Terug

2014_CBS_09744 - Fondsen.Eurodesk - Deelname Horizon2020 projectvoorstel Iscience - Ondertekening intentieverklaring - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 26/09/2014 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2014_CBS_09744 - Fondsen.Eurodesk - Deelname Horizon2020 projectvoorstel Iscience - Ondertekening intentieverklaring - Goedkeuring 2014_CBS_09744 - Fondsen.Eurodesk - Deelname Horizon2020 projectvoorstel Iscience - Ondertekening intentieverklaring - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiële opmerkingen

De stad neemt als ondersteunende stad deel aan dit onderzoek, ter uitbouw van de samenwerking met de Vlaamse onderzoekspartner Iminds. Er is in dit project in principe geen subsidiëring voor de stad voorzien.

Aanleiding en context

Horizon 2020, is het nieuwe overkoepelende programma voor onderzoek en innovatie van de Europese Unie. De stad Antwerpen zal als ondersteunende stad deelnemen aan het onderzoeksproject Iscience (Real-time science using smartphones). Het project wordt ingediend voor subsidiëring binnen de openstaande Horizon2020-oproep Novel ideas for radically new technologies.

Het Iscience-project wil een wetenschappelijk platform ontwikkelen dat gebruikt kan worden om gegevens die verzameld worden via mobiele devices (smartphones, smartwatches en andere fitness gadgets) te verzamelen en te analyseren. Het project bouwt daarbij op het tot hiertoe onderbenutte potentieel van mobiele devices om als waardevolle wetenschappelijke instrumenten voor gegevensverzameling te fungeren. Het ontwikkelde platform moet grootschalige studies van longitudinale gedragsgegevens mogelijk maken. Bedoeling is om hiermee een ommeslag te realiseren in de manier waarop wetenschappers menselijk gedrag bestuderen. Het wetenschappelijke potentieel zal gedemonstreerd worden via een case study op toepassingen die gebruikt (kunnen) worden binnen het beleidsdomein volksgezondheid. De case study zal lopen in zes steden in zes verschillende Europese landen: Antwerpen, Athene, Boedapest, Helsinki, Londen en Stockholm. Het onderzoeksopzet bestaat er uit om verbindingen te leggen tussen verschillende soorten gegevens: fysieke activiteitenpatronen, stedelijk ruimtegebruik, weersgegevens en socio-economische status. De stad Antwerpen zal met de Vlaamse onderzoekspartner Iminds meewerken aan deze studie als ondersteunende stad.

Het project wordt gecoördineerd door de universiteit van Oulu (Finland). Andere partners in het project zijn Cambridge University (Verenigd Koninkrijk), de Wereldgezondheisorganisatie, Swedish University of Agricultural Sciences, National and Kapodistrian University of Athens (Griekenland) en National Institute of Environmental Health (Hongarije).

Argumentatie

De participatie van de stad Antwerpen aan deze call (in partnerschap met iMinds) is instrumenteel in de uitbouw van een Antwerps Living Lab; een virtuele broedplaats voor nieuw digitaal ondernemerschap. De dienst ondernemen en stadsamarketing/werk en economie is binnen de stad hiervoor het aanspreekpunt.

In die zin loopt dit verhaal parallel en aanvullend met de uitbouw van een fysieke broedplaats ‘StartUpVillage’ dat het voorwerp is van een toekomstig collegepunt. In het Living lab worden op termijn verschillende Europese onderzoeks- en business developmentprojecten gebundeld. De participatie van de stad aan deze prestigieuze publiek-private constructie is het voorwerp van een toekomstig collegebesluit. Andere projecten die binnen deze samenwerking eerder werden ingediend zijn PROTECT (zie collegebesluit van 29 augustus 2014, jaarnummer 8673) en BIOPASS (zie collegebesluit van 29 augustus 2014, jaarnummer 8674). Met deze aanpak zal de stad een voorsprong kunnen uitbouwen op andere steden die veel minder inzetten op onderzoek en business development voor het aantrekken en behouden van startups.
 
De coördinator van het projectvoorstel heeft alle deelnemers verzocht om een ondertekende intentieverklaring te bezorgen. Deze worden bij de aanvraag gevoegd om deze kracht bij te zetten.

Beleidsdoelstellingen

4 - Lerende en werkende stad
Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
Antwerpen is een hotspot voor innovatief ondernemen
Innovatieve startups, spinoffs en pilootbedrijven krijgen alle kansen om door te groeien
7 - Sterk bestuurde stad
Een rechtszeker, efficiënt en toegankelijk bestuur handhaaft de democratische waarden
De stad zet in op de goede relaties met externe partners
Optimale benutting van opportuniteiten naar subsidies en kennisuitwisseling, aanwezigheid op relevante fora en contacten met relevante steden, partnerorganisaties en bovenlokale overheden maken Antwerpen zichtbaar aanwezig in Europa

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de deelname van de stad Antwerpen als ondersteunende stad aan het Horizon2020 projectvoorstel Iscience goed.

Artikel 2

Het college keurt de intentieverklaring ter ondersteuning van dit projectvoorstel goed.

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen voor de stad of het OCMW.

Bijlagen