Terug

2013_CBS_02109 - Antwerpen Europese Sporthoofdstad 2013 - Douchespots. Organisatie en stedelijke ondersteuning - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 08/03/2013 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Liesbeth Homans, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Philip Heylen, schepen; Serge Muyters, waarnemend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2013_CBS_02109 - Antwerpen Europese Sporthoofdstad 2013 - Douchespots. Organisatie en stedelijke ondersteuning - Goedkeuring 2013_CBS_02109 - Antwerpen Europese Sporthoofdstad 2013 - Douchespots. Organisatie en stedelijke ondersteuning - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

De financiële gevolgen worden voorzien door de vzw Antwerpen Sportstad.

Aanleiding en context

In het college van 30 maart 2012 (jaarnummer 3259) keurde het college de krijtlijnen rond het samenlevingsproject 'Antwerpen Europese Sporthoofdstad 2013' (AESH 2013) goed.

Antwerpen Europese Sporthoofdstad is een stedelijk, maatschappelijk sportproject dat de verbondenheid van Antwerpenaars onderling én met de stad vergroot. Antwerpen Europese sporthoofdstad wil het beeld van de stad, het beeld van de wijk en het beeld dat de Antwerpenaar van zichzelf heeft positiever maken door middel van sportspecifieke samenhorigheidsprojecten.

Deze samenhorigheidsprojecten zullen georganiseerd worden door de vzw Antwerpen Sportstad in samenwerking met andere stedelijke diensten en externe partners. Daarnaast zullen bestaande projecten die passen in het project, zoals omschreven in de krijtlijnen, mee opgenomen worden in de agenda van AESH 2013.

Antwerpen Europese Sporthoofdstad 2013 wil gedurende vijf weken douchecabines met kleedruimte plaatsen op openbare plekken in de stad ter promotie van sporten met collega's, vrienden of kennissen tijdens de middag of voor/na het werk. Dit alles ter voorbereiding van evenementen zoals de Antwerp 10 Miles en Antwerp Marathon en Triatlon. Samen gaan joggen is ideaal om de sociale cohesie te versterken. In eerste instantie wordt hierbij gemikt op de doelgroep bedrijven, maar dit kan zeker ook aangeboden worden aan sportclubs, verenigen, vriendengroepen.

De bedoeling is dat elke week, enkel tijdens de weekdagen, op een andere locatie twee douchecabines met kleedruimte geplaatst wordt. De locaties liggen op of in de nabijheid van de meest gekende loopparcours in Antwerpen. Deze actie wordt dan ook gecommuniceerd via de loopgids van de stad Antwerpen.

De twee douchecabines zullen op voorhand gereserveerd moeten worden, steeds voor een periode van anderhalf uur zodat men voldoende tijd heeft om loopkledij aan te doen, te lopen, douchen en om te kleden. De reservaties zijn mogelijk van 7.00 uur tot 19.00 uur. De twee douchecabines zijn beschikbaar voor maximum acht personen (vier personen per cabine) en worden steeds afgesloten, bewaakt en onderhouden door eigen personeel.

Als extraatje krijgen de ingeschreven groepen de kans om samen te joggen met Tine Embrechts, één van de ambassadrices.

De organisatie vraagt concreet aan de stad Antwerpen om logistiek en promotioneel te ondersteunen. De organisatie loopt in samenwerking met Sylvester Productions.

Hierbij een overzicht van de locaties & data:

district plaats opbouw activiteit afbouw
Antwerpen Thonetlaan 18 maart 2013 18 maart 2013 - 22 maart 2013 22 maart 2013
Antwerpen Stadspark 25 maart 2013 25 maart 2013 - 29 maart 2013 29 maart 2013
Deurne Maurice Dequeeckerplein 1 april 2013 1 april 2013 - 5 april 2013 5 april 2013
Antwerpen Steenplein 8 april 2013 8 april 2013 - 12 april 2013 12 april 2013
Wilrijk Nachtegalenpark 15 april 2013 15 april 2013 - 19 april 2013 19 april 2013

 

Argumentatie

ACES bepaalt dat de titel Europese sporthoofdstad dient om één van volgende waarden van sport te promoten: plezier beleven in lichaamsbeweging, de wil om doelen te bereiken, gemeenschapsvorming, fair play en gezondheidsbevordering. Sport kan bij uitstek mensen van alle slag en soort rond gemeenschappelijke doeleinden verenigen. Europese sporthoofdstad kan een grote rol vervullen in het voeden van het ‘wij-gevoel’ in de stad, zowel lokaal als bovenlokaal. Elke grootstad heeft het soms moeilijk met het samenleven tussen veel verschillende mensen. Ook Antwerpen is soms een verdeelde stad. Sport kan een bijdrage leveren tot het samenhorigheidsgevoel in de stad en kan de bewoners trotser maken op hun leefomgeving. Daarom is Europese sporthoofdstad een samenlevingsproject.

Antwerpen Europese Sporthoofdstad is een stedelijk, maatschappelijk sportproject dat de verbondenheid van Antwerpenaars onderling én met de stad vergroot. Antwerpen Europese sporthoofdstad wil het beeld van de stad, het beeld van de wijk en het beeld dat de Antwerpenaar van zichzelf heeft positiever maken door middel van sportspecifieke samenhorigheidsprojecten. Samen gaan joggen is ideaal om de sociale cohesie te versterken.

