Terug

2015_CBS_05297 - Masterplan 2020. Brabo 2 - Rio-link NV, Aquafin NV en stad Antwerpen bouwfase Rijnkaai Zuid. Samenwerkingsovereenkomst - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 19/06/2015 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2015_CBS_05297 - Masterplan 2020. Brabo 2 - Rio-link NV, Aquafin NV en stad Antwerpen bouwfase Rijnkaai Zuid. Samenwerkingsovereenkomst - Goedkeuring 2015_CBS_05297 - Masterplan 2020. Brabo 2 - Rio-link NV, Aquafin NV en stad Antwerpen bouwfase Rijnkaai Zuid. Samenwerkingsovereenkomst - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Juridische grond

Artikel 19 van de wet 24 december 1993 betreffende de overheidsopdrachten van werken, leveringen en diensten bepaalt dat bij de gezamenlijke uitvoering van werken, leveringen of diensten voor rekening van verschillende aanbestedende overheden kan, in het algemeen belang, worden samengevoegd in een enkele opdracht, die bij aanbesteding, door offerteaanvraag of bij onderhandelingsprocedure wordt gegund, onder de voorwaarden bepaald in de wet. De betrokken personen duiden de overheid aan die, of het orgaan dat, in hun gezamenlijke naam, bij de gunning en de uitvoering van de opdracht zal optreden.

Argumentatie

Sinds de ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst 'Rijnkaai Zuid - RI3A231' voor het ontwerp en de uitvoeringsfase van de wegenis- en rioleringswerken aan Rijnkaai Zuid, Bataviastraat, Dinantstraat en Sint-Laureiskaai zijn er nieuwe afspraken gemaakt over de bouwfase van het project.

Deze nieuwe afspraken worden vastgelegd in de 'overeenkomst Rijnkaai Zuid - RI3A200'. Deze nieuwe overeenkomst vervangt de voorgaande overeenkomst 'Rijnkaai Zuid RI3A231'. Het aanbestedingsdossier voor de heraanleg openbaar domein Rijnkaai Zuid, met besteknummer 12001004 (versie 4, 9 mei 2014) is toegevoegd aan de opdracht Brabo 2 . De technische bepalingen met betrekking tot de aanleg van de riolering vormt de bijlage aan de nieuwe overeenkomst Rijnkaai Zuid - RI3A200. De betrokken partijen van de nieuwe overeenkomst zijn Rio-link NV, Aquafin NV en stad Antwerpen. 

Doel van de overeenkomst
De overeenkomst heeft tot doel afspraken vast te leggen in verband met de sluiting van de opdracht en de bouwfase van de projectonderdelen Rijnkaai Zuid en Bataviastraat, dit binnen de dBF-overeenkomst Niet-Tramgedeelte Stad, die de stad Antwerpen als opdrachtgever zal afsluiten met de opdrachtnemer die belast wordt met de uitvoering van de opdracht Brabo 2.

De overeenkomst heeft ook als doel afspraken te maken inzake de aanvraag en doorstorting van subsidies met betrekking tot de rioleringswerken die uitgevoerd worden in het kader van de opdracht Brabo 2 alsook afspraken te maken inzake het beheer van de infrastructuur die door Aquafin NV en Rio-link NV wordt gebouwd.

Gezien de stad Antwerpen de dBF-overeenkomst Niet-Tram Stad zal afsluiten met de opdrachtnemer Brabo 2, vertrouwen Rio-link NV en Aquafin NV de stad Antwerpen een projectmanagementopdracht toe voor de gunning en realisatie van hun deelprojecten: 

  • Rio-link NV: riolering Rijnkaai Zuid;
  • Aquafin NV: verbetering en aanpassing van de collector 'Ruien', namelijk het excentrisch uitbouwen van drie (3) inspectieputten, gelegen onder de nieuwe trambedding.

Rio-link NV staat als rioolbeheerder in voor de eventuele aanvraag van subsidides uit het Minafonds voor de aanleg van riolen en voor de opvolging van de subsidieprocedure. De bepalingen omtrent deze subsidiëringen zijn opgenomen in het terechtwijzend bericht Brabo 2.

