Bevolkingsgroei en veranderende samenstelling:
In november 2011 bereikte Antwerpen de kaap van 500.000 inwoners – en de groei blijft versnellen. Volgens de statistische studiedienst van de stad Antwerpen worden er tegen 2030 ongeveer 100.000 nieuwe inwoners verwacht. We zien ook dat de samenstelling van de bevolking sterk verandert. Het aantal 0-tot-9-jarigen en het aantal 80-plussers kent een enorme stijging (vergroening en verzilvering). Tegelijkertijd stijgt het aantal 60- tot-79-jarigen trager dan de bevolkingstoename - dit in tegenstelling tot de Vlaamse trend. De gemiddelde gezinsgrootte neemt ook opvallend toe in Antwerpen. Deze tendensen brengen belangrijke uitdagingen mee voor de stad. De beschikbare ruimte is beperkt en de bebouwde ruimte verandert traag, maar de stad Antwerpen wil toch snel, flexibel en kwaliteitsvol kunnen inspelen op deze uitdagingen.
Onderdeel van de evaluatie van het strategisch Ruimtelijk Structuurplan Antwerpen (s-RSA):
Het verdichtings- en stadsvernieuwingsonderzoek is een onderdeel van de evaluatie van het s-RSA. Zowel de algemene overlegstructuur als de communicatie naar de burger toe zal een onderdeel zijn van deze evaluatie.
In een ruimere context:
Vlaanderen staat voor een soortgelijke uitdaging van een bevolkingstoename. Vandaag wordt een proces gevoerd om van het groenboek naar een witboek en finaal tot een beleidsplan Ruimte te komen. Dit onderzoek loopt parallel met dit proces, inhoudelijk wordt een uitwisseling opgestart zodat het verdichtings- en stadsvernieuwingsonderzoek in een ruimere context past.
Communicatie over (de opmaak van) beleidsplannen vragen steeds een specifieke aanpak. Belangrijk is een goede doelgroepenbenadering. We onderscheiden drie grote doelgroepen:
Naar analogie met de communicatiestrategie voor het structuurplan kunnen we de communicatie opsplitsen in volgende benaderingen.
Voor het verdichtings- en stadsvernieuwingsonderzoek wordt een uitgebreide communicatie-, participatie- en overlegstructuur voorgesteld. Deze structuur heeft verschillende doelstellingen, namelijk informatie verzamelen; een klankbord oprichten; participatie en draagvlak opbouwen.
Om de bevolkingstoename op te vangen worden er bij voorkeur geen bijkomende gebieden aangesneden. De open ruimte vormt de vertrekbasis voor de organisatie van de ruimte in de stad Antwerpen. De komende jaren zal er vooral ingezet worden op verdichting en inbreiding, met name in de 20ste-eeuwse gordel. Dit nadat de afgelopen decennia stadsvernieuwing vooral plaatsvond in het centrum en de 19de-eeuwse gordel.
De districten vormen daarom een belangrijke doelgroep in de communicatie- en overlegstructuur. Zij worden op twee manieren bevraagd.
Het districtscollege geeft gunstig advies op de communicatie- en overlegstructuur van het verdichtings- en stadsvernieuwingsonderzoek