Terug

2014_CBS_11408 - Creatieve economie - Opstart 'Creative Harbour' - Kennisneming

college van burgemeester en schepenen
vr 07/11/2014 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Afgevoerd; terugkomen met nieuwe tekst

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2014_CBS_11408 - Creatieve economie - Opstart 'Creative Harbour' - Kennisneming 2014_CBS_11408 - Creatieve economie - Opstart 'Creative Harbour' - Kennisneming

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiële opmerkingen

In het kader van Creative Harbour werkt Antwerpen Open vzw  een eigen programma uit van activiteiten die passen binnen de algemene structuur. De uitgaven van Antwerpen Open vzw die hieraan verbonden zijn, hebben geen gevolgen voor Stad Antwerpen.
De uitgaven voor Eurobest werden reeds goedgekeurd in de collegezitting van 26 september 2014 (jaarnummer 09823).
Voor alle acties binnen de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing zal het nodige budget voorzien worden bij budgetopmaak 2015 en 2016.

Aanleiding en context

Het is een prioritaire doelstelling om Antwerpen internationaal op de kaart te zetten naar potentiële bewoners, bezoekers, bedrijven en brains. Binnen deze doelstelling werd een marketingaanbeveling door het college goedgekeurd in zitting van 26 juli 2013 (jaarnummer 7581) waarin staat welke internationale positionering wenselijk is. De vier positioneringsthema’s zijn stad aan de stroom, innovatieve kennisstad, metropool op mensenmaat en creatieve stad. Er werd ook gesteld dat het nodig is niet enkel over deze thema’s te communiceren maar de ecosystemen errond zo uit te bouwen dat je ze kan claimen en blijven claimen. Creativiteit en innovatie zijn een onlosmakelijk deel van het product Antwerpen. Diamant en mode zijn daarbij twee sterke thematische clusters die als vertrekbasis kunnen dienen voor de verdere uitbouw van een breed creatief ecosysteem. 

De uitbouw van dit ecosysteem zit mee vervat binnen de doelstellingen nagestreefd door Antwerpen Open vzw en de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing/werk en economie. Antwerpen Open vzw (vanaf januari 2015 Antwerpen Kunstenstad genoemd) wordt als zelfstandige dochterorganisatie van de stad Antwerpen ingezet ten behoeve van stedelijke strategische doelstellingen inzake kunsten, erfgoed en toerisme. De kunsten en kunstenaars zijn daarbij de motor voor vernieuwing en creatie en zorgen ervoor dat Antwerpen één van de culturele hoofdsteden in Europa blijft. Aanvullend bepaalt de economie voor een groot deel de aantrekkingskracht van een stad, waarin creativiteit en innovatie een belangrijke rol spelen. Kunsten, cultureel ondernemen en creatieve economie zijn al sinds de Gouden Eeuw in Antwerpen met elkaar verbonden en blijven een belangrijke motor voor het stedelijk welzijn en de aantrekkingskracht van de stad.

Tijdens het netwerkevent voor creatieve ondernemers op 17 oktober 2013, georganiseerd door de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing/werk en economie, kwam het signaal vanuit de creatieve sector dat Antwerpen een unieke creatieve metropool is, maar dat een duidelijke identiteit en zichtbaarheid nog ontbreekt. De discussie werd geopend met de suggestie om Antwerpen uit te roepen tot creatieve hoofdstad van Europa en deze titel daarna door te geven aan een andere stad. Vervolgens werden een aantal gesprekken georganiseerd door ondernemen en stadsmarketing/werk en economie met belangrijke creatieve ondernemers uit verschillende subsectoren (12 februari 2014, 3 april 2014, 11 juni 2014, 11 juli 2014). Uit deze gesprekken kwam naar voor dat er dringend nood is aan een gecoördineerde campagne om Antwerpen op de kaart te zetten, eerder dan de stad uit te roepen tot creatieve hoofdstad. Een campagne die met een verhaal cultuur, creatieve economie en industrie verbindt en deze stad culturele en economische zuurstof en zichtbaarheid geeft.

Argumentatie

Vertrekkend vanuit de gesprekken met de creatieve sector heeft stad Antwerpen de ambitie om tussen december 2015 en december 2016 van Antwerpen een creatieve thuishaven te maken voor creatief talent met een ondernemersplan, en de Antwerpse bewoners bewust te maken van het aanwezige talent. En dit ook nationaal en internationaal uit te dragen.

Onder de werktitel ‘Creative Harbour’ gaat stad Antwerpen een jaar lang focussen en communiceren over creatieve ondernemers en creatieve bedrijven die;

  • kiezen voor een metropool in zakformaat verbonden met de wereld;
  • open staan voor crossovers en kruisbestuivingen met ruimte voor experiment;
  • creativiteit als grondstof maximaal inzetten om toegevoegde waarde te creëren;
  • deel uitmaken van een creatief ecosysteem dat net iets verder gaat;
  • graag in dialoog gaan met de bewoners van hun stad.

Door evenementen en acties te bundelen, vertrekkend vanuit de goedgekeurde meerjarenbegroting, wordt gestreefd naar een blijvende dynamiek met structurele projecten geënt op de reële noden van de sector. De stad fungeert als matchmaker en katalysator en communiceert hier uitvoerig over. Belangrijk hierbij is dat het geen top-down verhaal is, maar dat er voldoende aandacht is voor bottom-up initiatieven.

Inhoudelijk ligt de focus op:

  • stimuleren en aantrekken van creatief talent;
  • organiseren van ontmoetingen;
  • helpen uitdragen en vermarkten van creatief werk.

