Terug

2013_CBS_11715 - Adviesraden en inspraak - Vernieuwde aanpak inspraak, advies en medebeheer adviesorganen cultuur, sport, jeugd en senioren - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 22/11/2013 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Liesbeth Homans, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Bart De Wever, burgemeester; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris
2013_CBS_11715 - Adviesraden en inspraak - Vernieuwde aanpak inspraak, advies en medebeheer adviesorganen cultuur, sport, jeugd en senioren - Goedkeuring 2013_CBS_11715 - Adviesraden en inspraak - Vernieuwde aanpak inspraak, advies en medebeheer adviesorganen cultuur, sport, jeugd en senioren - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

Het gemeentedecreet bepaalt dat de gemeenteraad erover waakt de nodige middelen ter beschikking te stellen voor de vervulling van de adviesopdracht. Dit valt onder de reguliere werking van de verschillende diensten en is nu reeds voorzien.  

Regelgeving: bevoegdheid

De gemeenteraad is volgens het Gemeentedecreet bevoegd voor de organisatie van raden en overlegstructuren die tot opdracht hebben op regelmatige en systematische wijze het gemeentebestuur te adviseren. Hij bepaalt de voorwaarden, werkwijze en procedures en stelt de nodige middelen ter beschikking voor de adviesopdracht (Gemeentedecreet art. 199 en 200).

Aanleiding en context

De bestaande adviesorganen vervullen een drieledige opdracht: beleidsadvisering, inspraak en medebeheer in extern verzelfstandigde agentschappen. Er bestaat een ruime consensus (bij cultuur-, sport- en jeugdbeleidscoördinatoren, (districts-)politiek en leden van adviesorganen zelf) om de bestaande adviesorganen (nog) meer open, representatief en effectief te maken, zowel door aanpassingen in hun structuur als door het optimaliseren van de inzet van bestaande middelen. Het voorgestelde nieuwe werkkader wil de werking van de bestaande adviesraden beter afstemmen op de veranderde stedelijke context. 

Dit besluit werd verdaagd in zitting van 15 november 2013 (jaarnummer 11445).

Er wordt uitgegaan van een aantal resoluties uit het bestuursakkoord 2013-2018 om de krachtlijnen van het nieuwe werkkader te bepalen: een versterkte rol voor de districten, het belang van inspraak voor jongeren, focus op modern klantenmanagement en meer aandacht voor participatie en inspraak. 

  • Een versterkte rol voor de districten. Het bestuursakkoord 2013-2018 legt de nadruk op een versterkte rol voor de districten, onder meer voor het lokaal cultuur-, sport- en jeugdbeleid. Het spreekt van: "een stadsbrede oefening om te onderzoeken welke bevoegdheden met betrekking tot persoonsgebonden materies naar de districten kunnen gaan" (BA 411);
  • Het belang van inspraak voor jongeren : "stedelijke jeugdraad als adviserend orgaan waarderen en betrekken bij beleidsthema’s die jongeren aanbelangen; deze betrokkenheid kan toegepast worden op de inrichting van het openbaar domein, maar evenzeer inzake veilige schoolomgevingen, mobiliteit, de locatie van nieuw in te planten infrastructuur en tewerkstelling; bekijken welke andere participatie-initiatieven mogelijk zijn naast het betrekken van de jeugdraad" (BA 315);
  • Focus op modern klantenmanagement dat inspeelt op digitale ontwikkelingen: "hervormen van alle vormen van dienstverlening binnen de principes van een modern klantenmanagement waar digitaal werken, uniforme intake en proactief klantgericht werken vooropstaat" (BA 422);
  • Aandacht voor inspraak en participatie, daarover gaan een aantal resoluties in de districtsbestuursakkoorden: district Antwerpen (AN011,012,013), Berchem (BE002), Borgerhout (BO001, BO033, BO 034, BO 037), Berendrecht-Zandvliet-Lillo (BZL158), Deurne (DE 002, DE005, DE 006, DE 016), Ekeren (EK 055), Hoboken (HO 008, HO 047, HO 066), Merksem (ME 007, ME008, ME009, ME038) en Wilrijk (WI 051, WI 067, WI151, WI152). 

Het huidige voorstel van aangepaste werkwijze speelt in op deze aandachtspunten uit de bestuursakkoorden en tracht zo een antwoord te bieden op bovenstaande noden.

Het college keurde op 8 maart 2013 de principes voor een vernieuwde aanpak van inspraak en advies goed (jaarnummer 2105) en legde deze ter kennisgeving voor aan de negen districtscolleges. Het college gaf meteen ook de opdracht om op basis van deze principes een nieuw werkkader uit te tekenen. Het principevoorstel was opgebouwd rond drie speerpunten:

  1. Het bestuur waarborgt participatieve democratie door optimaal gebruik te maken van hedendaagse instrumenten. Deze instrumenten, zowel digitale als andere (dus ook doe-participatie), worden specifiek ingezet voor inspraak rond projecten en vullen de bestaande werking van het Stedelijk Wijk Overleg aan. Elke Antwerpenaar heeft idealiter toegang tot een open, laagdrempelig, permanent en transparant adviesplatform. Zo is elke Antwerpenaar als het ware lid van het ruime platform van adviesraden.
  2. Adviesraden verstevigen hun vertegenwoordigende rol op districtsniveau. De organisatiestructuur wijzigt hier niet. Er wordt wel extra aandacht besteed aan deskundigheid en openheid om zo als vertegenwoordigend orgaan voor het lokale veld te kunnen fungeren. Een afvaardiging per district zetelt in een stedelijk adviesoverleg, een ‘conferentie’ van raadsafgevaardigden per domein (cultuur, sport, jeugd en senioren).
  3. Voor beleidsadvisering rond stedelijke bevoegdheden wordt verder beroep gedaan op bestaande of ad hoc samen te stellen comités van deskundigen (ervaringsdeskundigen of experten) en sectorverenigingen.

Zo ontstaan drie pijlers voor een vernieuwde werking: (1) een 'open raad' van alle bewoners of van bepaalde doelgroepen, zoals jongeren (naar het model van 'Oor') of senioren, (2) een districtsadviesraad van gebruikers, professionelen en deskundigen met hun conferentie van raadsafgevaardigden en (3) bestaande of ad hoc samen te stellen expertencomités en sectorverenigingen.

Op deze manier worden advisering en inspraak binnen het wettelijk vastgelegd kader meer afgestemd op hedendaagse noden en behoeften. Daarin wordt het scheppen van de voorwaarden om efficiënte en kwalitatieve inspraak mogelijk te maken de kern van de inhoudelijke ondersteuningsopdracht van de administratie. De conferentie van raadsafgevaardigden per domein ziet hierop toe en kan het beleid ook aanspreken op het voeren van inspraak.

De principes van de nieuwe werking werden toegelicht en ter advies voorgelegd aan de verschillende stedelijke adviesraden.  De opmerkingen en adviezen werden verwerkt in het voorliggende nieuwe werkkader en opgenomen in dit besluit.

Het voorstel voor een nieuw werkkader werd op 22 april 2013 toegelicht op het werkoverleg van de districtsschepenen cultuur en op 25 april 2013 op het werkoverleg van de districtsraadsvoorzitters. De opmerkingen werden mee verwerkt.

Het uiteindelijke ontwerp voor een nieuw werkkader werd op 3 mei 2013 voorgelegd aan het college, dat besliste om nog bijkomend advies in te winnen van de districtsraden alvorens een definitieve versie goed te keuren. In het kader hiervan werd op 28 mei 2013 een infosessie georganiseerd voor alle districtsbesturen en districtsadviesraden. 

De districtsraden van alle districten hebben advies uitgebracht over het nieuwe werkkader in september 2013 en oktober 2013. Voor senioren werd bijkomend advies gevraagd aan vertegenwoordigers van alle districtsseniorenraden. Alle uitgebrachte adviezen werden opgenomen in dit besluit samen met een gemotiveerde verwerking ervan.

Argumentatie

Het werkkader voor inspraak en advies omvat volgende onderdelen:
Visie

  • Een adviesraad adviseert het beleid, niet meer, niet minder.
  • Deze adviesopdracht situeert zich in een ruimer kader waarbij inspraak een belangrijk element is en waarin elke Antwerpenaar toegang heeft tot een open, laagdrempelig, permanent en transparant adviesplatform.

