Het geraamde ereloon voor de voorontwerpfase bedraagt 125.162,40 EUR, 21% btw inbegrepen.
Artikel 57 § 3,4 van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor het voeren van de gunningsprocedure, de gunning en de uitvoering van overheidsopdrachten.
| Fase | Bestuursorgaan | Datum | Jaarnummer |
| goedkeuring bestek en procedure | college | 14 december 2012 | 12976 |
| selectie kandidaten | college | 30 november 2012 | 12346 |
| intrekking beslissing | college | 14 december 2012 | 12976 |
| goedkeuring gunning ontwerpers | college | 22 maart 2013 | 02750 |
De Antwerpse topsportschool, de Vlaamse Zwemfederatie en topsportclub Brabo signaleren al verschillende jaren dat de huidige situatie in zwembad Wezenberg niet ideaal is voor topsporttrainingen. Er is onvoldoende zwemwater beschikbaar om de nodige trainingen te kunnen organiseren en het schoolzwemmen of publiekszwemmen in de banen naast de trainingsbanen wordt als storend ervaren. Om voldoende te kunnen trainen wordt, naast zwembad Wezenberg, ook gebruik gemaakt van zwembaden in Berchem, Ekeren, Hofstade en Eindhoven.
In het bestuursakkoord (resolutie 335) werd opgenomen dat de stad Antwerpen de ontwikkeling van een trainingsbad voor de topsportschool en de topsportclubs aan zwembad Wezenberg zal onderzoeken.
Projectbureau Bouw van de bedrijfseenheid patrimoniumonderhoud heeft een haalbaarheidsstudie uitgevoerd. Uit dit onderzoek blijkt dat een volume-uitbreiding van zwembad Wezenberg met een nieuwe kuip van zes zwembanen, ten zuiden van het bestaande zwembad, technisch mogelijk is. De totale projectkost wordt geraamd op 8.000.000,00 EUR, incl BTW, incl herzieningen, incl erelonen. De bouwkost wordt geraamd op 5.000.000,00 EUR, exclusief BTW, exclusief herzieningen, exclusief erelonen.
Deze ramingen zijn exclusief investeringen in technologische hulpmiddelen zoals apparatuur voor videoanalyse, tijdsregistratie, snelheidsmeting, enzovoort.
Op 21 februari 2013 vond een overleg plaats met het kabinet van Vlaams minister Muyters, bevoegd voor sport. Tijdens dit overleg werd bevestigd dat de minister bereid is om samen met de stad Antwerpen te investeren in toptrainingsinfrastructuur voor zwemmen. Belangrijk is het wel dat het trainingsbad voldoende tijd vóór de Olympische Spelen van 2016 beschikbaar wordt gesteld aan de Belgische zwematleten.
Op woensdag 6 maart 2013 vond een overleg plaats met de Antwerpse topsportschool en de Vlaamse Zwemfederatie. Tijdens dit overleg gaf de Vlaamse Zwemfederatie aan dat de uitbreiding van zwembad Wezenberg voor topsporttrainingen een heel grote meerwaarde zou betekenen voor de Vlaamse zwemsport. Daarom is ze bereid om mee te investeren in dit project. De Vlaamse Zwemfederatie engageerde zich om in te staan voor de financiering van technologische hulpmiddelen zoals een videoanalysesysteem, het tijdsregistratiesysteem en dergelijke. Bedrijfseenheid Cultuur en Sport werkt de overeenkomst hierrond met de Vlaamse Zwemfederatie op zich.
Op 19 juli 2013 besliste de Vlaamse Regering een éénmalige investeringssubsidie van 3.500.000, 00 EUR toe te kennen aan de stad Antwerpen voor de realisatie van de uitbreiding van zwembad Wezenberg. Met het bouwen van de nieuwe uitbreiding zal zwembad Wezenberg gelden als het topsportcentrum van zwemmen in Vlaanderen.
BLOSO wordt door de Vlaamse Overheid afgevaardigd om het project te begeleiden.
De besprekingen rond de randvoorwaarden zijn echter nog niet afgerond.
Het college keurt de opmaak van het voorontwerp, simultaan met het bekomen van goedkeuring van de projectdefinitie door BLOSO, goed.
Het college stelt extern architectenbureau Bladt aan via de raamovereenkomst volgens bestek GAC/2012/1422 om een voorontwerp uit te werken. De keuze voor dit architectenbureau wordt gemotiveerd in het gunningsverslag. Deze keuze werd gemaakt op basis van de in achtname van onderstaande aspecten:
Noodzaak extra zwemwater
De vraag naar bijkomend zwemwater is legitiem. De topsportschool, de Vlaamse Zwemfederatie en topsportclub Brabo moeten hun trainingen organiseren op verschillende plaatsen en op moeilijke momenten (bijvoorbeeld in Antwerpen, Eindhoven en Hofstade). Bijkomende trainingen in functie van bepaalde wedstrijden zijn moeilijk te organiseren gezien het zwemwater bezet is door scholen, publiek of andere clubs.
