Terug

2012_DCAN_00372 - Brederodestraat en Troonplaats. SWOU06132 - Bestratings- en rioleringswerken. Projectdefinitie en concepten. Advies - Goedkeuring

districtscollege Antwerpen
do 08/11/2012 - 13:30 Aula Barcelona
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Chris Anseeuw, districtsvoorzitter; Stephan Bogaert, districtsschepen; Ann Vylders, districtsschepen; Tatjana Scheck, districtsschepen; Herald Claeys, districtssecretaris

Afwezig

Joris Giebens, districtsschepen

Secretaris

Herald Claeys, districtssecretaris

Voorzitter

Chris Anseeuw, districtsvoorzitter
2012_DCAN_00372 - Brederodestraat en Troonplaats. SWOU06132 - Bestratings- en rioleringswerken. Projectdefinitie en concepten. Advies - Goedkeuring 2012_DCAN_00372 - Brederodestraat en Troonplaats. SWOU06132 - Bestratings- en rioleringswerken. Projectdefinitie en concepten. Advies - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

Het projectvoorstel 405 'Opwaardering winkelgebied Oud Berchem en Singel Zuid' werd goedgekeurd door het Comité van Toezicht.

De heraanleg van de Brederostraat maakt deel uit van het EFRO-project 405.

Regelgeving: bevoegdheid

Met het besluit van de gemeenteraad van 20 maart 2000 (jaarnummer 619), aangepast bij het gemeenteraadsbesluit van 21 oktober 2002 (jaarnummer 2307), kregen de districten de bevoegdheid over het decentraal publiek domein, groenvoorziening en openbare werken.

De aanleg wordt gesubsidieerd via het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO). Het college blijft bevoegd voor EFRO-subsidiedossiers.

Het district Antwerpen heeft adviesbevoegdheid.

Aanleiding en context

Fase

Actie

Datum

Jaarnummer

beleidsnota Detailhandel Antwerpen

goedkeuring gemeenteraad

27 maart 2006

440

voorontwerp stadsprogramma Europese Doelstelling 2, periode 2007-2013

kennisname college

11 augustus 2006

9731

doelstelling 2 programma 2007-2013. Indienen EFRO projecten fase 1

goedkeuring college

29 februari 2008

2162

doelstelling 2 programma 2007-2013. Indienen EFRO projecten fase 2

goedkeuring college

20 maart 2009

3642

projectdefinitie en concepten 

goedkeuring college 

1 juni 2012 

2012_CBS_05659 

Het college keurde in zitting van 1 juni 2012 (jaarnummer 2012_CBS_05659) de projectdefinitie en concepten goed en besliste advies in te winnen van het district Antwerpen.

De bedrijfseenheid stadsontwikkeling legt de projectdefinitie en de concepten voor advies voor.

Argumentatie

Situering en beschrijving bestaande toestand

De projectzone is gelegen in het zuidelijke deel van Antwerpen, de Brederodewijk.

De situering van de projectzone is uitgewerkt op micro-, meso- en macroschaal.

De Brederodestraat biedt ruimte voor tweerichtingsverkeer. Het tram- en busverkeer rijdt gemengd met het autoverkeer. Aan elke zijde van de straat is een parkeerstrook voorzien. Deze maakt her en der plaats voor bijvoorbeeld groen en haltes van openbaar vervoer. Tussen de parkeerstrook en de gevels blijft dan nog een relatief brede voetgangerszone over. De ongeveer 3,50 meter brede voetpaden bieden op enkele plaatsen ruimte voor uitstallingen en terrasjes. Richting de Leien biedt de verbreding van het voetpad ter hoogte van de Dendermondestraat en het Halfmaanpleintje ruimte om te verblijven.

Op de Brederodestraat zijn zwarte lijsterbessen ingeplant. Deze verkeren in een goede staat. Op het Halfmaanpleintje staan essen. Deze bomen gedijen niet goed.

De Montignystraat snijdt de Troonplaats dwars doormidden. Deze straat werd enkele jaren geleden heraangelegd, inclusief de zone ter hoogte van de Troonplaats. De Montignystraat werd ter hoogte van de Troonplaats gelijkgronds aangelegd. Aan beide zijden is een veilig fietspad voorzien. De Montignystraat en Broederminstraat zijn ruim bemeten voor het busverkeer. De aansluitingen van de andere zijstraten met de Montignystraat delen het plein verder op. Terrassen, bankjes, bomen en bloembakken vullen de resterende verblijfsruimte.

Onderzoek programma van eisen

Het project werd onderzocht op vijf generieke thema’s: ruimte, mobiliteit, groen, techniek en gebruik.

Op basis van deze thema’s en de ingewonnen adviezen van de deskundige werd de bestaande en nieuwe toestand grondig geanalyseerd en ontwerpmatig getoetst.

Randvoorwaarden en doelstelling

Voor de Brederodestraat worden volgende randvoorwaarden geformuleerd:

  • dit project voorziet enkel een heraanleg van de voetpaden en parkeerstroken;
  • de Brederodestraat is een structurerende as voor blinden en slechtzienden;
  • het tram- en busverkeer vereist een bepaalde maatvoering.

Voor de Troonplaats worden volgende randvoorwaarden geformuleerd:

  • aan de reeds heraangelegde Montignystraat wordt niets gewijzigd;
  • de aantakking van de Ieperstraat en Jan Van Beersstraat met de Montignystraat moet blijven;
  • de Montignystraat is een structurerende as voor blinden en slechtzienden;
  • het busverkeer vereist een bepaalde maatvoering;
  • op of rond het plein wordt gezocht naar de ideale locatie voor het Vélo-station en een sorteerstraatje.

