Terug

2014_CBS_08149 - Cabinezorgplan middenspanningscabines stad Antwerpen - Projectovereenkomst cv IMEA - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 08/08/2014 - 09:00 Digitaal
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Bart De Wever, burgemeester; Marc Van Peel, schepen; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris
2014_CBS_08149 - Cabinezorgplan middenspanningscabines stad Antwerpen - Projectovereenkomst cv IMEA - Goedkeuring 2014_CBS_08149 - Cabinezorgplan middenspanningscabines stad Antwerpen - Projectovereenkomst cv IMEA - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

De raming van de uitgaven bedraagt

 

Cabinezorgplan

Raming (exclusief BTW en 10 % herzieningen

BTW en 10% herzieningen

Desguinlei 19 – 2018 Site Zwembad Wezenberg

100.209,13 EUR

131.231,74 EUR

Middelheimlaan 61 – 2020 Antwerpen Site Museum Middelheim

59.793,45 EUR

77.424,62 EUR

Berchemstadionstraat  75 - 2600 Berchem Site Voetbalstadion Berchem Sport

15.532,87 EUR

18.066,02 EUR

Noorderlaan 500 – 2030 Antwerpen Site Luchtbalcomplex

130.681,78 EUR

169.812,85 EUR

Fortsteenweg 120 – 2170 Merksem  Site Fort Van Merksem

47.254,45 EUR

62.895,67 EUR

Aanleiding en context

De stad Antwerpen moet aan haar verplichtingen als werkgever voldoen en de bepalingen van de Welzijnswet naleven.

Op 21 december 2012 werd het nieuwe Koninklijk Besluit van 4 december 2012 betreffende de minimale voorschriften inzake veiligheid van elektrische installaties op arbeidsplaatsen gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad. Dit Koninklijk Besluit is van toepassing op alle elektrische installaties op arbeidsplaatsen. Voor een goed begrip werd er voor gekozen om een definitie van het begrip 'oude elektrische installaties' in het nieuwe Koninklijk Besluit in te voeren.

Overeenkomstig art. 3.- § 1. van het besluit wordt voor de toepassing van de bepalingen van dit besluit verstaan onder 'oude elektrische installatie':
elektrische installatie, waarvan de uitvoering ter plaatse is aangevangen:
a)     ten laatste op 1 oktober 1981 voor de elektrische installaties van de inrichtingen die geen elektriciteitsdienst  hebben die bestaat uit gewaarschuwde of bevoegde personen die beschikken over de bekwaamheden gekenmerkt door de code BA 4 of BA 5, zoals bepaald in artikel 47 van het AREI;
b)     ten laatste op 1 januari 1983 voor de andere installaties.

Het nieuw koninklijk besluit bepaalt dat de uitvoering van elke elektrische installatie ten minste aan de bepalingen van het AREI moet voldoen. Voor de oude elektrische installaties werd evenwel nog in de mogelijkheid voorzien om af te wijken van de minimale voorschriften betreffende de uitvoering van de installatie. De oude elektrische installaties mogen voor de uitvoering ervan voldoen aan de voorwaarden die vermeld staan in Bijlage I van het besluit.

 Elke oude elektrische installatie moet uiterlijk op 31 december 2014 voldoen aan de bepalingen van de afdeling II (betreffende de risicoanalyse en de preventiemaatregelen) en uiterlijk op 31 december 2016 aan de bepalingen van de artikelen 8 en 9 (betreffende de uitvoering van de elektrische installatie). Wat de bepalingen van het artikel 8 betreft, is het de werkgever echter toegestaan om de termijn met maximum 2 jaar te overschrijden mits een gedetailleerd uitvoeringsplan dat met advies van de preventieadviseur en het Comité is opgesteld. In de periode waarin de elektrische installaties nog niet voldoen aan de bepalingen van de artikelen 8 en 9, dienen zij wel te blijven beantwoorden aan de bepalingen van het ARAB.

De stad Antwerpen heeft nog enkele installaties – of delen van installaties - in gebruik die onder het begrip ‘oude elektrische installaties” van het Koninklijk Besluit vallen, onder meer op sites of gebouwen waar de distributienetaansluiting onder vorm van hoogspanning toekomt.

