Terug

2013_CBS_11714 - Lokaal Cultuurbeleid - Integratie van de stedelijke ontmoetingscentra in het netwerk van cultuurcentra en culturele ontmoetingscentra. Overname vast actief - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 22/11/2013 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Liesbeth Homans, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Bart De Wever, burgemeester; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris
2013_CBS_11714 - Lokaal Cultuurbeleid - Integratie van de stedelijke ontmoetingscentra in het netwerk van cultuurcentra en culturele ontmoetingscentra. Overname vast actief - Goedkeuring 2013_CBS_11714 - Lokaal Cultuurbeleid - Integratie van de stedelijke ontmoetingscentra in het netwerk van cultuurcentra en culturele ontmoetingscentra. Overname vast actief - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiële opmerkingen

Eventuele regularisaties met betrekking tot de btw naar aanleiding van de overname van het vast actief naar de stad zullen door CISO vzw worden afgerekend op het budget van 2013.

Aanleiding en context

Het decreet lokaal cultuurbeleid van 13 juli 2001 zet de gemeenten aan om een kwalitatief en integraal cultuurbeleid te voeren en legt een belangrijke verantwoordelijkheid voor het ontwikkelen van een geïntegreerd cultuurbeleid bij de lokale besturen. Ieder gemeente- of stadsbestuur wordt aangespoord om een visie hierrond te ontwikkelen en een plan op te stellen waarin de geïntegreerde werking in het geheel en de specifieke werking van de verschillende partners daarbinnen beschreven wordt. Voor de stad Antwerpen werd deze visie verwoord in de opeenvolgende cultuurbeleidsplannen 2003-2007 en 2008-2013.

In het geïntegreerde cultuurbeleidsplan 2008-2013 zijn zowel de beleidsplannen van de districten opgenomen als die van de bibliotheken en de culturele (ontmoetings)centra. De klemtoon wordt gelegd op de samenhang tussen de verschillende onderdelen van het lokaal cultuurbeleid. Antwerpen kiest voor de realisatie van een geïntegreerd beleid en beslist hiervoor tot de oprichting van de vzw’s lokaal cultuurbeleid in de districten. Op 25 februari 2008 (jaarnummer 318) keurde de gemeenteraad de hervorming van de vzw's financieel beheer cultuurcentra naar vzw's lokaal cultuurbeleid per district goed. De gemeenteraad keurde op 23 juni 2008 (jaarnummers 1324 en 1330) de samenstelling goed van de algemene vergadering en de raden van bestuur vzw lokaal cultuurbeleid van de districten Antwerpen, Berchem, Deurne, Ekeren, Hoboken en Wilrijk.

Daarnaast zijn er binnen de bedrijfseenheid samen leven nog drie ontmoetingscentra actief: het Oude Badhuis en het Stadsmagazijn in het district Antwerpen en het ontmoetingscentrum Merksemdok in het district Merksem. 

De vzw stedelijke ontmoetingscentra werd opgericht voor de uitbating en het beheer van deze drie centra. Op 20 december 2010 (jaarnummer 1741) besliste de gemeenteraad om principieel de overname van de activa en de passiva van de vzw stedelijke ontmoetingscentra door vzw CISO goed te keuren en vervolgens de vzw stedelijke ontmoetingscentra te vereffenen. Op 24 oktober 2011 nam de gemeenteraad (jaarnummer 01146) kennis van de vereffening van de vzw stedelijke ontmoetingscentra. CISO vzw is vanaf dan verantwoordelijk voor het financieel technische aspect van het beheer en de uitbating van de ontmoetingscentra binnen de bedrijfseenheid samen leven.

De opdracht van de drie stedelijke ontmoetingscentra is nagenoeg dezelfde als deze van de culturele ontmoetingscentra. Op 23 augustus 2013 (jaarnummer 8428) keurde het college de principiële integratie goed van de stedelijke ontmoetingscentra in het netwerk van cultuurcentra en culturele ontmoetingscentra. Op 21 oktober 2013 (jaarnummer 629) keurde de gemeenteraad de integratie goed met ingang van 1 januari 2014 van de activiteiten en het personeel (bedienden) van CISO vzw die kerntaken opnemen voor de ontmoetingscentra het Oude Badhuis, het Stadsmagazijn en Merksemdok volgens de overnameprincipes van de rechtspositieregeling.

