Bij budgetwijzing 2015 wordt er een extra voorziening van 650.000,00 EUR, als kapitaalinjectie aan GAPA, voorzien.
Masterplan Scheldekaaien
In 2005 keurde de Vlaamse regering het geactualiseerde Sigmaplan goed, waarin bepaald wordt dat de waterkering ter hoogte van Antwerpen van 8,35 meter Tweede Algemene Waterpassing (TAW) tot 9,25 meter TAW wordt opgehoogd om de stad Antwerpen in de toekomst te blijven beschermen tegen overstromingen.
Op 9 juli 2010 (jaarnummer 8556) keurde het college het Masterplan Scheldekaaien goed. Het Masterplan Scheldekaaien vormt het richtinggevend document voor alle uitvoeringsprojecten bij de heraanleg van de Scheldekaaien. Het Masterplan Scheldekaaien voorziet voor de zone van Rijnkaai nieuwe bebouwing op de kaaivlakte, beperkt in bouwhoogte, met een publieke doorsteek naar het water. Gelegen tussen Kattendijksluis en Bonapartesluis, kan Rijnkaai bijdragen aan de
ontwikkeling van het Eilandje tot nieuw havenkwartier. De waterkering zal dicht bij de rivier liggen, en de ruimte achter de waterkering wordt licht opgehoogd. Rijnkaai wordt als het ware een stedelijk balkon met weidse zichten op de rivier. De kaairand met kasseien, bolders, sporen en havenkranen wordt zorgvuldig gerestaureerd om de eigenheid van deze kaaizone te bewaren.
Wegprofiel Rijnkaai Noord en Rijnkaai Zuid
Het wegprofiel Rijnkaai Noord, tussen Kattendijksluis en Amsterdamstraat, wordt momenteel heraangelegd. Het wegprofiel Rijnkaai Zuid, tussen Amsterdamstraat en Sint-Pietersvliet, zal in het kader van de Noorderlijn worden heraangelegd met toevoeging van een vrijliggende trambedding. Deze werken starten in augustus 2015 en zullen vermoedelijk één jaar duren.
Kaaivlakte Rijnkaai
De kaaivlakte van Rijnkaai is eigendom van Vlaanderen. Het Vlaams gewest kende in 1997 aan de stad Antwerpen een concessie toe op de Scheldekaaien voor een periode van 100 jaar. Hangar 26-27 werd door AG VESPA in onderconcessie gegeven aan Metro nv tot 2043. Hangar 29 werd tot 2018 in onderconcessie gegeven aan Waagnatie.
Op de Scheldekaaien is momenteel het gewestplan van kracht. Rijnkaai wordt in het gewestplanbestemd als “gemengd gemeenschapsvoorzienings- en dienstverleningsgebied voor de haven”.
Kaai 28 ligt tussen Hangar 26-27 en Hangar 29 en wordt momenteel gebruikt als evenemententerrein (gemiddeld 150 dagen per jaar). Voor sommige indoorevenementen in Hangar 29 wordt Kaai 28 afgehuurd als privaat parkeerterrein (gemiddeld 30 dagen per jaar). De resterende dagen is Kaai 28 een gratis parkeerterrein.
Momenteel bevindt Kaai 28 zich in een slechte staat en zorgt dit voor overlast voor de gebruikers. Daarnaast is de veiligheid langs het water niet optimaal tijdens evenementen en is de toegankelijkheid voor hulpdiensten niet voldoende verzekerd door wildparkeerders.
Parkeerterrein Kaai 28
Tijdens de evenementen moet het terrein vrij zijn van voertuigen. Uit het verleden is gebleken dat dit niet altijd zo was, waardoor de voertuigen getakeld dienden te worden om het terrein leeg te maken. De stad Antwerpen moet voor deze takelkosten opdraaien.
Door de werken in de omgeving van Kaai 28, waarbij er een extra trambedding wordt ingericht, zal het noorden van de stad Antwerpen een beperkte bereikbaarheid hebben. Het parkeerterrein is momenteel gratis wat een (te) actief aanzuigeffect heeft van voertuigen.
