Terug

2012_CBS_12390 - AG Stedelijk Onderwijs - Budget 2013 - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 30/11/2012 - 09:00 digitaal
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, schepen; Leen Verbist, schepen; Roeland Gielen, plaatsvervangend stadssecretaris

Afwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Serge Muyters, waarnemend korpschef; Roel Verhaert, stadssecretaris

Secretaris

Roeland Gielen, plaatsvervangend stadssecretaris
2012_CBS_12390 - AG Stedelijk Onderwijs - Budget 2013 - Goedkeuring 2012_CBS_12390 - AG Stedelijk Onderwijs - Budget 2013 - Goedkeuring

Motivering

Algemene financiële opmerkingen

De stad Antwerpen voorziet in haar budgetopmaak 2013 een exploitatiebudget van 36.748.714 euro, een investeringstoelage van 15.900.963,00 euro en een liquiditeitenbudget van 15.597.431,00 euro. 

Advies Inspectie financiën
Inspectie financiën heeft het budget 2013 van AG Stedelijk Onderwijs op 26 november 2012 ontvangen.

Het nazicht van dit budget is opgenomen in het controleprogramma van inspectie financiën. Inspectie financiën zal haar advies op een ander tijdstip ter kennisneming aan het college voorleggen.

 

Aanleiding en context

Op 26 oktober 2009 (jaarnummer 1660) keurde de gemeenteraad de oprichting en de ontwerpstatuten van het Autonoom Gemeentebedrijf (AG) Stedelijk Onderwijs Antwerpen goed.

Op 20 september 2010 (jaarnummer 1043) keurde de gemeenteraad de beheersovereenkomst tussen de stad Antwerpen en AG Stedelijk Onderwijs goed. Artikel 22 §2 vermeldt dat in relatie tot de toegekende kredieten bij de budgetopmaak en de daaropvolgende budgetcontrole bezorgt het agentschap ter kennisgeving aan de stad een driemaandelijks verslag over de financiële toestand van het agentschap en over de effectieve uitvoering van het budget en de budgetaanpassingen.

Op 20 september 2010 (jaarnummer 1025) keurde de gemeenteraad de statuten van AG Stedelijk Onderwijs goed.

Op 21 november 2012 keurde de raad van bestuur het budget 2013 van AG Stedelijk Onderwijs goed na een optimalisatie van het boekhoudkundig resultaat.

Argumentatie

AG Stedelijk Onderwijs legt het budgetopmaak 2013 ter goedkeuring voor aan de gemeenteraad.

AG Stedelijk Onderwijs wil zoveel mogelijk financiële marge creëren voor de realisatie van het masterplan.

Het boekhoudkundig resultaat 2013 wordt geraamd op + 305.105,00 euro. In dit boekhoudkundig resultaat is een optimalisatie van 1 miljoen euro opgenomen. Deze optimalisatie heeft als doel voor elke divisie een positief bedrijfsresultaat (met verrekening afschrijving investeringssubsidies) te realisaeren. Voor de divisie basisonderwijs wordt een afwijking ten belope van de uitgaven van de (spoed)capaciteit. Deze optimalisatie wordt verder geconcretiseerd en vertaald naar de individuele budgetten (scholen, divisies, transversale processen).

Het kasstroomresultaat wordt geraamd op een maximaal tekort van 2 miljoen euro. AG Stedelijk Onderwijs beschikt over voldoende cashreserves om dit kasstroom tekort op te vangen.

Dienstverlening groep Antwerpen
Alle dienstverlening verleend door de groep Antwerpen die bij de post 'dotatie van de stad' in het financieel plan pro memorie of indicatief werd opgenomen, wordt verondersteld verder gezet te worden tot er een akkoord is over deze openstaande items.

Dit geldt ook zo voor de dienstverlening die bij opmaak van het financieel plan niet in beeld werd gebracht door de bedrijven van de groep Antwerpen en bijgevolg ook niet meegenomen worden in de vaststelling van de dotatie van AG Stedelijk Onderwijs.

