Terug

2015_CBS_08812 - Organisatie en logistieke ondersteuning - Nacht van de jeugdbeweging - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 23/10/2015 - 09:00 collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_08812 - Organisatie en logistieke ondersteuning - Nacht van de jeugdbeweging - Goedkeuring 2015_CBS_08812 - Organisatie en logistieke ondersteuning - Nacht van de jeugdbeweging - Goedkeuring

Motivering

Aanleiding en context

Op 4 september 2015 diende Scouting Antwerpen Zuid vzw een aanvraag in om de Nacht van de Jeugdbeweging te organiseren in en naast de Waagnatie aan de Rijnkaai in Antwerpen op vrijdag 23 oktober 2015. 

De nacht van de jeugdbeweging is een jaarlijks evenement, en gaat nu voor de vierde keer door in de Waagnatie. De organisatoren willen hiermee alle jongeren die zich een gans jaar hebben ingezet in jeugdbewegingen in Antwerpen bedanken. 

Omdat er in de Waagnatie slechts één hal ter beschikking was, zullen de organisatoren een extra nooduitgang creëren en ook een openluchtgedeelte aan het evenemententerrein toevoegen om zo het beoogde aantal bezoekers (3.500) te kunnen ontvangen. De activiteiten binnen gaan door van 21.00 uur tot 05.00 uur. Hier wordt er enkel muziek gespeeld en zijn er togen voorzien waar men dranken kan bestellen. De activiteiten buiten eindigen om 01.30 uur. Daar staat een kleine dj booth opgesteld waar sfeermuziek gespeeld wordt voor de bezoekers die een hapje eten of de toiletten gebruiken.

Het evenement werd besproken tijdens de AGEV vergadering (adviesgroep evenementenveiligheid) op dinsdag 6 oktober 2015. Er zal een veiligheidsrondgang plaatsvinden op vrijdag 23 oktober 2015 om 17.00 uur. 

Argumentatie

De dienst ondernemen en stadsmarketing/visit Antwerpen/evenementen adviseert gunstig voor dit evenement. Het heeft een open karakter en richt zich specifiek tot de Antwerpse jeugd die zich engageert in een jeudbeweging. De vorige edities werden telkens gunstig geëvalueerd. 

Juridische grond

Op 16 december 2013 (jaarnummer 760) keurde de gemeenteraad het nieuw gebruiksreglement goed voor het ter beschikking stellen van logistiek materiaal voor evenementen.

In toepassing van artikel 7 van het retributiereglement op inname van het openbaar domein voor evenementen en manifestaties van 19 november 2013 (jaarnummer 673) worden de organisatoren vrijgesteld van retributie.

Het evenement kan plaatsvinden, indien aan de voorwaarden in het collegebesluit van 18 december 2009 (jaarnummer 18606) wordt voldaan. Dit collegebesluit behandelt de reiniging en het verwijderen van afvalstoffen bij manifestaties of feestelijkheden. Daarin wordt onder meer bepaald dat organisatoren zelf verantwoordelijk zijn voor de (dagelijkse) reiniging van de locatie en de verwijdering van afvalstoffen, tijdens en/of na de manifestatie of het evenement. Bij het niet naleven van deze voorwaarden worden de kosten voor de opkuis aan de organisator aangerekend.

Adviezen

MAS - museum aan de stroom Gunstig advies
volksgezondheid Gunstig advies

Gunstig zonder risicoanalyse van FOD Volksgezondheid.

AG Vespa vastgoedverhuringen Gunstig onder voorwaarden

De roze zone dient altijd ongehinderd toegankelijk te zijn voor hulpdiensten en dienstvoertuigen van de haven. De blauwe zone is in concessie gegeven aan Waagnatie. Het plaatsen van een inkomzone en fietsenstalling op het nieuw aangelegd plein kan enkel worden toegestaan indien deze bereikbaar zijn met de fiets of te voet. Het is uitgesloten dat het plein gebruikt wordt voor parkeren van voertuigen. 

stadsbeheer/milieuvergunningen Gunstig onder voorwaarden

Het maximum geluidsniveau (gemeten als LAmax,slow) mag niet hoger zijn dan 92 dB(A).
Het waargenomen geluid mag 1,5 meter voor de gevels van de dichtstbijgelegen woningen niet hoger zijn dan 75 dB(A) en 85 dB(C).