De opdrachthoudende vereniging IMEA is de distributienetbeheerder die verantwoordelijk is voor het beheer van een groot deel van de elektriciteit en aardgasnetten van de stad Antwerpen. De stad Antwerpen bezit 52% van de aandelen van IMEA. Vanuit de Vlaamse overheid werden openbare dienstverplichtingen opgelegd aan alle distributienetbeheerders waaronder de plicht om bij lokale overheden het rationeel energieverbruik te bevorderen.

Naar aanleiding van deze openbare dienstverplichtingen biedt IMEA de mogelijkheid om energiebesparende maatregelen te realiseren zoals het vervangen van de stookplaats, het isoleren van het dak, relighting, enz. CVBA Eandis, werkmaatschappij van de Vlaamse gemengde distributienetbeheerders, treedt hierbij op in naam en voor rekening van IMEA. Deze overeenkomst vormt een juridisch kader waarbinnen deze maatregelen kunnen worden uitgevoerd.

De gemeenteraad keurde op 21 oktober 2011 (jaarnummer 1117) een kaderovereenkomst goed voor ondersteuningsactiviteiten gericht op energiebesparingen en de investeringen op niveau van (hernieuwbare) energie en energie-efficiëntie in het kader van een optimale energiebeheersinggoed. Deze overeenkomst is geldig is tot 1 juni 2018. 

Per maatregel waarvoor de stad Antwerpen beroep wenst te doen op de diensten van Eandis (voor IMEA) wordt een afzonderlijke studie-, project- en/of onderhoudsovereenkomst afgesloten tussen de distrubutienetbeheerder en de stad Antwerpen, welke telkens kadert binnen deze kaderovereenkomst. De distributienetbeheerder is hier ondermeer verantwoordelijk voor de volgende taken: opmaak van de bestekken, de aanbesteding en de uitvoering.

Argumentatie

Gezien haar jarenlange ervaring en expertise in het werken met middenspanningscabines, heeft de cvba Eandis, de werkmaatschappij van de Vlaamse gemengde distributienetbeheerder IMEA, haar ondersteuningsactiviteiten gericht op energiebesparingen en de investeringen op niveau van (hernieuwbare) energie en energie-efficiëntie in het kader van een optimale energiebeheersing energiediensten voor de lokale besturen, specifiek uitgebreid met een cabinezorgplan.

Op het vlak van deze specifieke materie, kan de cvba Eandis maatgericht advies geven over de aanpassing van installaties en cabines. Door de schaalgrootte waarop zij werken - Eandis beheert ongeveer 30.000 distributiecabines, daarvan worden er jaarlijks ongeveer een 1000-tal gesaneerd en bij die saneringen worden er op jaarbasis 180 transformatoren vervangen of verzwaard - helpen ze de lokale besturen kosten te besparen door de grotere groepsaankopen die zij hiervoor moeten uitvoeren.

Bij de uitvoering van een cabinezorgplan worden de middenspanningscabines van het lokaal bestuur beoordeeld en worden de noodzakelijke investeringswerken bepaald en verwezenlijkt opdat voldaan wordt aan de wettelijke vereisten voor de cabines en een optimale energiebeheersing inzake de cabines bereikt wordt.

Indien de stad Antwerpen beroep wenst te doen op de diensten van Eandis (voor IMEA) voor de uitvoering van het cabinezorgplan wordt een afzonderlijke projectovereenkomst afgesloten tussen de distributienetbeheerder en de stad Antwerpen, welke telkens kadert binnen de lopende kaderovereenkomst. De distributienetbeheerder is hier ondermeer verantwoordelijk voor de volgende taken: onderzoek installaties, opmaak van de bestekken, de aanbesteding en de uitvoering van de maatregelen.

Er zijn nog dertien middenspanningscabines in gebruik bij stad Antwerpen die vallen onder het begrip ‘oude elektrische installaties’. 
Op basis van de beschikbare mogelijkheden werden negen cabines bezocht en werd hiervoor een cabinezorgplan opgemaakt.

