1. Doelstellingen van de Antwerpse monitor als permanent meetinstrument
De Antwerpse monitor werd in 2009 ontwikkeld als permanent meetinstrument met verschillende doeleinden:
Bij de ontwikkeling van de Antwerpse monitor werd het volgende besluitvormingsproces gevolgd:
Aan de hand van de input van de bedrijfseenheden, de kabinetten en de verschillende feedbackrondes is de dienst ondernemen en stadsmarketing/strategie en onderzoek, samen met de studiedienst stadsobservatie, tot een indicatorenset gekomen die via de Antwerpse monitor gemonitord kunnen worden. Deze indicatorenset bestaat voor het grootste deel uit vaste indicatoren (die vast gedurende minstens één jaar bevraagd worden) en voor een deel uit variabele indicatoren (worden tijdens één of twee golven bevraagd).
Ondertussen loopt de Antwerpse monitor vier jaar en een aantal vaststellingen en nieuwe beleidsbeslissingen nopen tot een optimalisatie van dit instrument.
2. Vaststellingen na vier jaar Antwerpen monitor
In de loop van de vier jaren dat de Antwerpse monitor actief is:
hierdoor:
Daarnaast wordt vastgesteld dat:
3. Doelstellingen optimalisatie Antwerpse monitor
Door de Antwerpse monitor te optimaliseren, is het doel ervoor te zorgen dat:
Omdat het stadsbestuur beslist heeft om meer digitaal te werken, wordt ook bekeken welke mogelijkheden er zijn om deze lijn door te trekken in de Antwerpse monitor, met behoud van wetenschappelijkheid (representativiteit, validiteit en betrouwbaarheid), neutraliteit en objectiviteit.
1. Aanbevelingen om de responsgraad te verhogen
Om ervoor te zorgen dat meer Antwerpenaren aan de enquête deelnemen, heeft de cel marktonderzoek binnen de bedrijfseenheid ondernemen en stadsmarketing, samen met de studiedienst stadsobservatie en Made4it (het onderzoeksbureau dat de stad bij marktonderzoek begeleidt) onderzocht welke mogelijke acties kunnen worden ondernomen. Deze acties worden hieronder kort besproken.
1.1 De vragenlijst aanpassen
Een aanbeveling is om de vragenlijst in te korten. Om de vragenlijst in te korten en om te bepalen welke indicatoren al dan niet en via welke frequentie in de Antwerpse monitor gemeten kunnen worden, zijn de volgende criteria gevolgd:
Op basis van deze criteria, komt men tot vijf categorieën van de huidige vragen in de Antwerpse monitor:
Daarnaast worden de nieuwe indicatoren, bepaald in functie van de rapportering op de doelstellingen, opgenomen in de vragenlijst en blijft er (beperkte) ruimte om dringende onderzoeksvragen ad hoc, in één of twee golven, in de Antwerpse monitor op te nemen.
Hieronder volgt het voorstel van indicatoren per categorie:
Categorie 1:
Categorie 2:
Categorie 3:
Categorie 4:
Categorie 5:
1.2 Resultaten communiceren
De vraag naar de resultaten van de enquête en over wat de stad ermee doet, keert vaak terug in de open antwoorden van de respondenten. De stad vraagt uiteindelijk een serieuze inspanning van de Antwerpenaar om de vragenlijst in te vullen, die via communicatie zouden kunnen gevaloriseerd worden.
De communicatie over de resultaten van de Antwerpse monitor enerzijds en over wat de stad ermee doet anderzijds, kan een hefboom zijn om de respons te verhogen. Op die manier merken de bewoners dat de stad daadwerkelijk aan de slag gaat met de resultaten van de enquête waar ze aan deelnamen.
Voorstellen:
1.3 Concrete meldingen aanpakken
Een aantal respondenten melden in hun open antwoord een concreet probleem in hun straat of buurt. Als deze concrete problemen doorgegeven worden aan de infolijn, dan kunnen ze ook opgelost worden.
Voorstel:
1.4 Niet weerhouden acties
Volgende acties die de respons kunnen verhogen, werden nog onderzocht, maar werden geadviseerd om niet uit te voeren omwille van nadelige neveneffecten en te hoge kostprijs:
2. De respons verbreden
Om de respons te verbreden, worden voorlopig nog geen bijkomende acties ondernomen. Er wordt van uitgegaan dat de hierboven voorgestelde acties om de respons te verhogen, ervoor zullen zorgen dat de groepen die nu minder bereikt worden, ook meer zullen deelnemen.
3. Digitaal invullen van vragenlijst stimuleren
Het stadsbestuur kiest ervoor om meer digitaal te gaan werken, zeker ook in de communicatie met de bewoners.