Het programma wordt opgebouwd rond bestaande of voorziene activiteiten van de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing/werk en economie en van Antwerpen Open vzw. Drie tijdsframes worden als volgt gedefinieerd:

  • december 2015, met als speerpunt Eurobest, het internationaal festival voor creativiteit in reclame en communicatie ;
  • voorjaar 2016, met als speerpunt De Invasie, het platform voor opkomend creatief talent, dat hun 5 jarig bestaan viert. In maart 2014 kreeg De Invasie in Antwerpen 10.700 bezoekers. Ook wordt er ingezet op nevenactiviteiten met betrekking tot de afstudeerdefilé van de modeafdeling van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten Antwerpen;
  • najaar 2016, met als speerpunt ‘het jaarlijks B2B netwerkevent voor creatieve economie’.

De tijdframes dienen als vertrekbasis voor de verdere uitbouw van het programma, om het werkveld te activeren en te motiveren om zelf projecten op te starten, binnen de filosofie van Creative Harbour.

Aanvullend wordt er per tijdsframe een creatief bureau opgezet dat fungeert als curator en dat initiatieven vanuit de sector detecteert, stimuleert en integreert binnen de programmatie. Het gaat hierbij om ad hoc projecten die ontstaan vanuit het Antwerps ecosysteem en die de eigenheid van deze stad weergeven.

Creative Harbour moet een stadsbreed verhaal worden, waarvoor de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing een communicatiecampagne ontwikkelt waarbij de sector betrokken wordt.

Beleidsdoelstellingen

4 - Lerende en werkende stad
Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
4 - Lerende en werkende stad
Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
Antwerpen is een hotspot voor innovatief ondernemen
4 - Lerende en werkende stad
Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
Antwerpen is een hotspot voor innovatief ondernemen
De creatieve economie wordt versterkt, in het bijzonder op het vlak van mode en design
5 - Bruisende stad
De kunsten en kunstenaars zijn de motor voor vernieuwing en creatie en zorgen mee dat Antwerpen één van de culturele hoofdsteden in Europa blijft
5 - Bruisende stad
De kunsten en kunstenaars zijn de motor voor vernieuwing en creatie en zorgen mee dat Antwerpen één van de culturele hoofdsteden in Europa blijft
Antwerpen toont kunst
Duurzame culturele stadsprojecten dragen bij tot een aantrekkelijke stad voor inwoners en bezoekers
7 - Sterk bestuurde stad
Antwerpen staat nationaal en internationaal op de kaart en is aantrekkelijk voor alle potentiële bewoners, bezoekers, bedrijven en brains
01 - Stadsontwikkeling
Samen bouwen aan een aantrekkelijke stad

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college neemt kennis van de ambitie om tussen december 2015 en december 2016 een gemeenschappelijk programma uit te werken rond Creative Harbour (werktitel) dat Antwerpen als creatieve stad meer zichtbaarheid geeft door haar bestaande communicatiekanalen maximaal in te zetten.

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
OS/STR
  • om samen met Antwerpen Open vzw een stuurgroep samen te stellen om Creative Harbour te realiseren;
  • om Creative Harbour binnen de verschillende communicatiekanalen te integreren met aandacht voor de 4 doelgroepen; bewoners, bezoekers, bedrijven en brains;
  • om stadsbreed te onderzoeken welke projecten communicatief gekoppeld kunnen worden, en hoe de sector mee betrokken kan worden.
OS/WNE
  • om Creative Harbour vorm te geven vanuit de doelstellingen creatieve economie en haar werking en budget maximaal af te stemmen op Creative Harbour;
  • om op te treden als producent voor eigen acties samen met Antwerpen Open vzw en de op te richten stuurgroep.
AO vzw
  • om samen met OS een stuurgroep Creative Harbour te vormen;
  • om Creative Harbour vorm te geven vanuit haar bestaande werking en het beschikbare budget maximaal af te stemmen op Creative Harbour.
  • om op te treden als producent voor eigen acties in overleg met OS en de op te richten stuurgroep.
  • om bovenlokale middelen en projecten te zoeken om Creative Harbour te versterken.

Artikel 3

De financieel beheerder regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
 5 jaar De Invasie 30.000,00 EUR budgetplaats: 5315000000
budgetpositie:6141
functiegebied:1SLW050104A00000
subsidie: SUB_NR
fonds:INTERN
begrotingsprogramma:1SA40510
budgetperiode:1600
wordt later vastgelegd onder voorbehoud van goedkeuring budget 2016 door college, gemeenteraad en hogere overheid
nevenactiviteiten afstudeerdefilé modeafdeling Koninklijke Academie voor Schone Kunsten Antwerpen 20.000,00 EUR budgetplaats: 5315000000
budgetpositie:6141
functiegebied:1SLW050104A00000
subsidie: SUB_NR
fonds:INTERN
begrotingsprogramma:1SA40510
budgetperiode:1600
wordt later vastgelegd onder voorbehoud van goedkeuring budget 2016 door college, gemeenteraad en hogere overheid
B2B netwerkevent creatieve economie 60.000,00 EUR budgetplaats: 5315000000
budgetpositie:6141
functiegebied:1SLW050104A00000
subsidie: SUB_NR
fonds:INTERN
begrotingsprogramma:1SA40510
budgetperiode:1600
wordt later vastgelegd onder voorbehoud van goedkeuring budget 2016 door college, gemeenteraad en hogere overheid