Het parkeerterrein behoort tot het financieel patrimonium van AG VESPA (collegebesluit 5 maart 2010). De bedoeling is om het terrein tijdelijk ter beschikking te stellen aan het Gemeentelijk Autonoom Parkeer- en mobiliteitsbedrijf Antwerpen (GAPA) voor het inrichten van een off-street betaalparking.
AG Vespa zal met GAPA een tijdelijke terbeschikkingsstellingsovereenkomst afsluiten. Het terrein wordt door AG Vespa kosteloos ter beschikking gesteld. GAPA staat in voor de inrichting van het terrein als off-street betaalparking. Bij de inrichting wordt verder rekening gehouden met ontsluiting van het aanpalende terrein en met de bereikbaarheid en afbakening van de kaairand voor hulpdiensten en dienstverkeer.
Voor de opwaardering van het parkeerterrein Kaai 28 met kasseien, is er een stedenbouwkundige vergunning nodig.
Het invoeren van een betalend parkeerregime heeft enkele voordelen:
Om ongewenst zoekverkeer en verschuifeffecten te vermijden, is het wel aangewezen dat het betalend parkeren in de Cadix- en Montevideowijk, dat werd goedgekeurd door de gemeenteraad in zitting van 24 september 2012 (jaarnummer 1032), gelijktijdig wordt geoperationaliseerd.
Door de slechte staat van het terrein kan er niet gewoon een betalend parkeerregime ingevoerd worden. Bij betalend parkeren wordt een minimale kwaliteit van het terrein gevraagd. Een minimale inrichting van het terrein bestaat uit:
De herbestratingswerken van Kaai 28 worden door de bedrijfseenheid stadsontwikkeling geraamd op 650.000,00 EUR (exclusief btw). GAPA kan deze investering uitvoeren, mits dit budget als kapitaalsverhoging aan GAPA wordt toegestaan.
Stedenbouwkundige vergunning
Er moet voor dit project een stedenbouwkundige vergunning worden aangevraagd. De bedrijfseenheid stadsontwikkeling maakt de aanvraag tot stedenbouwkundige vergunning op en legt deze ter goedkeuring voor.
De kaaivlakte tussen de voormalige Bonapartesluis en de Kattendijksluis zal op termijn worden ingericht in het kader van de heraanleg van de scheldekaaien: openbaar domein, waterkering en herontwikkeling. De timing hiervoor zal worden afgestemd op de herontwikkelingsopportuniteiten van hangars 26 en 29. Voor deze herontwikkeling zal een ruimtelijk uitvoeringsplan worden opgemaakt dat de stedenbouwkundige visie op de Rijnkaai-kaaivlakte vastlegt.
De nieuwe inrichting legt hierop geen hypotheek op mogelijke toekomstige ontwikkelingen en/of herinrichting van de site. De huidige waterkeringsmuur blijft behouden.
Ter hoogte van de recent aangelegde helling over de waterkering, worden parkeerplaatsen aangebracht. Doorgang moet vrij gehouden worden voor voetgangers. In het verlengde van de helling mogen geen kasseien geplaatst worden maar vlakke betonklinkers zoals op de helling. Ter hoogte van deze helling parkeerplaatsen voor gehandicapten aanleggen, zodat er in het noorden en zuiden van deze parking plaatsen worden voorzien.
In uitvoering van artikel 4.7.1.§1 en artikel 4.7.26.§1 van de ‘Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening’ worden de stedenbouwkundige vergunningen, voor handelingen van algemeen belang of voor aanvragen ingediend door publiekrechtelijke of semipublieke rechtspersonen, afgeleverd door de gewestelijke stedenbouwkundige ambtenaar binnen de bijzondere procedure.
Het college beslist om de parking Kaai 28 via GAPA te laten beheren als betaalparking.
Het college keurt het inrichtingsplan (SWOU08960) goed.
Het college geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| AG VESPA |
Het terrein Kaai 28 ter beschikking te stellen aan GAPA |
| GAPA |
Het terrein uitrusten als betaalparking |
| SW/MOB |
MOBER aanvragen bij Grontmij Belgium nv, op basis van het bestaande raamcontract |
| SW/O&U |
De aanvraag tot stedenbouwkundige vergunning indienen bij de bevoegde instantie van het Vlaams gewest |