Terug

2015_CBS_03488 - Team projecten buurtregie - Leefbaarheidsacties Sint-Job- en Essenstraat. Principebeslissing - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 24/04/2015 - 09:30 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_03488 - Team projecten buurtregie - Leefbaarheidsacties Sint-Job- en Essenstraat. Principebeslissing - Goedkeuring 2015_CBS_03488 - Team projecten buurtregie - Leefbaarheidsacties Sint-Job- en Essenstraat. Principebeslissing - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

Het team projecten buurtregie van de bedrijfseenheid samen leven zet in op de realisatie van kortlopende en gebiedsgerichte projecten die bijdragen aan het verhogen van de leefbaarheid en de sociale samenhang in buurten waar nodig. Bijzondere aandacht gaat hierbij uit naar sociale woonwijken.

Op 5 september 2014 (jaarnummer 9026) keurde het college de planning van het team projecten buurtregie voor het najaar van 2014 en voorjaar 2015 goed. Na afronding van een aantal van de in de planning opgenomen projecten is er ruimte om nieuwe projecten op te starten.

De buurtregisseur van de buurt Amandus-Atheneum en de sociale huisvestingsmaatschappij ABC wensen de inzet van een projectmedewerker om leefbaarheidsacties in en om het sociale wooncomplex gelegen aan de Sint-Jobstraat en Essenstraat uit te werken.

Argumentatie

Het sociale wooncomplex gelegen tussen de Sint-Jobstraat en de Essenstraat in Antwerpen Noord bestaat uit 36 appartementen en vijf eengezinswoningen. Het binnenplein is in 2007 kosteloos overgedragen aan de stad Antwerpen en is sindsdien openbaar en toegankelijk voor bewoners uit de brede omgeving. Het complex en de onmiddellijke omgeving kampen met enkele leefbaarheidsproblemen die buurtregie en de sociale huisvestingsmaatschappij ABC met een gezamenlijk actieplan willen aanpakken.
 
De sociale huisvestingsmaatschappij ABC onderneemt acties om sluikstort in het gebouw te voorkomen. De huisvestingsmaatschappij zal éénmalig het sluikstort van de gemeenschappelijke en persoonlijke delen van de kelder leegmaken, gekoppeld aan sensibiliseringsacties over het proper houden van de gemeenschappelijke delen en achterlaten van sluikstort binnen het gebouw.
 
Ook onderzoekt de sociale huisvestingsmaatschappij ABC mogelijke technopreventieve ingrepen ter voorkoming van druggebruik en inslapers in de gangen en sensibiliseert de bewoners over het gebruik van de parlefoon en openen en sluiten van de inkomdeur van het gebouw.
 
Het team projecten buurtregie en de sociale huisvestingsmaatschappij ABC stellen samen met bewoners leefregels op. Bewoners worden individueel bevraagd door middel van een enquête over hun beleving. In een daaropvolgend groepsgesprek worden de resultaten van de bevraging met de bewoners besproken en gezocht naar gemeenschappelijkheden om te komen tot gedragen leefregels. Deze regels worden mee verwerkt in een fotocollage van bewonersportretten (zie onder). Zo zijn ze voor alle bewoners altijd raadpleegbaar en kunnen ze elkaar daarop aanspreken. De leefregels worden mee opgenomen in het huishoudelijk reglement van de sociale huisvestingsmaatschappij ABC.
 
Een projectmedewerker buurtregie organiseert een fotoproject om de sociale cohesie in dit complex te versterken en de anonimiteit te doorbreken. Bewoners worden gefotografeerd. Een collage van deze foto’s wordt samen met de leefregels opgehangen in de inkomhal en op het binnenplein. Daarnaast ontvangt elke bewoner een afdruk van zijn foto. Bij de verdeling krijgt een bewoner de foto van iemand anders uit het gebouw met de vraag deze aan de juiste persoon te overhandigen. Een extra opportuniteit om elkaar beter te leren kennen en te durven aanspreken. 
 
De projectmedewerker onderneemt ook acties om problemen met betrekking tot het gebruik van het binnenplein aan te pakken. Zowel met ouders, kinderen als met de bewoners die de overlast ervaren, wordt gezocht naar een manier om het gebruik van het plein te optimaliseren en de overlast van (spelende) kinderen te beperken. Zoals onder andere een voetbalaanleiding, in samenspraak en samenwerking met de bewoners van het plein, aanbrengen op een blinde muur om het voetballen op het plein te herlokaliseren (wat verder weg van de leefruimtes).
 
Het team projecten buurtregie onderneemt tot slot ook acties om problemen van foutief sorteren en sluikstort in de onmiddellijke omgeving van het complex aan te pakken: het aanbrengen van sorteervakken op de stoep, het uitwerken van een goede sensibiliserings- en communicatiecampagne op maat van de buurt over sluikstort en afval sorteren en het maken van afspraken over verhoogd toezicht in de omgeving.

Beleidsdoelstellingen

1 - Woonstad
Meer mensen vinden een kwaliteitsvolle woning naar wens in Antwerpen
Sociale huurders hebben een leefbare en aangename leefomgeving
Buurtacties verbeteren de leefbaarheid in en beeldvorming rond sociale huisvesting
6 - Harmonieuze stad
Antwerpse burgers en verenigingen nemen deel aan de rijkgeschakeerde stadsgemeenschap en geven deze actief mee vorm
Stadsbewoners zijn betrokken bij het samenleven in hun woonomgeving
Leefbaarheid en sociale samenhang worden waar nodig verhoogd via kortlopende en gebiedsgerichte projecten

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college beslist de uitwerking van leefbaarheidsacties voor het wooncomplex Sint-Job- en Essenstraat principieel goed te keuren.

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
SL/WO/BR

om de leefbaarheidsacties aan de Sint-Job- en Essenstraat samen met de sociale huisvestingsmaatschappij ABC verder uit te werken en uit te voeren.

Artikel 3

De financieel beheerder regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
middelen voor uitvoering van de acties:
aankopen klein materiaal zoals verf,
inschakelen fotograaf,
drukken foto's, ...
1.500,00 EUR budgetplaats: 5131500000
budgetpositie: 6141
functiegebied: 1SWN070401A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1SA010930
budgetperiode: 1500
volgt later