Dit gaat onder andere over groenonderhoud scholen, budget Digipolis, dienstverlening personeelsmanagement, dienstverlening gemeenschappelijke aankoopcentrale, brandverzekering onderwijsgebouwen, responsabiliseringsbijdrage, verhoogde pensioenbijdragen, ... . Momenteel zijn deze openstaande items in behandeling.

Afspraken opgenomen in budget 2013
Voor de uitgaven 2de pensioenpijler werd een overgangsmaatregel in 2011 en 2012 afgesproken. Vanaf 2013 valt deze uitgave ten laste van AG Stedelijk Onderwijs zonder verhoging van de exploitatiedotatie.

AG Stedelijk Onderwijs neemt de functioneringstoelage 100% ten laste van het eigen budget.

Investeringen in energiebesparende maatregelen
Op het ogenblik van de budgetopmaak 2013 stad Antwerpen werd een investeringslening voor een bedrag van 15,6 miljoen euro opgenomen. De opmaak van budget 2013 van AG Stedelijk Onderwijs kon een meer realistische inschatting gemaakt worden van de uit te voeren projecten 2013. Hierdoor wijken de lenings- en de aflossingsbedragen van het budget AG Stedelijk Onderwijs 2013 af met de bedragen in het stedelijk budget. De afwijkende bedragen hebben geen impact op het resultaat 2013 van de stad Antwerpen omdat de lening, de intrest en de kapitaalsaflossing voor de stad budgetneutraal zijn.

In het budget van AG Stedelijk Onderwijs wordt 14,5 miljoen euro energiebesparende maatregelen opgenomen. De lening voor de REG-investeringen 2012 is in opmaak.

Investeringen masterplan
Op het budget 2013 is Fase1 uitvoering masterplanning opgenomen (beslist beleid). In 2013 wordt een investeringsvolume van 34 miljoen euro opgenomen.

Het budgetvoorstel 2013 is sluitend wat de draagkracht van de investeringslast betreft maar voor de volgende jaren zijn extra middelen nodig voor de realisatie van het masterplan.

Structurele financiering capaciteitsuitgaven dringt zich op
De divisie basisonderwijs heeft 1,2 mio euro in het budget 2013 opgenomen ten gevolge van de capaciteitsuitbreiding 2012. 800.000,00 euro is bestemd voor vergoeding van niet-gesubsidieerde leerkrachten, 400.000,00 euro gaat naar leermiddelen, kleutermeubilair, schoolinrichting, voor- en nabewaking .... Hierin zijn schoonmaakkosten, energiekosten, .... niet inbegrepen.

In 2013 kan de divisie basisonderwijs haar opgebouwde reserves uit het verleden aanspreken om deze niet-recupereerbare kosten te financieren. De vertraagde toename van de werkingstoelagen en de niet-financiering van de bjikomende leerkrachten zullen de komende jaren niet langer met eigen middelen kunnen worden betaald. Een structurele oplossing dringt zich op.

Juridische grond

Het regentbesluit van 18 juni 1946 bepaalt het nazicht van het financieel beheer van de gemeentebedrijven.

Artikel 243 van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 bepaalt dat de jaarrekening ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de gemeenteraad alsook het budget voor het volgend boekjaar.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college legt het budget 2013 van het AG Stedelijk Onderwijs ter goedkeuring voor aan de gemeenteraad.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen voor de stad of het OCMW.

Bijlagen

  • CBS_30112012_Bijlage 1_RVB_20121121_BO2013_BOEKHOUDKUNDIG_OPT.pdf
  • CBS_30112012_Bijlage 2_RVB_20121121_BO2013_KASSTROOM_OPT.pdf
  • CBS_30112012_Bijlage 3_RVB_20121121_BO2013_Overzicht doelstellingen_OPT.pdf
  • CBS_30112012_RVB_20121121_BO2013_Overzicht doelstellingen_OPT.pdf