district Antwerpen Gunstig advies
lokale politie/openbare orde/evenementen Gunstig advies
stadsbeheer/stadsreiniging/bijzonder interventieteam Gunstig onder voorwaarden

Dit evenement kan plaatsvinden, indien aan de voorwaarden beslist in het collegebesluit van 18 december 2009 (jaarnummer 18606) wordt voldaan. Daarin wordt onder meer bepaald dat organisatoren zelf moeten in staan voor de (dagelijkse) reiniging van de locatie en de verwijdering van afvalstoffen, tijdens en/of na de manifestatie of het evenement.
Bij het niet naleven van deze voorwaarden worden de kosten voor de opkuis aan de organisator aangerekend.

Daarnaast moeten organisatoren er ook voor zorgen dat:
• er geen schade wordt aangericht aan het openbaar groen;
• alle zwerfvuil afkomstig van deze manifestatie (ook hetgene dat zich heeft verspreid naar omliggende straten en pleinen), onmiddellijk na afloop wordt opgeruimd;
• alle eventuele schade wordt vergoed.
• bij het bewegwijzeren zorgen dat er niets op stadsmeubilair of op de grond wordt aangebracht (zoals bijvoorbeeld plakband, krijtverf, …)

Als er gebruik gemaakt wordt van feestcontainers dan gelden de volgende voorwaarden:
• in de kostprijs van een feestcontainer zitten de verwerkingskosten van het aangeboden afval en de personeelskost voor het brengen en weghalen van de container. Elke aangevraagde container zien we als één eenheid en rekenen we zo aan.
• de retributie per geleverde container bedraagt 6,45 euro voor 240 liter en 26,28 euro voor 1.100 liter inhoud.
• voor elke lediging tijdens het evenement, rekenen we een bijkomend bedrag van 6,45 euro of 26,28 euro aan per geledigde container.
• u zorgt voor het beheer en de bewaking van de feestcontainers. Dat doet u voor de periode die in het aanvraagformulier staat. U levert de containers in goede staat terug aan de ophaaldienst van het bedrijf stadsbeheer.
• bij verlies of onherstelbare beschadiging van een container betaalt u een nieuwe container.
• er mag geen afval in de containers gedumpt worden dat een risico inhoudt voor de gezondheid en veiligheid van het verwerkend personeel. Dit gaat over klein gevaarlijk afval, olie, gasflessen en glas.
• als u de container fout hebt gebruikt en dat brengt kosten mee voor de stad, dan rekenen we de kosten door in de eindfactuur.
• de feestcontainers worden geleverd op een werkdag tijdens de week vóór de festiviteit.
• stadsdiensten en stedelijke vzw’s zijn vrijgesteld van retributie, alsook evenementen die ondersteund worden door de burgemeester en het schepencollege van de stad Antwerpen.

stadsbeheer/logistiek/bijzondere opdrachten en feestmateriaal Gunstig advies

Logistieke ondersteuning volgens order B505273. 

brandweer preventie Gunstig onder voorwaarden

De organisator dient de standaardvoorwaarden, die hij of zijn vertegenwoordiger heeft aangeduid op het informatieblad voor de brandweer - advies van de brandweer voor een evenement met openingsdag in 2015, en dat bij de toelatingsaanvraag voor dit evenement werd gevoegd, alsook de hieronder bijgevoegde extra voorwaarden van de brandweer, strikt na te leven.

Wat betreft het concept van de ingediende plannen heeft de brandweer onder andere volgende bemerkingen:

Artikel 294
De uitbater van een inrichting, die toegankelijk is voor het publiek, is verplicht om:

• ten minste één maand vóór de opening van de inrichting aan de burgemeester de openingsdatum van de inrichting te melden, en dit met een aangetekende brief;
• alle maatregelen te nemen die brand voorkomen en bestrijden, opgenomen in hoofdstuk 1. De uitbater moet dit doen voor de inrichting opent.

Artikel 298
De uitbater stelt op eigen verantwoordelijkheid het maximaal aantal aanwezige personen vast, binnen de volgende grenzen:

§1. op basis van volgende parameters:
Als er geen vaste zitplaatsen zijn, geldt als algemene regel in inrichtingen toegankelijk voor het publiek: één persoon per één m² totale publiek toegankelijke oppervlakte.