Argumentatie

Inhoudelijk sluiten de ontmoetingscentra meer aan bij de bedrijfseenheid cultuur, sport, jeugd en onderwijs. Logischerwijze vloeit hier ook eenzelfde financieel technische beheerstructuur uit voort. Concreet betekent dit voor het Oude Badhuis en het Stadsmagazijn een inbedding in de vzw lokaal cultuurbeleid district Antwerpen. Voor Merksemdok betekent dit een inbedding in de vzw lokaal cultuurbeleid district Merksem.

Een vzw lokaal cultuurbeleid omvat de drie belangrijkste actoren van het lokale cultuurbeleid: de cultuurcentra (inclusief de culturele ontmoetingscentra), de bibliotheken en de districten (met de cultuurantennes als lokale coördinatoren).  De inhoudelijke aansturing van deze drie actoren gebeurt door het district en de bedrijfseenheid cultuur, sport, jeugd en onderwijs. Daarbij is het bovenal de bedoeling dat deze structuur - met rechtspersoonlijkheid om over lokale cultuurinitiatieven te beslissen - een meerwaarde betekent voor de bewoners van de stad en de districten en voor de bezoekers van de cultuurinstellingen. Er wordt hiermee verder ingezet op:

  • een betere en steviger gedragenheid en verankering in de districten;
  • de relatie met andere verwante actoren in het werkveld;
  • het streven naar een volledige geïntegreerde lokale cultuurwerking op districts- en stedelijke niveau;
  • een conformiteit aan het Gemeentedecreet.

Niet alleen heeft iedere Antwerpenaar recht op een plek voor laagdrempelige cultuurbeleving dicht bij huis: hij of zij heeft ook recht om in het beheer ervan betrokken te worden.

De overname van de centra door de bedrijfseenheid cultuur, sport, jeugd en onderwijs en de financieel technische inbedding in vzw’s lokaal cultuurbeleid heeft een aantal gevolgen: 

1) Voor de medewerkers

  • De stad neemt het werkgeverschap over van 18 medewerkers (bedienden) van CISO vzw die kerntaken verrichten voor de ontmoetingscentra. Het college keurde deze inkanteling met ingang vanaf 1 januari 2014 goed op 21 oktober 2013 (jaarnummer 629).
  • De medewerkers die volgens het horeca statuut (arbeiders)door CISO vzw worden tewerkgesteld in de cafetaria’s van de ontmoetingscentra blijven omwille van de specificiteit (PC 302) hun arbeidscontract bij CISO vzw behouden.

 2) Voor het financieel technische beheer van de centra 

  • De vzw’s lokaal cultuurbeleid van het district Antwerpen en Merksem nemen het financieel technische beheer van de ontmoetingscentra van CISO vzw over. Twee overdrachtsakten worden opgemaakt:
    • tussen vzw CISO en de vzw lokaal cultuurbeleid district Antwerpen voor de centra het Oude Badhuis en het Stadsmagazijn;
    • tussen vzw CISO de vzw lokaal cultuurbeleid district Merksem voor het centrum Merksemdok; 
    • de inbedding wordt voorzien op 1 januari 2014. Deze overdrachtsakten worden ter kennisneming voorgelegd aan college en gemeenteraad begin 2014;
    • deze overdracht vereist een beperkte statutenwijziging in de beide vzw’s lokaal cultuurbeleid.

 3) Patrimonium

  • De stad is eigenaar van de panden waarin de ontmoetingscentra zijn gevestigd. Dit blijft ongewijzigd, alsook de lopende onderhoudscontracten. De panden worden vanaf januari 2014 opgenomen in de patrimoniumportefeuille van de bedrijfseenheid cultuur, sport, jeugd en onderwijs.

4) Vast activa

  • Vanaf 1 januari 2014 zal de stad de vast activa die eigendom zijn van CISO vzw overnemen. Het betreft meer bepaald:
    • het meubilair en technisch materiaal. Deze goederen worden aan de boekwaarde door CISO vzw aan de stad gefactureerd;
    • andere roerende goederen, aangekocht door CISO vzw.
  • Deze goederen worden door CISO vzw aan de stad gefactureerd aan boekwaarde.
  • De reeds 100% gefinancierde activa worden door CISO vzw “om niet” overgedragen aan de stad. 
  • Eventuele regularisaties met betrekking tot de btw naar aanleiding van de overname van het vast actief naar de stad zullen door CISO vzw worden afgerekend op het budget van 2013. 