Concepten

Voor dit project maakte de bedrijfseenheid stadsontwikkeling tevens concepten op.

Brederodestraat

  • verkeer: de circulatie op en rond de Brederodestraat blijft hetzelfde. De toegang tot het Halfmaanpleintje wordt geknipt.
  • verblijven: door het knippen van de verbinding over het Halfmaanpleintje ontstaat een ruimere verblijfsruimte. Ook ter hoogte van de hoek met de Dendermondestraat zal ruimte worden gecreëerd voor verblijven.
  • laden en lossen: verdeeld over de Brederodestraat komen zes (6) laad- en loszones. Hierdoor wordt ruimschoots voldaan aan de afstand vooropgesteld door het Gemeentelijk autonoom parkeerbedrijf Antwerpen, een laad- en loszone binnen een straal van 200 meter.
  • groen: de bomenstructuur in de Brederodestraat wordt vervolledigd. Bestaande bomen blijven maximaal behouden. De laanstructuur wordt onderbroken voor groenaccenten ter hoogte van de Dendermondestraat en het Halfmaanpleintje.
  • parkeren: de parkeerstroken blijven behouden aan beide zijden van de straat. Er zullen echter wel parkeerplaatsen verdwijnen om de laanstructuur te kunnen creëren.
  • school: er wordt een veilige schoolomgeving voor de stedelijke lagere school De Wereldschool gecreëerd.
  • terras: gevelterrassen blijven mogelijk in de Brederodestraat. De voetpaden zijn hiervoor breed genoeg.
  • materiaal: de look and feel van de Montignystraat komt terug in de Brederodestraat. Om de pleinruimte van het Halfmaanpleintje in de verf te zetten, wordt hier een accent gelegd in materiaalgebruik. Het betreft dezelfde materialen als de rest van de straat, maar in een ander legverband.
  • uitstraling: om de Brederodestraat zichtbaar te maken ter hoogte van de Brusselstraat en de Leien worden op zichtlocaties van de straat vaandels geplaatst.

Halfmaanpleintje

  • verkeer: de zijstraten van het Halfmaanpleintje zullen stoppen aan het plein. Terugkeermogelijkheden worden voorzien. Ook de verbinding met de Brederodestraat voor autoverkeer verdwijnt. Hierdoor ontstaat een volwaardig pleintje.
  • zichtas: de zichtas naar het nieuwe justitiepaleis blijft open.
  • groen: enkele nieuwe bomen, die volwaardig kunnen uitgroeien, vormen een accent in de Brederodestraat.
  • terrassen: op het Halfmaanpleintje zijn terrassen mogelijk.
  • materiaal: om de pleinruimte van het Halfmaanpleintje in de verf te zetten, wordt hier een accent gelegd in materiaalgebruik. Het betreft dezelfde materialen als de rest van de straat, maar in een ander legverband.

Troonplaats

  • verkeer: de Montignystraat blijft op eenzelfde manier door het plein lopen. De Broederminstraat takt hier recht op aan. De Dendermondestraat wordt aan de zijde van het plein afgesloten. Een terugkeermogelijkheid in de straat wordt voorzien. De verbinding van de Jan Van Beersstraat en Ieperstraat over het plein kan niet weg. Deze worden langsheen de gevel en gelijkgronds aangelegd.
  • zichtas: de zichtas naar het nieuwe justitiepaleis blijft gevrijwaard.
  • groen: nieuwe bomen worden verspreid ingeplant op het plein.
  • terras: op de Troonplaats is voldoende ruimte voor eilandterrassen.
  • materiaal: om de pleinruimte van de Troonplaats in de verf te zetten, wordt een accent gelegd in materiaalgebruik. Het betreft dezelfde materialen als de rest van de Montignystraat, maar in een ander legverband.
  • toevoeging: aan de zijde van de Jan van Beersstraat komt een speels maar subtiel waterelement dat verwerkt zit in de pleinvloer.

Riolering

De riolering in de Brederodestraat en de Troonplaats moet nog onderzocht worden.

Openbare verlichting

De openbare verlichting werd onderzocht.

  • Er zijn gevelarmaturen die omwille van ouderdom of technische reden niet vervangen moeten worden. In functie van het ontwerp kan een aanpassing van de verlichting noodzakelijk zijn.
  • In de Brederodestraat zijn er enkele palen die ouder zijn dan 40 jaar en best vervangen worden.

De bedrijfseenheid stadsontwikkeling stelt voor om de projectdefinitie en concepten gunstig te adviseren.

Adviezen

Commissie openbaar domein Gunstig onder voorwaarden

De commissie openbaar domein adviseerde gunstig op 21 mei 2012 met voorwaarden:

  • nazicht keerbewegingen in aantakkende straten aan Halfmaanpleintje;
  • onderzoek naar combinatie schooluitgang met tramhalte.

De opmerkingen van de commissie openbaar domein worden meegenomen in de uitwerking van het voorontwerp.

Besluit

Het districtscollege antwerpen legt het volgende voor aan de districtsraad antwerpen:

Artikel 1

De districtsraad beslist om de projectdefinitie en concepten voor de Brederodestraat (Halfmaanpleintje) en Troonplaats gunstig te adviseren.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen voor de stad of het OCMW.

Bijlagen

  • 20120417_EFRO_06132.pdf
  • 20120521_COD_advies_Brederostraat.pdf
  • 20121026_06154_PD_C_Nota.pdf