Terug

2015_CBS_05998 - Patrimonium cultuur. Vleeshouwersstraat 38-40. Antwerpen. Museum Vleeshuis - Architect voor restauratie gevels en daken. Beheersplan. Aanvullende dienst. Procedure en gunning - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 10/07/2015 - 09:00 collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_05998 - Patrimonium cultuur. Vleeshouwersstraat 38-40. Antwerpen. Museum Vleeshuis - Architect voor restauratie gevels en daken. Beheersplan. Aanvullende dienst. Procedure en gunning - Goedkeuring 2015_CBS_05998 - Patrimonium cultuur. Vleeshouwersstraat 38-40. Antwerpen. Museum Vleeshuis - Architect voor restauratie gevels en daken. Beheersplan. Aanvullende dienst. Procedure en gunning - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

De uitgave voor de aanvullende werken bedraagt 15.851,00 EUR, 21% btw inbegrepen en zal verrekend worden op het exploitatiebudget 2015. Er is voldoende budget beschikbaar.

Regelgeving: bevoegdheid

Artikel 57 § 3, 4° van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor het voeren van de gunningsprocedure, de gunning en de uitvoering van overheidsopdrachten.

Artikel 57 §3, 5° van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor het vaststellen van de wijze van gunning en de voorwaarden van overheidsopdrachten als het gaat om een opdracht van dagelijks bestuur

Met het gemeenteraadsbesluit van 25 juni 2007, jaarnummer 1521, besliste de gemeenteraad in toepassing van artikel 43 § 2,10° van dit Gemeentedecreet welke opdrachten voor werken, leveringen en diensten kunnen beschouwd worden als opdrachten van dagelijks bestuur.

Aanleiding en context

Fase 

Bestuursorgaan

Datum

Jaarnummer

goedkeuring bestek PO/2009/5034/2 en procedure,algemene offerteaanvraag

gemeenteraad

25 mei 2009

959

gunning totale architectuuropdracht voor  restauratie van gevels en daken, museum Vleeshuis aan Origin Architecture & Engineering

college

4 december 2009

17304

goedkeuring selectieleidraad, bestek en procedure uitvoeringsdossier

college

12 december 2014

12618

 

Het Vleeshuis – als één de belangrijkste beschermde relicten uit het rijke verleden van de stad Antwerpen – is een eeuw na de laatste grote restauratiegolf door stadsbouwmeester Alexis Van Mechelen (ca. 1909-1914) opnieuw aan restauratie toe. Hiertoe is in 2009 het bureau Origin Architecture & Engineering aangesteld die na tal van vooronderzoeken in 2014 de uitvoeringsdossiers voor de restauratie afwerkte voor indiening bij Onroerend Erfgoed voor een restauratiepremie. De twee dossiers (respectievelijk voor restauratie van dak en gevels en restauratie van buitenschrijnwerk en interieur) werden op 24 maart 2015 door het agentschap niet ontvankelijk verklaard.

De reden hiervoor is dat het belang en de erfgoedwaarde van dit architecturaal icoon te groot zijn om niet eerst een langetermijnvisie te concretiseren in de vorm van een beheersplan vooraleer de uitvoeringsmodaliteiten van de restauratie vast te leggen.

Argumentatie

Overeenkomstig het nieuwe Onroerenderfgoeddecreet moet vooraleer tot restauratie kan worden overgegaan een beheersplan worden opgemaakt voor het erfgoedgeheel. Vertrekkend van de randvoorwaarden, de historische context, de erfgoedwaarde van de onderscheiden erfgoedelementen, wil een beheersplan strategische doelstellingen articuleren met concrete actieplannen om deze doelstellingen te bereiken en dit voor een termijn van 20 jaar. Het beheersplan zal bekrachtigd worden in het Belgisch Staatsblad.