Juridische grond

Het decreet van 13 juli 2001 houdende het stimuleren van een kwalitatief en integraal lokaal cultuurbeleid, gewijzigd bij het decreet van 6 juli 2012 en het daarbij horende uitvoeringsbesluit van 26 oktober 2012. Nieuw ten opzichte van het decreet van 2001 is dat nu ook uitdrukkelijk de kaart wordt getrokken van een “duurzaam” lokaal cultuurbeleid.

Art. 57§3, 1° en 3° van het Gemeentedecreet dat bepaalt dat het college bevoegd is voor daden van (financieel) beheer over de gemeentelijke eigendommen.

Beleidsdoelstellingen

Cultuur in Antwerpen is - een recht - van iedereen: iedere Antwerpenaar heeft toegang tot actuele kennis-, informatie-, ontmoetings-, en culturele voorzieningen met bijzondere aandacht voor dienstverlening op maat.
Iedere Antwerpenaar – met bijzondere aandacht voor kansengroepen - kan zich sociaal-cultureel ontplooien en levenspolitiek uiten via de beschikbare ontmoetingsinfrastructuur in de wijk en het ontmoetingsaanbod in stedelijke ontmoetingscentra.
Samen met de Antwerpenaren bewonersgroepen en verenigingen wordt vanuit de stedelijke ontmoetingscentra een ontmoetingsaanbod uitgebouwd met aandacht voor kansengroepen.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college legt ter kennisneming voor aan de gemeenteraad dat de vaste de activa van de ontmoetingscentra vanaf 1 januari 2014 door de stad worden overgenomen. 

Artikel 2

Het college legt ter kennisneming voor aan de gemeenteraad dat de reeds 100% gefinancierde activa “om niet” door CISO vzw aan de stad worden overgedragen.

Artikel 3

Het college legt ter kennisneming voor aan de gemeenteraad dat het financieel-technische beheer van de ontmoetingscentra wordt overgenomen door de vzw lokaal cultuurbeleid Antwerpen voor de ontmoetingscentra het Stadsmagazijn en het Oude Badhuis en door de vzw lokaal cultuurbeleid Merksem voor het centrum Merksemdok. De overnamedatum is voorzien op 1 januari 2014.

Artikel 4

De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon

CISO vzw, Francis Wellesplein 1, 2018 Antwerpen

ondernemingsnummer: 0421 722 346
IBAN-nummer: BE69 4126 1791 9178

140.125,00 EUR

budgetplaats: 5110100000
budgetpositie: 240
functiegebied: 1SBR010201A00000
subsidie: sub_nr
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1SA050709
budgetperiode: 1400

mits goedkeuring van budgetopmaak 2014 door college, gemeenteraad en hogere overheid

Wordt later opgemaakt mits goedkeuring van budgetopmaak 2014 door college, gemeenteraad en hogere overheid.

Artikel 5

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
CISO vzw opmaak factuur van restwaarde vast actief van de ontmoetingscentra het Oude Badhuis, Merksemdok, het Stadsmagazijn naar de stad
SL, CS/LCB in afstemming met CISO vzw en de vzw's lokaal cultuurbeleid Antwerpen en Merksem organisatie van overname van het financieel technisch beheer van de ontmoetingscentra
SL, CS/LCB in afstemming met CISO vzw en de vzw's lokaal cultuurbeleid Antwerpen en Merksem opmaak van twee overdrachtsakten die ter kennisneming zullen worden voorgelegd aan de gemeenteraad
vzw lokaal cultuurbeleid Antwerpen doorvoeren van beperkte statutenwijziging gezien er twee centra worden toegevoegd (het Stadsmagazijn en het Oude Badhuis)
vzw lokaal cultuurbeleid Merksem doorvoeren van beperkte statutenwijziging gezien er één centrum wordt toegevoegd (Merksemdok)

 


Bijlagen

  • Bijlage1_inventaris.pdf
  • Bijlage2_inventaris_boekwaarde.pdf