Elke kunstenaar die zijn dossier binnenbrengt volgens de criteria opgenomen in de projectdefinitie ontvangt 2.500,00 EUR exclusief btw per ontwerp. Een bestelbon zal opgemaakt worden na ontvangst van een volledig dossier.
Er worden drie kunstenaars aangeschreven. Het budget is voorzien op budgetplaats 5318500000_OS_Diamant, budgetpositie 6141_WERKINGSKOSTEN ALGEMEEN.
In zitting van 23 maart 2012 (jaarnummer 2668) keurde het college het plan van aanpak goed voor de strategische doelstelling diamant. In uitvoering van het diamantbeleid van de stad Antwerpen - dit is opnieuw bekrachtigd in het bestuursakkoord 2013-2018 - werkt de stad waar mogelijk gezamenlijke projecten uit met de sector.
In de visie 'Antwerpen, de stationsomgeving, een briljant in ontwikkeling' goedgekeurd door het college in zitting van 31 januari 2014 (jaarnummer 1014) wordt er aanbevolen om de poorten naar de diamantwijk te versterken.
Op 25 november 2014 (jaarnummer 00878) keurde de gemeenteraad in het meerjarenplan 2014-2019 het budget 2015 goed om het toeristisch potentieel van diamant verder te verhogen.
De diamantwijk speelt hierin een belangrijke rol. Met het oog op de verdere toeristische ontwikkeling wil de stad Antwerpen de diamantwijk meer expliciet onder de aandacht brengen van de bewoners en bezoekers van de stad. De stad Antwerpen wil de wijk een icoon geven, een landmark dat iedereen moet gezien hebben. De landmark prikkelt het publiek (bewoners en bezoekers) om meer te willen weten over diamant en inspireert tot de call to action (downloaden van diamant app, ophalen Diamond map, bezoek aan een Antwerp's Most Brilliant-juwelier…). De landmark geeft de diamantwijk een gezicht en een plek om fotomomenten vast te leggen en op social media te delen.
Antwerp World Diamond Centre (AWDC) ondersteunt deze ambitie. Samen met AWDC werd in de werkgroep 'publiek domein diamant' onder leiding van kabinet schepen Van Campenhout bevoegd voor personeel, markten en foren, publiek domein, sport en diamant hiervoor een aanzet gegeven.
De opdracht omvat het ontwerp van een landmark om een gezicht en een merkbare poort voor de diamantwijk te creëren.
De landmark is een kunstwerk waarmee het publiek geprikkeld wordt om meer te willen weten over diamant en inspireert tot call to action (diamant app downloaden, ophalen Diamond map, bezoek aan een Antwerp's Most Brilliant-juwelier…). Een projectdefinitie wordt opgemaakt in de werkgroep 'landmark'. Deze werkgroep bestaat uit afgevaardigden van het Middelheimmuseum, de bedrijfseenheid stadsontwikkeling, de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing, Business development diamant en AWDC. Het voorzitterschap wordt opgenomen door de kunstenbeleidscoördinator van de stad Antwerpen.
Met advies van het werkcomité Beeld in de stad selecteert de werkgroep de kandidaat kunstenaars. Drie kandidaten worden aangeschreven voor deze opdracht.
De opdracht bestaat uit twee delen:
In de eerste fase schrijft de stad drie kunstenaars aan om een visie/schetsontwerp te geven voor een landmark. Hierbij dient de inplanting van de landmark in de wijk in kaart gebracht te worden. De inplanting dient te gebeuren aan de rand van de wijk, hier gaat de voorkeur naar:
Tevens moet in het dossier een gedetailleerde raming opgeven worden voor het ontwerp, de ondergrond, de productiekost en het onderhoud van de landmark.
De geschatte kostprijs bedraagt 2.500,00 EUR exclusief btw per ontwerp. Deze middelen werden ingeschreven op het budget 2015, algemene werkingskosten van de dienst ondernemen en stadsmarketing/business en innovatie/diamant.
In de tweede fase wordt één kunstenaar geselecteerd door een jury waarin de bedrijfseenheden cultuur/sport/jeugd en onderwijs, ondernemen en stadsmarketing en Antwerp World Diamond Centre zetelen. Op basis van dit voorstel wordt samen met AWDC een marktverkenning opgestart voor een sponsordossier bij de diamantbedrijven in Antwerpen. Het project wordt met andere woorden overgedragen aan de privé-sector, de stad is niet de uitvoerder. Indien dit niet het gewenste budget / sponsor oplevert zal de landmark niet worden gerealiseerd.
Timing:
Het college keurt de voorgestelde procedure goed om een landmark voor de diamantwijk uit te werken.
De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:
| Omschrijving | Bedrag | Boekingsadres | Bestelbon |
| begunstigde(n) nog niet gekend | 9.075,00 EUR | budgetplaats:5318500000 budgetpositie:6141 functiegebied:1SLW070101A00000 subsidie:SUB_NR fonds:Intern begrotingsprogramma:1SA040590 budgetperiode:1500 |
wordt later vastgelegd |