Publieke, open plaatsen zijn een belangrijke plek voor spontane ontmoetingen, waar mensen van alle leeftijden elkaar ontmoeten. Europese sporthoofdstad ontwikkelt een sport pop-up programma dat sportsmaakmakers op aantrekkelijke, onverwachte locaties in de stad en haar districten brengt. Deze douchespots passen perfect binnen dit kader.

Juridische grond

De richtlijn van ACES bepaalt dat de titel Europese sporthoofdstad dient om de positieve waarde van sport uit de dragen. De Europese Commissie heeft in 2007 een witboek voor sport geschreven, met als onderdeel het Pierre de Coubertin actieplan dat stelt dat sport een aanzienlijk potentieel heeft om opvoeding, persoonlijke ontwikkeling, gezondheid, interculturele dialoog en vrede te promoten (Europese commissie, witboek voor sport, 11.7.2007, COM(2007)391final. ACES verwijst naar dit Pierre de Coubertin actieplan in haar objectieven, en stelt dat de titel Europese sporthoofdstad in het leven is geroepen om lokale overheden te stimuleren om de sociale rol van sport bij burgers te promoten (Pierre de Coubertin Actieplan COM(2007)932, 935, 936).

Vermits er een samenwerking is met de stad Antwerpen dient er:

  • volgens artikel 3 van het retributiereglement voor opdrachten inzake brandpreventie (gemeenteraadszitting van 14 december 2009, jaarnummer 2103) geen retributie inzake brandpreventie betaald te worden;
  • volgens artikel 4 van het “Retributiereglement voor tijdelijke terbeschikkingstelling en occasionele innamen van het openbaar domein voor evenementen en manifestaties” (gemeenteraadsbeslissing van 14 december 2009, jaarnummer 2125) geen retributierecht aangerekend te worden.

Nieuwe beheersovereenkomst 2011-2013 tussen de stad Antwerpen en vzw Antwerpen Sportstad, goedgekeurd door de gemeenteraad op 30 mei 2011 (jaarnummer 746) vermeldt in artikel 33: Ondersteuning bij manifestaties: In afwachting van stadsbrede afspraken zal de stad, in de mate van het mogelijke, bij sportevenementen ingericht of ondersteund door de vzw Antwerpen Sportstad, gratis medewerking verlenen voor onder andere ter beschikking stellen van sportinfrastructuur, veiligheid op de weg, ter beschikking stellen van feestmateriaal, aanvragen van de nodige vergunningen, het gebruik van canvassen,… De gemeenteraad heeft zich aldus principieel akkoord verklaard met deze ondersteuning. De concrete uitwerking van deze ondersteuning in een samenwerkingsovereenkomst behoort tot de bevoegdheid van het college.

Gebruiksreglement voor het ter beschikking stellen van logistiek materiaal voor evenementen van 26 april 2010 (jaarnummer 504).

Collegebesluit over de reiniging en het verwijderen van afvalstoffen bij manifestaties of feestelijkheden van 18 december 2009 (jaarnummer 18606).

Adviezen

Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies
Gunstig advies

Beleidsdoelstellingen

Antwerpen houdt van sport en iedereen wordt aangezet om het zelf te doen
In Antwerpen vindt iedereen zijn gading in een aantrekkelijk en divers sportaanbod
Een jaarlijks gevarieerd en aantrekkelijk sportevenementenaanbod geeft Antwerpen een sportieve uitstraling en enthousiasmeert de Antwerpenaar

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de organisatie van 'Douchespots', van 18 maart 2013 tot 19 april 2013 goed.

District Plaats Opbouw Activiteit Afbouw
Antwerpen Thonetlaan 18 maart 2013 18 maart 2013 - 22 maart 2013 22 maart 2013
Antwerpen Stadspark 25 maart 2013 25 maart 2013 - 29maart 2013 29 maart 2013
Deurne Maurice Dequeeckerplein 1 april 2013 1 april 2013 - 5 april 2013 5 april 2013
Antwerpen Steenplein 8 arpil 2013 8 april 2013 - 12 april 2013 12 april 2013
Wilrijk Nachtegalenpark 15 april 2013 15 april 2013 - 19 april 2013 19 april 2013

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan :

dienst taak
PO/BOF/EVM
  • gratis ter beschikking stellen van het aangevraagde materiaal;
  • gratis transport van het aangevraagde materiaal;
  • gratis opbouw en afbouw van het gevraagde materiaal;
SB/SR gratis ter beschikking stellen van vuilniscontainers en de lediging er van;
MC bekendmaking van het evenement via de beschikbare stedelijke communicatiekanalen;
AS vzw voorzien van een organisatiebudget van 25.000,00 EUR;
LP/OO/EV 15m parkeerruimte vrijmaken op parking Maurice Dequeeckerplein vanaf vrijdag 29 maart 2013 tot en met vrijdag 5 april 2013.

 

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen voor de stad of het OCMW.