Terug

2014_CBS_06266 - Organisatie en logistieke ondersteuning - BorgerRio 21 juni 2014 - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 13/06/2014 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Liesbeth Homans, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2014_CBS_06266 - Organisatie en logistieke ondersteuning - BorgerRio 21 juni 2014 - Goedkeuring 2014_CBS_06266 - Organisatie en logistieke ondersteuning - BorgerRio 21 juni 2014 - Goedkeuring

Motivering

Aanleiding en context

Op 3 juni 2014 werd het programma van BorgerRio, dat doorgaat op zaterdag 21 juni 2014, goedgekeurd door het districtscollege van Borgerhout.

BorgerRio is aan zijn achtste jaargang toe. Doorheen de jaren is de samenwerking tussen district, stad en externe partners blijven toenemen. Naast het district Borgerhout en de milieudienst van de stad Antwerpen zijn nu ook de bedrijfseenheid samen leven, de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing en Antwerpen Sportstad vzw actief betrokken bij de praktische uitwerking van dit festival.

BorgerRio is een gratis stadsfestival op en rond een autovrije Turnhoutsebaan. BorgerRio geeft een impuls aan een toekomstgericht, leefbaar en duurzaam Borgerhout, zowel op economisch, ecologisch als sociaal vlak (people, planet, profit) en dit met een stadsbrede uitstraling.

BorgerRio wil een modelvoorbeeld zijn van een duurzaam evenement (afval-, water en energiearm, fairtrade,…). Via duidelijk afgebakende marktzones worden verschillende thema’s aan de man gebracht.

De doelstelling is om de Turnhoutsebaan, één van de belangrijke toegangswegen tot het centrum van deze stad, voor één dag een ander elan te geven. In plaats van drukke verkeersas wordt de baan getransformeerd tot een gezellige wandelboulevard die feest en diversiteit uitstraalt. Naast de markt en de verschillende podia is er opnieuw een exotische parade met optredens van muziek-, zang- en dansgroepen van allerlei pluimage.

Dit jaar wordt gewerkt rond twee centrale thema's. In het kader van '50 Jaar Migratie' wordt nog meer ingezoomd op de diversiteit van deze stad. Zo is er extra aandacht voor artiesten en organisaties met Marokkaanse en Turkse roots. Gezien sport ook een belangrijk onderdeel is, komt ook het 'WK Voetbal' aan bod. Zowel in de sportstraat als bij de handelaars en de wereldmarkt staat voetbal in de kijker.

Het programma bestaat concreet uit de vier P's van BorgerRio:

1. BorgerRio Promenade (markt)

De festivalzone is opnieuw onderverdeeld in thematische zones:
- Boulevard Bazar: combinatie handel en cultuur op Turnhoutsebaan van Helmstraat tot Zegelstraat (11.00 tot 19.00 uur)
- Laar Nouveau: rommelmarkt, kunstenmarkt en seniorenaanbod op het Laar (11.00 tot 19.00 uur)
- Ecoplein: milieu-infotainment aan het EcoHuis (11.00 tot 19.00 uur)
- Estádio do Mundo: sportstraat en voetbalplein in Eliaertsstraat en Moorkensplein (13.00 tot 19.00 uur, voetbalmatch tot 23.00  uur)
- Speelstad: kinderaanbod in Drink (13.00 tot 19.00 uur)
- Place Leon: artistiek aanbod in Blijde-Inkomststraat (van 12.00 tot 20.00 uur)

2. BorgerRio Podia

Op de affiche staan artiesten uit binnen- en buitenland.
- Hafla podium (Turnhoutsebaan): Oriëntaalse dj en stand-up; 
- dansvloer met muziek uit de oude doos (Laar);
- Mombasa podium: hoofdpodium wereldmuziek (Moorkensplein);
- reuzenscherm: voetbal gaming en WK voetbalwedstrijden;
- Circo Cirkanto: circus, muziek en verrukking (Drink);
- BoHo Cavabar: dj-podium met presentatie van de Parade (Turnhoutsebaan);
- Rataplan Podium: lokaal en nationaal talent met een hoek af (Blijde-Inkomstraat);
- Discobar Brasil (Turnhoutsebaan).
 
3. BorgerRio Parade 

Exotische stoet met meer dan 300 artiesten die vanuit 't Werkhuys tot aan de Helmstraat (en terug) voor een unieke ambiance zorgen. Samenwerking tussen BoHo2140 vzw en Murga vzw.

