Artikel 135 §2 van de Nieuwe Gemeentewet bepaalt dat de gemeenten ook tot taak hebben het voorzien, ten behoeve van de inwoners, in een goede politie, met name over de zindelijkheid, de gezondheid, de veiligheid en de rust op openbare wegen en plaatsen en in openbare gebouwen. Meer bepaald worden volgende zaken aan de waakzaamheid en het gezag van de gemeenten toevertrouwd:
[...]
5° het nemen van passende maatregelen om rampen en plagen, zoals brand, epidemieën en epizoötieën te voorkomen en het verstrekken van de nodige hulp om ze te doen ophouden.
In 2013 (van 25 oktober tot en met 29 oktober 2013) werd de Europese rampenoefening EUBELMODEX 2013 georganiseerd in de provincie Antwerpen. Voor het overgrote deel vond deze oefening plaats in de stad Antwerpen (o.a. in het havengebied, Ekerse put, brandweerkazerne Post Noord en politiegebouwen). Na een evaluatie van deze oefening waren de Europese partners vragende partij om terug een oefening in de provincie Antwerpen en zeker in het havengebied van Antwerpen te organiseren.
Van 5 maart tot en met 9 maart 2015 wordt de Europese rampenoefening EUBELMODEX 2015 georganiseerd in de provincie Antwerpen.
Deze Europese oefening kadert in een cyclus van modules oefeningen: 2014-2015 Modules Field Exercises – Lot 2. Het doel is om de EU modules voor te bereiden en experten op te leiden voor interventies in het kader van het Civil Protection Mechanism. Tevens is het een uitgelezen kans om de host nation support te testen en te verfijnen. Deze oefening wordt gefinancierd met fondsen van de EU.
De organisatie is in handen van zes landen van de EU, in samenwerking met een privé partner:
Langs Belgische zijde nemen o.a. volgende partners deel: de algemene directie van het Crisiscentrum en de algemene directie van de Civiele Veiligheid (FOD IBZ), de Civiele Bescherming, de dienst noodplanning provincie Antwerpen, de dienst noodplanning stad Antwerpen, hulpverleningszone Antwerpen 1 , gemeente Zwijndrecht, gemeente Edegem, defensie, het havenbedrijf Antwerpen, FOD Volksgezondheid, politie (lokaal en federaal) en discipline 5 (informatieverlening), Lanxess Rubber nv, 3M Belgium, ATPC, UZA.
Jaarlijks organiseert de dienst noodplanning (samen leven / rampenplanning) met de hulp- en veiligheidsdiensten in de stad Antwerpen een aantal nood- en interventieplanoefeningen. Dit om de bestaande nood- en interventieplannen uit te testen en om ze, indien nodig, bij te sturen. Daarnaast worden deze oefeningen ook gebruikt om de coördinatie tussen de verschillende disciplines op punt te stellen zodat iedereen in geval van een werkelijke noodsituatie weet wat er van hem verwacht wordt.
Dergelijke oefeningen worden ook op een hoger niveau georganiseerd, zo ook op provinciaal, federaal en Europees niveau. Van 5 maart tot en met 9 maart 2015 zal zo een Europese oefening georganiseerd worden op onder andere het grondgebied van de stad Antwerpen. Verschillende gemeenten en diensten hebben hiervoor reeds hun medewerking toegezegd.
Locaties:
Planning:
| datum | uur | activiteit |
| donderdag 5 maart 2015 | 11.00 - 20.00 | voorbereiding en laatste afspraken internationale oefenleiding |
| vrijdag 6 maart 2015 | 09.00 - 22.00 | internationale teams komen aan en worden gebrieft |
| zaterdag 7 maart 2015 | 06.30 - 22.00 | oefening en VIP moment tijdens oefening |
| zondag 8 maart 2015 | 07.00 - 20.00 | vervolg oefening en eerste evaluaties in het basiskamp |
| maandag 9 maart 2015 | vanaf 07.30 | debriefings en internationale teams vertrekken |
Koninklijk besluit van 16 februari 2006 betreffende de nood- en interventieplannen en meer bepaald artikel 29 waarin staat dat de veiligheidscel belast is met onder andere het organiseren van oefeningen.
Het college neemt kennis dat van 5 maart 2015 tot en met 9 maart 2015 een Europese oefening plaats vindt op het grondgebied van de stad Antwerpen, meer bepaald op volgende locaties:
Het college neemt kennis dat de dienst samen leven/rampenplanning, de dienst ondernemen en stadsmarketing/communicatie, de lokale politie, het gemeentelijk havenbedrijf en de hulpverleningszone Antwerpen 1 deelnemen aan de Europese rampenoefening van 5 maart tot en met 9 maart 2015.