Op 9 mei 2008 (jaarnummer 2761) keurde het college goed dat een interdisciplinair onderzoek werd opgestart door de Artesis Hogeschool departementen architectuurwetenschappen en ingenieurswetenschappen, Karel de Grote Hogeschool en Universiteit Antwerpen in samenspraak met de bedrijfseenheid patrimoniumonderhoud voor feestzaal Kielpark.
In het bestuursakkoord van de stad Antwerpen 2007-2012 staat geschreven dat het bestuur in een totaalplan vastgoedbeheer wil vastleggen hoeveel en welke gebouwen de stad nodig heeft. Zij wil overtollige gebouwen afstoten en de opbrengst van deze operatie investeren in hedendaags, energiezuinig en kwaliteitsvol stadspatrimonium. Het bestuur wil met duurzame constructies en rationeel energiegebruik de exploitatiekosten drukken.
Op 9 december 2011, jaarnummer 16283 en op 19 oktober 2012, jaarnummer 10820, keurde het college goed dat een reeks gebouwen (uit een lijst opgesteld door de bedrijfseenheid patrimoniumonderhoud en de patrimoniumverantwoordelijken van de klantbedrijven) door de studenten Monumenten- en landschapszorg van de Artesis Hogeschool onderzocht werden met het oog op het afleveren van een bouwhistorische nota.
Dit jaar start er bij Artesis Hogeschool, departement Industriële Wetenschappen & Technologie, een Italiaanse doctoraatsstudent, aan de opleiding IW Bouwkunde.
De kandidaat is burgerlijk architect van opleiding en wil zich graag toeleggen op het energiezuinig renoveren van historisch waardevolle gebouwen. Hiermee werkt hij deels verder op zijn masterthesis in Italië.
Zijn doctoraat loop over 4 jaar en heeft tot doelstelling om aan de hand van een studie van diverse types gebouwen uit diverse stijlperiodes met elk hun eigen energieproblematiek een handleiding/richtijn voor herbestemming van historisch waardevolle gebouwen met als belangrijke parameters: structuur, life cycle analysis, life cycle cost, energie...
In samenspraak met Artesis Hogeschool, de dienst patrimoniumonderhoud/projectbureau bouw, de dienst stadsontwikkeling/energie en milieu Antwerpen/duurzame stad, de dienst stadsontwikkeling/team stadsbouwmeester en de dienst stadsontwikkeling/onroerend erfgoed/monumentenzorg werd een lijst opgemaakt op basis van volgende parameters:
Op basis van deze parameters komen volgende gebouwen in aanmerking:
De Artesis Hogeschool stelt na intern overleg volgende planning voor:
Lijst 1: zeker uit te werken in het kader van het doctoraat
Lijst 2: uitbreiding van lijst 1 indien de tijd dit toelaat
Lijst 3: later behandelen, eventueel nieuwe opdracht uitschrijven
De stad Antwerpen heeft een interessante portefeuille van gebouwen met erfgoedwaarde en een grote hoeveelheid data hieromtrent. De Artesis Hogeschool, departement Industriële Wetenschappen & Technologie, is vragende partij om gebruik te maken van deze portefeuille en onderzoek te verrichten in de disciplines van de erfgoedzorg voor een doctoraat. Voor de stad Antwerpen is dit een opportuniteit. In het kader van het duurzaamheidsdebat ontstaat een grote druk op het actuele vastgoed - ook de monumenten en waardevolle gebouwen - en de technische onvolkomenheden ervan. In verschillende onderzoeken kan nagegaan worden wat de bouwhistorische evolutie en bouwfysische staat is van deze gebouwen en hoe ze nuttig, geschikt en bruikbaar kunnen blijven of gemaakt worden voor de leefstijlen en woon-, werk- en ontspanningsbehoeften van volgende generaties. Dit doctoraat kan een interessante samenwerking en win-win vormen tussen de stad Antwerpen en de Artesis Hogeschool.
De huisvestingscommissie nam op 13 november 2012 akte van de vraag van de Artesis Hogeschool en de voorgestelde gebouwenlijst en bracht hierover gunstig advies uit. De verschillende expertisecellen van de stad Antwerpen, met name patrimoniumonderhoud/projectbureau bouw, stadsontwikkeling/energie en milieu Antwerpen/duurzame stad, stadsontwikkeling/team stadsbouwmeester en stadsontwikkeling/onroerend erfgoed/monumentenzorg hebben op 31 oktober 2012 akte genomen van deze lijst.
Het college keurt goed dat een interdisciplinair onderzoek wordt opgestart door de Artesis Hogeschool, departement Industriële Wetenschappen & Technologie, in samenspraak met de bedrijfseenheid patrimoniumonderhoud voor volgende gebouwen:
En indien de tijd dit toelaat:
Het college geeft opdracht aan:
| dienst | taak |
| PO | de verschillende klantbedrijven en patrimoniumverantwoordelijken van de geselecteerde gebouwen inlichten over deze opdracht |
| PO/SW | vanuit de expertisecellen bijstand verlenen aan het onderzoek en resultaten rapporteren aan het college |