Het district is bevoegd voor cultuur
De gemeenteraad belsiste op 25 februari 2008 (jaarnummer 318) tot de hervorming van de vzw's financieel beheer cultuurcentra naar vzw's lokaal cultuurbeleid per district.
De districtsraad legde op 22 september 2008 (jaarnummer 1038) haar voordracht van afvaardiging en aantal gebruikers vast.
De gemeenteraad keurde op 23 juni 2008 (jaarnummer 1324 en 1330) de samenstelling goed van de algemene vergadering en keurde de voordrachten van afvaardiging voor de raad van bestuur goed van respectievelijk de districtsraad en de cultuurraad.
De algemene vergadering benoemde op 29 oktober 2008 de leden van de raad van bestuur van de vzw lokaal cultuurbeleid district Ekeren.
Artikel 34 van de statuten bepaalt dat "de duur van het lidmaatschap van de algemene vergadering van de vereniging en het mandaat van lid van de raad van bestuur van de vereniging lopen tot de installatie van de algemene vergadering en verkiezing van een nieuwe raad van bestuur van de vereniging die binnen de 6 maanden na elke gemeenteraadsverkiezing opnieuw wordt samengesteld."Dit betekent dat de algemene vergadering moet hersamengesteld worden en dat er ook een nieuwe raad van bestuur moet benoemd worden.
Voor de concrete hersamenstelling van de vzw lokaal cultuurbeleid district Ekeren dient de districtsraad volgende afgevaardigden aan te duiden:
* 7 districtsraadsleden voorgedragen door de gemeenteraad op advies van de districtsraad voor de raad van bestuur district Ekeren, met name één afgevaardigde per politieke fractie van de districtsraad plus één afgevaardigde per fractie die deel uitmaakt van het districtscollege
* één districtsraadslid als afgevaardigde voor de algemene vergadering, met één stem, gekozen uit bovenstaande leden.
Daarbij dient rekening gehouden te worden met de bepalingen opgenomen in de samenwerkingsovereenkomst die de stad heeft afgesloten met de vzw, te weten:
* afgevaardigden hebben kennis over en/of belangstelling voor het lokale cultuurbeleid en hebben een bijzondere expertise in een bepaalde cultuurdiscipline of zijn juridisch, zakelijk en/of cultuurmanagement-technisch onderlegd.
* rekening houden met de demografische kenmerken van het district en waarborgen van voldoende diversiteit,
zowel wat etnische afkomst, geslacht als leeftijd betreft. Hoogstens twee derden is van hetzelfde geslacht.
* afgevaardigden vertegenwoordigen steeds de fractie (voor politiek afgevaardigden) of de strekking (voor verenigingen) en niet het individueel belang.
* afgevaardigden zijn bereid om zich hiervoor actief in te zetten door aan de vergaderingen deel te nemen. *afgevaardigden nemen deze taken op als vrijwilliger en ontvangen hiervoor geen vergoeding.
Verder bepaalt de districtsraad hoeveel gebruikers er in de raad van bestuur van het district zetelen.Gebruikers worden vertegenwoordigd door de leden van de cultuurraad en door deze raad aangeduid. Dit aantal is maximum gelijk aan 7 , het aantal afgevaardigde districtsraadsleden, en bedraagt het minimum 3 , zodanig dat het aantal gebruikers en deskundigen (à rato van maximum 1/3de van de som van afgevaardigden district en gebruikers) samen minimaal één minder is dan de afgevaardigden van het district. Op die manier is teeds een redelijke vertegenwoordiging van gebruikers verzekerd.
Het decreet lokaal cultuurbeleid van 13 juli 2001 en het nieuwe decreet lokaal cultuurbeleid van 6 juli 2012
De wet van 27 juni 1921 op de vzw's gewijzigd door de wet van 2 mei 2002 en daarbij horende uitvoeringsbesluiten
De wet van 16 juli 1973 waarbij de bescherming van de ideologische en filosofische strekkingen gewaarborgd wordt en alle latere wijzigingen
Het gemeentedecreet van 15 juli 2005 en alle latere wijzigingen
De districtsraad Ekeren keurt het volgende besluit goed met 16 stemmen voor en 2 onthoudingen.
Stemden voor: Koen Palinckx (N-VA);Sabine Coene (N-VA); Ludo Van Reusel (N-VA); Lieve Van der Veken (N-VA); Nathalie Weeremans (N-VA); Kathy Kimpe (N-VA); Annemie Plompen (N-VA); Ann Koeckhoven (N-VA); Marc Elseviers (CD&V); Leopold Bruyninckx (Open VLD); Ronny Kruyniers (Sp.a); Elke Van Espen (Sp.a); Karl Simons (Sp.a); Yolande Boudewijns (Vlaams Belang), Freddy Geens (Vlaams Belang); Kurt Van Noten (Vlaams Belang)
Hebben zich onthouden: Ilse De Schutter (Groen); Anny Joossens (Groen)
De districtsraad neemt kennis van de gemotiveerde voordracht van 7 afgevaardigden voor de vzw lokaal cultuurbeleid en stelt aan de gemeenteraad voor om volgende districtsraadsleden voor te dragen:
NVA : Koen Palinckx & Lieve Van der Veken
CD&V : Marc Elseviers
Open VLD : Leopold Bruyninckx
Sp.a : Ronny Kruyniers
Groen : Ilse Deschutter
Vlaams Belang : Kurt Van Noten
De districtsraad draagt de districtsvoorzitter Koen Palinckx, tevens bevoegd voor lokaal cultuurbeleid,voor als afgevaardigde voor de algemene vergadering.
De districtsraad bepaalt het aantal gebruikers in de raad van bestuur van het district op 3 en het aantal deskundigen op 3