Uitgezonderd:
• in winkels: één persoon per één m² totale publiek toegankelijke oppervlakte;
• in zalen: twee personen per één m² totale publiek toegankelijke oppervlakte;
• op dansvloeren: drie personen per één m² totale publiek toegankelijke oppervlakte;
• als er uitsluitend vaste zitplaatsen zijn: er mogen zoveel mensen aanwezig zijn als het aantal zitplaatsen.

§2. op basis van het aantal uitgangen (voor de berekening: zie verder);

§3. op basis van de nuttige breedte van de uitgangen (voor de berekening: zie verder).

Opmerking:
In de evenementenaanvraag werd gemeld dat er maximaal 2.900 personen in de zaal zullen worden toegelaten.
De uitbater dient ervoor te zorgen dat de uitgangen voldoende breed zijn volgens de hierboven gestelde voorwaarden. Uitgangen met schuifpoorten, hekwerken, … dienen permanent van bewaking voorzien te worden zodat deze in geval van nood onmiddellijk open gezet kunnen worden.

Artikel 299
§1. Een bord met hierop het maximaal aantal personen dat in de inrichting aanwezig mag zijn, moet door de uitbater, duidelijk leesbaar en goed zichtbaar, worden aangebracht bij de ingang(en).
§2. De uitbater neemt alle nodige maatregelen om te voorkomen dat meer personen aanwezig zijn dan op dit bord staat.

Afdeling 5 – Maatregelen van toepassing op inrichtingen toegankelijk voor het publiek waar 50 personen en meer toegang kunnen hebben

Onderafdeling 1 – Bouwmaterialen en versieringen

Artikel 341
Het is verboden om materialen, textiel en kunststoffen die gemakkelijk branden, als versiering of bouwmateriaal te gebruiken in de inrichtingen toegankelijk voor het publiek (voorbeeld: rietmatten, stro, karton, boomschors, papier). Losse plafonddoeken zijn niet toegelaten. De normale, functionele stoffering geldt niet als versiering(voorbeeld: gordijnen en overgordijnen, vaste muurbekleding, vloerbedekking, tafellinnen).

Opmerking:
Akoestische doeken dienen minimaal een attest brandklasse M2 te hebben.

Artikel 344
§1. De uitgangswegen en deuren moeten een totale breedte hebben die in centimeter minstens gelijk is aan het aantal personen dat ze moet gebruiken om de inrichting te ontruimen.

Artikel 349
De deuren in de uitgangswegen moeten ofwel in beide richtingen ofwel in de vluchtzin opendraaien.
Tijdens de openingsuren van de inrichting mogen zij in geen geval vergrendeld of met een sleutel gesloten worden.
Uitgangsdeuren, die zich op minder dan hun breedte van de rooilijn bevinden, draaien naar binnen open en moeten tijdens de openingsuren van de inrichting permanent en vergrendeld open zijn.
Uitzondering wordt gemaakt voor uitgangsdeuren van een bijzonder type: deze deuren kunnen bij gewone druk alleen naar binnen draaien, maar bij een sterkere druk ook naar buiten. Deze deuren moeten niet permanent en vergrendeld openblijven tijdens de openingsuren van de inrichting.
De deuren in de uitgangswegen die twee uitgangen verbinden, moeten in beide richtingen opendraaien.
Automatisch werkende deuren mogen gebruikt worden voor uitgangen die rechtstreeks naar buiten uitgeven, als zij automatisch in open stand worden gebracht wanneer de elektriciteit uitvalt of een ander panne optreedt. Uitgangen waarin trommeldeuren en draaipaaltjes staan, mogen niet als (nood)uitgang beschouwd worden.

Opmerking :
Schuifpoorten worden niet meegeteld als uitgang. Hiervoor dient een afwijking verkregen te worden.

Artikel 351
De plaats van elke uitgang en de richting van de wegen, uitgangswegen en trappen die naar deze uitgangen leiden, worden aangeduid door de pictogrammen vermeld in afdeling 7. De zichtbaarheid van de pictogrammen wordt verzekerd, zowel door de normale verlichting als door de veiligheidsverlichting. Zij moeten vanuit alle delen van de voor het publiek toegankelijke lokalen goed waarneembaar zijn en in verhouding staan tot de afmeting van de ruimte. De tweede of derde uitgang mag eventueel aangeduid worden met het pictogram ‘nooduitgang‘, vermeld in afdeling 7.

