Voor de communicatie is in 2015 en 2016 een budget van telkens 250.000,00 EUR voorzien. Voor 2017 tot en met 2019 gaat het telkens om 200.000,00 EUR. De uitgaven voor de aangekochte media verlopen via het raamcontract met mediabureau Maxus Belgium nv (bestek 2014_2518). De uitgaven voor de creatieve uitwerking van de campagne gebeurt via het raamcontract met reclamebureau Duval Guillaume (bestek 2013_1953).
Het voor deze opdrachten vereist budget is voorzien op doelstelling 1SSB05.
| Datum | Jaarnummer | Beslissing |
| 24 september 2010 | De Vlaamse regering keurt het Masterplan 2020 goed. Hiermee beslist de Vlaamse regering om de Antwerpse Ring te sluiten met een reeks tunnels in plaats van met het Lange Wapperviaduct. | |
| 4 oktober 2010 | 12314 | Het college beslist akkoord te gaan met de beslissing van de Vlaamse regering. |
| 18 november 2011 | 15513 | Het college keurt de stadsbrede samenwerking rond het Masterplan 2020 goed en voorziet hierbinnen het communicatieteam Masterplan 2020. |
| 18 oktober 2013 | 10421 | Het college beslist het meerjarenplan 2014-2019 aan de gemeenteraad voor te leggen. |
| 15 november 2013 | 11496 | Het college keurt goed dat de stad Antwerpen haar rol als trekker en coördinator van de communicatie over het project Brabo 2 ook tijdens de uitvoeringsfase voortzet. |
| 19 november 2013 | 655 | De gemeenteraad keurt de budgetopmaak 2014 en het meerjarenplan 2014-2019 goed. |
| 2 maart 2015 | 113 | Het college keurt het verdiepte en verbrede mobiliteitsplan goed. |
| 13 februari 2015 | 1252 | Het college keurt de organisatie- en samenwerkingsstructuur voor de minderhinderaanpak en de realisatie van ‘Antwerpen bereikbaar’ goed. |
Vlotter verkeer, veiligere wegen en een modal split van 50/50 zijn de ambities van het Masterplan 2020 (goedgekeurd op 24 september 2010 door de Vlaamse regering). Voor de opvolging en uitrol van de verschillende infrastructuur- en mobiliteitsprojecten uit dit Masterplan werd eind 2011 een stadsbrede samenwerking opgestart. Hiervoor werd een multidisciplinair team samengesteld met experten op het vlak van ruimtelijke planning, mobiliteit, uitvoeringstechnieken, communicatie en participatie, die de voorbije jaren een nauwe samenwerking aangingen met de Vlaamse partners.
Op basis van deze werking besliste het college op 15 november 2013 dat de stad Antwerpen voor het Masterplan 2020-project Brabo 2 de communicatie ook in de uitvoeringsfase gaat coördineren.
De verdere uitrol van dit Masterplan 2020 vormt de basis voor de acties 2014-2020 in het uitgebreide en verdiepte stedelijke mobiliteitsplan (goedgekeurd door de gemeenteraad op 2 maart 2015).
In dit kader starten er dit jaar en de komende jaren in de stad Antwerpen verschillende werven die een grote impact zullen hebben op de mobiliteit in en de bereikbaarheid van de stad Antwerpen en de haven. Zowel het personen- als het vrachtvervoer zullen tijdens de verschillende werffasen hinder ondervinden. De hinder zal zich voordoen in de bredere regio rond de stad Antwerpen, maar in het bijzonder in het noordelijk, oostelijk en westelijk deel van de stad Antwerpen.
Naar bereikbaarheid en doorstroming is er nood aan een doorgedreven minderhinderaanpak voor de stad Antwerpen. Daarom is minderhinder (1SMB05) als prioritaire doelstelling opgenomen in het meerjarenplan 2014-2019. In de loop van 2014 werd hiervoor tussen de bedrijfseenheden stadsontwikkeling, ondernemen en stadsmarketing en samen leven een projectstructuur ‘Antwerpen bereikbaar’ uitgewerkt. Deze werd op 13 februari 2015 goedgekeurd door het college.
Met hetzelfde besluit keurde het college ook goed dat de stad Antwerpen optreedt als trekker en coördinator van de stedelijke minderhindermaatregelen en van de communicatie rond de stad Antwerpen bereikbaar. In dat laatste kader dient ook werk te worden gemaakt van reisadvies op maat en van kwaliteitsvolle mobiliteitscommunicatie.
Om de Antwerpse regio bereikbaar te houden tijdens de uitrol van de grote infrastructuurprojecten, is er samen met de betrokken partners binnen de projectstructuur ‘Antwerpen bereikbaar’ werk gemaakt van een uniform signalisatieconcept en van maatregelen die enerzijds de capaciteit van het bestaande netwerk verbeteren en die anderzijds een modal shift helpen realiseren.
De concrete uitrol van het nieuwe signalisatieconcept moet zorgen voor een duidelijke tijdelijke bewegwijzering van belangrijke bestemmingen. Dit concept werd de voorbije maanden door alle betrokken partners gevalideerd en is beschikbaar om bij de start van de eerste grote werven te worden toegepast.