  1. De technische mogelijkheden werden onderzocht naar een eventuele overgang op een laagspanningsaansluiting: de uitvoering van de maatregelen om te voldoen aan de wettelijke bepalingen zijn beperkter dan op middenspanning maar er is dan een netuitbreiding van het laagspanningsnet van de netbeheerder noodzakelijk.
  2. Kostenramingen werden opgemaakt voor de uitvoering van de maatregelen uit het cabinezorgplan, het betreft:
    2.1. de aanpassingswerken aan de cabine en het middenspanningslokaal en de huur van een noodstroomaggregaat (inclusief brandstofkost) of de aansluiting van een tijdelijke cabine om tijdens de uitvoering van de aanpassingswerken, de sites van de nodige energie te blijven voorzien;
    2.2. de werken die de cvba Eandis als distributienetbeheerder zelf moeten uitvoeren bij aanpassingswerken, dit zijn de geregulariseerde kosten voor het uit- en inlussen van de cabine, het vermogenrecht bij wijziging van het aansluitvermogen en netuitbreidingskosten bij overgang naar laagspanning.

Cabinezorgplan middenspanningscabines in gebruik van het type ‘oude elektrische installaties’

Adres en gebouw

Maatregelen

Kostprijs

BTW

Totaal

Desguinlei 19 – 2018 Site Zwembad Wezenberg

Omschakeling naar laagspanning niet mogelijk.

Maatregelen:

Nieuwe middenspanningscellen, transformatoren en kabelwerken;

maken verluchtingsgaten, plaatsen van een branddeur, asbestverwijdering, afbraak en as built dossier, huur en verbruik noodaggregaat

87.931,43 EUR

 

18.465,60 EUR

106.397,03 EUR

 

Uit -en inlussen, extra vermogenrecht voor bijkomende aansluitcapaciteit in functie van het extra zwembad

12.277,70 EUR

 

626,85 EUR

 

12.904,55 EUR

 

Middelheimlaan 61 – 2020 Antwerpen Site Museum Middelheim

Omschakeling naar laagspanning niet mogelijk.

Maatregelen:

Vervanging cabine in prefab uitrusting, transformator, kabelwerken, afbraak betonplaat, as built dossier, huur en verbruik noodaggregaat

50.440,80 EUR

 

10.592,57 EUR

 

61.033,37 EUR

 

Uit- en inlussen

9.352,65 EUR

0,00 EUR

9.352,65 EUR

Berchemstadionstraat  75 - 2600 Berchem

Site Voetbalstadion Berchem Sport

Omschakelen naar laagspanning:

Afbraak cabine

1.391,85 EUR

292,29 EUR

1.684,14 EUR

Uitlussen, netuitbreiding, vermogenrecht, aansluiting en meetmodule, er is geen noodaggregaat te voorzien

14.141,02 EUR

 

598,50 EUR

 

14.739,52 EUR

 

Geen aanpassingen aan  hoofdlaagspanningsbord via Eandis mogelijk, te realiseren aan de hand van raamcontract GAC/2012/1585 perceel 2.

Raming SB:

10.000,00 EUR

Noorderlaan 500 – 2030 Antwerpen Site Luchtbalcomplex

Omschakeling naar laagspanning niet mogelijk.

Maatregelen:

Nieuwe middenspanningscellen, transformator en kabelwerken. Verbinding met sattelietcabine blok C, geen aggregaat, gebruik van gehuurde kabine 3 weken is gratis

112.826,37 EUR

 

23.693,54 EUR

 

136.519,91 EUR

 

In- en uitlussen

9.292,70 EUR

 

0 EUR

9.292,70 EUR

 

Nutsaansluiting tijdelijke cabine

8.562,71 EUR

 

0 EUR

8.562,71 EUR

 

Noorderlaan 500 Luchtbalcomplex Blok C

Sattelietcabine geen aanpassingen via Eandis, mogelijk, aanpassingen te realiseren aan de hand van raamcontract GAC/2012/1585 perceel 2.

Raming SB:

5.000,00 EUR

Fortsteenweg 120 – 2170 Merksem

Site Fort Van Merksem

Omschakeling naar laagspanning niet mogelijk.

Renovatie cabine, huur en verbruik noodaggregaat

47.254,45 EUR

 

9.923,43 EUR

 

57.177,88 EUR

 

In en uitlussen wordt niet aangerekend in kader van sanering 6,6 KV net van de distributienetbeheerder naar 15 KV net

Doornstraat 3b – 2610 Wilrijk: Zwembad Ieperman

 

Omschakeling naar laagspanning niet mogelijk.