Organisatiestructuur

De organisatiestructuur focust op de algemene en waar zinvol sectorspecifieke voorwaarden van de drie pijlers:

  1. Pijler open inspraak
  2. Pijler adviesraden en hun respectieve conferenties van afgevaardigden
  3. Pijler sectorenoverleg

Ondersteuning

De stad voorziet methodologische, instrumentele en financiële ondersteuning om kwalitatieve inspraak mogelijk te maken.

Samenwerkingsprocedure adviesraden, administratie en beleid

Om de advisering vlot te laten verlopen wordt een procedure voor adviesverlening vastgelegd tussen de adviesraad, de administratie en het beleid. Daaraan is ook een kwaliteitstoets voor adviezen verbonden, waarin expliciet ruimte voor minderheidsstandpunten voorzien is.


De implementatie van het nieuwe werkkader verloopt in een aantal fases
.
Het volledige werkkader is als bijlage toegevoegd. De adviezen van de stedelijke adviesraden werden verwerkt in het voorstel van werkkader dat nu ter goedkeuring voorligt. Ook met de aanbevelingen en opmerkingen die de districten formuleerden, werd rekening gehouden bij de opmaak van de definitieve versie van het werkkader.

Na goedkeuring van het nieuwe werkkader door de gemeenteraad is een eerste stap het aanpassen van de bestaande statuten en werkwijze van de verschillende adviesraden.

Het samenstellen van de vier conferenties van districtsictsraadsafvaardigingen op stedelijk niveau is een volgende stap.  Voor zover de adviezen van de districten betrekking hebben op de operationele werking van de adviesraden zullen ze meegenomen worden bij het opstellen van de concrete werkafspraken van de respectieve adviesraden en hun stedelijke conferenties van afgevaardigden. Dit garandeert, naast een sterk algemeen stedelijk werkkader, tevens een werkkader op maat van het district dat tegemoet komt aan de specifieke behoeften van elk district.

De aanpassing van de districtscultuurraden en de installatie van de conferenties gebeuren binnen de zes maanden na goedkeuring van het nieuwe werkkader. Op dat ogenblik stopt tevens de werking van de huidige stedelijke adviesraden cultuur, sport, jeugd en senioren.

Met dit nieuwe werkkader wordt tevens tegemoetgekomen aan de vraag van het beleid rond optimalisatie van de jeugdparagraaf. Zo vormt de vernieuwde aanpak voor inspraak en adviesraden een eerste stap in de optimalisatie ervan (collegebesluit van 10 december 1998, jaarnummer 16999). Doordat het werkkader voor inspraak duidelijk wordt vastgelegd, wordt de input voor de jeugdparagraaf door adviesraden en andere jeugdpeilingen immers versterkt.

Om de digitale ondersteuning voor inspraak en advies verder te versterken, worden in de meerjarenbegroting middelen voorzien voor de verdere ontwikkeling van digitale instrumenten (met name 'oor' en 'stadindialoog'). Zo kunnen deze instrumenten effectief tot een nog opener en transparanter inspraakforum ontwikkeld worden.

Juridische grond

  • Gemeentedecreet van 15 juli 2005, titel1 art 3 'De gemeenten betrekken de inwoners zo veel mogelijk bij het beleid', titel VI hoofdstuk II art 199 en 200 over organisatie van raden en overlegstructuren;
  • Cultuurpactwet van 16 juli 1973, hoofdstuk II art 3, 4 en 5 over de deelneming aan de voorbereiding en de uitvoering van het cultuurbeleid, en hoofdst III art 6 en 7 over oprichting van organen van inspraak en advies;
  • Decreet lokaal cultuurbeleid van 6 juli 2012, tit 4 art 52 tot en met 58 over organisatie van het overleg en de advisering van het gemeentelijk cultuurbeleid;
  • Decreet houdende het stimuleren en subsidiëren van een lokaal sportbeleid van 6 juli 2012, hoofdstuk 2, afd3, art 15 over de aanwezigheid van een sportraad in elke gemeente;
  • Decreet lokaal jeugdbeleid van 27 juni 2012, art 2 en 5 over oprichting van een jeugdraad met oog op organisatie van overleg en inspraak;
  • Decreet houdende de stimulering van een inclusief Vlaams Ouderenbeleid en de beleidsparticipatie van ouderen van 7 december 2012;
  • Gemeenteraadsbesluit van 13 november 200(jaarnummer 2261) met betrekking tot decentralisatie;
  • Gemeenteraadsbesluit van 13 december 2002 (jaarnummer 2707) en van 28 maart 2011 (jaarnummer 359) met betrekking tot de statuten van de cultuurraad;
  • Gemeenteraadsbesluit van 18 oktober 2005 (jaarnummer 2419) met betrekking tot de statuten van de jeugdraad;
  • Gemeenteraadsbesluit van 22 april 2002 (jaarnummer 724). Statuten stedelijke sportraad en vzw Antwerpen Sportstad. Goedkeuring aangepaste statuten - vertegenwoordiging stad Antwerpen in de vzw Antwerpen Sportstad. Wijziging beleidsrichtlijn.
  • Gemeenteraadsbesluit van 24 juni 2003 (jaarnummer 1259). Statuten stedelijke sportraad. Goedkeuring aangepaste statuten.
  • Gemeenteraadsbesluit van 23 april 2007 (jaarnummer 962). Stedelijke sportraad. Aanpassing statuten. Goedkeuring.
  • Collegebesluit van 8 maart 2013 (jaarnummer 2105). Adviesraden en inspraak. Vernieuwde aanpak inspraak, advies en medebeheer adviesorganen cultuur, sport en jeugd.

Adviezen

Overleg districtsseniorenadviesraden Gunstig onder voorwaarden

Op 29/08/2013 bespraken afgevaardigden van de seniorenadviesraden districten het werkkader verder.

Advies : Gunstig met voorwaarden, met uitzondering seniorenraad district Antwerpen : ongunstig

Opmerkingen :

het platform moet zowel fysiek als digitaal zijn (niet en/of).

De huidige beschrijving laat toe om de meest geschikte vorm te kiezen. Bij Pijler 1 wordt ook uitdrukkelijk gesteld : Dit platform is aangepast aan de eigenheid van de bewoners’

- bij algemene voorwaarden adviesraden :

Algemene voorwaarden beperken tot uitsluitend decretaal verplichte voorwaarden

Toevoegen dat alle andere voorwaarden en bepalingen door elk district voor zich bepaald worden.

Niet decretaal opgelegde voorwaarden kunnen binnen het ruime werkkader op maat ingevuld worden.

- bij sectorspecifieke voorwaarden voor de seniorenraden

  1. De seniorenraden bepalen zelf de minimumleeftijd van hun leden. Er moet geen leeftijd vastgelegd worden in het werkingskader.

Het decreet houdende de stimulering van een inclusief Vlaams Ouderenbeleid en de beleidsparticipatie van ouderen van 7 december 2012 definieert ‘oudere’ als ‘een natuurlijke persoon die 60 jaar of ouder is’, maar er is geen decretale bepaling voor lidmaatschap van lokale seniorenadviesraden. De bepaling werd daarom uit het voorstel geschrapt.

 2. De voorzitter wordt verkozen om de drie jaar

De termijn werd uit het voorstel geschrapt en kan door de seniorenadviesraden en hun conferentie zelf bepaald worden.

3. Het begrip 'ervaringsdeskundige' moet uitgelegd worden. Dit is geen algemeen bekende term.

De term ervaringsdeskundige is een algemeen aanvaarde vakterm. Het begrip kan verduidelijkt worden in andere contexten wanneer nodig.

- bij Opdracht van de adviesraden:

1. extra vermelden : Het informeren van en communiceren met de achterban

Het werkkader geeft duidelijk de decretale opdracht van een adviesraad weer. In kader van deze adviesopdracht kunnen de raden wel degelijk zaken organiseren zolang de hoofdopdracht niet in het gedrang komt. Om reden van duidelijkheid blijft de formulering van de opdracht behouden in het werkkader: “Een adviesraad adviseert het beleid, niet meer, niet minder.” 

2. secretaris moet een ondersteunende ambtenaar moet zijn

Een ambtenaar kan volgens het gemeentedecreet nooit deel uitmaken van een adviesraad. De secretaris zal dus altijd een lid zijn van de adviesraad. De ondersteuning door een ambtenaar wordt beschreven in hoofdstuk 3. Bijgevolg hebben secretaris en seniorenconsulent verschillende taken. Afspraken over de taken gebeurt door de adviesraden zelf.

