Artikel 57 §3 9° van het Gemeentedecreet bepaalt dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor het vertegenwoordigen van de gemeente in gerechtelijke en buitengerechtelijke gevallen en beslissingen over het in rechte optreden namens de gemeente.
Op 27 januari 2011 organiseerde het cultureel centrum (CC) van Ekeren samen met de bibliotheek van Ekeren (Driehoek) een ‘literair moment’ in het kader van gedichtendag. Concreet hield dit in dat de leerlingen van afdeling woord (van de muziekschool) die dag gedichten hebben voorgedragen in het CC van Ekeren. Er werden ook enkele dichtbundels tentoon gesteld.
Op 5 december 2013 ontving de bibliotheek van Ekeren een ingebrekestelling voor een vermeende inbreuk op auteursrechten. De stad zou onrechtmatig gebruik hebben gemaakt van een foto van dichter Dylan Thomas voor de promotie van het literair evenement in 2011 op de website van Gazet van Antwerpen en op UiTinVlaanderen.be. De heer Haydn Price van firma Pablo Star Limited stelt dat hij de rechten heeft op de gebruikte foto. Hij zou de inbreuk ontdekt hebben in maart 2013.
Op 10 december 2013 ontving de bibliotheek van Ekeren opnieuw een ingebrekestelling per email. Op 11 december 2013 contacteerde de heer Haydn Price de juridische dienst telefonisch en stuurde nadien een email. Concreet vraagt de heer Haydn Price een schadevergoeding van € 3.000,00,- om de zaak te regelen. Bij gebrek aan minnelijke regeling, kondigt hij dagvaarding aan voor de rechtbanken in Ierland/Dublin op vrijdag 13 december 2013.
De juridische dienst van bestuurszaken antwoordde op 11 december 2013 dat het dossier zou onderzocht worden en besproken. De heer Haydn Price antwoordde dat hij geen dagvaarding zou uitbrengen voor 20 december 2013.
De fotograaf van de foto van Dylan Thomas stierf in 1967. Zijn weduwe verwierf de auteursrechten op de foto. In augustus 2011 droeg zijn weduwe al haar rechten op de foto over aan de firma Pablo Star Limited (van de heer Haydn Price, managing director).
De ingebrekestelling (opgesteld in het Engels) dient formeel beantwoord te worden met een collegiale brief waarin de volgende elementen worden opgenomen:
De stad Antwerpen betwist de aantijgingen. De stad heeft immers nooit een inbreuk gepleegd op de auteursrechten verbonden aan de foto van Dylan Thomas. De stad heeft de foto nooit gebruikt/gepubliceerd.
De publicatie op de website van de krant Gazet van Antwerpen gebeurde niet door de stad, noch op vraag van de stad. De stad is geenszins verantwoordelijk voor een publicatie op een website van een krant.
De stad heeft ook nooit een foto van Dylan Thomas geplaatst op de website UiTinVlaanderen.be. Raadpleging van de databank van UiTinVlaanderen bevestigt dit: er staat geen foto bij de publicatie. De aankondiging staat bovendien al op non-actief sinds 28/1/2011.
Het literair evenement in 2011 in het kader van gedichtendag had niets te maken met de figuur van Dylan Thomas. De gedichtendag hield enkel in dat enkele leerlingen van de afdeling woord van de muziekschool gedichten voordroegen en dat er enkele boeken werden tentoongesteld.
In de brochure van de stad (district Ekeren) zelf staat geen foto van Dylan Thomas. Ook in het artikel in een andere krant, De Morgen, staat geen foto van de dichter.
De ingebrekestelling werd bezorgd per e-mail en zal per post en per e-mail beantwoord worden. Een nederlandstalige versie van de collegiale antwoordbrief wordt gevoegd bij dit besluit.
Het college beslist de collegiale brief goed te keuren als antwoord op in de ingebrekestelling door de heer Haydn Price van de firma Pablo Star Limited inzake een vermeende inbreuk op auteursrechten.