Capaciteitsversterkende maatregelen zijn bijvoorbeeld een betere afstemming van de verkeerslichten op een bepaalde route of aan de aanleg van een tijdelijke weg of Park&Ride (P&R) of de verbetering van een belangrijke fietsas. In dit kader is de Beheermaatschappij Antwerpen Mobiel gestart met een voorstudie naar de uitbreiding van de P&R-capaciteit rond de stad en met name voor de P&R Linkeroever, Havana, Keizershoek en Wommelgem. Ook De Lijn en de NMBS hebben in beeld gebracht hoe hun aanbod kan worden versterkt. Daarnaast hebben zowel de stad Antwerpen als de provincie Antwerpen opgelijst welke aanpassingen aan het bovenlokaal functioneel fietsnetwerk versneld moeten worden uitgerold. Het Vlaams Agentschap Wegen en Verkeer is bezig met de versnelde uitrol van doorstromingsmaatregelen op het hoofdwegennet.
Om een modal shift te realiseren, wordt er ingezet op maatregelen die het openbaar vervoer, de fiets of e-bike, het geschakeld vervoer of autodelen promoten voor woon-werk- en woon-schoolverkeer. Of om maatregelen die ervoor zorgen dat er minder auto’s deelnemen aan het spitsverkeer in de binnenstad, zoals de invoering van flexwerken of het gebruik van satellietkantoren.
Om de Antwerpse regio vanuit communicatieperspectief op de grote werven voor te bereiden, is er nagegaan hoe de mobiliteitscommunicatie en de infrastructuurcommunicatie in het kader van de stedelijke projecten en van de bovenlokale samenwerkingsprojecten verloopt.
Daarbij werd vastgesteld dat er nu telkens opnieuw gekozen wordt voor een projectgerichte aanpak. Concreet: elk groot infrastructuurproject heeft zijn eigen website of subwebsite binnen www.antwerpen.be. Denk maar www.hoevlothet.nu, www.onzekaaien.be, www.operaplein.be of www.noorderlijn.be of www.antwerpen.be/ijzerlaan.
Op het terrein zelf zien de werven er telkens anders uit afhankelijk van de aanbestedende overheid, dienst, of medewerker verantwoordelijk voor de communicatie. Dit geldt ook voor de voorbereidende trajecten omtrent de plannen of de minderhinderaanpak en voor de bereikbaarheidsinformatie.
Het gevolg van deze projectgerichte aanpak is dat de boodschappen omtrent de bereikbaarheid van de stad Antwerpen en de haven naar de achtergrond verdwijnen.
Wanneer we de verschillende doelgroepen beter willen informeren over en betrekken bij de verschillende bereikbaarheidsmaatregelen, hebben we nood aan een meer geïntegreerde, doelgroepgerichte strategie.
Een geïntegreerde strategie houdt in dat communicatie over de bereikbaarheid van de stad Antwerpen en de haven niet wordt verstopt in de communicatie over infrastructuurprojecten, maar een eigen gezicht krijgt via een digitaal platform dat een antwoord biedt op de volgende vragen:
En dat ruimte biedt aan de partners en de doelgroepen voor een eigen inbreng.
Daartoe gaf de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing de opdracht aan het strategisch marketing- en communicatiebureau om een communicatiestrategie en een visuele identiteit te ontwikkelen waarmee het bereikbaarheidsverhaal kan worden verteld door de stad Antwerpen en door de vele betrokken partners (de Beheersmaatschappij Antwerpen Mobiel, de provincie Antwerpen, De Lijn, de NMBS, het Agentschap Wegen en Verkeer, het gemeentelijk havenbedrijf enzovoort).
Het kernidee van de communicatiestrategie bestaat erin dat de vele werven die straks starten, het best gepositioneerd worden als oplossingen voor het huidige bereikbaarheidsprobleem in de Antwerpse regio en dat de langlopende campagne zelf dient te focussen op de oproep om zoveel mogelijk gebruik te maken van de bereikbaarheidsalternatieven.
Het bureau ontwierp hiervoor de creatieve lijn ‘Slim naar Antwerpen’ en vatte deze in een apart beeld en bijbehorende huisstijlgids. Voor deze creatieve lijn werden nog drie extra taalversies uitgewerkt: ‘Malin vers Anvers’, ‘Schlau nach Antwerpen’ en ‘Smart ways to Antwerp’. De creatieve lijn 'Slim naar Antwerpen' vervangt de oorspronkelijke werktitel 'Antwerpen bereikbaar' die in 2014 voor de hele projectstructuur werd bedacht.
Op basis van deze creatieve lijn werd voorlopig de volgende communicatiemix uitgewerkt:
Het college keurt principieel de communicatiestrategie en de uitwerking van de communicatiemix voor de minderhinderaanpak en de realisatie van "Antwerpen bereikbaar" goed. Hierdoor wijzigt de werktitel "Antwerpen bereikbaar" in "Slim naar Antwerpen".
Het college neemt kennis van de maatregelen die in het kader van 'Antwerpen bereikbaar' door de verschillende partners en stad zijn uitgewerkt.