 3. duidelijk apart vermelden: “De conferenties zijn vrij werkgroepen op te richten. De conferenties beslissen over de samenstelling van de werkgroepen”.

Toevoeging is overbodig. Het kader laat de conferenties de ruimte om afspraken te maken om input te krijgen over stedelijke materies en stedelijke adviesvragen door het betrekken van de districtsadviesraden of het werken met ad hoc werkgroepen.

- bij samenwerkingsprocedure:

Bij “De adviesraad beslist of er over dit onderwerp een advies gegeven kan worden.”: vermelden dat de adviesraad zich ertoe verbindt om op elke adviesvraag vanuit het beleid een antwoord te formuleren.

Er is in de tekst vermeld : de adviesraad engageert zich ertoe om bij een gevraagd advies een advies te formuleren binnen een termijn van zes weken, na aankomst van de vraag.

Bij punt 8 : “het advies wordt online gepubliceerd..” aanvullen met : Er dient ook aandacht besteed te worden aan de beschikbaarheid van deze documenten voor personen die niet over internet beschikken.  

Het online publiceren van het advies wordt per definitie voorzien; sluit niet uit dat er ook naar andere kanalen gekeken kan worden.

De kwaliteitstoets wordt goed bevonden.

Distictsraad Ekeren Gunstig onder voorwaarden

De Ekerse districtsraad geeft gunstig advies op het vernieuwd werkkader inspraak en adviesraden cultuur, jeugd, sport en senioren, mits rekening wordt gehouden met de volgende elementen:

  1. De algemene voorwaarden voor de samenstelling van de districtsgebonden adviesraden beperken tot uitsluitend de effectief decretaal verplichte voorwaarden. 

De samenstelling zal inderdaad gebeuren volgens de richtlijnen die hierover in zowel de sectorspecifieke decreten als het gemeentedecreet en het cultuurpact opgenomen zijn.

  1. Alle andere voorwaarden en beperkingen moeten door elk district lokaal bepaald kunnen worden en verankerd worden in de statuten of het huishoudelijk reglement van de desbetreffende adviesraad.

Niet decretaal opgelegde voorwaarden kunnen binnen het ruime werkkader op maat ingevuld worden.

  1. De ondersteuning van de districtsadviesraden en de conferenties  gebeurt door een ambtenaar van de stad Antwerpen.

De ondersteuning wordt beschreven in hoofdstuk 3.

  1. Adviesraden geven niet enkel advies, ze zijn ook een platform van ontmoeting, uitwisseling van informatie  tussen verenigingen, deskundigen en professionelen.

Het werkkader geeft enkel de decretale opdracht de adviesraden weer. In het kader van deze opdracht kunnen raden wel degelijk zelf ontmoeting en uitwisseling organiseren, zolang de hoofdopdracht niet in het gedrang komt .

  1. De pijler “open inspraak” wordt net als het sectoreigen overleg en de adviesraden verder uitgewerkt op vlak van ondersteuning, structuur en inhoudelijke criteria.
  2. De afvaardiging vanuit de districtsadviesraden in de conferentie wordt overal vastgelegd op 2 personen per adviesraad.

Het werkkader voorziet een afvaardiging per districtsadviesraad naar de conferentie. Elke adviesraad zal bij de oprichting de samenstelling van deze afvaardiging bepalen.   

  1. Indien er voor stedelijke adviesvragen wordt geopteerd om beroep te doen op sectorspecifieke overlegorganen ( overleg van experten) moet ook telkens de conferentie voor het desbetreffende domein (cultuur, jeugd, sport , senioren) geraadpleegd en betrokken worden, om te vermijden dat parallelle circuits van adviesverlening ontstaan.

Het sectorspecifieke advies wordt beschouwd als een noodzakelijke aanvulling voor sectorspecifieke aangelegenheden. De adviesvragen zullen op elkaar afgestemd worden.

De Ekerse districtsraad drukt zijn bezorgdheid uit om te waken over volgende punten:

  • De toekomstige conferenties moeten over voldoende ondersteuning en deskundigheid beschikken , o.a. via het betrekken van werkgroepen met experten, om op een gedegen wijze adviezen uit te brengen over soms complexe stedelijke dossiers. Een stedelijke adviesraad die enkel bestaat uit afgevaardigden vanuit de districten, lijkt ons geen goede zaak. Het is dan ook aangewezen op dat niveau ook mensen te betrekken met bijzondere expertise en deskundigheid.

Het staat de adviesraden vrij om alle mogelijke en noodzakelijke experten bij hun werking te betrekken, o.a. via ad hoc werkgroepen zoals voorzien in het werkkader.

  • Er moet voldoende aandacht besteed worden aan doelgroepen die op dit moment nog niet gedigitaliseerd zijn. Deze groepen moeten eveneens toegang krijgen tot de beschikbare documenten. 

Dit is een algemeen, door alle raden, geformuleerde opmerking waaraan de nodige aandacht zal besteed worden bij de concrete realisatie van het werkkader voor de adviesraden.

Districtsraad Wilrijk Gunstig advies
Districtsraad Berchem Gunstig onder voorwaarden

“Een adviesraad adviseert het beleid, niet meer, niet minder.” We zouden graag “niet meer, niet minder” geschrapt zien.

Bovengenoemde zin verwoordt de decretale opdracht en is geen verbod. Het werkkader geeft duidelijk de opdracht van een adviesraad weer. In kader van deze adviesopdracht kunnen de raden wel degelijk zaken organiseren zolang de hoofdopdracht niet in het gedrang komt. Om reden van duidelijkheid blijft de formulering van de opdracht behouden in het werkkader: “Een adviesraad adviseert het beleid, niet meer, niet minder.”

Naar analogie met het gemeentedecreet (art 11) kunnen volgende personen geen lid zijn van een adviesraad: de echtgenoot, echtgenote of wettelijk samenwonende van een politiek mandataris uit het district van de betreffende adviesraad. Dit blijkt een gemeentedecreet, toch betreuren we dit.

Het advies wordt deels gevolgd. Volgend stuk wordt geschrapt: “de echtgenoot, echtgenote of wettelijk samenwonende van iemand die in diezelfde adviesraad zetelt.”

De adviesraad engageert zich ertoe om bij een gevraagd advies een advies te formuleren binnen een termijn van zes weken na aankomst van de vraag. Dit is een voordeel voor de adviesraden maar is dit ook haalbaar voor de verwerking?

Het is niet duidelijk over welke verwerking dit gaat. Deze regel geldt zowel voor de adviesraden en voor het bestuur. Mocht in de praktijk blijken dat er meer tijd nodig is dan zes weken, dan kan dit op voorhand afgetoetst worden.

De rigide officiële structuur (met officiële verkiezing en aanstelling voorzitter, secretaris,…) werkt niet voor jeugd. Het is aangewezen te zoeken naar een aangepaste, meer flexibele structuur. Zo is er bv. niemand bereid om het voorzitterschap of de rol van secretaris op te nemen. Dit is veelal te wijten aan het feit dat jongeren zich niet
kunnen engageren voor een lange termijn.

  • Het werkkader bevat geen beperkingen en biedt net de mogelijkheid voor de raden om dit zelf in te vullen vanuit hun leefwereld.
  • Het werkkader bevat duidelijke voorwaarden opdat alle kinderen, tieners en jongeren hun mening kunnen geven.
  • Het werkkader bevat geen verkiezing tot voorzitter, binnen de jeugdraden bestaat de term voorzitter/contactpersoon. De adviesraad bepaalt zelf wie de rol van voorzitter/contactpersoon zal opnemen en ook voor welke termijn deze persoon wordt aangesteld.
  • Het werkkader stelt geen termijn voor de contactpersonen en de secretarisfunctie.

De jeugddienst fungeert momenteel als secretaris : aanleveren agendapunten, opmaken verslag, …. Dit om het belang van beleidsadvies door jeugd telkens weer aan te kaarten en correcte info en kaders mee te geven. Het is belangrijk dat de medewerkers van de jeugddienst de rol van secretaris opnemen om zo de continuïteit van de werking van de jeugdraad te garanderen. Indien niet, zou er een groot verloop zijn van secretarissen.