Maatregelen:

Nieuwe middenspanningscellen en transformator, kabelwerken.

Plaatsen brandwerend plafond, verlichtingsgaten, vensteraanpassingen en kabelsleuven

Asbestverwijdering, afbraak en as built dossier, huur en verbruik noodaggregaat

43.689,50 EUR

 

9.174,80 EUR

 

52.864,30 EUR

 

In en uitlussen

9.292,70 EUR

0 EUR

9.292,70 EUR

Rodeloopstraat 2 – 2170 Merksem Sportsitel De Rode Loop

Omschakeling naar laagspanning technisch  is mogelijk.

Omdat op middellange termijn een extra sporthal op de site komt is de middenspanningsaansluiting te behouden om over voldoende capaciteit te beschikken.

Maatregelen:

Nieuwe middenspanningscellen en transformator.

Plafondaanpassingen, dichtmaken binnendeuren nieuwe buitendeur plaatsen. Afbraak en as built dossier, huur en verbruik noodaaggregaat

52.137,10 EUR

 

10.948,79 EUR

 

63.085,89 EUR

 

In-uitlussen

9.292,70 EUR

0 EUR

9.292,70 EUR

Falconrui 51 -2000 Antwerpen

Hessenhuis

Geen investeringsmaatregelen noodzakelijk

 3. De resterende vier cabines moeten nog onderzocht worden.

Nog te onderzoeken middenspanningscabines in gebruik van het type ‘oude elektrische installaties’

Adres en gebouw

Plan van aanpak

Raming

Blancefloerlaan – Sporthal Linkeroever

Cabinezorgplan nog op te maken

 

Raming maatregelen zorgplan door SB:

60.000,00 EUR

Straalstraat – Site Technische gebouwen

Maatregelen in functie van planning en uitvoering van het masterplan Technische gebouwen

Maatregelen uitstellen tot 31/12/2018

Raming maatregelen zorgplan door SB:

60.000,00 EUR

De Berlaimontstraat – Site Technisch gebouwen

Maatregelen in functie van planning en uitvoering van het masterplan Technische gebouwen.

maatregelen uitstellen tot 31/12/2018

Raming maatregelen zorgplan door SB:

60.000,00 EUR

Noordersingel 3 – Site technische gebouwen

Maatregelen in functie van planning en uitvoering van het masterplan Technische gebouwen

Maatregelen uitstellen tot 31/12/2018

Raming maatregelen zorgplan door SB:

60.000,00 EUR

Eandis heeft hiervoor een projectovereenkomst opgemaakt, deze projectovereenkomst is in orde en komt voor goedkeuring in aanmerking.


Er is voldoende budget beschikbaar in 2014 om de uitvoering van de cabinezorgplannen voor de cabines van Zwembad Wezenberg, Museum Middelheim, Luchtbalcomplex, Fort Van Merksem en Voetbalstadion van Berchem te verwezenlijken, Eandis heeft hiervoor een projectovereenkomst opgemaakt. De projectovereenkomst is in orde en komt voor goedkeuring in aanmerking.

De bedrijfseenheid cultuur, sport, jeugd en onderwijs heeft verder budget voorzien in de meerjarenbegroting om de uitvoering van de cabinezorgplannen voor de cabines van het zwembad Ieperman, sporthal De Rode Loop en sporthal Linkeroever te verwezenlijken opdat de installaties in regel zijn met de Welzijnswet voor 31 december 2016.

Voor deze maatregelen wenst de stad Antwerpen beroep te doen op de diensten van Eandis (voor IMEA), er zal een afzonderlijke projectovereenkomst worden gesloten tussen de distributienetbeheerder en de stad Antwerpen, welke kadert binnen de kaderovereenkomst.