Afspraken
De overeenkomst legt de afspraken vast tussen de partijen rekening houdend met de dBF-overeenkomst Niet-Tram Stad: 

  • afspraken betreffende de aanbesteding, de bouwfase, de oplevering en het beheer;
  • aan te leveren documenten met betrekking tot het subsidiebesluit;
  • vertegenwoordiging vanwege Rio-link NV en Aquafin NV;
  • nutsleidingen;
  • adviesverlening tijdens de bouwfase;
  • leiding der werken en toezicht op de werken;
  • verbreking van de opdracht;
  • betaling;
  • betalingsmodaliteiten; 
  • verantwoordelijkheid dienstverlener;
  • wijzigingen, minwaarden en boetes;
  • verzekeringen; 
  • geheimhouding;
  • geschillen;
  • nietigheid.

Aanleiding en context

Datum Jaarnummer Beslissing
23 september 2011   De Vlaamse regering besliste verder te werken aan Brabo 2.
Ze keurde daarvoor het budget en de principes van de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed.

7 oktober 2011

24 oktober 2011

14296


1228

Het college keurde de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed en nam kennis van de mogelijke financiële gevolgen hiervan voor de stad Antwerpen.

De gemeenteraad keurde de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed.

23 december 2011   De Vlaamse regering keurde de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed.
6 september 2012 78 De districtsraad keurde de samenwerkingsovereenkomst “Rijnkaai Zuid – RI3A231” goed.
4 juni 2013 5752 Het college keurde het definitief ontwerp van het wegprofiel voor Rijnkaai Zuid goed.
10 juni 2013 6306 Het districtscollege keurde het definitief ontwerp voor Bataviastraat, Dinantstraat en Sint-Laureiskaai goed.
05 juli 2013 6983 Het college besliste om het dossier voor de aanleg van wegenis Rijnkaai Zuid (inclusief Van Meterenkaai, Tavernierkaai, Bataviastraat, Sint-Laureiskaai, Dinantstraat) toe te voegen aan de opdracht Brabo 2, als onderdeel van de dBF-overeenkomst Niet-Tramgedeelte Stad.
8 juli 2013 408 Het districtscollege besliste om het dossier voor de aanleg van wegenis Rijnkaai Zuid (inclusief Van Meterenkaai, Tavernierkaai, Bataviastraat, Sint-Laureiskaai en Dinantstraat) toe te voegen aan de opdracht Brabo 2, als onderdeel van de dBF-overeenkomst Niet-Tramgedeelte Stad.
23 mei 2014 5612

Het college keurde het bestek Terechtwijzend Bericht Brabo 2 voor uitvraag van de Best and Final Offers goed.

26 mei 2014

303

Het districtscollege:

  • keurde het aanbestedingsdossier voor heraanleg van Rijnkaai Zuid (inclusief Bataviastraat, Dinantstraat en Sint-Laureiskaai) goed;
  • machtigde het college om in zijn naam op te treden bij de gunning;
  • gaf de opdracht aan de districtssecretaris om bij budgetopmaak 2015 een toelage aan de stad Antwerpen in te schrijven voor het project Brabo 2.

13 maart 2015

2122

Het college keurde:

  • het gunningsverslag voor de opdracht voor het project Brabo 2 goed, dit onder de opschortende voorwaarde van een goedkeuring van het gunningsverslag door de aanbestedende overheid de Lijn, GAPA en de Vlaamse regering;
  • de gunning van de opdracht voor het project Brabo 2 aan de combinatie Tramstad goed, dit onder de opschortende voorwaarde van een goedkeuring van gunningsbeslissing door de aanbestedende overheid de Lijn, GAPA en de Vlaamse Regering (AWV);
  • met het oog op navolgende contractsluiting en financial close met de combinatie Tramstad en onder voorbehoud van juridisch-technisch-financieel nazicht, de ontwerpdocumenten van de dBF-overeenkomst Stad en Directe Overeenkomst, goed.

3 april 2015

 

De Vlaamse regering keurde:

  • het gunningsverslag voor de opdracht Brabo 2 goed;
  • de gunning van de opdracht voor het project Brabo 2 aan de combinatie Tramstad goed.

De wegenis- en rioleringswerken aan Rijnkaai Zuid omvatten: 

  • heraanleg van de wegenis van gevel tot gevel of dokrand van de Bataviastraat, Sint-Laureiskaai en Dinantstraat;
  • heraanleg van de wegenis van Rijnkaai Zuid, meer bepaald de Scheldekaaien tussen Amsterdamstraat en Sint-Pietersvliet, bestaande uit Rijnkaai, Tavernierkaai, Zeeuwse Koornmarkt en Van Meterenkaai;
  • de noodzakelijke rioleringswerken in de betreffende straten.

