/aanmanen van deze boetes wegens geen persoonsgegevens en postadres gelieerd aan de nummerplaat leidt dit in de samenleving mogelijk tot een aanvoelen van ongelijke behandeling/discriminatie en straffeloosheid naar bepaalde groepen. We willen alles in het werk stellen om iedereen gelijk te behandelen. GAPA en ook andere steden hebben hieromtrent reeds meermaals de FOD Mobiliteit benaderd. Vooralsnog leveren deze inspanningen geen beweging op.

Naast parkeerretributies kunnen ook de Gas-boetes van buitenlandse nummerplaten, uitgeschreven door Gas-vaststellers van het parkeer- en mobiliteitsbedrijf, niet verzonden worden wegens geen postadres. Wanneer straks de lage emissie-zone ingevoerd wordt is het van wezenlijk belang automatisch toegang te krijgen tot de kentekensystemen van buitenlandse voertuigen met hun Euro-norm. De heeft voor de lokale overheden, zoals stad Antwerpen en GAPA aanzienlijke financiële gevolgen.

Vanuit het managementteam van stad Antwerpen werd in aanwezigheid van GAPA eind november 2015 een bezoek gebracht aan de Europese Commissie waar dit probleem ook aangekaart werd.

De richtlijn 2011/82/EU over “Cross-border exchange of information” (Oktober 2011), die de grensoverschrijdende informatieverstrekking van verkeersovertredingen en -boetes regelt, enkel voor veiligheidsgerelateerde verkeersboetes, zoals snelheidsovertredingen, negeren van verkeerslicht, drinken & rijden, druggebruik, niet dragen van de helm, gsm’en achter het stuur. Deze richtlijn is echter niet toepasbaar voor parkeerboetes.

Er bestaat op Europees niveau een Eucaris-systeem (EUropean CAR and driving license Information System), waarin onmiddellijk de identificatie van de eigenaar van Europese voertuigen wordt weergegeven. Dit systeem ontwikkeld onder auspiciën van DG Move is reeds geautomatiseerd en kan via gekende open-standaardkoppelingen zoals XML gekoppeld worden aan de bestaande opvolgsystemen bij GAPA van de parkeer- en gasboetes en straks ook de lage-emissiezone. Ook hier geldt dat voor dit system een beperkte toegang geldt, enkel voor de politie.

Door via een xml-koppeling de lokale overheid toegang te geven tot EUCARIS is het probleem van gebrek aan data opgelost en eindigt ook de onmogelijkheid tot aanmaning van buitenlanders tot het betalen van hun retributie of administratieve sanctie.

Stad Antwerpen/GAPA heeft er dus alle belang bij om als administratieve lokale overheid toegang te hebben tot dit soort systemen. Ook deze vraag werd vanuit de directie van GAPA aan de FOD Mobiliteit gesteld. De FOD heeft wel toegang en is lokaal aanspreekpunt voor België van dit Europees softwaresysteem.  Er is volgens de betrokken verantwoordelijke van de FOD momenteel geen koppeling mogelijk.

De stad Antwerpen/GAPA vraagt aan de minster van mobiliteit Galant en de staatssecretaris voor privacy Tommelein om de nodige maatregelen te nemen zodat de lokale overheden toegang krijgen tot EUCARIS en om eveneens de nodige wettelijke initiatieven te nemen om toegangsrechten in België cq. de Europese commissie te regelen, zodat de gewenste informatie van persoonsgegevens, Euronorm en kentekeninformatie van de Europese voertuigen toegankelijk zijn via een eenvoudige link/koppeling raadpleegbaar zijn voor lokale administratieve overheden onder meer in het kader van hergebruik van overheidsinformatie. Verder vragen we ook om intussen effectief ook de nodige bilaterale akkoorden te willen sluiten met onze buurlanden, zoals dit met Frankrijk reeds gebeurde. Hiervoor wordt onze vraag ook voorgelegd aan de minister van buitenlandse zaken Reynders.

Juridische grond

Beheersovereenkomst stad Antwerpen - Gemeentelijk Autonoom Parkeer- en mobiliteitsbedrijf Antwerpen, goedgekeurd door de gemeenteraad in de zitting van 26 januari 2015 (2015_GR_00044).

Beleidsdoelstellingen

3 - Mobiele stad
1SMB02 - Stad en haven zijn bereikbaar, (verkeers)leefbaar en verkeersveilig
1SMB0207 - Exploitatie en handhaving verlopen op een kwalitatieve, consequente en rechtvaardige manier

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de collegiale brief aan minister voor mobiliteit Galant, de minister voor buitenlands zaken Reynders en de staatssecretaris voor privacy Tommelein goed.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.

Bijlagen