Met het besluit van de gemeenteraad van 20 maart 2000 (jaarnummer 619), aangepast bij het gemeenteraadsbesluit 21 oktober 2002 (jaarnummer 2307), kregen de districten de bevoegdheid over het decentraal publiek domein, groenvoorziening en openbare werken.
De Pijlstraat dient heraangelegd te worden in het kader van een veiligere schoolomgeving. De Pijlstraat is een vrij brede straat waar veel bussen en auto’s rijden. Daar komt nog eens bij dat er regelmatig bussen in de Van Stralenstraat parkeren aangezien hier de buffer van de lijnbussen voor de Franklin Rooseveltplaats gelegen is. Door het vele verkeer en de oversteekbeweging die vrij lang duurt, dringt een ingreep zich op.
De bedrijfseenheid stadsontwikkeling legt de projectdefinitie en het concept ter goedkeuring voor.
Situering
De Pijlstraat is gelegen in het centrum van de stad, vlakbij het De Coninckplein en de Franklin Rooseveltplaats. Het kruispunt met het De Coninckplein valt buiten het projectgebied.
Bestaande toestand
De Pijlstraat is dubbelrichtingverkeer en wordt intensief gebruikt door bussen (De Lijn). In het gedeelte tussen Van Stralenstraat/Osystraat wordt aan beide zijden geparkeerd; in het gedeelte van Van Stralenstraat/De Coninckplein aan één zijde. In de straat is Basisschool De Pijl Antwerpen en eveneens de achteruitgang van het Atheneum van Antwerpen gevestigd.
Analyse
Op basis van de ingewonnen adviezen van de deskundigen werden de bestaande en nieuwe toestand grondig geanalyseerd en ontwerpmatig getoetst.
Mobiliteitsvoorwaarden
De mobiliteitsvoorwaarden bestaande en nieuwe toestand blijven gelijk:
Ambitie
Een veiligere, overzichtelijkere straat creëren met kortere oversteekplaatsen door het voetpad voor de school te verbreden en groen te integreren in het straatbeeld.
Concept
In dit concept wordt de omgeving veiliger gemaakt door voetpaduitstulpingen om de oversteekplaatsen op de hoeken te verkorten.
Voor de school wordt het voetpad verbreed zodat de leerlingen die allen tegelijk na schooltijd buiten komen niet direct op straat staan.
Omwille van het vele busverkeer wordt op het kruispunt geen verkeersplateau voorzien. Door de langere sinussen, nodig voor de bussen, is de snelheidsremming voor auto’s bovendien beperkt. De aanrijdende bussen moeten toch vertragen om hun bocht te nemen.
Verderop, ter hoogte van het De Concinckplein, wordt het voetpad rechtgetrokken. Parkeren is hier niet mogelijk omdat de nodige rijbaanbreedte niet behaald wordt.
Het geheel houdt rekening met het toekomstig netwerk van De Lijn. De Lijn zoekt immers een andere, iets noordelijker gelegen, buffer. De lijn Osystraat – De Coninckplein blijft wel behouden aangezien zij de Franklin Rooseveltplaats niet aandoet.
De bestaande groenstructuur wordt verstevigd door de aanplanting van bomen van eerste grootte op de uitstulpingen.
De commissie adviseert de projectdefinitie en het concept gunstig. Voor het tijdstip van uitvoering wordt best rekening gehouden met eventuele nutswerken in functie van Brabo II, zodat opbraak achteraf vermeden wordt. De heraanleg is een opportuniteit voor het ondergronds brengen van de nutskasten. De commissie vraagt om het materiaal af te stemmen met dat van het De Coninckplein.
Deze opmerkingen zullen verder bekeken worden tijdens de uitwerking van het definitief ontwerp.
Het districtscollege keurt de projectdefinitie en concept van 23 juni 2014 voor de verkeersbegeleidende ingreep in de Pijlstraat en Van Stralenstraat goed.
Het districtscollege geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| districtssecretaris |
|
| SW/O&U/ONT |
na de inspraakprocedure definitief ontwerp opmaken |