Digitaal is de norm, wat echter niet zomaar door te trekken is naar marktonderzoek. Streefdoel is een zo representatief mogelijk onderzoek, wat inhoudt dat je moet werken met een zo representatief mogelijke steekproef. Dit wil zeggen dat elk lid van de populatie (bij de Antwerpse monitor is dit alle inwoners van 16 tot 80 jaar) evenveel kans moet hebben om in de steekproef terecht te komen. De enige manier om dit te bereiken, is door een steekproef ad random of willekeurig te trekken uit het bevolkingsregister en deze mensen aan te schrijven. Tot nu toe beschikt het bevolkingsregister enkel over adresgegevens als contactpunt. Zolang niet iedereen digitaal via een persoonlijk e-mailadres te bereiken is, is het niet aangeraden om voor de Antwerpse monitor volledig digitaal te gaan.
Wat wel een optie is, is om de respondenten te stimuleren om de vragenlijst die op papier toekomt, digitaal in te vullen. Deze mogelijkheid is nu al voorzien, maar tot nu toe wordt daar weinig gebruik van gemaakt. Wel is er stilaan een lichte toename van het aandeel respondenten dat online invult: van 13 à 15% in 2010 naar 17 à 19% in 2013.
Voorstel:
respondenten stimuleren de enquête online in te vullen door hiervoor wel een incentive te geven. Er wordt geopteerd voor een incentive die geen directe winst of materiaal voordeel voor de respondent zelf oplevert (omwille van de neveneffecten die hierboven werden beschreven bij het werken met incentives en omdat je hierdoor respondenten die de enquête niet online kunnen invullen, benadeelt).
Waar wel aan gedacht wordt, is een incentive ten voordele van een goed doel: per online ingevulde enquête schenkt het stadsbestuur 1,00 euro aan een goed doel. Dat goed doel wordt bepaald door het college en kan jaarlijks veranderen.
Op die manier bespaart men een deel op de kosten voor de retours en de data invoer van de papieren enquêtes. De oorspronkelijke kost van drukwerk en verzending blijft wel bestaan.
Wat wordt bespaard?
4. Optimaal gebruik van de resultaten door de stadsdiensten
Door meer en betere interne communicatie over de resultaten van de Antwerpse monitor, wil men ervoor zorgen dat de stadsdiensten op een gebruiksvriendelijke manier hiermee aan de slag kunnen.
Voorstellen:
Het college beslist dat de vragenlijst van de Antwerpse monitor vanaf golf 2 van 2014 wordt ingekort om ervoor te zorgen dat meer (diverse) Antwerpenaren van 16 tot 80 jaar de enquête invullen. Het college keurt goed dat de inkorting gebeurt op basis van de vijf categorieën van vragen en voorgestelde indicatoren.
De indicatoren die permanent in een vaste vraag behouden blijven (categorie 1), zijn:
Het college keurt goed dat de nieuwe outcome-indicatoren die bepaald werden in functie van de beleids- en beheerscyclus, volgens optimale frequentie in de Antwerpse monitor worden opgenomen.
Het college beslist dat de ad hoc indicatoren per golf ter kennisgeving worden voorgelegd.
Het college keurt goed dat vanaf 2014 het digitaal invullen van de Antwerpse monitor gestimuleerd wordt door het schenken van 1,00 euro per online ingevulde vragenlijst aan een goed doel.
Het college keurt goed dat voor 2014 de Special Olympics als goed doel wordt aangeduid. De schenking wordt geraamd op 2.000,00 euro. Dit goed doel wordt jaarlijks opnieuw door het college bepaald.
Het college beslist dat de resultaten van de Antwerpse monitor en wat de stad ermee doet meer intern en extern gecommuniceerd gaan worden.
De externe communicatieacties die voorgesteld worden, zijn:
De interne communicatieacties die voorgesteld worden, zijn:
De financieel beheerder regelt de financiële aspecten als volgt:
| Omschrijving | Bedrag | Boekingsadres | Bestelbon |
|
Totale kostprijsraming Antwerpse monitor (drukwerk, handling, verzending, port betaald door bestemmeling, invoer schriftelijke vragenlijsten, oplevering resultaten in SPSS en Harmoni) |
150.000,00 EUR | budgetplaats: 5314000000 budgetpositie: 613 functiegebied: 1SSB050108A00000 subsidie: sub_nr fonds: intern begrotingsprogramma: 1SA070119 budgetperiode: 1400 |
bestelbon per onderdeel wordt jaarlijks of per golf opgemaakt
|
|
Kostprijsraming schenking aan goed doel |
2.000,00 EUR | budgetplaats: 5314000000 budgetpositie: 649 functiegebied: 1SSB050108A00000 subsidie: sub_nr fonds: intern begrotingsprogramma: 1SA070119 budgetperiode: 1500 |
wordt opgemaakt per jaar |
Het college geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| OS | vragenlijst inkorten op basis van de vijf categorieën |
| OS | outcome indicatoren gekoppeld aan de doelstellingen volgens optimale frequentie opnemen in de Antwerpse monitor |
| OS | de ad hoc indicatoren per golf ter kennisgeving voorleggen aan het college |
| OS | uitwerken van het beloningssysteem voor het stimuleren van het digitaal invullen van de vragenlijst en het goede doel en jaarlijks het goede doel ter goedkeuring voorleggen aan het college |
| OS | communicatievoorstellen verder uitwerken en voorleggen aan het college |