Binnengemeentelijke decentralisatie
Met het collegebesluit van 16 maart 2000 (jaarnummer 3984) en het gemeenteraadsbesluit van 20 maart 2000 (jaarnummer 619) werden de bevoegdheden van de districten bepaald. Met het collegebesluit van 9 oktober 2002, (jaarnummer 11543) en het gemeenteraadsbesluit van 21 oktober 2002, (jaarnummer 2307) werden een aantal bevoegdheden van de districtsbesturen verder verfijnd. Het districtsbestuur is bevoegd voor het lokaal cultuurbeleid.
De zomervakantie begint dit jaar in het Te Boelaarpark, op de grens tussen Borgerhout, Deurne en Berchem. Op zaterdag 29 en zondag 30 juni 2013 nodigen de drie districten kinderen en hun ouders telkens vanaf ’s middags uit op ‘Circus Boelaere’. Ze kunnen er in een heus circusdorp komen genieten, ravotten en relaxen. Er zijn verschillende circusacts voor groot en klein, verschillende kinderanimaties, livemuziek en een barbecue. Op vrijdag 28 juni 2013 vindt er een extra moment voor de buurtbewoners plaats en in de aanloop naar het evenement vinden er in juni gratis circusworkshops plaats in het park.
In de buurt rondom het Te Boelaarpark wonen veel kinderen. Gezinnen met kinderen ontvluchten vaak de drukke binnenstad en zoeken een huis met een tuin net buiten de ring om de connectie met de stad niet te verliezen en zien Te Boelaarpark als een grote meerwaarde voor de buurt. Zowel Cultuurcentrum Berchem als Cultuurcentrum Deurne alsook de Borgerhoutse culturele centra bevinden zich redelijk ver van het Te Boelaarpark en ontplooien er mede daardoor zelden activiteiten. Ook de jeugddiensten van de drie districten worden betrokken bij het evenement, want ook zij zien in die buurt een lacune aan jeugdaanbod.
Met dit project willen de districten niet de grootte van een groot bovenlokaal stadsproject realiseren, maar wel een programma dat niet enkel de buurtbewoners maar alle bewoners van de drie districten moet kunnen boeien.
Budget:
Er is 25.000,00 EUR voorzien voor het project. Per district en cultuurcentrum wordt er 5.000,00 EUR voorzien.
Programma Circus Boelaere:
vanaf woensdag 5 juni 2013 van 14.00 tot 16.00 uur
In de aanloop naar het evenement Circus Boelaere geeft Circus Circant elke woensdagmiddag gratis circusworkshops in het park. Samen met echte circusartiesten kunnen kinderen uit de buurt oefenen met circusmateriaal. Op die manier krijgen ze interesse voor het circusweekend Circus Boelaere. Op woensdag 5, 12, 19 en 26 juni 2013 van 14.00 tot 16.00 uur.
donderdag 27 juni 2013 van 11.00 tot 12.00 uur
Er wordt van een persmoment georganiseerd in het Te Boelaarpark. Hier krijgt de pers al een klein voorproefje van wat er het weekend allemaal op stapel staat. Er is een leuke circusact voorzien. De kinderen van de school De Vlinderboom zijn uitgenodigd en krijgen een exclusief optreden, wat ook een leuke teaser is om de kinderen met hun ouders naar Circus Boelaere te lokken. Ze krijgen allemaal een rode clownneus op en mogen zich verkleden in het thema ‘circus’. Ook de aanwezige politici zullen een rode neus opzetten. Achteraf wordt er een groepsfoto getrokken met alle kinderen en de politici, allemaal met een rode clownneus op. Deze foto kan dan opgenomen worden in de weekendkrant. Politici kunnen dan ook nog de pers te woord staan.
vrijdag 28 juni 2013 vanaf 20.00 uur
De buurtbewoners worden ’s avonds uitgenodigd om een glaasje te komen drinken en te genieten van een optreden van ‘Veston’. Ze worden tijdens dit buurtmoment ‘warm gemaakt’ voor het circusweekend in het park. Dit vrijdagavondaanbod wordt enkel in de buurt gecommuniceerd en blijft exclusief voor de buurt.
zaterdag 29 juni 2013 van 13.00 tot 23.00 uur
zondag 30 juni 2013 van 13.00 tot 18.00 uur
Doorlopend zijn er nog grime, massaspelen, circusworkshops, knutsel- en goochelworkshops. De voorstellingen Circus Hoetchatchov, Expresso circus en Solocircus kosten 2,00 euro, al de rest is gratis. De barbecue kost 5,00 euro.
Communicatie
Ook in communicatie wordt trajectmatig gewerkt. Het campagnebeeld wordt een kind met een rode clownneus in het park. Daaraan gekoppeld gaat een fotograaf in de buurt van het park passanten, buurtbewoners, kinderen, … fotograferen met een rode clownneus op. Om het niet te statisch te maken en het een artistieke ‘echtheid’ te geven, wordt dit met een polaroid gedaan. De polaroidfoto’s worden verwerkt in affiches die dan terug in de buurt opgehangen worden. Achteraf krijgen de bewoners hun polaroidfoto, samen met informatie over het evenement. De rode neus is een steeds terugkerend gegeven in de communicatie van Circus Boelaere.
Welke communicatiekanalen?
In het bestuursakkoord district Berchem 2013-2018 schrijft het bestuur dat ze initiatieven die cultuurbevorderend zijn en andere culturele katalysatoren voor Berchem wil ondersteunen.
Het districtscollege neemt kennis van het programma van het project Circus Boelaere.
Het districtscollege vaardigt de districtschepen voor cultuur af voor de officiële verwelkoming bij aanvang van Circus Boelaere op vrijdag 28 juni 2013.