Gedurende vijf jaar heeft het studiebureau Origin zich verdiept in bouwhistorische studies van de buitenschil, in materiaaltechnische en bouwfysische onderzoeken, in het opmaken van diagnoses en het ontwerpen van restauratieopties. Omwille van deze nauwe betrokkenheid en grondige voorkennis is Origin Architecture & Engineering gevraagd om offerte op te maken voor ‘aanvullend onderzoek op reeds bestaande elementen’, met name het uitvoeren van een bouwhistorische studie van het interieur, het uitwerken van een inventaris van de erfgoedelementen en de bepaling van de erfgoedwaarden. De besluitvorming van het beheersplan met een onderbouwde visie op het beheer, concrete actieplannen en voorstellen voor opvolging hiervan wordt in overleg met de opdrachtgever bepaald. Het uiteindelijk beheersplan moet voor het einde van 2015 aan het college ter goedkeuring voorgelegd worden, teneinde de planning te kunnen handhaven om spoedig aangepaste restauratiedossiers ontvankelijk te kunnen laten verklaren.

De aanvraag voor opmaak van een beheersplan voor het Vleeshuis door Origin Architecture & Engineering is ingediend bij Onroerend Erfgoed op 4 mei 2015.
Onroerend Erfgoed heeft op 8 juni 2015 de aanvraag voor de opmaak van het beheersplan voor het Vleeshuis door Origin ontvankelijk verklaard en goedgekeurd.

De offerte die door Origin is opgemaakt, bedraagt 13.100,00 EUR, exclusief btw, of 15.851,00 EUR, inclusief btw.

Uit planningsoverwegingen adviseert de bedrijfseenheid stadsbeheer om af te zien van een onderzoekspremie ten bedrage van 80%. De aanvraag voor een premie voor de opmaak van het beheersplan is een procedure die enkele maanden duurt en die ertoe leidt dat het beheersplan dit jaar niet meer kan opgemaakt en gefactureerd worden, terwijl een snelle afhandeling belangrijk is om daarna een aangepast restauratiedossier te kunnen indienen voor restauratiepremie en de uitvoering binnen deze legislatuur te kunnen opstarten.

Juridische grond

In toepassing van artikel 26, §1, 2°, a van de wet van 15 juni 2006 zal deze opdracht voor aanvullende werken waarvan het bedrag niet hoger ligt dan 50% van het bedrag van de hoofdopdracht gegund worden volgens de onderhandelingsprocedure zonder bekendmaking aan de oorspronkelijke opdrachtnemer omdat deze werken ingevolge onvoorziene omstandigheden noodzakelijk zijn geworden en de werken technisch of economisch niet van de hoofdopdracht kunnen worden gescheiden zonder ernstig bezwaar.

Beleidsdoelstellingen

7 - Sterk bestuurde stad
1TSB12 - Het logistiek beheer bereikt het best mogelijk resultaat zowel intern als voor de burger
1TSB1201 - De logistieke oplossingen spelen doelgericht en flexibel in op de huidige en toekomstige maatschappelijke behoeften
1TSB120101 - De bewuste inzet van logistieke oplossingen rendeert op lange termijn en van bij de start van elk project

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college:

  1. keurt goed dat volgens de onderhandelingsprocedure op basis van briefwisseling prijs werd gevraagd aan Origin Architecture & Engineering cvba, Kartuizersstraat 17 in 1000 Brussel, ondernemingsnummer 0476.282.866, voor de aanvullende dienst betreffende de opmaak van een beheersplan voor het Vleeshuis, Vleeshouwersstraat 38-40 in 2000 Antwerpen;
  2. keurt de aanvullende dienst goed voor een bedrag van 13.100,00 EUR + 2.751,00 EUR (21% btw) = 15.851,00 EUR en beslist bovenvermeld architectenbureau hiermee te belasten;
  3. keurt goed dat er wordt afgezien van een onderzoekspremie van het agentschap Onroerend Erfgoed.

Artikel 2

De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving

Bedrag

Boekingsadres

bestelbon

museum Vleeshuis
ereloon opmaak beheersplan
PO/2009/5034/2

Origin Architecture & Engineering cvba
Kartuizersstraat 17
1000 Brussel

ondernemingsnummer: 0476.282.866
rekeningnummer: BE02 6451 4400 6740

15.851,00 EUR, inclusief 21% btw

budgetplaats: 5322000000
budgetpositie: 613 
functiegebied: 1TSB120101P07562
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1SA070119
budgetperiode: 1500

4005137167