Door het bijbouwen van een zwembad, naast het bestaande zwembad Wezenberg wordt extra capaciteit gecreëerd zodat de topsportorganisaties hun werking hier kunnen concentreren in kwalitatieve omstandigheden. Door de cofinanciering van de Vlaamse Zwemfederatie kan dit bad voorzien worden van moderne technologische hulpmiddelen (bijvoorbeeld videoanalyse, snelheidsmeting, enzovoort) en kan zwembad Wezenberg uitgroeien tot hét trainingscentrum voor topzwemmen in Vlaanderen.
Daarnaast zorgt deze investering ervoor dat er veel uren vrijkomen in de andere zwembaden voor scholen en publiek. De vroege uren die wegvallen in zwembad Groenenhoek zorgen ervoor dat het zwembad op dinsdag, donderdag en vrijdag anderhalf uur later kan openen waardoor er minder personeel ingezet moet worden.
De uitbreiding, voorzien van technologische hulpmiddelen, zal ervoor zorgen dat de kwaliteit van de zwemtrainingen sterk verhoogt. Bovendien zal ze toelaten alle trainingen van de Antwerpse topsportschool, de Vlaamse Zwemfederatie en zwemclub Brabo te concentreren op één locatie en om bijkomende trainingsuren aan te bieden.
Tijdens de vrije uren op zondag kan het nieuwe bad gebruikt worden als in- of uitzwembad voor de vele wedstrijden en zwemevenementen die in zwembad Wezenberg georganiseerd worden.
Exploitatiekosten
Projectbureau Bouw van de bedrijfseenheid patrimoniumonderhoud heeft de gebouwgebonden exploitatiekost berekend op basis van het POORT-model (inschatting op basis van kengetallen uit benchmarking bij verschillende zwembaden). Hierbij worden de kosten voor elektriciteit, gas, water, eigenaaronderhoud en huurderonderhoud berekend op basis van het aantal vierkante meter. Voor de uitbreiding (1600 m²) bedraagt de gebouwgebonden exploitatiekost 337.823,11 EUR, inclusief BTW per jaar.
De jaarlijkse CO²-uitstoot voor het verwarmen van het nieuwe zwembad met aardgas kan geschat worden op 324 ton per jaar.
Gezien de topsportschool, de Vlaamse Zwemfederatie en Brabo zelf redders voorzien tijdens de trainingen is het niet nodig om bijkomend personeel aan te werven voor de exploitatie van het bijkomende zwembad. De kosten voor het poetsen van de kades en de kuip worden geraamd op 30.000,00 EUR per jaar.
Interne adviezen
Een mogelijke uitbreiding van zwembad Wezenberg op deze locatie werd intern besproken met de dienst stedenbouwkundige vergunningen, monumentenzorg, de stadsbouwmeester, Autonoom Gemeentebedrijf Stadsplanning en brandweer. Eveneens werd dit besproken met Infrabel. Hieruit blijkt dat de uitbreiding van zwembad Wezenberg mogelijk is.
Uit de haalbaarheidsstudie blijkt dat de uitbreiding ca. 52.3m², inclusief 1 parkeerplaats, van het naastliggende perceel zal innemen. Het naastliggende perceel wordt beheerd door AG Vespa. De overdracht wordt bestudeerd door patrimoniumonderhoud en AG Vespa.
Gecomprimeerde planning
In het kader van de ‘verzakelijking van het bouwproces’ en de gevraagde timing door de Vlaamse regering is het belangrijk te vermelden dat het project moet gerealiseerd worden binnen een sterk gecomprimeerde projectplanning. Van alle betrokken partijen wordt een sterk engagement gevraagd om het project te realiseren binnen de vooropgestelde timing- en budgetparameters.
Een belangrijk aandeel van de totaalplanning bestaat uit de uitvoeringstermijn van het eigenlijke bouwproject. In opstartfase is het echter moeilijk gefundeerd een correcte uitvoeringstermijn te bepalen. Op dit moment is deze op 1 jaar geraamd.
In voorontwerpfase moet onderzocht worden of de uitvoeringstermijn van 1 jaar nog verkort kan worden.
