Terug

2015_CBS_03339 - Spoor Oost - Beheerovereenkomst korte termijninvulling - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 24/04/2015 - 09:30 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_03339 - Spoor Oost - Beheerovereenkomst korte termijninvulling - Goedkeuring 2015_CBS_03339 - Spoor Oost - Beheerovereenkomst korte termijninvulling - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

Een onderdeel van de beheerovereenkomst is een begroting waarin een overzicht is opgenomen van de kosten en opbrengsten per jaar. Hieronder vallen de volgende kosten: onderhoud openbare ruimte, voorzieningen gebouw, reiniging, energie/water, toezicht, parkeren en communicatie; en inkomsten: parkeerinkomsten.

GAPA is verantwoordelijk voor dat deel van de beheerkosten die gerelateerd zijn aan het evenementenparkeren. Dit geldt voor zowel de parkeerinkomsten als de aan parkeren gerelateerde kosten van reiniging, beheer en onderhoud. Deze kosten zullen door GAPA worden bekostigd.

De kosten voor het beheer, toezicht en onderhoud van de niet parkeergerelateerde functies van de site Spoor Oost, worden door de stad opgenomen en moeten door de respectieve stedelijke bedrijfseenheden vanaf 1 januari 2016 worden voorzien. De stedelijke bedrijfseenheden nemen deze extra kosten vanaf budget 2016 en de volgende jaren op bij budgetopmaak. Dit geldt voor de algemene (groen en grijs) onderhouds- en reinigingskosten, het onderhoud en beheer van het voorzieningengebouw, toezicht en communicatie.

De algemene beheerkosten voor de zomerperiode van 15 juli tot 1 september worden opgenomen in de reguliere begroting 2015 van de desbetreffende bedrijven met uitzondering van de beheerkosten die toegerekend kunnen worden aan evenementen op Spoor Oost in die periode. In de vergunning wordt, onder meer, de reiniging en toezicht tijdens dit evenement geregeld.

Zowel de inkomsten als de kosten voor evenementen (groot en klein) en openbare foren vallen buiten de exploitatie van Spoor Oost en vallen binnen de reguliere begroting van de stad Antwerpen.

Een overzicht van de geraamde kosten en opbrengsten op hoofdlijnen is opgenomen in de beheerovereenkomst. Op basis van een eerste raming voor de beheer- en onderhoudskosten is er sprake van een tekort op jaarbasis van tussen circa 299.000,00 EUR en 394.000,00 EUR (exclusief btw). Hierbij is nog geen rekening gehouden met een aantal optimaliseringsopties zoals het verhogen van het parkeertarief en bijdragen van derden. De extra beheerkosten zijn te verklaren uit het feit dat 10,8 ha nieuwe openbare ruimte wordt toegevoegd aan het publiek domein van de stad Antwerpen.

Aanleiding en context

Het college keurde op 23 januari 2015 (587) het definitief ontwerp van Spoor Oost goed en gaf de opdracht aan AG VESPA en de bevoegde diensten om de beheerstructuur, de onderhoudstaken en de toezichtstaken in beeld te brengen.

Met voorliggend besluit keurt het college de beheerovereenkomst voor de kortetermijn invulling van Spoor Oost goed. Deze beheerovereenkomst legt taken en verantwoordelijkheden vast tussen de verschillende betrokken diensten: AG VESPA, GAPA en de stad Antwerpen (met name de bedrijfseenheden samen leven, ondernemen en stadsmarketing, stadsbeheer en stadsontwikkeling).

Argumentatie

AG VESPA heeft in opdracht van de stad Antwerpen een koopovereenkomst afgesloten met de NMBS. In afwachting van het verlijden van de authentieke akte heeft de NMBS op 30 januari 2015 een gebruiksrecht toegestaan aan de stad Antwerpen voor een deel van het terrein vanaf 1 februari 2015. Vooruitlopend op de langetermijn invulling wordt Spoor Oost voor de korte termijn gebruikt als openbare ruimte waarop evenementen en evenementenparkeren in functie van de Sportpaleissite en Trix kunnen plaatsvinden.

De partijen verantwoordelijk voor de hierboven genoemde functies hebben ten behoeve van het beheer en de exploitatie van Spoor Oost een beheerovereenkomst opgesteld waarin de belangrijkste beheerafspraken voor de kortetermijn invulling van Spoor Oost zijn vastgelegd. De beheerovereenkomst zal verder worden uitgewerkt in een beheerplan met de operationele afspraken.

Deze beheerovereenkomst zal - na goedkeuring door het college - in werking treden op 1 mei 2015.

Beleidsdoelstellingen

1 - Woonstad
1SWN06 - De stad bouwt aan een aantrekkelijke stad en een duurzame, kwaliteitsvolle omgeving waar mensen graag wonen, werken en zich ontspannen
1SWN0601 - De stad realiseert stadsprojecten in eigen regie en in samenwerking met publieke en private partners.
1SWN060103 - De realisatie van stadsprojecten binnen het programma Groene Singel vormt een kwalitatieve verbinding tussen binnen- en buitenstad
1SWN060103P07218 - Spoor Oost

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de beheerovereenkomst voor de kortetermijn invulling van Spoor Oost goed.

Artikel 2

Het college keurt goed dat de algemene beheerkosten (vooral reiniging en toezicht) voor de zomerperiode van 15 juli 2015 tot 1 september 2015 worden ingepast in de reguliere werkingsmiddelen 2015 van de desbetreffende bedrijfseenheden, met uitzondering van de beheerkosten die toegerekend kunnen worden aan evenementen op Spoor Oost in die periode.

Artikel 3

Het college keurt goed dat de verantwoordelijkheid voor het publiek domein bij de Stad Antwerpen ligt, tot het moment dat de overeenkomsten zijn vastgesteld.

Artikel 4

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.

Artikel 5

 Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
betrokken partners: AG VESPA, GAPA, samen leven, ondernemen en stadsmarketing, stadsbeheer, stadsontwikkeling de beheerovereenkomst Spoor Oost uit te voeren
betrokken partners: AG VESPA, GAPA, samen leven, ondernemen en stadsmarketing, stadsbeheer, stadsontwikkeling vanaf 1 januari 2016 en de jaren daarna de financiële middelen te voorzien en op te nemen bij budgetopmaak
samen leven voor de zomerperiode 2015 de exploitatiegebonden kosten te dragen voor het voorzieningengebouw
GAPA de optimaliseringsmogelijkheden voor de exploitatie van Spoor Oost verder uit te werken