  • Het doel van de jeugdraad is om kinderen, tieners en jongeren te betrekken bij het beleid en hun inspraak te verzekeren en niet om vergaderingen te organiseren.
  • Een ambtenaar kan volgens het gemeentedecreet nooit deel uitmaken van een adviesraad.
  • Om verwarring te vermijden: de secretaris bepaalt bijvoorbeeld welke mails verzonden mogen worden. De jeugddienst ondersteunt de jeugdraad volgens de principes in hoofdstuk 3 van het werkkader. De secretaris en de jeugdconsulent hebben beide verschillende functies.

De jeugdraad is momenteel een “jeugdwerkraad”, er zijn geen individuele jongeren. Er wordt voornamelijk informatie uitgewisseld, sporadisch advies gegeven als het materie is die hen nauw aan het hart ligt. De jeugdraad organiseert geen eigen activiteiten (geen tijd/interesse) of inspraak voor andere jongeren. Ze vertegenwoordigen wel hun achterban.
Algemeen wordt er in dit werkkader geen rekening gehouden met de inspraakmogelijkheden via de nieuwe media waardoor we ook de niet-georganiseerde sporter, senioren en jeugd kunnen bereiken.

Het werkkader schept enkele belangrijke principiële voorwaarden zodat iedere raad vanuit de leefwereld van de doelgroep ervoor kan zorgen dat de doelgroep hun mening kan geven. Het werkkader houdt dus wel degelijk rekening met tal van inspraakmogelijkheden. Verschillende mogelijkheden worden aangereikt in hoofdstuk 3 van het werkkader

De sportraad van Berchem adviseert om de overdracht van de sportraad en een nieuwe legislatuur niet gelijk te laten lopen. De sportraad zal 2 maanden voor de verkiezingen een memorandum maken zodat deze informatie nuttig kan zijn voor het opmaken van het bestuursakkoord.
De ruimte die in het werkkader gegeven wordt voor de mening van het individu moet in een juiste verhouding staan ten opzichte van het algemeen belang.
Het nieuwe werkkader moet voldoende ruimte bieden om te kunnen werken en adviseren.

Volgende zin uit het werkkader wordt geschrapt: “De raden worden iedere zes jaar opnieuw samengesteld. Dit kan vanaf één jaar voor de installatie van een nieuw bestuur. Zo is de raad ingewerkt bij installatie van het nieuwe bestuur en kan ze effectief betrokken worden bij de opmaak van de nieuwe beleidsplannen. Leden kunnen op ieder moment aansluiten.”

En vervangen door: “De raden worden iedere zes jaar opnieuw samengesteld volgens de regels uit het gemeentedecreet. Leden kunnen op ieder moment aansluiten.

Districtsraad Deurne Gunstig onder voorwaarden

Op 16 september 2013 nam het districtscollege Deurne kennis van dit ontwerpbesluit. Het districtscollege Deurne keurt het kader voor de vernieuwde werking van de adviesraden voor cultuur, jeugd, sport en seniorenraad goed mits er rekening wordt gehouden met de geformuleerde opmerkingen van de Deurnse adviesraden.Jeugdraad Deurne : gunstig

Sportraad Deurne: gunstig mits voorwaarden

Op dinsdag 10 september 2013 werd de sportraad van Deurne geïnstalleerd en werd de nieuwe Raad van Bestuur van de sportraad verkozen. Op 24 september 2013 vindt de eerste vergadering plaats. Het nieuwe bestuur betreurt dan ook dat het de kans niet krijgt om een volwaardig advies te formuleren over het nieuw werkingskader voor inspraak en adviesraden.

Algemeen geeft de sportraad een positief advies, echter enkel op voorwaarde dat er rekening gehouden wordt met deeladviezen. Die deeladviezen zijn wegens tijdsgebrek nog niet geformuleerd. De sportraad vraagt daarom meer tijd om een volwaardig advies te formuleren.

Cultuurraad Deurne

Het bestuur van de Cultuurraad van Deurne heeft het document
'Werkkader adviesraden en inspraak', dat door het Antwerpse beleid wordt voorgelegd aan de Antwerpse adviesraden, gelezen en besproken. Om een gedragen advies te kunnen geven hierover, zijn verschillende bestuursleden van de Cultuurraad naar de infosessie geweest die de Stad Antwerpen organiseerde op 28 mei 2013. De vraag werd toen ook gesteld aan de leden van de Cultuurraad om eventuele opmerkingen mee te nemen bij het opstellen van dit advies door het bestuur van de Cultuurraad Deurne. De Cultuurraad is zeer positief over het nieuwe werkkader dat in het voorstel op tafel ligt. Het beantwoordt de vraag naar meer samenwerking tussen de districten en laat ook voldoende ruimte open om het werkinstrument vorm te geven. We adviseren dan ook om dit nieuwe werkkader goed te keuren, mits er rekening gehouden wordt met volgende opmerkingen:

  • Bij punt 1 ‘Visie’ (p.1) : De opmerking 'de adviesraad ondersteunthet beleid en geeft advies, niet meer en ook niet minder' komt ons vrij eng over. Cultuurraad Deurne doet immers méér dan enkel het beleid ‘adviseren’. Zo ijveren we via concrete initiatieven naar betere communicatie mét en samenwerking tussen alle lokale culturele actoren en geïnteresseerden, naar meer culturele participatie door alle bewoners van ons district, en willen we door het organiseren van activiteiten, algemene vergaderingen, cultuurprijzen, enz. ... cultuur in Deurne stimuleren.

Bovenstaande zin staat niet in het werkkader: 'de adviesraad ondersteunt het beleid en geeft advies, niet meer en ook niet minder' . Er staat: een adviesraad adviseert het beleid – niet meer, niet minder. Bovengenoemde zin verwoordt de decretale opdracht en is geen verbod. Het werkkader geeft duidelijk de opdracht van een adviesraad weer. In kader van deze adviesopdracht kunnen de raden wel degelijk zaken organiseren zolang de hoofdopdracht niet in het gedrang komt. Om reden van duidelijkheid blijft de formulering van de opdracht behouden in het werkkader: “Een adviesraad adviseert het beleid, niet meer, niet minder.”

  • In de tekst wordt gesproken over de afvaardiging (waar van toepassing) naar eva's (p.3). Er staat wel niet bij welke deze zijn en waarom er geen afvaardiging mogelijk is naar bv. iva's. Bij eva’s die betrekking hebben tot cultuur denken we bvb aan de Academie en Vespa. Graag hadden we hier meer duidelijkheid over.

Samenstelling van algemene vergadering/raad van bestuur van de verschillende verzelfstandigde agentschappen wordt door het gemeentedecreet bepaald. Het is alleen in de EVA’s dat een afvaardiging van gebruikers (via de adviesraad) kan voorzien worden.

  • Er wordt niet vermeld hoe vaak de resp. conferenties moeten samenkomen. Er wordt enkel vermeld dat de vier verschillende conferenties (sport-jeugd-senioren-cultuur) minstens één keer per jaar samenkomen om ervaringen uit te wisselen. Uiteraard laat dit de nodige ruimte om de frequentie van de vergaderingen van de verschillende conferenties aan te passen aan de nood/vraag van het moment, anderzijds staat of valt de efficiënte werking van een conferentie wel met de bereidheid van de leden om voldoende samen te komen. Het is belangrijk om een continuïteit te garanderen. Een vermelding van het minimum aantal jaarlijkse samenkomsten van een specifieke conferentie is dus aan te raden.

Een opgelegd aantal vergaderingen is geen garantie voor efficiëntie of continuïteit. Het doel van een adviesorgaan is niet om zoveel mogelijk vergaderingen te organiseren. Het doel van een adviesorgaan is ervoor te zorgen dat alle burgers hun mening kunnen geven. Het werkkader zorgt voor duidelijkheid in de opdracht van de raden en schept duidelijke voorwaarden. Het werkkader legt niet vast op welke manier de raden zich precies moeten organiseren. Dat staat de raden vrij, mits ze ermee rekening houden dat ze open, laagdrempelig, permanent, transparant en platformgewijs moeten werken. Dit om er net voor te zorgen dat alle burgers  en ook bovengenoemde doelgroepen hun mening kunnen geven. Met het werkkader kunnen de districtsadviesraden alle nodige maatregelen zelf treffen om de bovengenoemde doelgroepen hun mening te laten geven en lid te zijn van de adviesraden.

