Terug

2014_CBS_01373 - Verzelfstandiging - Modelstatuten autonoom gemeentebedrijf en EVA-vzw. Ontwerp - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 07/02/2014 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Liesbeth Homans, schepen; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2014_CBS_01373 - Verzelfstandiging - Modelstatuten autonoom gemeentebedrijf en EVA-vzw. Ontwerp - Goedkeuring 2014_CBS_01373 - Verzelfstandiging - Modelstatuten autonoom gemeentebedrijf en EVA-vzw. Ontwerp - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

Het college keurde op 4 december 2013 (jaarnummer 12746) de principes van de geoptimaliseerde groepsarchitectuur goed.  Deze principes worden verder uitgewerkt en geïmplementeerd in de loop van 2014.

Volgens het Gemeentedecreet dienden alle organisaties belast met taken van gemeentelijk belang in overeenstemming te worden gebracht met het Gemeentedecreet vanaf 1 januari 2014.  Om de verzelfstandigde entiteiten toe te laten om verder rechtsgeldig te blijven functioneren na 1 januari 2014 en tegelijkertijd rekening te houden met de principes van de geoptimaliseerde groepsarchitectuur, besliste de gemeenteraad op 16 december 2013 om voor de bestaande verzelfstandigde entiteiten een zuiver technisch-juridische statutenwijziging goed te keuren, en dit voor een beperkte duur van 1 jaar.  Tegen uiterlijk 31 december 2014 moeten dus definitieve statutenwijzigingen worden opgemaakt voor alle entiteiten die blijven bestaan binnen de nieuwe groepsarchitectuur.

Argumentatie

Met de geoptimaliseerde groepsstructuur zullen een aantal verzelfstandigde entiteiten vereffenen of inkantelen, een aantal zullen blijven voortbestaan en/of geherstructureerd worden, en nieuwe entiteiten zullen worden opgericht (of van rechtsvorm wijzigen).

Met het oog op een transparant en doorzichtig beleid binnen alle overblijvende verzelfstandigde entiteiten van de groep, is het aangewezen dat waar mogelijk een uniformisering wordt doorgevoerd, op het vlak van statuten, algemene afspraken binnen de groep en beheers- of samenwerkingsovereenkomsten.

Door de werkgroep verzelfstandiging werden modelstatuten opgemaakt voor een autonoom gemeentebedrijf (AGB) enerzijds en voor een vzw in de vorm van een extern verzelfstandigd agentschap (EVA-vzw) anderzijds.

Met deze beslissing keurt het college de ontwerpen goed van modelstatuten voor AGB en EVA-vzw.  Deze ontwerpen zullen, na de goedkeuring ervan door het college, worden verstuurd aan de verzelfstandigde entiteiten en voor opmerkingen worden voorgelegd aan de leden van het managementteam. De finale modelstatuten zullen nadien opnieuw ter goedkeuring worden voorgelegd aan het college.

Op basis van die finaal goedgekeurde modelstatuten zullen definitieve statuten worden opgemaakt voor elk van de verzelfstandigde entiteiten die blijven bestaan binnen de nieuwe groepsarchitectuur.  Hierbij zullen de modelstatuten als vertrekpunt genomen worden.  Voor elke afwijking van de modelstatuten moet een aanvaardbare motivering worden overgemaakt aan de werkgroep verzelfstandiging.  De definitieve statuten voor elke entiteit zullen ter goedkeuring aan het college en de gemeenteraad worden voorgelegd.

Aan het college zal op latere datum ook nog een ontwerp van charter voor groepsbrede samenwerking en een sjabloon van beheers- en samenwerkingsovereenkomst worden voorgelegd.

Juridische grond

Artikel 233 van het Gemeentedecreet bevat de minimale inhoudelijke vermeldingen voor de statuten van een autonoom gemeentebedrijf.

De wet van 27 juni 1921 betreffende de verenigingen zonder winstoogmerk, de internationale verenigingen zonder winstoogmerk en de stichtingen, en latere wijzigingen, bevat de minimale inhoudelijke vermeldingen voor de statuten van een EVA-vzw.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt het ontwerp van modelstatuten goed voor een autonoom gemeentebedrijf.

Artikel 2

Het college keurt het ontwerp van modelstatuten goed voor een vzw in de vorm van een extern verzelfstandigd agentschap.

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen voor de stad of het OCMW.

Artikel 4

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
werkgroep ondersteuning verzelfstandiging de ontwerpen van de modelstatuten te verspreiden onder de verzelfstandigde entiteiten voor input
werkgroep ondersteuning verzelfstandiging de ontwerpen van modelstatuten te agenderen op het manteam voor opmerkingen
werkgroep ondersteuning verzelfstandiging de finale modelstatuten te agenderen op college