Opmerking :
Veiligheidsverlichting en de bijhorende pictogrammen dienen aan elke uitgang voorzien te worden.

Artikel 354
De inrichting moet voorzien worden van veiligheidsverlichting, die onmiddellijk en automatisch in dienst treedt als de stroom uitvalt. Minimaal moeten armaturen aangebracht worden boven elke uitgangsdeur, in alle evacuatiewegen (gangen en trappen), bij de brandbestrijdingsmiddelen en in alle lokalen die uitsluitend door kunstlicht verlicht worden. Er moet voldoende veiligheidsverlichting zijn, die ook voldoende sterk is, om een gemakkelijke ontruiming te verzekeren.
De veiligheidsverlichting moet minstens één uur zonder onderbreking kunnen branden.

Opmerking :
Veiligheidsverlichting dient voorzien te worden volgens bovenstaande richtlijnen.

Artikel 366
De uitbater moet voldoende brandblusmiddelen aanbrengen, aangepast aan de omstandigheden. In de inrichtingen toegankelijk voor publiek, moeten snelblustoestellen van het type 6 kilo poeder ABC aanwezig zijn. De toestellen moeten goed verdeeld worden over de oppervlakte waar het publiek komt: één toestel per 150 m² totale oppervlakte met een minimum van twee snelblustoestellen. Op elke verdieping moet minstens één snelblustoestel aanwezig zijn.

Opmerking :
Snelblustoestellen dienen voorzien te worden volgens bovenstaande richtlijnen.

Artikel 367
In de publiek toegankelijke inrichtingen met een totale oppervlakte groter dan 500 m² moeten muurhaspels met axiale voeding geplaatst worden (conform NBN EN 671-1). De muurhaspels worden aangesloten via een aangepaste leiding op de openbare waterbedeling of op een ander gelijkwaardig voedingssysteem. Deze muurhaspels worden op deskundig gekozen plaatsen geplaatst, zodat elk punt van de inrichting kan bespoten worden.

Het aantal muurhaspels wordt als volgt bepaald: de afstand vanaf om het even welk punt tot het dichtste toestel mag niet meer bedragen dan de lengte van de gebruikte haspels. De haspels moeten gevoed worden met een leiding onder druk, zodat het debiet bij de minst bedeelde haspel gelijk is aan of groter dan 24 l/min. De leidingen voor bluswater moeten van staal zijn of van een metaal dat minstens dezelfde waarborgen biedt.

Opmerking :
Muurhaspels dienen voorzien te worden volgens bovenstaande richtlijnen.

Artikel 370
Het materieel om brand te bestrijden, moet goed onderhouden worden en beschermd zijn tegen vorst. Het moet op doeltreffende wijze opgehangen en gesignaliseerd worden (zie afdeling 7, pictogrammen). Het materieel moet gemakkelijk bereikbaar en oordeelkundig verdeeld zijn. Het moet altijd onmiddellijk gebruikt kunnen worden.

Artikel 372
Al het personeel moet worden ingelicht over de gevaren van brand in de inrichting. Sommige personeelsleden, vooraf gekozen op basis van hun permanentie en functie, moeten oefenen om de brandbestrijdingsmiddelen te gebruiken en de inrichting te kunnen ontruimen. 

Beleidsdoelstellingen

5 - Bruisende stad
1SBR07 - Evenementen versterken de verschillende troeven van de stad op lokaal, nationaal en internationaal niveau
1SBR0702 - Het faciliteren van evenementen en filmproducties over het ganse grondgebied onderstreept de verschillende troeven van de stad
1SBR070202 - Er is een effectieve en klantvriendelijke logistieke ondersteuning voor, tijdens en na het evenement of de filmproductie (feestmateriaal)

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de effectieve organisatie van de Nacht van de jeugdbeweging, zoals hierboven beschreven, op 23 oktober 2015 in en rond de Waagnatie aan de Rijnkaai in Antwerpen goed. De organisator dient hierbij de voorwaarden die in de adviezen worden vermeld na te leven.

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
SB/L/BOF om logistieke ondersteuning te bieden volgens order B505273. 

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.