 

  • Wij vragen bij alle conferenties om stedelijke administratieve ondersteuning. Iemand die de conferentie kan helpen bij bvb de agenda, het verslag of een contacten database. We merken trouwens op dat dit verschillend is tussen de verschillende adviesraden (bij de Sportraad bv. wordt vermeld dat er administratieve ondersteuning is van een ambtenaar, bij de Cultuurraad niet). Graag hadden we meer duidelijkheid waarom er een onderscheid gemaakt wordt.

De ondersteuning door ambtenaren bij de conferenties staat beschreven in hoofdstuk 3.

  • Bij culturele partners die erkend worden door de stad en mogen deelnemen aan de Conferentie, staat ‘Netwerk Collectie Antwerpen’. Wie wordt hiermee concreet bedoeld?

Het netwerk van alle erkende musea, zowel stedelijke als provinciale als het KMSKA.

  • De voorgestelde (digitale) werkinstrumenten die door de Stad Antwerpen worden aangeboden ter ondersteuning van de adviesraden, staan nog in hun kinderschoenen en zijn op dit moment nog niet optimaal gebruiksklaar. De digitale instrumenten moeten efficiënter en gebruiksvriendelijker worden.

Dat wordt inderdaad voorzien, is onderdeel van de ondersteuning door de administratie dat in hoofdstuk 3 beschreven wordt.

  • We vragen de nodige budgetten en ondersteuning om de nodige participatiemogelijkheden te kunnen benutten. Hier denken we aan bevragingen, een online platform, bewonersgroepen, ... Op deze manier kunnen de adviesraden en conferenties een betere vertegenwoordiging zijn van de Antwerpse burger bij het adviseren van het beleid.

De ondersteuning wordt beschreven in hoofdstuk 3 en maakt deel uit van het takenpakket en de werking van de stedelijke administratie. Als zodanig zijn de nodige middelen hiervoor voorzien binnen de meerjarenbegroting.

  • Op pagina 7 van het werkdocument rond dit nieuwe werkkader staat het volgende geschreven: 'het stadsbestuur vraagt om advies of de adviesraad geeft uit eigen beweging advies'. Dit moet niet alleen het stadsbestuur, maar ook het districtsbestuur zijn.

Het district vraagt advies aan, of krijgt advies van, de districtsadviesraden; stedelijk advies komt terecht bij de conferenties.

  • Dit nieuwe werkkader vraagt een gehele nieuwe werkwijze voor de adviesraden in Antwerpen. Dit zal vooral merkbaar zijn in de werking van de conferenties die de huidige Stedelijke Cultuurraad zullen vervangen. Zoals gezegd staan we positief tegen het nieuwe werkkader, maar willen ook bewaken dat dit ook in de praktijk werkt. Daarom vragen we om na een redelijke termijn dit nieuwe werkkader te evalueren om zo nodig bij te sturen waar nodig.

 

Seniorenraad Deurne

De Seniorenraad van het district Deurne verstrekt de volgende adviezen:

Bij Pijler 1 ‘Open Inspraak’ (punt 2.1)

Daar niet alle senioren gebruik maken van Internet is het noodzakelijk dat de onderdelen van dit platform zowel fysiek als digitaal zijn. De administratie zorgt voor de opbouw van de diverse inspraakkanalen.

Bij Pijler 2 ‘De Adviesraden en hun Conferentie’ ( (punt 2.2)

De conferenties zijn samengesteld uit een afvaardiging van elke districtsadviesraad.

Onder de ‘Algemene Voorwaarden’ zijn onze adviezen:

1- Algemene voorwaarden beperken zich uitsluitend tot decretaal verplichte voorwaarden.

2- Er dient te worden toegevoegd dat alle andere voorwaarden en bepalingen door elk district zelf voor zich bepaald worden. Het seniorenbeleid is immers lokale materie omwille van de binnengemeentelijke decentralisatie.

Onder de ‘Opdracht van de Adviesraden’

Bij de Bijkomende Opdrachten van de Adviesraden dient nog vermeld: ‘Het informeren van en communiceren met de achterban’.

Bij de Opdracht van de Conferenties dient vermeld dat de secretaris een ondersteunend ambtenaar moet zijn.

Een ambtenaar kan nooit deel uitmaken van een adviesraad. De secretaris zal dus altijd lid zijn van de adviesraad De ondersteuning door een ambtenaar wordt beschreven in hoofdstuk 3. Bijgevolg hebben secretaris en seniorenconsulent (de ambtenaar) verschillende taken, afspraken over de taken worden gemaakt binnen de adviesraden zelf.

Tevens moet hier worden vermeld:

De Conferenties zijn vrij thematische Werkgroepen op te richten. Tevens beslissen de Conferenties over de samenstelling van die werkgroepen.

Deze toevoeging is overbodig. Het kader laat de conferenties de ruimte om afspraken te maken om input te krijgen over stedelijke materies en stedelijke adviesvragen door het betrekken van de districtsadviesraden of het werken met ad hoc werkgroepen.

Sectorspecifieke adviezen m.b.t. de seniorenadviesraden (punt 2.2.4)

De Seniorenraad van Deurne geeft de voorkeur aan één afgevaardigde in de Conferentie per district maar tevens moet een vaste vervanger worden voorzien. De verkiezing van de Voorzitter zal bij voorkeur niet jaarlijks maar om de drie jaar plaats vinden.

In het nieuwe werkkader is sprake van een afvaardiging en niet langer van één of twee afgevaardigden. De invulling ervan wordt door elk van de vier adviesraden concreet vastgelegd. De termijn van het voorzitterschap werd geschrapt en kan door de seniorenadviesraden en hun conferentie zelf bepaald worden.

Met betrekking tot de Procedure (punt 4.1).

Bij punt 2: dient te worden vermeld dat de adviesraad zich er toe verbindt om op elke adviesvraag uit het beleid een antwoord te geven.

Er is in de tekst vermeld: de adviesraad engageert zich ertoe om bij een gevraagd advies een advies te formuleren binnen een termijn van zes weken, na aankomst van de vraag.

Bij punt 8: moet als volgt worden aangevuld: ‘Er dient ook aandacht worden besteed aan de beschikbaarheid van deze documenten voor personen die niet over Internet beschikken’.

Het online publiceren van het advies wordt per definitie voorzien; sluit niet uit dat er ook naar andere kanalen kan gekeken worden.

Alle andere punten van dit Ontwerp-Werkkader dragen de goedkeuring van de Seniorenraad van Deurne.

Antwerpse Ouderenraad Ongunstig advies

- De antwerpse ouderenraad geeft aan te weinig tijd te hebben gekregen om een volwaardig advies uit te brengen. Het gaat over opmerkingen eerder dan gunstig of ongunstig advies.

- Advies / bekommernis over autonomie van de adviesraden: deze blijft bestaan, voor zover een adviesraad niet beslist, maar juist argumenten aanreikt aan het beleid om onderbouwde beslissingen te nemen. Daarin is de autonome en representatieve positie van de raad juist belangrijk.

- Advies rond het stellen van adviesvragen wordt gevolgd in de procedure.

- Advies rond de conferentie is verwerkt in het werkkader en laat ruimte voor andere afgevaardigden.

- Advies rond het behouden van permanente werkgroepen binnen de conferentie gaat in tegen het belang dat bij de districten gelegd wordt. Dit betekent niet dat er geen erkenning is voor wat werkgroepen in het verleden gedaan hebben. Dezelfde mensen kunnen hun expertise ook blijven inzetten in ad hoc werkgroepen rond  thema’s waarin ze expertise hebben. Pijler 1, open inspraak, biedt bovendien de gelegenheid om zowel de leden van de uittredende werkgroepen als andere niet aan seniorenadviesraden verbonden ouderen aan het woord te laten.

Districtsraad Hoboken Gunstig advies
stedelijke jeugdraad Gunstig onder voorwaarden

Algemene opmerking: Verschillende raden, zowel stedelijk als op districtsniveau, vragen meer betrokken te worden bij het voorstel. Enerzijds is gekozen om het nieuwe bestuur juist het theoretisch kader te laten uittekenen, zoals vastgelegd in het gemeentedecreet. Anderzijds laat het huidige werkkader precies de ruimte om erbinnen een werking op maat van de sectorspecifieke raad uit te werken. Maar natuurlijk is de input van alle raden waar mogelijk meegenomen, zonder het gevaar te willen lopen de huidige werking gewoon bovenop een nieuw werkkader toe te voegen.