Het college wenst nog geen beslissingen te nemen rond voorafnames op de meerjarenbegroting van deze omvang. Omdat de planning van het project niet toelaat om de goedkeuring van de meerjarenbegroting af te wachten, wordt heden enkel het opstellen van het voorontwerp gegund aan de architect.
Na afronding van het voorontwerp zal het college een beslissing nemen rond verderzetting van het volledige traject.
Het studiebureau gaat akkoord met het afzien van een schadevergoeding voor gederfd ereloon, mocht het college beslissen om het project niet verder te zetten.
De voorlopige oplevering van het project wordt op november 2015 geraamd, op voorwaarde dat het integrale project kan opgestart en verdergezet worden zonder oponthoud. Dit zijn 9 maanden voor aanvang van de Olympische Spelen op 5 augustus 2016.
Ereloonkosten
Het ereloon voor het uitwerken van het voorontwerp wordt geraamd op 108.440,00 EUR, exclusief 21% BTW.
Er werd reeds een korte voorstudie afgerond ter waarde van 5.000,00 euro, excl. 21% BTW.
Dit deel wordt afgehouden van het ereloon bij vergoeding van fase 1.
Het ereloon van 103.440,00 EUR, exclusief 21% BTW of 125.162,40 EUR, inclusief 21% BTW zal verrekend worden op investeringsbudget 2013 van PO, bij wijze van prefinanciering. PO bestudeert met CS hoe deze prefinanciering in latere instantie kan gecompenseerd worden.
Ingeval het college beslist om het volledige project te verwezenlijken, wordt het ereloon geraamd op 542.200 EUR, exclusief 21% btw (10,9% van 5.000.000 EUR, zijnde de raming van het project, min raming studiekosten milieuvergunning).
Het opmaken van de milieuvergunning zal niet behoren tot de opdracht. Deze studiekosten worden geraamd op 2.800,00 EUR, exclusief 21% btw. Dit deel zal afgehouden worden vanhet ereloon bij vergoeding van fase 2.
De geraamde verdeling van het ereloon zal dan volgende zijn:
216.880,00 EUR, exclusief 21% btw zal verrekend worden op het investeringsbudget 2014.
189.770,00 EUR, exclusief 21% btw zal verrekend worden op het investeringsbudget 2015.
13.555,00 EUR, exclusief 21% btw zal verrekend worden op het investeringsbudget 2016.
13.555,00 EUR, exclusief 21% btw zal verrekend worden op het investeringsbudget 2017.
Het college keurt de overeenkomst goed met Bladt ir & Verstraeten arch multiprofessioneel architectenbureau bv, Lodewijk van Sullstraat 40-42, 2600 Berchem, OND 0464.865.174, op basis van raamovereenkomst GAC/2012/1422, voor de uitbreiding van het zwembad Wezenberg, Desguinlei 17-19, 2018 Antwerpen (deelopdracht PO/53317620).
Het college keurt de projectdefinitie goed voor de uitbreiding van het zwembad Wezenberg, Desguinlei 17-19, 2018 Antwerpen.
Het college keurt goed dat een bedrag van 125.162,40 EUR, inclusief 21% btw, voor het ereloon van de voorontwerpfase, wordt vastgelegd op naam van Bladt ir & Verstraeten arch multiprofessioneel architectenbureau bv, Lodewijk van Sullstraat 40-42, 2600 Berchem, OND 0464.865.174.
De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:
| Omschrijving | Bedrag | Boekingsadres | Bestelbon |
| vastlegging ereloon (voorontwerp) Bladt ir & Verstraeten arch multiprofessioneel architectenbureau bv, Lodewijk van Sullstraat 40-42, 2600 Berchem, OND 0464.865.174 | 125.162,40 EUR, 21% btw inbegrepen | budgetplaats:5192000000 budgetpositie:221 functiegebied:TDPO080202A00000 subsidie:SUB_NR fonds:Intern begrotingsprogramma:510260119 budgetperiode:1300 vast actiefnummer:221000001619 |
4005075479 Mits goedkeuring van budgetopmaak 2014
|
Het college geeft opdracht aan
|
Dienst |
Taak |
| CS/SR | om een overeenkomst op te maken met de Vlaamse Zwemfederatie rond het voorzien van de nodige moderne technologische hulpmiddelen. |
| CS/SR | om een overeenkomst op te maken met BLOSO rond het verkrijgen van de Vlaamse subsidie. |
| CS/SR | om de goedkeuring te bekomen van de projectdefinitie door BLOSO vóór 26 augustus 2013. |
| CS/SR | om met PO te bestuderen hoe de prefinanciering van de erelonen kan gecompenseerd worden. |
| PO/HV | om met AG VESPA de overdracht van de nodige ruimte te bestuderen. |