Terug

2015_CBS_07479 - Project-MER 2229. Antwerp Tower - Verzoek van Matexi Projects nv. tot ontheffing. Voorwaardelijk gunstig advies - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 11/09/2015 - 09:00 collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Glenn Verspeet, waarnemend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_07479 - Project-MER 2229. Antwerp Tower - Verzoek van Matexi Projects nv. tot ontheffing. Voorwaardelijk gunstig advies - Goedkeuring 2015_CBS_07479 - Project-MER 2229. Antwerp Tower - Verzoek van Matexi Projects nv. tot ontheffing. Voorwaardelijk gunstig advies - Goedkeuring

Motivering

Aanleiding en context

Projectontwikkelaar Matexi Projects nv wenst een bestaand kantoorgebouw met winkelgalerij gekend als Antwerp Tower (Frankrijklei/de Keyserlei/Van Ertbornstraat) te verbouwen naar een woontoren en retail. Na de verbouwing zal het complex bestaan uit 32 bouwlagen (nu 27) waarin een ondergrondse parking, retail, horeca en woonunits worden ondergebracht.

Krachtens de bepalingen van het uitvoeringsbesluit van de Vlaamse regering over de categorieën van projecten waarvoor een milieueffectenrapport moet worden opgemaakt, valt dit project onder de projecten die behoren tot bijlage II van voornoemd besluit. Meer bepaald valt het project onder rubriek 10b van bijlage II “stadsontwikkelingsprojecten met een bruto vloeroppervlakte van 5.000 m² handelsruimte of meer”.

Omdat het project behoort tot bijlage II kan door de initiatiefnemer een verzoek tot ontheffing van de project-MER-plicht worden ingediend bij de bevoegde overheidsdienst (dienst MER van de Vlaamse overheid). Matexi Projects nv heeft in dit dossier van deze mogelijkheid gebruik gemaakt en op 20 juli 2015 een gemotiveerd verzoek tot ontheffing ingediend.

Het is nu aan de dienst MER om een beslissing te nemen over het verzoek tot ontheffing. Deze beslissing moet uiterlijk 70 dagen na het indienen van het verzoek aan de aanvrager worden meegedeeld.

In het kader van de behandeling van het verzoek tot ontheffing worden nu door de dienst MER adviezen ingewonnen, waaronder het advies van de stad Antwerpen. De dienst MER vraagt dit advies uiterlijk op 11 september 2015 te bezorgen.

Argumentatie

De dienst MER vraagt het advies van het stadsbestuur over het ontheffingsverzoek project-MER van Matexi Projects nv voor het project Antwerp Tower.

De dienst MER kan een verzoek tot ontheffing positief beoordelen wanneer een toetsing aan de criteria van bijlage II uitwijst dat het voorgenomen project geen aanzienlijke gevolgen kan hebben voor het milieu en een project-MER redelijkerwijs geen nieuwe of bijkomende gegevens over aanzienlijke milieueffecten kan bevatten.

Het ontheffingsdossier met inbegrip van een Mobiliteitseffectenrapport (MOBER) werd voor advies overgemaakt aan de betrokken stedelijke diensten.

Uit de uitgebrachte adviezen blijkt dat de diensten van oordeel zijn dat het dossier voor ontheffing in aanmerking komt.

Het dossier vertoont op een aantal vlakken echter nog enkele hiaten waarvan de diensten van oordeel zijn dat het ontheffingsdossier moet worden aangevuld met bijkomende informatie.

  • Wat betreft de mogelijke geluidsimpact worden de beschikbare gegevens in het dossier getoetst aan “een gebied op minder dan 500 m van een gebied voor gemeenschapsvoorzieningen en openbaar nut” wat uiteraard het geval is. Het zou echter duidelijker zijn en extra informatie geven om ook de toetsing aan woongebied door te rekenen. Tenslotte zal de belangrijkste bestemming van het gebouw in de toekomst de woonfunctie zijn.
  • Het project ligt binnen de invloedssfeer van de aanvliegroute van de luchthaven van Deurne. Een verhoging met vijf bouwlagen is bijgevolg afhankelijk van het advies van het directoraat generaal van de Luchtvaart.
  • Het dossier bevat te weinig gegevens om de mobiliteitsimpact naar laden en lossen behoorlijk in te schatten.
  • De werfzone van het project ligt binnen het project Brabo 2. Verdere afstemming met de bouwfaseplanning Brabo 2 is noodzakelijk.

Juridische grond

Decreet van 5 april 1995 houdende algemene bepalingen inzake milieubeleid en het decreet van 18 december 2002 tot aanvulling van het decreet van 5 april 1998 met een titel betreffende milieu- en veiligheidsrapportage.

Besluit van de Vlaamse regering van 10 december 2004, gewijzigd bij besluit van 1 maart 2013 houdende de categorieën van projecten waarvoor een milieueffectrapport moet worden opgemaakt.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college beslist het gunstige advies op het ontheffingsverzoek project-MER van Matexi Projects nv voor het project Antwerp Tower, zoals geformuleerd in de argumentatie, goed te keuren onder volgende voorwaarden:

  1. geluidsimpact toetsen aan woongebied;
  2. een verhoging is afhankelijk van het advies van het directoraat generaal van de Luchtvaart;
  3. meer gegevens nodig om de mobiliteitsimpact naar laden en lossen behoorlijk in te schatten;
  4. afstemming met de bouwfaseplanning Brabo 2 is noodzakelijk.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.

Artikel 3

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
stadsontwikkeling/vergunningen/milieuvergunningen het advies over te maken aan de dienst MER van de Vlaamse overheid.