De kosten voor het verleden van de akte voor het erfpachtrecht ongeveer 2500 euro (excl. btw)
De Gemeenteraad heeft op 20 september 2010 (jaarnummer 1225) beslist om de zakelijke rechten van de schoolgebouwen van het stedelijk onderwijs over te dragen naar het AG Stedelijk Onderwijs via een erfpachtregeling. De schoolgebouwen zijn op 5 patrimoniumlijsten geplaatst:
Sindsdien zijn de lijsten bij gemeentraadsbesluit gewijzigd (toevoegingen, overplaatsingen tussen de lijsten en aanpassen adressen en kadasternummers) uitgevoerd aan de patrimoniumlijsten (gemeenteraad 19 december 2011 jaarnummer 2011_GR_01483 en gemeenteraad 25 juni 2012 jaarnummer 2012_GR_00785).
Opdracht AG Stedelijk Onderwijs en bedrijfseenheid patrimoniumonderhoud lijst 3 en 4
De Gemeenteraad heeft toen de volgende opdracht aan het AG Stedelijk Onderwijs en de bedrijfseenheid stadsbeheer (vroeger patrimoniumonderhoud) gegeven (gemeenteraad 20 september 2010 met jaarnummer 1225):
Daarnaast heeft de gemeenteraad aan AG Stedelijke Onderwijs nog de volgende opdracht meegegeven: overdracht van sites waarvoor de bezwaren voor overdracht weggewerkt werden en ter goedkeuring aan het college en de gemeenteraad voorleggen.
De huidige stand van zaken
De schoolgebouwen op lijst 1 en 2 (gecoördineerde patrimoniumlijst gemeenteraad van 25 juni 2012 met jaarnummer 785) zijn allemaal in erfpacht genomen door het AG Stedelijk Onderwijs.
In het voorjaar van 2012 heeft AG Stedelijk Onderwijs de voorstellen van de percelen op lijst 3 en 4 voorgelegd aan de mede-stadsgebruiker (bedrijfseenheid cultuur, sport en jeugd en het AG Kinderopvang) van de gebouwen en percelen. Op dit voorstel werd niet afwijzend gereageerd mits er een aanvaardbare ontwerpconvenant werd voorgelegd en mits er duidelijk afspraken kwamen over gebruik van gemeenschappelijke delen inclusief buitenomgeving, gebruik en onderhoud van gemeenschappelijke technische installaties, en investeringen aan de gebouwschil.
Het AG Stedelijk Onderwijs heeft dezelfde voorstellen van de percelen op lijst 3 en 4 voorgelegd aan bedrijfseenheid stadsbeheer (vroeger patrimoniumonderhoud). De percelen waarop de bedrijfseenheid stadsbeheer geen bemerkingen had, zijn voorgelegd aan de huisvestingscommissie van 22 mei 2012. Dit resulteerde in een positief advies voor 9 percelen van lijst 3 en 4. Deze percelen konden overgedragen worden in erfpacht aan het AG Stedelijk Onderwijs (akte van 20 december 2012).
De voorstellen van de overige percelen op lijst 3-4 werden nogmaals voorgelegd aan de huisvestingscommissie op 12 september 2012 voor een overdracht (erfpacht) aan het AG Stedelijk Onderwijs. Dit resulteerde in een negatief advies voor de resterende percelen op lijst 3 en 4 omwille van het feit dat duidelijk afspraken met andere stadspartners over gedeeld gebruik nog steeds ontbraken. Enkel voor de site aan de Kleine Bredestraat 2A te 2040 Antwerpen is een postief advies geformuleerd. Dit perceel is ondertussen in erfpacht overgedragen naar het AG Stedelijk Onderwijs op 22 april 2013.
Nieuwe beheersovereenkomst 2015-2019 - Zakelijke rechten
Op de zitting gemeenteraad van 15 december 2014 (jaarnummer 2014_GR_00965) werd de nieuwe beheersovereenkomst tussen het stad Antwerpen en AG Stedelijk Onderwijs goedgekeurd. Met betrekking tot de zakelijke rechten zijn er een aantal wijzigingen (zie artikel 18 beheersovereenkomst):
ARTIKEL 18 SPECIFIEKE AFSPRAKEN MET BETREKKING TOT PATRIMONIUM
§1 Gebruik stedelijk patrimonium
De stad engageert zich om de nodige infrastructuur te voorzien in functie van de noden die het AG Stedelijk Onderwijs heeft om de vooropgestelde doelstellingen te realiseren. Het opbouwen van patrimonium is geen doelstelling van het AG Stedelijk Onderwijs.
1.1 Zakelijke rechten
De stad geeft een erfpacht op de gebouwen en percelen die het AG Stedelijk Onderwijs voor onderwijsdoeleinden gebruikt. Elke erfpacht wordt afgesloten voor een periode van 50 jaar. De canon bedraagt 1,00 euro.
De stad blijft eigenaar en kan om specifieke redenen een erfpachtovereenkomst stopzetten rekening houdend met inachtneming van haar engagement vermeld in art 18 §1 .