Het volledig antwoord op de adviezen is opgenomen in de bijlage.

- Adviezen 1. en 2. rond inspraak en participatie over het werkkader: zie hierboven bij algemene opmerking

- Advies 3. rond actief betrekken van jongeren, advies 9. rond projectmatige aanpak, advies 11 rond openbaarheid van besluiten, advies 14 rond afspraken over inspraakmateries, en advies 20 rond de ondersteuning van jongeren worden gevolgd. Hiervoor is ruimte binnen het werkkader.

- Advies 4, 10 en 13 rond openheid en dwarsverbanden tussen de pijlers werd mee verwerkt in het werkkader. Maatwerk staat daarbij voorop.

- Advies 5. rond aanwerving van een ‘kindsecretaris’ wordt niet gevolgd, omdat de stad vindt dat inspraak van kinderen en jongeren niet de verantwoordelijkheid is van één persoon, maar een gedeelde verantwoordelijkheid van alle jeugdconsulenten en van stedelijke jeugdmedewerkers.

- Adviezen 6, 7 en 8 worden gedeeltelijk gevolgd, maar de kern van de adviesraden blijft inspraak van de jongeren zelf en niet die van professionele jeugdwerkers.

- Advies 12 rond het voeren van inspraak en 17 rond procedures zitten vervat in de procedure bij het werkkader en worden waar zinvol zichtbaar gemaakt via kwartaalrapportering.

- Advies 15 rond evaluatie van de werking van de drie pijlers wordt meegenomen in de uitwerking.

- Advies 16 rond inspraak als tweerichtingsverkeer is het opzet bij de verdere ontwikkeling van inspraakmiddelen zoals Oor en stadindialoog.

- Advies 18 rond het belang van alle kinderen en jongeren vertaalt de geest van het werkkader correct, maar kan niet als dusdanig opgenomen aangezien het ook over cultuur, sport en senioren gaat.

- Advies 19 rond uitzonderingen op de leeftijdsgrens van 30 jaar wordt niet gevolgd, om te blijven focussen op kinderen en jongeren. Ook advies 21 rond de praktische ondersteuning van jeugdraden wordt niet als een kernopdracht van de administratie beschouwd: die ligt bij procesmatige en inhoudelijke ondersteuning. Adviezen 22 en 23 passen dan ook volledig binnen de voorgestelde ondersteuning geschetst in het werkkader.

stedelijke sportraad Gunstig onder voorwaarden

- Adviezen 1. Namen van de sportraden, en 3. Voorzitter van de sportraad/conferentie worden gevolgd.

- Advies rond 6. de installatietermijn, 7. een interne werkingsnota, en 9. Een jaarlijkse samenkomst van de vier conferenties werden in het werkkader verwerkt.

- Adviezen 2 en 5 (Taalkundige opmerkingen) werden in het werkkader verwerkt.

- Advies 4. De samenstelling van de sportconferentie uit 1 effectieve en 2 plaatsvervangers en die beide geslachten vertegenwoordigen is een pragmatisch voorstel dat mogelijk is binnen het werkkader.

- Advies 8. De termijnen van zes weken voor het opstellen van een advies en vier weken voor reactie vanuit het beleid worden waar mogelijk gevolgd. Maar aangezien een agendering op college of gemeenteraad een zekere doorlooptijd heeft, wordt ook voor het beleid een reactietijd van zes weken behouden.

stedelijke cultuurraad Ongunstig advies

“Hoewel het bedoelde ontwerpbesluit positieve elementen bevat, kan de stedelijke cultuurraad geen positief advies geven. De manier waarop het ontwerp tot stand gekomen is zonder inspraak en brede betrokkenheid is een aanfluiting van alle principes van goed bestuur. Het vervangen van de stedelijke adviesraden door conferenties zorgt niet voor een onafhankelijk en neutraal forum, wat ons toch een voorwaarde is. We verwachten dat de stad haar huiswerk opnieuw maakt, rekening houdend met onze opmerkingen en deze keer wel met een brede inspraak en betrokkenheid van het werkveld.”

Reacties op het advies:

- De cultuurraad geeft aan te weinig tijd gehad te hebben om een degelijk advies uit te brengen en adviseert daarom negatief. De raad adviseert de huidige structuur te behouden (p2): de stedelijke cultuurraad pleit vooral voor het behoud van het eigen orgaan.

- Het advies dat de conferentie vrijblijvend is en slechts denkt vanuit eigenbelang of eigen district, gaat in tegen de filosofie van het werkkader, waarin duidelijk vermeld staat dat organisaties adviseren in het algemeen belang. Het sluit dan ook aan bij de bekommernis van de cultuurraad van een geïntegreerde vertegenwoordiging van districtsafgevaardigden (p3), en bij een streven naar een onafhankelijk en neutraal forum, dat de cultuurraad voorstaat (p 8).

- De gedachte dat alle adviesraden eenzelfde ondersteuning verdienen is terecht en staat ook als dusdanig opgenomen onder het luikje ‘ondersteuning’ bij het werkkader. Middelen voor ondersteuning, bv organisatie van overleg, vorming of debat, zijn voorzien.

- De sterktes die aangehaald worden passen perfect binnen het nieuwe werkkader: openheid, betrokkenheid van professionelen, kunstenaars en verenigingen. Ook op stedelijk niveau is hier enerzijds binnen de conferentie van afgevaardigden en anderzijds via expertenoverleg ruimte voor. Het is verder de opdracht van de conferentie om aan te geven wie ze belangrijk acht te betrekken bij het opstellen van een advies, en zelf te zorgen voor ruimte betrokkenheid (zie opdracht adviesraden en hun conferenties). Zo kan ook het brede netwerk waarvan sprake gericht ingezet blijven worden voor adviezen.

- De uitwisseling tussen de verschillende pijlers is mee verwerkt in het werkkader (jaarlijks ‘open forum’).

- De gedachte dat de conferentie niet beantwoordt aan het stedelijk niveau, is in het werkkader precies opgevangen door erkenning en ruimte te geven aan experten (pijler 3, sectoroverleg).

- De subsidiemiddelen via de cultuurraad komen inderdaad tegemoet aan een specifiek soort subsidienood, maar de raad zelf stelde in vraag of ze wel het juiste kanaal is om deze toe te kennen (verslag bestuur van 2 april ll).

Districtsraad Antwerpen Gunstig onder voorwaarden

Het districtsbestuur:

  • vindt het een goed idee om bij de aanvang van een nieuwe legislatuur de adviesraden en hun werking grondig onder de loep te nemen;
  • is ook akkoord met de aangehaalde pijnpunten zoals de ondervertegenwoordiging van ongeorganiseerden, bepaalde doelgroepen zoals mensen in armoede en mensen met een andere culturele achtergrond ; het tekort aan adviezen of de kwaliteit van een aantal van de geleverde adviezen;
  • meent echter dat het voorgestelde werkkader geen oplossing biedt voor de aangehaalde problemen: het zal niet meer mensen met een gekleurde achtergrond naar de raden leiden en het geeft ook geen tools aan de mensen op het terrein om de raden meer divers en kwaliteitsvoller te maken.

reactie:

  • Het doel van een adviesorgaan is niet om mensen ergens naartoe te leiden. Het doel van een adviesorgaan is ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk Antwerpenaren, liefst allemaal, betrokken worden bij advies en inspraak.   
  • Het werkkader zorgt voor een duidelijke opdracht en creëert de voorwaarden waarbinnen de verschillende raden aan hun opdracht kunnen werken.
  • Het werkkader legt niet vast op welke manier precies de raden zich moeten organiseren. Het staat de raden vrij om naar eigen inzicht hun werk te organiseren, rekening houdend met de opdracht om open, laagdrempelig, permanent, transparant en platformgewijs te werken. Dit om er net voor te zorgen dat alle burgers  kunnen deelnemen aan het adviesgebeuren.
  • Het werkkader laat toe dat de districtsadviesraden zelf bepalen hoe burgers best betrokken worden bij de adviesopdracht (via lidmaatschap, via deelname aan activiteit, via bevraging, ….).