Juridische grond

Artikel 12 van het decreet houdende de intergemeentelijke samenwerking van 6 juli 2001 zegt dat de gemeenten beslissen over de beheersoverdracht overeenkomstig de statuten van het samenwerkingsverband.
Titel I, artikel 3 A 1) van de statuten van de opdrachthoudende vereniging IMEA zegt: De
opdrachthoudende vereniging heeft tot doel het distributienetbeheer, in de zin van het elektriciteits- en gasdecreet en hun uitvoeringsbesluiten. De opdracht houdt o.a. in het uitvoeren van de opgelegde openbaredienstverplichtingen, waaronder het rationeel energiegebruik (REG), ondermeer het zelfstandig uitwerken van een aanbod van ondersteuning aan kostprijs bij de planning en implementatie van het lokale energiebeleid op verzoek van het lokaal bestuur.
Titel II, artikel 9 van de statuten van de opdrachthoudende vereniging IMEA zegt: Elke deelnemende gemeente doet inbreng bij de Opdrachthoudende vereniging, exclusief en met substitutie, voor de activiteiten die ze haar heeft toevertrouwd op het grondgebied, waarvoor zij is toegetreden: 6.de deelnemende gemeente vertrouwt de uitvoering van het specifieke en door haar aanvaarde aanbod inzake rationeel energiegebruik zoals bepaald in art. 3 A 1) toe aan de Opdrachthoudende vereniging.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de projectovereenkomst voor de uitvoering van de cabinezorgplannen in 2014 door IMEA, opdrachthoudende vereniging, Merksemsesteenweg 233 te 2100 Deurne, OND 0204.647.234, goed.

Artikel 2

Het college beslist een bedrag van 459.430,90 EUR, inclusief 21% btw en herzieningen, vast te leggen op naam van IMEA, opdrachthoudende vereniging, Merksemsesteenweg 233 te 2100 Deurne, OND 0204.647.234, voor de verwezenlijking in 2014 van de maatregelen van de cabinezorgplannen van onderstaande locaties:

  • Desguinlei 19 - 2018 Antwerpen - site zwembad Wezenberg;
  • Middelheimlaan 61 - 2020 Antwerpen - museum Middelheim;
  • Berchemstadionstraat 75 - 2600 Berchem - site voetbalstadion Berchem sport;
  • Noorderlaan 500 - 2030 Antwerpen - site Luchtbalcomplex;
  • Fortsteenweg 120 - 2170 Merksem - site Fort van Merksem.

Artikel 3

De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
Desguinlei 19 - 2018 Antwerpen - site zwembad Wezenberg 131.231,74 EUR  budgetplaats:5322000000
budgetpositie:221
functiegebied:1SBR060203A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:Intern
begrotingsprogramma:1SA050740
budgetperiode:1400
vast-actief nr.:221000000341
4005104775 
Berchemstadionstraat 75 - 2600 Berchem - site voetbalstadion Berchem Sport 18.066,02 EUR budgetplaat:5322000000
budgetpositie:221
functiegebied:1SBR060203A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:Intern
begrotingsprogramma:1SA050740
budgetperiode:1400
vast-actief nr.:2210000001542
4005104775 
Fortsteenweg 120 - 2170 Merksem - site Fort van Merksem 62.895,67 EUR

budgetplaats:5322000000
budgetpositie:221
functiegebied:1SBR060203A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:Intern
begrotingsprogramma:1SA050740
budgetperiode:1400
vast-actief nr.:2210000001689

4005104775 
Noorderlaan 500 - 2030 Antwerpen - site Luchtbalcomplex 169.812,85 EUR

budgetplaats:5323500000
budgetpositie:221
functiegebied:1TSB120203A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:Intern
begrotingsprogramma:1SA070119
budgetperiode:1400
vast-actief nr.:2210000001683

 

4005104775 
Middelheimlaan 61 - 2020 Antwerpen - site Museum Middelheim 77.424,62 EUR

budgetplaats:5321500000
budgetpositie:221
functiegebied:1TSB120204A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:Intern
begrotingsprogramma:1SA070119
budgetperiode:1400
vast-actief nr.:221000000415 

4005104775 

Bijlagen

  • Cabinezorgplan_overeenkomst.pdf
  • 20140704_cabinezorgplan.pdf
  • 20140704_desguinlei_distributienetkosten_offerte.pdf
  • 20140704_middelheimlaan_distributienetkosten_offerte.pdf
  • 20140704_noorderlaan_ditributienetkosten_def_offerte.pdf
  • 20140704_noorderlaan_ditributienetkosten_tijdelijk_offerte.pdf
  • 20140704_berchemstadionstraat_distributienetkosten_offerte.pdf
  • offerte eandis hoogspanning.xlsx