Terug

2014_IP_00085 - 2014_IP_00085 - Interpellatie van raadslid Nadine Peeters: Gevolgen voor district Antwerpen van de keuze voor het BAM-tracé

districtsraad Antwerpen
ma 17/03/2014 - 20:00 Raadzaal
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Marco Laenens, voorzitter districtsraad; Chris Anseeuw, districtsraadslid; Anne Poppe, districtsraadslid; Lieve Stallaert, districtsschepen; Ann Vylders, districtsraadslid; Tatjana Scheck, districtsraadslid; Paula De Brie, districtsraadslid; Nick De Wilde, districtsraadslid; Philip Maes, districtsraadslid; Christophe Wuyts, districtsraadslid; Dirk Vanlommel, districtsraadslid; Samuel Markowitz, districtsraadslid; Zuhal Demir, voorzitter districtscollege; Nadine Peeters, districtsraadslid; Willem-Frederik Schiltz, districtsschepen; Sener Ugurlu, districtsraadslid; Karima Amaliki, districtsraadslid; Marita Wuyts, districtsraadslid; Paul Cordy, districtsschepen; Imade Annouri, districtsraadslid; Sofie Mertens, districtsraadslid; Jan van der Vloet, districtsraadslid; Annie Bwatu Nkaya, districtsraadslid; Cordula Van Winkel, districtsraadslid; Tom Van den Borne, districtsschepen; Walter Van Hove, districtsraadslid; Catherine Van De Heyning, districtsraadslid; Jeroen Denissen, districtsraadslid; Anton Geerts, districtsraadslid; Ilona Van Looy, districtsraadslid; Jan Kruyniers, districtsraadslid; Lutgardis van Craenenbroeck; Herald Claeys, districtssecretaris

Afwezig

Hussain Syed Riaz, districtsraadslid

Secretaris

Herald Claeys, districtssecretaris

Voorzitter

Marco Laenens, voorzitter districtsraad
2014_IP_00085 - 2014_IP_00085 - Interpellatie van raadslid Nadine Peeters: Gevolgen voor district Antwerpen van de keuze voor het BAM-tracé 2014_IP_00085 - 2014_IP_00085 - Interpellatie van raadslid Nadine Peeters: Gevolgen voor district Antwerpen van de keuze voor het BAM-tracé

Motivering

Indiener(s)

Nadine Peeters

Gericht aan

Tom Van den Borne

Tijdstip van indienen

di 11/03/2014 - 22:59

Toelichting

Nadat het dossier bijna tien jaar heeft aangesleept, heeft de Vlaamse Regering op vrijdag 14 februari uiteindelijk een beslissing genomen: het wordt het BAM-tracé. Of om het met andere woorden te zeggen : er wordt 3 miljard over de balk gesmeten voor een project dat het internationaal doorgaand vrachtverkeer dicht bij de stadskern blijft trekken, dat het onmogelijk maakt dat de ring ooit wordt overkapt, en dat de echt dramatische fijnstofproblematiek niet oplost. De stad blijft in twee gesneden door het internationale verkeer, en dat schaadt de gezondheid en de nachtrust van meer dan 100.000 Antwerpenaren die net bij deze internationale verkeersader wonen.

Het BAM-tracé was nochtans verworpen door de Antwerpse bevolking in het referendum van 2009, maar dit legt de Vlaamse Regering naast zich neer.
Uit het MER bleek nochtans dat het Meccano-alternatief, dat het verkeer rond de stad leidt, een veel betere keuze zou zijn wat betreft leefbaarheid, zonder te vergeten dat ook met Meccano de mobiliteit er zou op vooruitgaan

De keuze van de Vlaamse Regering, bestaande uit cd&v, nv.a en sp.a, heeft voor Antwerpen en de Antwerpenaar grote gevolgen. Het MER toont aan dat de leefbaarheid in o.a. het district Antwerpen (meer bepaald Antwerpen-Noord, Linkeroever, Luchtbal en het Eilandje) er fel zou op achteruitgaan, en dat allemaal ten koste van luttele minuten tijdwinst. Tijdwinst die men ook zou kunnen boeken bij een keuze voor Meccano.

Het op het laatste nippertje toegevoegde afleidingsmanoeuvre van de ondertunneling van het Albertkanaal oogt misschien mooi, maar feit blijft dat een keuze voor BAM de optie om de Ring ooit te overkappen volledig hypothekeert, waardoor gezondere oplossing zoals we die zien in Hamburg of Madrid volledig onmogelijk zullen worden.

Nochtans bestaan er alternatieven: maak eerst de Liefkenshoektunnel tolvrij, leg de A102 aan in de bedding die nu al voorzien is, voer rekeningrijden in voor internationaal vrachtverkeer via het bestaande Duitse Maut-systeem, gebruik de opbrengst daarvan voor het overkappen van de ring en onderzoek dan of er nog een derde scheldekruising nodig is.

Maar onze mening en die van de actiegroepen is bekend. 

Mijn vraag is dan ook wat het districtsbestuur denkt over deze beslissing ?

Plant u extra maatregelen om de gevolgen van fijn stof en lawaai tegen te gaan ? 

Gezien de grote impact van deze werken op onze bevolking, zou het geen slecht idee zijn om hierover een themacommissie te plannen ?