Het AG Stedelijk Onderwijs geeft de erfpachten terug aan de stad om niet wanneer het AG Stedelijk Onderwijs bepaalde gebouwen en percelen niet langer nodig heeft voor onderwijsdoeleinden.
1.2 Gebruiksovereenkomsten
Het AG Stedelijk Onderwijs sluit een gebruiksovereenkomst af voor de gebouwen en percelen van de stad waarop om specifieke redenen geen zakelijk recht kan worden gevestigd.
Het AG Stedelijk Onderwijssluit een gebruiksovereenkomst af met andere leden van de groep stad die gebruik maken van de panden waarop het AG Stedelijk Onderwijs een zakelijk recht heeft verworven of waarvoor het een gebruiksovereenkomst heeft. Deze overeenkomst bevat afspraken over het gebruik en de verdeling van de kosten (inclusief investeringen).
In uitvoering van de afgesloten beheersovereenkomst tussen de stad Antwerpen en AG Stedelijk Onderwijs worden de gebouwen en percelen die gebruikt worden voor onderwijsdoeleinden in erfpacht overgedragen naar het AG Stedelijk Onderwijs voor een termijn van 50 jaar.
Baron Leroystraat 31
De school aan de Baron Leroystraat 31, 2100 Antwerpen, met kadastraalnummer 11344_A_0513_K_010_00, is in gebruik door het AG Stedelijk Onderwijs. Het AG Stedelijk onderwijs heeft geen zakelijk recht op het perceel.
In 2015-2016 staat een capaciteitsproject gepland met AGIOn subsidies
Om aanspraak te kunnen maken op de AGIOn subsidies is een zakelijk recht voor gunning van de werken noodzakelijk.
Lange Riddersstraat 48
De school aan de Lange Riddersstraat 48, 2000 Antwerpen, met kadastraalnummers 11804_D_3261_G_000_00 & 11804_D_3250_T_000_00, is in gebruik door het AG Stedelijk Onderwijs. Het AG Stedelijk Onderwijs heeft geen zakelijk recht op het perceel.
In 2016 staat een project van Eandis gepland met AGIOn subsidies waarvan
Om aanspraak te kunnen maken op de AGIOn subsidies is een zakelijk recht voor gunning van de werken noodzakelijk.
Advies huisvestingscommissie
Het AG Stedelijk Onderwijs heeft een voorstel overgemaakt aan de huisvestingscommissie om de percelen, over te dragen aan AG Stedelijk Onderwijs. De huisvestingscommissie heeft het het volgende advies geformuleerd:
AG Stedelijk Onderwijs | Lange Riddersstraat 48 | vraag zakelijk recht
De huisvestingscommissie adviseert op 16 november 2015 gunstig voor de overdracht van het erfpachtrecht van de percelen van de school, gelegen te Lange Ridderstraat 48 te 2000 Antwerpen, met kadasternummer 11804_D_3261_G en 3250_T, mits volgende voorwaarden conform de beheersovereenkomst tussen het AG Stedelijk Onderwijs en de stad:
En bijkomende voorwaarde specifiek voor deze site
AG Stedelijk Onderwijs | Baron Leroystraat 31 | vraag zakelijk recht
De huisvestingscommissie adviseert op 16 november 2015 gunstig voor de overdracht van het erfpachtrecht van het perceel met de school en cultuurcentrum, gelegen te Baron Leroystraat 31 te 2100 Deurne, kadasternummer 11344_A_0513_K_010, mits volgende voorwaarden conform de beheersovereenkomst tussen het AG Stedelijk Onderwijs en de stad:
En bijkomende voorwaarde specifiek voor deze site
De Raad van Bestuur van het Autonoom Gemeentebedrijf Stedelijk Onderwijs Antwerpen geeft zijn goedkeuring aan het in erfpacht nemen van het perceel (11344_A_0513_K_010_00) gelegen te Baron Leroystraat 31 - 2100 Deurne voor een duur van 50 jaar volgens de opgelegde voorwaarden.
Uitvoering beslissing:
| Taak | Verantwoordelijke | Timing |
| Opstellen convenant voor de Baron Leroystraat 31 (cultureel centrum) | PAT/FD | uiterlijk tegen februari 2016 |
| Opstellen convenant voor de Lange Riddersstraat 48 (AG KOP) | PAT/FD | uiterlijk tegen april 2016 |
Communicatiemiddel:
| Beleidsbuzz | NEE |
| Ander communicatiemiddel | Nee |
| Omschrijving | Bedrag | Boekingsadres | Bestelbon |
| Aktekosten en ereloon verbonden aan opstalakte |
3025 euro | Boekhoudrekening: 6103 Doelstelling: 1SLW030803A00000 Analytische code: B91100000 |
|
| Vergoeding voor opstalrecht te betalen aan stad Antwerpen | 1 euro | Boekhoudrekening: 6100 Doelstelling: 1SLW030803A00000 Analytische code: B91100000 |