Samenwerkingsovereenkomst 'Rijnkaai Zuid - RI3A231'

De samenwerkingsovereenkomst 'Rijnkaai Zuid – RI3A231' is opgemaakt tussen het district Antwerpen, het autonoom gemeentebedrijf stadsplanning Antwerpen (AG Stadsplanning) en Rio-link NV.
In deze samenwerkingsovereenkomst 'Rijnkaai Zuid - RI3A231': 

  • worden de wegenis- en rioleringswerken, die betreffende partijen aan of in de buurt van Rijnkaai Zuid willen uitvoeren, samengevoegd; 
  • worden de afspraken tussen de partijen vastgelegd voor de samengevoegde studieopdracht en het uitvoeringsdossier van Rijnkaai Zuid.

Het uitgangspunt op het moment van de samenwerkingsovereenkomst 'Rijnkaai Zuid – RI3A231' was dat het ontwerp en de uitvoering van de traminfrastructuur op de Rijnkaai Zuid apart zou worden uitgevoerd binnen het project Brabo 2. 

Brabo 2

In juli 2013 beslisten het college en het districtscollege van het district Antwerpen om de uitvoering van de wegenis- en rioleringswerken aan Rijnkaai Zuid toe te voegen aan de opdracht Brabo 2, meer bepaald aan de dBF-overeenkomst Niet-Tram Stad. Door de werken aan de wegenis, de riolering en de traminfrastructuur samen uit te voeren, kunnen deze beter technisch op elkaar afgestemd worden, en is de impact van de werken op de omgeving kleiner dan wanneer de verschillende werken apart zouden worden uitgevoerd. 

De stad Antwerpen zal voor de realisatie van Brabo 2 een dBF-overeenkomst Niet-Tram Stad afsluiten met de opdrachtnemer Brabo 2 voor de realisatie van de weginfrastructuur op de gemeentewegen. Het betreft de Leien van Stoopstraat tot en met Noorderplaats, de Noorderlaan van Noorderplaats tot IJzerlaan, de Kempenstraat en Asiadok Oostkaai, het Operaplein bovengrond inclusief de De Keyserlei, Teniersplaats, het Operaplein ondergrond, de Gemeentestraat ter hoogte van de Franklin Rooseveltplaats, de Londenbrug, Rijnkaai Zuid inclusief Dinantstraat, Bataviastraat, Sint-Laureiskaai, en Park and Ride Havana. Binnen de dBF-overeenkomst Niet-Tram Stad zal de stad Antwerpen optreden als contractueel opdrachtgever voor de uitvoering van de wegeniswerken aan de projectonderdelen gelegen op de gemeentewegen. 

Gezien de realisatie van de districtstraten Dinantstraat, Bataviastraat en Sint-Laureiskaai deel zullen uitmaken van de dBF-overeenkomst Niet-Tram Stad, heeft het districtscollege van het district Antwerpen op 26 mei 2014 (jaarnummer 00303) beslist het college te machtigen om in naam van het district op te treden in de gunningsprocedure, en om het budget voor de realisatie van de betreffende districtsstraten bij de budgetopmaak 2015 als toelage aan de stad in te schrijven voor het project Brabo 2. 

In de offerte (of BAFO, best and final offer of BAFO) van de combinatie Tramstad is de bouwkost voor de Dinantstraat, Bataviastraat en Sint-Laureiskaai vastgelegd op 1.450.000,00 euro. De overdracht van dit bedrag naar de stad antwerpen is opgenomen in de begrotingswijziging 2015, welke op de gemeenteraad van 6 mei 2015 werd goedgekeurd.

Regelgeving: bevoegdheid

Op grond van de definitie dagelijks bestuur (vastgelegd door de gemeenteraad op 25 juni 2007) en artikel 57 § 3, 4° en 5° Gemeentedecreet behoort dit tot de bevoegdheid van het college.

Beleidsdoelstellingen

3 - Mobiele stad
1SMB04 - Het Masterplan 2020 verhoogt de bereikbaarheid, de verkeersveiligheid en de leefbaarheid in en rondom Antwerpen
1SMB0402 - Begeleiding, planning en regie garanderen een kwalitatieve, gebiedsgerichte en geïntegreerde aanpak van de infrastructuurprojecten van het Masterplan 2020
1SMB040202 - 'Brabo 2' is volgens een gebiedsgerichte en geïntegreerde aanpak geregisseerd naar de vooropgestelde resultaten, timing en budget

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de overeenkomst RI3A200 tussen de stad Antwerpen, Rio-link NV en Aquafin NV voor de bouwfase van Rijnkaai Zuid, Bataviastraat, Dinantstraat en Sint-Laureiskaai goed.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen.

Bijlagen