Terug

2013_IP_00318 - 2013_IP_00318 - Interpellatie van raadsleden Karl Simons, Elke Van Espen: BRABO II en doortrekken tram over Ekersesteenweg tot aan Mierenplein

districtsraad Ekeren
ma 21/10/2013 - 20:00 Raadzaal
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Koen Palinckx, voorzitter van de districtsraad; Sabine Coene, districtsschepen; Ilse De Schutter, districtsraadslid; Yolande Boudewijns, districtsraadslid ; Freddy Geens, districtsraadslid ; Kurt Van Noten, districtsraadslid ; Marc Elseviers, districtsschepen ; Elke Van Espen, districtsraadslid ; Pol Bruyninckx, districtsschepen; Lieve Van der Veken, districtsraadslid ; Kristel Somers, districtsraadslid ; Nathalie Weeremans, districtsraadslid ; Ludo Van Reusel, districtsschepen; Kathy Kimpe, districtsraadslid ; Ann Koekhoven, districtsraadslid ; Annemie Plompen, districtsraadslid ; Anny Joossens, districtsraadslid ; Karl Simons, districtsraadslid ; Karin Nauwelaerts, districtssecretaris

Afwezig

Ronny Kruyniers, districtsraadslid; Kimberley Possemiers, adjunct - districtssecretaris

Secretaris

Karin Nauwelaerts, districtssecretaris

Voorzitter

Koen Palinckx, voorzitter van de districtsraad
2013_IP_00318 - 2013_IP_00318 - Interpellatie van raadsleden Karl Simons, Elke Van Espen: BRABO II en doortrekken tram over Ekersesteenweg tot aan Mierenplein 2013_IP_00318 - 2013_IP_00318 - Interpellatie van raadsleden Karl Simons, Elke Van Espen: BRABO II en doortrekken tram over Ekersesteenweg tot aan Mierenplein

Motivering

Indiener(s)

Karl Simons, Elke Van Espen

Gericht aan

Koen Palinckx

Tijdstip van indienen

ma 14/10/2013 - 22:26

Toelichting

Aanleiding en context:

Binnen een stedelijke context en voor vervoer naar en van de stad, is het al lang duidelijk dat de tram een efficiënter, zuiniger en duurzamer transportmiddel is vergeleken met de bus.

Tramtoestellen kunnen een veel groter aantal passagiers vervoeren. Om een gelijke hoeveel passagiers te vervoeren heeft men drie keer meer bussen nodig dan tramtoestellen.

Tramtoestellen verbruiken veel minder energie dan bussen.

Tramtoestellen hebben een dubbele levensduur vergeleken met bussen.

Tramtoestellen verspreiden geen vervuilende uitlaatgassen, zoals bussen.

Tramtoestellen zijn comfortabeler, met minder heen en weer geslinger voor de passagier, en met minder lawaai en vibraties voor de omwonenden.

Wil men de leefbaarheid in Ekeren verhogen, wat toch het doel is van alle Ekerse partijen, dan vormt de tram het enige efficiënte antwoord. Alleszins een beter antwoord dan de bus, laat staan de auto.

Met BRABO II raakte de tramverbinding net tot aan Ekeren, wat tenminste al een deel van de inwoners uit de dorpskern de mogelijkheid bood de auto thuis te laten en snel het stadscentrum te bereiken. Ook halverwege uit de bus overstappen op een tram verdwijnt dan. De drukke Ekersesteenweg zou rustiger kunnen worden, nu een beter alternatief voorhanden komt voor de verbinding Ekeren-Antwerpen.

Op 12 oktober mochten we vernemen dat de Vlaamse regering heeft beslist dat de tram volgens nieuwe plannen zou lopen tot aan de Havanasite op de Noorderlaan, en niet via de Ekersesteenweg zou doorlopen tot aan het Mierenpleintje.

We konden in de krant lezen dat de districtsvoorzitter verheugd is over de beslissing. De Antwerpse schepen Koen Kennis stelt zelfs dat met de beslissing de Ekerenaar eindelijk gehoor krijgt. Nochtans trok de N-VA, grootste partij in de raad, naar de Ekerse kiezer met volgend programmapunt: "Samen met De Lijn en het district Antwerpen willen we werk maken van een mooie en veilige tramterminus met een keerlus ter hoogte van het “mierenpleintje” aan de grens met Ekeren.

Ook in het Ekerse bestuursakkoord staat de uitbreiding tot aan het Mierenpleintje uitdrukkelijk opgenomen.

Als we kijken naar de partijprogramma's voor de verkiezingen van 14 oktober 2012, dan sprak uiteindelijk een zeer grote meerderheid van de Ekerenaars zich uit voor een scenario waar de tram tot aan het Mierenpleintje zou lopen. Een grote meerderheid van de inwoners sprak zich uit voor partijen waar het scenario van een tram tot het Mierenpleintje zat opgenomen in het programma. De enige zekerheid wat draagvlak betreft, is voor dat scenario, en geen ander.

Vraagstelling:

1/ uit de toelichting tijdens de raadscommissie van 14 oktober werd duidelijk dat de voorzitter telefonisch en/of via e-mail contact had met de Vlaamse overheid in de loop van vrijdag 12 oktober. Waarom werd een dergelijk belangrijk advies niet besproken op de raad? Dit gaat over een belangrijk dossier voor de Ekerenaar en dat wordt dan zonder enige democratische inbreng van de raadsleden beslist. Dergelijke belangrijke beslissingen horen bij uitstek een plaats te krijgen binnen de Ekerse districtsraad.

2/ Welk effect heeft de beslissing op de heraanleg van de Ekersesteenweg. De Ekersesteenweg ligt op grondgebied van het district Antwerpen, maar vormt wel een van de centrale toegangswegen tot Ekeren. De weg is nu al in erbarmelijke staat en heeft dringend nood aan vernieuwing. Gaat de Ekerenaar nu niet alleen een snelle en comfortabele verbinding naar Antwerpen mislopen, maar tegelijk nog jaren opgescheept zitten met een Ekersesteenweg die niet alleen levensgevaarlijk is, maar bovendien begint te lijken op een hindernissenparcours. Hoelang moet nu worden gewacht?

Bespreking

Antwoord

 

Deze interpellatie wordt samen behandeld met agendapunt 2013_IP_00312 - Interpellatie van raadsleden Anny Joossens, Ilse De Schutter : Tramlijn Ekeren.

Tussenkomsten van Nathalie Weeremans (NV-A) en Annemie Plompen (NV-A)

Antwoord van het bestuur door Ludo Van Reusel (NV-A) en Koen Palinckx (NV-A)

Wederwoord van Elke Van Espen (Sp.a)

Wederwoord van Ilse De Schutter (Groen)

Tussenkomsten van Kristel Somers (NV-A), Anny Joossens (Groen), Pol Bruyninckx (Open VLD) en Annemie Plompen (NV-A)


ma 21/10/2013 - 20:42