Het districtsbestuur:

  • vindt het eenvormig maken van het werkkader voor alle adviesraden geen goede zaak. De diversiteit van deze sectoren dient gehonoreerd;
  • Aan deze vraag wordt voldaan door het werkkader, de diversiteit wordt gehonoreerd. Het werkkader bevat duidelijke voorwaarden die per sector anders uitgewerkt kunnen worden. De werkwijze om zoveel mogelijk kinderen, tieners en jongeren te betrekken verschilt van de werkwijze waarop alle senioren betrokken worden. Er is wel één algemene voorwaarde die voor alle raden dezelfde: elke Antwerpenaar heeft toegang tot een open, laagdrempelig, permanent en transparant adviesplatform.
    • Open: open voor de input van alle inwoners, zowel voor georganiseerde als voor individuele burgers.
    • Laagdrempelig: lage toetredingsvoorwaarden.
    • Permanent: continuïteit voor de beleidsperiode.
    • Transparant: duidelijk verstaanbare inhoud en makkelijk vindbaar voor geïnteresseerden.
    • Platform: fysiek en/of digitaal.

 

  • vraagt van de stedelijke administratie informatie, werkvormen, "good practices" om de bestaande problemen bij de adviesraden , zoals hierboven aangehaald , aan te pakken. Want het voorgestelde nieuwe werkkader voorziet hier niet in;
  • Het werkkader voorziet hier al in en bevat een heel hoofdstuk gewijd aan de ondersteuning van de raden door de ambtenaren. Dit is hoofdstuk 3: Ondersteuning van inspraak - 3.1 methodologische ondersteuning, 3.2 instrumenten, 3.3 Financiële ondersteuning.
  • meent dat een getrapt systeem achterhaald is en een te grote druk en workload legt op de toch al veel bevraagde vrijwillgers;
  • Het getrapt systeem  is net van toepassing om de  betrokkenheid van de burger in de stedelijke materie te vergroten. Indien de conferentie niet uit afgevaardigden van de districtadviesraden bestaat, is er geen garantie dat de districtsadviesraden betrokken zijn bij de stedelijke adviesvragen. De stedelijke adviesvragen hebben ook altijd een impact op de burgers in de districten die tenslotte allemaal burger zijn van stad Antwerpen.
  • Bovendien is de conferentie vrij om zichzelf zodanig te organiseren dat er geen overdreven workload is.
  • Bij de installatie van de raden/conferenties zal een belangrijk aandachtspunt zijn om een goed evenwicht te realiseren tussen inzet vrijwilligers (zowel afgevaardigden van verenigingen als deskundigen of experten) en ondersteunende ambtenaren
  • meent dat het de hoofdtaak is van een adviesraad om advies te geven, maar dat het organiseren van activiteiten, voor zover dit niet de hoofdactiviteit van de adviesraad wordt en zeker indien die activiteiten hun adviezen ten goede komen, moet kunnen . Dit versterkt de cohesie en de kwaliteit van de adviesraad;

Dit kan binnen de context van het werkkader, zolang de nevenactiviteiten er niet voor zorgen dat de hoofdopdracht niet naar behoren uitgevoerd kan worden.

  • denkt dat er andere expertise en interesse nodig is voor de 2 niveaus . Een stedelijke adviesraad die enkel bestaat uit mensen uit de districten lijkt ons geen goede zaak;

Het staat de conferentie vrij om deskundigen van een bepaalde expertise te betrekken. Dit staat in het werkkader. Stedelijke adviesvragen staan altijd in betrekking tot de burger in de districten. De bestuursakkoorden van de districten leggen allemaal een grote nadruk op inspraak, daarom is ervoor gekozen om de afgevaardigden van de districtsadviesraden samen te laten bepalen hoe ze met stedelijke adviesvragen omgaan. Dit ook om te vermijden dat slechts enkele mensen gaan spreken uit naam van alle burgers.

  • wil er tenslotte sterk op drukken om de volgende opmerkingen en kritieken van de adviesraden op het werkkader op te nemen in het besluit:
    Sport, cultuur, jeugd en senioren kennen elk een heel andere organisatiecultuur. Sport vindt plaats in clubverband met sterk georganiseerde federaties en clubs die elkaar al veel zien tijdens competities. Het culturele leven bestaat daarentegen veel meer uit instellingen, los-vaste verbanden en individuele kunstenaars met duidelijk andere behoeftes. En ook jeugd en senioren hebben elk hun eigenheid. Hen over dezelfde kam scheren is een miskenning van de rijke diversiteit in elk van die sectoren en wordt daarom als niet wenselijk gezien door de adviesraden en het districtscollege. Vanuit sport wordt de nieuwe getrapte structuur postief verwelkomd juist omdat er nu vanuit de districten geen inbreng was in de stedelijke sportraad, het komt dus tegemoet aan een reële nood. Vanuit cultuur en jeugd was er echter wel al een vorm van vertegenwoordiging en deze werd als positief ervaren. Daar werd wel aan toegevoegd dat het geen goed idee is om enkel maar te werken vanuit vertegenwoordiging, je hebt in een stedelijke adviesraad evenzo goed mensen nodig die spreken vanuit expertise en een overkoepelende beleidsvisie. Dat evenwicht vinden we niet terug in het nieuwe voorstel dat te sterk focust op vertegenwoordiging.

Het evenwicht tussen vertegenwoordiging, expertise en deskundigheid of visie is belangrijk. Het werkkader voorziet een aantal principiële uitgangspunten waarop een concrete werking zich kan baseren om dit evenwicht te garanderen. Ten eerste is er de keuze en samenstelling van de afvaardiging per district, vervolgens is de mogelijkheid voorzien om apart sectoroverleg te organiseren, tenslotte blijven thematische werkgroepen een belangrijk werkinstrument die een brede betrokkenheid garanderen. In de huidige stedelijke jeugdraad hebben zowel vertegenwoordigers vanuit het professionele en het vrijwillige jeugdwerk een plaats samen met individuele jongeren. Door de aanwezigheid van de professionelen en het vrijwillig jeugdwerk gingen de overleggen steeds over materie die hen aanbelangde. Het gevolg was dat er weinig tot geen (mentale) plaats was voor individuele jongeren en kinderen die volgens het decreet ook lid mogen zijn. Het werkkader zorgt net voor meer evenwicht door drie pijlers van inspraak te voorzien.

  • Senioren en cultuur benadrukken dat door de commissies (of werkgroepen of aparte onderverdelingen) op stedelijk niveau er meer specialisatie was en dus meer kans op impact op het beleid. Zij willen de stedelijke adviesraad in zijn huidige vorm dus niet kwijt. Zij vrezen ook voor de extra workload die het nieuwe werkkader zal meebrengen. Blijkbaar zijn er vanuit de districtsadviesraad voor cultuur al pogingen gedaan om rond bepaalde projecten samen te werken met andere districten en dit is nooit gelukt. Zij zien een stedelijke raad die enkel bestaat uit vertegenwoordigers van de districten dus niet werken.

Het staat de conferentie vrij om werkgroepen op te richten met mensen met een bepaalde expertise.

Districtsraad Merksem Gunstig advies
Districtsraad Berendrecht - Zandvliet - Lillo Gunstig advies
Districtsraad Borgerhout Ongunstig advies

Een keuze voor interactief bestuur is een horizontale doelstelling in het strategisch meerjarenplan van het district Borgerhout. Dit advies over het nieuwe werkkader voor de adviesraden past de kwaliteitscriteria die we hiervoor in Borgerhout hanteren, toe op het voorstel over het nieuwe werkkader voor de adviesraden.

Een positief gegeven in het werkkader is dat er gezocht wordt naar een duidelijke band tussen het districtsniveau en het stadsniveau, en dat een belangrijke dynamiek gelegd wordt op het niveau van het district. Onder bepaalde voorwaarden maakt dit een sterk lokaal gedragen centrale adviesverlening mogelijk, wat de kwaliteit van de adviezen ten goede komt.

Aan deze voorwaarden is er volgens het districtsbestuur onvoldoende voldaan. Een eerste cruciale voorwaarde is dat de structuur en de werkafspraken van de ‘conferentie’ op stadsniveau voldoende duidelijk en gegarandeerd is. In de voorliggende nota is er geen verwijzing naar minimale werkgaranties om op volwaardige wijze een onafhankelijke adviesrol op te nemen.

