Terug

2013_CBS_07758 - Eurocities. Werkgroep Youth and culture - Organisatie werkgroepmeeting - Kennisneming

college van burgemeester en schepenen
vr 02/08/2013 - 09:00 digitaal
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Liesbeth Homans, schepen; Serge Muyters, waarnemend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2013_CBS_07758 - Eurocities. Werkgroep Youth and culture - Organisatie werkgroepmeeting - Kennisneming 2013_CBS_07758 - Eurocities. Werkgroep Youth and culture - Organisatie werkgroepmeeting - Kennisneming

Motivering

Algemene financiële opmerkingen

De deelnemende steden nemen elk de reis- en verblijfskosten voor de deelnemers op zich.

Zowel jongerencentrum Kavka als De Studio verklaarden zich bereid hun locaties gratis ter beschikking te stellen.

De vzw Baobab betaalt enkel:

  • de kosten voor de openingsreceptie (30 personen) op donderdag 29 augustus 2013; 
  • de begeleiding van de workshops op vrijdag 30 augustus 2013;
  • een culturele rondleiding voor de jongeren in Antwerpen op zaterdag 31 augustus 2013.

Dit budget is voorzien binnen de middelen voorzien voor realisatie van doelstelling CS15 - begroting 2013.

Aanleiding en context

De stad Antwerpen is een actief lid van het Eurocities Cultural Forum. Binnen dit forum volgt het onder andere de werkgroep Youth and culture op, met als doel onder andere informatie en ideeën te delen over cultuurparticipatie en cultuureducatie voor kinderen en jongeren binnen een stedelijke context. Deze inhoud sluit nauw aan bij de beleidsdoelstelling van de stad: 

  • "Kennismaking met kunst en cultuur behoort tot de brede ontwikkeling van kinderen en jongeren. Kunst en cultuur dragen niet alleen bij aan talentontwikkeling op kunstzinnig en cultureel gebied, maar ook aan de persoonlijke en sociale ontwikkeling.";
  • "Kunst en cultuur zijn er ook voor jongeren. Daarom moet er in het aanbod aandacht zijn en plaats gemaakt worden voor Urban Culture en voor actuele artistieke creativiteit. We maken er als stad werk van, zodat jonge, hedendaagse en interculturele vormen van dans, theater, muziek en beeldende kunst een vaste stek krijgen. Maar ook in de straat maken we een plek voor straatkunstenaars via een actief street art-beleid."

Van 26 tot 29 oktober 2011 was Antwerpen gaststad voor het Eurocities cultural forum. Dit forum stond in het teken van heritage, urban youth culture and democracy. Binnen de werkgroep youth and culture werd de vraag gesteld hoe je actuele artistieke creativiteit en Urban Culture een volwaardige plek in de stad kan geven. Deze vraag kwam ook al aan bod tijdens een Eurocities meeting in Stockholm, in 2003. De dialoog tussen jongeren uit diverse Europese steden resulteerde in het document 10 steps for European youth culture. 

De werkgroep youth and culture besliste deze 10 steps in 2013 te 'updaten', om zo een actueel beeld te krijgen wat jongeren denken op cultureel vlak. Naast artistieke zijn er de afgelopen tien jaar immers ook vele technologische veraderingen die de culturele beleving en artstieke creatie van en door jongeren beïnvloed. Ze vroeg een lid van de werkgroep als gastlocatie op te treden voor een gezamenlijk moment waarop jongeren opnieuw met elkaar in gesprek konden treden over dit onderwerp. 

De resultaten van dit gesprek moeten leiden tot een draft paper die tijdens het volgende Eurocities Cultural forum in Gdansk (oktober 2013) wordt opgemaakt en voorgelgd aan de leden van Eurocities.

Bijeenkomst jongeren en cultuur:
Concreet wordt het programma voorgesteld van 29 tot en met 31 augustus 2013, waarbij op 30 augustus 2013 de jongeren een volledige dag met elkaar in gesprek gaan, onder begeleiding van ervaren gespreksbegeleiders.

Naast Antwerpen vaardigen elf steden van het Eurocities netwerk - Turku (Fin), Dortmund (D), Chemnitz (D), Bratislava (Tsj), Katowitze (PL), Bergen (N), Leipzig (D), Munchen (D), Dusseldorf (D), Rotterdam (NL) en Utrecht (NL) - elk twee jongeren af. Deze steden nemen elk de reis- en verblijfskosten voor de deelnemers op zich.   

Argumentatie

De stad Antwerpen vestigde tijdens het Eurocities cultural forum in 2011 de aandacht op Urban culture en artistieke creatie door jongeren. Dit onderwerp werd door de aanwezige deelnemende Europese steden binnen de werkgroep youth and culture verder opgenomen. De bijeenkomst van de jongeren is een belangrijke stap om te komen tot een proposition paper over Urban Culture en artistieke creatie en ontplooiing van jongeren in de stad. Een beleidsdoelstelling die de stad Antwerpen in zijn bestuursakkoord onderschrijft.

Bovendien biedt de stad de logistieke mogelijkheid aan jongeren om binnen de Europese context met elkaar van gedachten te wisselen, en blijft het zo in zijn cultuur- en cultuureducatief beleid niet enkel een referentiepunt maar ook een actieve partner in de Europese context.

Het ondersteunen van deze dialoog sluit ook aan bij de beleidsdoelen onderwijs en jeugd om jongeren kansen te geven en hun mening op een onderbouwde manier te verwoorden, waarmee de stad zijn waardering en het belang aangeeft van de voortdurende dialoog met jongeren. 

Tot slot kan de uitkomst van deze dialoog, waarbij ook jongeren uit de stad Antwerpen betrokken worden, een waardevolle bijdrage leveren aan het stedelijk en mogelijk ook Europees beleid met betrekking tot jongeren, kunst en cultuur(educatie). 

Beleidsdoelstellingen

Kinderen en jongeren in Antwerpen zijn meer bezig met cultuur en sport.
Jongeren worden meer ondersteund in het vormgeven van hun eigen activiteiten in hun vrije tijd en op school.
Vanaf 2010 krijgen jonge creatievelingen voldoende creatie- en toonkansen
Kinderen en jongeren in Antwerpen zijn meer bezig met cultuur en sport.
Er is een permanente, gecoördineerde beleidsvisie tussen de beleidsdomeinen cultuur, jeugd en onderwijs, voor alle samenwerkingsprojecten cultuur.
Er zijn verschillende overlegplatforms die werken vanuit een gedragen visie op het verhogen van de culturele competentie en participatie.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college neemt kennis van de werkgroepmeeting Eurocities Youth and Culture - jongeren en cultuur.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen voor de stad of het OCMW.

Bijlagen

  • Stockholm_manual_10_steps.pdf
  • Draft_WG_workplan_2013.doc.docx
  • Youth and culture venue Antwerp program.pdf