4. BorgerRio Party

Naast het exotisch dansfeest met Radio Tropical in De Roma vindt er nog een afterparty plaats in zaal Venetië, georganiseerd door Bar Leon.

De opbouw van het evenement start op 20 juni 2014 rond 8.00 uur, de afbraak zal afgerond zijn op 23 juni 2014 omstreeks 10.00 uur. 

De Lijn voorziet in een omleiding voor het openbaar vervoer tijdens het evenement:

  • er is geen busverkeer tussen 08.00 en 21.00 uur;
  • er is geen tramverkeer tussen 14.00 en 20.00 uur (tussen 10.00 en 14.00 uur rijden de trams stapvoets);
  • vanaf 08.00 uur zal er een verantwoordelijke van De Lijn aanwezig zijn in de onmiddellijke omgeving van het evenement;
  • De Lijn voorziet reizigersinfo aan niet bediende haltes door organisatie Borgerrio.



Argumentatie

De dienst ondernemen en stadsmarketing/evenementen en film geeft gunstig advies voor de organisatie van het evenement. Het heeft een open karakter en heeft een zeer divers publiek en brengt zo Antwerpenaren van verschillende origines samen. 

Dit evenement is ondertussen uitgegroeid tot een vaste waarde op de Antwerpse evenementenkalender. De vorige edities werden telkens gunstig geëvalueerd.

Juridische grond

Op 16 december 2013 (jaarnummer 760) keurde de gemeenteraad het nieuw gebruiksreglement goed voor het ter beschikking stellen van logistiek materiaal voor evenementen.

In toepassing van artikel 7 van het retributiereglement op inname van het openbaar domein voor evenementen en manifestaties van 19 november 2013 (jaarnummer 673) worden de organisatoren vrijgesteld van retributie.

Het evenement kan plaatsvinden, indien aan de voorwaarden in het collegebesluit van 18 december 2009 (jaarnummer 18606) wordt voldaan. Dit collegebesluit behandelt de reiniging en het verwijderen van afvalstoffen bij manifestaties of feestelijkheden. Daarin wordt onder meer bepaald dat organisatoren zelf verantwoordelijk zijn voor de (dagelijkse) reiniging van de locatie en de verwijdering van afvalstoffen, tijdens en/of na de manifestatie of het evenement. Bij het niet naleven van deze voorwaarden worden de kosten voor de opkuis aan de organisator aangerekend.

Adviezen

Antwerpen sportstad Gunstig advies

Gunstig advies op voorwaarde dat de gemaakte afspraken omtrent de plaatsing van een groot scherm voor het WK Voetbal gerespecteerd worden. 

stadsbeheer/logistiek/bijzondere opdrachten en feestmateriaal Gunstig advies

Leveren en plaatsen van feestmateriaal volgens orders

- B306593
- B306594
- B306595
- B306596
- B306597
- B306598 

district Borgerhout Gunstig advies
lokale politie/openbare orde/evenementen Gunstig onder voorwaarden

Politie adviseert gunstig op voorwaarde dat aan onderstaande afspraken en voorwaarden wordt voldaan:

  • de organisator dient door middel van bewonersbrieven de onmiddellijke omgeving van het evenement op de hoogte te brengen van de eventuele hinder die zij kunnen ondervinden;
  • de organisator voorziet reizigersinfo aan de niet bediende haltes van De Lijn;
  • de organisatie voorziet voldoende vrijwilligers bij opbouw en afbraak. Zeker bij afbraak dient er voldoende ondersteuning te worden voorzien, zodat alle stadsdiensten tijdig aan de afbraak/opkuis kunnen starten;
  • de organisatie voorziet de correcte verkeersborden, zodat beperkt (enkel voor huurders van de parkeergarage aldaar) tweerichtingsverkeer in de Zonstraat kan aangeduid worden;
  • de organisatie voorziet in voldoende stewards zodat de continuïteit van de stoet gegarandeerd kan worden;
  • organisatie verwittigt de handelaren, die deelnemen aan de markt op de Turnhoutsebaan, ten laatste om 18.30 uur voor afbraak van hun kraam;
  • per evenementenzone zal er een coördinator aangeduid worden als contactpersoon: (zie ook inplantingsplan voor aanduiding zones).