In het nieuwe werkkader zijn wel degelijk de minimum ‘werkgaranties’ voorzien:

    • De (advies)opdracht is duidelijk weergegeven
    • De samenstelling van de conferentie wordt bepaald
    • De rol van de contactpersoon en secretaris wordt beschreven
    • Principiële voorwaarden worden per sector ingevuld
    • In hoofdstuk 3 wordt de ondersteuning beschreven
  • Verder staat het de conferenties inderdaad vrij om zelf te bepalen hoe ze het werkkader invullen, precies om op een volwaardige wijze een onafhankelijke adviesrol te kunnen opnemen. Er worden zo weinig mogelijk bijkomende structuren en beheersvormen opgelegd. Het doel van een adviesorgaan is kwalitatieve adviezen produceren en inspraak en betrokkenheid van alle burgers verzekeren, niet zoveel mogelijk vergaderingen organiseren.
  • Wat er verder nodig is aan concrete werkafspraken wordt per sector vastgelegd bij de samenstelling van de verschillende conferenties. Hiervoor biedt de administratie de nodige ondersteuning.

Het voorzien van een vaste ‘voorzitter’ of ‘trekker’, met een omlijnd mandaat (o.a. het eventueel aanspreken van het stadsbestuur wanneer zij randvoorwaarden voor advisering niet respecteren) is hierin een minimale voorwaarde die niet voorzien is.

Dit klopt niet, een voorzitter is wel degelijk voorzien. In 2.2 Pijler adviesraden en hun conferenties onder Algemene voorwaarden staat: Alle districtsadviesraden duiden een contactpersoon/voorzitter en een secretaris aan. Deze personen staan in voor de praktische organisatie en de verslaggeving van de adviesraad. Het werkkader biedt wel de mogelijkheid om de ‘juiste’ contactpersoon/voorzitter aan te duiden, d.w.z.  volgens noden of behoeften van de specifieke sectoren.

Het voorgestelde model kan ook slechts werken als voorzien wordt in voldoende ambtelijke omkadering en ondersteuning voor deze werking. In de voorliggende nota, die toch een ‘werk’kader heet te zijn, is er geen indicatie dat aan deze voorwaarde aandacht is besteed.

Het werkkader voorziet in de nodige ondersteuning, dit wordt beschreven in hoofdstuk 3. Het werkkader schetst duidelijk de context waarbinnen kan gewerkt worden en verder biedt het de nodige ruimte aan het beleid en de ambtenaren in de districten om de concrete werking te bepalen op maat van de sector.

Tot slot stelt de districtsraad ook vragen bij de totstandkoming van dit besluit. In het aanvankelijk uitgetekende traject was de mogelijkheid tot inbreng vanuit adviesraden en districtsbesturen onvoldoende realistisch uitgetekend. Dit geeft het geheel het aanschijn van een geïmproviseerde besluitvorming. Zeker naar de betrokken adviesraden is dit geen vertrouwenwekkend signaal voor een gedragen werking in de toekomst.

  • De decreten van 6 juli 2012 voor het lokaal sportbeleid en het lokaal cultuurbeleid voorzien in de oprichting van respectievelijk een sportraad en cultuurraad.
  • Het decreet van 27 juni 2012 voor het lokaal jeugdbeleid voorziet in de oprichting van een jeugdraad.
  • Het gemeentedecreet bepaalt in artikel 200 dat de gemeenteraad de nadere voorwaarden vaststelt voor de representativiteit en de samenstelling, de werkwijze en de procedures van de raden.
  • Het nieuwe werkkader creëert de voorwaarden opdat elke Antwerpenaar maximaal betrokken kan worden bij het beleid door middel van inspraak en advies. Daarbij worden zo min mogelijk beperkingen opgelegd aan de verschillende raden met betrekking tot de concrete uitwerking van hun adviesopdracht. 
  • Dit werkkader werd uiteindelijk voor advies voorgelegd zowel aan de stedelijke adviesraden als aan alle districtsraden en districtsadviesraden. Aan elk advies werd gevolg gegeven, hetzij via argumentatie of verduidelijking, hetzij via aanpassing van het werkkader.

Omwille van deze ernstige tekortkomingen adviseert de districtsraad van Borgerhout het werkkader voor de adviesraden negatief.

Beleidsdoelstellingen

5 - Bruisende stad
Iedereen vindt in Antwerpen een veelzijdig lokaal cultuuraanbod en het forum om zichzelf te ontplooien
Het sociocultureel aanbod is veelzijdig, kwaliteitsvol, stedelijk relevant en lokaal verankerd
Cultuurmakers en socioculturele verenigingen worden gestimuleerd en ondersteund om mee te bouwen aan de stad als dynamisch cultuurforum
5 - Bruisende stad
Alle kinderen, tieners en jongeren ervaren voldoende fysieke en mentale ruimte om zich in hun vrijetijd te ontspannen en te ontplooien
Kinderen, tieners, jongeren en het jeugdwerk geven hun mening over het beleid van de stad en haar districten
Kinderen, tieners en jongeren zijn betrokken bij het beleid van de stad door middel van laagdrempelige en aantrekkelijke inspraakprojecten
5 - Bruisende stad
Alle kinderen, tieners en jongeren ervaren voldoende fysieke en mentale ruimte om zich in hun vrijetijd te ontspannen en te ontplooien
Kinderen, tieners, jongeren en het jeugdwerk geven hun mening over het beleid van de stad en haar districten
Vertegenwoordigers van het vrijwillig jeugdwerk en jongeren zijn betrokken bij het beleid door middel van structurele inspraak
5 - Bruisende stad
Alle kinderen, tieners en jongeren ervaren voldoende fysieke en mentale ruimte om zich in hun vrijetijd te ontspannen en te ontplooien
Kinderen, tieners, jongeren en het jeugdwerk geven hun mening over het beleid van de stad en haar districten
Het professioneel jeugdwerk organiseert expertisedeling en adviseert het beleid
5 - Bruisende stad
Meer Antwerpenaren sporten of bewegen waardoor de mentale en fysieke gezondheid, de individuele ontplooiing en de samenhorigheid van de Antwerpenaren wordt bevorderd
Het kwalitatief, toegankelijk en divers sport- en beweegaanbod van de stad, sportverenigingen en partners is op elkaar afgestemd en verruimd
Sportverenigingen, gebruikers, bewoners en partners hebben inspraak bij de voorbereiding en uitvoering van het stedelijke sportbeleid
6 - Harmonieuze stad
Senioren zijn actief in alle aspecten van de samenleving
Senioren maken gebuik van het aanbod aan activiteiten, vorming en informatie dat voldoet aan de 5 B's: betaalbaar, bereikbaar, bruikbaar, begrijpbaar, beschikbaar
Senioren hebben een stem in het beleid van de groep Antwerpen

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt het kader voor de vernieuwde werking van de adviesraden voor cultuur, jeugd, sport en senioren goed en legt dit ter goedkeuring voor aan de gemeenteraad.

Artikel 2

Het college keurt goed dat het nieuwe werkkader in werking treedt binnen de zes maanden na goedkeuring van dit besluit.  

Artikel 3

Het college keurt goed dat de nieuwe adviesraden en hun stedelijke conferenties van afgevaardigden samengesteld zijn binnen de zes maanden na goedkeuring van dit besluit.

Artikel 4

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
DL, CS en SL

verspreiden van het besluit onder de districten voor aftoetsing en eventuele bijsturing van huidige statuten districtsadviesraden aan het nieuwe werkkader;

CS en SL

installeren van de conferenties van districtsadviesraadsafgevaardigden en opstellen van concrete werkafspraken voor deze conferenties rekening houdend met de door de districten uitgebrachte adviezen.

CS en SL de werkafspraken van de respectieve stedelijke conferenties ter kennisgeving voorleggen aan de gemeenteraad binnen de zes maanden na goedkeuring van het nieuwe werkkader.
CS en SL

een inventaris maken van bestaande instrumenten die de inspraak kunnen faciliteren en versterken en een stappenplan opstellen voor de uitrol hiervan

CS en SW de toepassing van de structurele adviezen zoals de jeugdparagraaf (advies of inspraak door kinderen en jongeren over heraanleg openbaar domein) afstemmen op het nieuwe werkkader

 

Artikel 5

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen voor de stad of het OCMW.

Bijlagen