Implementatie voetbalwedstrijd WK : Moorkensplein

  • De organisatie handhaaft een glasverbod op evenementensite tijdens de uitzendingen van de wedstrijden en één uur voor- en één uur na de wedstrijd.
  • De organisatie voorziet stewards om toe te zien op het glasverbod.
  • De organisatie plaatst op alle toegangswegen een duidelijke afbakening zodat duidelijk is voor de bezoekers waar het glasverbod start en eindigt. Bij deze fysieke afbakening voorziet de organisatie stewards.
  • De organisatie informeert de horecazaken rondom de site over deze maatregelen.
stadsbeheer/stadsreiniging/bijzonder interventieteam Gunstig onder voorwaarden

Er werd met de organisatie afgesproken dat het bijzonder interventieteam de eventlocaties opkuist onder begeleiding van politie. Dit is vooral belangrijk voor de Turnhoutsebaan, om ervoor te zorgen dat de verschillende handelaars tijdig opkramen en stadsreiniging vlot de geplande werken kan uitvoeren. 

Voor het WK event op het Moorkensplein worden herbruikbare bekers gebruikt (partner Ecohuis).

De uren van afbraak worden strik nageleefd door de (ambulante) handelaars zodat de opkuis tijdig kan starten en het openbaar vervoer weer kan worden doorgelaten.

brandweer/preventie Gunstig advies

Advies nog niet beschikbaar bij het indienen van het collegebesluit. Sowieso zijn de standaardvoorwaarden inzake brandveiligheid van toepassing. Indien hieraan nog additionele of afwijkende voorwaarden worden aan toegevoegd, zullen deze aan de organisatie worden bezorgd, ter naleving.

FOD volksgezondheid Gunstig onder voorwaarden

Men dient te voldoen aan de voorwaarden zoals beschreven in de bijlagen van Volksgezondheid.

Beleidsdoelstellingen

01 - Stadsontwikkeling
Samen bouwen aan een aantrekkelijke stad

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de effectieve organisatie van BorgerRio, zoals hierboven beschreven, op 21 juni 2014, op en rond de Turnhoutsebaan goed. De organisator dient hierbij de voorwaarden die in de adviezen worden vermeld na te leven.

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
 LP/OO/EV Volgende zones parkeervrij maken:
Vanaf 20 juni 2014 – 00.00 tem 22 juni 2013 24.00 uur:
- Drink: tussen huisnummers 13-17
- Bakkerstraat: 20m vanaf Turnhoutsebaan (beide zijden)
Op 21 juni 2014 tussen 00.00 en 24.00 uur
- Turnhoutsebaan vanaf 63 tot 361 (beide zijden)
Op 21 juni 2013 tussen 00.00 en 24.00 uur
- Eliaertsstraat (volledige straat – beide zijden)
- Moorkensplein (volledig rondom (alle kanten))
- Drink (volledige straat – beide zijden)
- Laar (volledige straat – beide zijden) + parking + rondom kerk
- Blijde Inkomststraat (tussen Turnhoutsebaan en Langstraat, tot Langstraat – beide zijden)
- Kattenberg (drink tem Laar)
- Engelselei van Stenenbrug tot einde straat (rond punt) (beide zijden)
- Hogeweg van Engelselei tot Zegelstraat (beide zijden)
- Volledige parking het Laar.
- Zegelstraat van Turnhoutsebaan tot Hogeweg
- Noordersingel van Stenenbrug tem Oudstrijdersstraat

Volgende zones verkeersvrij maken:
Op 21 juni 2014 tussen 08.00 en 23.00 uur
- Turnhoutsebaan (tussen Helmstraat en Stenenbrug)
- Eliaertsstraat (volledige straat)
- Moorkensplein (volledig rondom + Maréestraat - Mellaertsstraat)
- Drink (volledige straat)
- Laar (volledige straat)
- Blijde Inkomststraat (tussen Turnhoutsebaan en Langstraat)
- Zegelstraat (volledige straat)
- Engelse Lei (volledige straat – tot aan rond punt)
- Hogeweg (van Engelse Lei tot Turnhoutsebaan)

Algemene aanwezigheid gedurende het ganse evenement en agenten per fiets (orida) om de parade te begeleiden.

PO/L/BOF

Leveren en plaatsen van feestmateriaal volgens orders B306593, B306594, B306595, B306596, B306597, B306598.  

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen voor de stad of het OCMW.