Artikel 43 van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat de gemeenteraad bevoegd is voor de beslissingen tot oprichting van, deelname aan of vertegenwoordiging in instellingen, verenigingen en ondernemingen.
De stad is deelnemer in de Intercommunale voor Energie (IVEG).
Met brief van 26 maart 2012 meldt IVEG dat op woensdag 27 juni 2012 om 19.00 uur de buitengewone algemene vergadering van IVEG zal gehouden worden in de kantoren van IVEG, Antwerpsesteenweg 260 in 2660 Hoboken met volgende agenda:
Met brief van 26 april 2012 bezorde IVEG een aangepaste versie van het voorstel tot statutenwijzigng.
Reden statutenwijziging
In het kader van het streven naar een transparantere, vereenvoudigde en efficiëntere sector heeft de minister van energie het standpunt ingenomen dat er nood is aan een "drastische afslanking van het aantal bestuursmandaten".
Overleg binnen IVEG resulteerde in een eerste voorstel, goedgekeurd door de raad van bestuur van 29 februari 2012, wat een vermindering van het aantal mandaten met 33% inhield en een halvering van het aantal zittingen van de raad van bestuur. Met dit voorstel werd een halvering van de kosten van de bestuursorganen bereikt.
Op vraag van de minister werd het voorstel herbekeken en de raad van bestuur heeft op 21 maart 2012 een aangepast voorstel uitgewerkt.
Juridische context
De samenstelling en de werking van de bestuursorganen wordt beschreven zowel in het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking als in de statuten van IVEG. Een vermindering van het aantal bestuursmandaten kan enkel gerealiseerd worden via een statutenwijziging en dient in overeenstemming te zijn met de bepalingen van het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking.
Artikel 42 van het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking stelt een sperperiode in in het jaar van de verkiezingen: "Er kunnen geen statutenwijzigingen aan de deelnemers worden voorgelegd in de loop van het jaar waarin verkiezingen voor een algehele vernieuwing van de gemeenteraden worden georganiseerd".
De Vlaamse overheid liet weten dat een wijziging van dit artikel in voorbereiding is zodat, uitzonderlijk, een statutenwijziging beperkt tot een aanpassing van de bestuursorganen toch nog dit jaar kan doorgaan. Bij de algemene hernieuwing van de bestuursorganen na de gemeenteraadsverkiezingen van oktober 2012 kan zo, bij de invulling van de mandaten, rekening gehouden worden met de nieuwe situatie.
Het voorstel tot statutenwijziging van IVEG kan enkel gerealiseerd worden mits tijdige wijziging van het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking en in het bijzonder artikel 42.
Het voorstel tot statutenwijzging van IVEG
Globaal overzicht bestuursmandaten
| (voor 17 gemeenten) | Huidige situatie | Voorstel na statutenwijziging |
| raad van bestuur | 32 | 19 |
| bestuurder raadgevende stem | 5 | 1 |
| directiecomité | 12 | 6 |
| adviescomité riolering | 6 | 3 |
| corporate governance | 6 | 0 |
| totaal | 61 | 29 |
Het herleiden van het aantal mandaten van 61 naar 29 betekent een vermindering van het aantal mandaten met 52,5%.
De gemeenteraad dient kennis te nemen van de agendapunten van de buitengewone algemene vergadering van IVEG en moet het stemgedrag van de stadsafgevaardigde bepalen.
Inspectie financiën adviseert het agendapunt van de buitengewone algemene vergadering van IVEG goed te keuren.
Artikel 44 van het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking stelt dat de algemene vergadering is samengesteld uit de vertegenwoordigers van de deelnemers. Deze worden voor de gemeenten rechtstreeks aangewezen door de gemeenteraden uit hun leden. De benoemingsprocedure met de vaststelling van het mandaat van de vertegenwoordiger wordt herhaald voor elke algemene vergadering.
De gemeenteraad neemt kennis van artikel 1.
De gemeenteraad keurt eenparig artikelen 3, 4 en 5 goed.
Bij artikel 2 wordt er geheim gestemd.
De gemeenteraad neemt kennis van de agenda van de buitengewone algemene vergadering van IVEG van 27 juni 2012.
De gemeenteraad beslist, met 38 stemmen tegen 3, er zijn 2 onthoudingen en 2 raadsleden brachten geen stem uit, om de heer Luc Bungeneers, schepen voor financiën, intercommunales, rechtzaken, markten en foren en dierenwelzijn aan te duiden als stadsafgevaardigde op de buitengewone algemene vergadering van IVEG met als plaatsvervanger een ander lid van het college of van de gemeenteraad.
De gemeenteraad geeft opdracht aan de stadsafgevaardigde op de buitengewone algemene vergadering van IVEG de statutenwijziging goed te keuren, onder de opschortende voorwaarde van tijdige wijziging van artikel 42 van het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking, over de sperperiode in een verkiezingsjaar.
De gemeenteraad geeft opdracht aan de stadsafgevaardigde op de buitengewone algemene vergadering van IVEG alle andere punten van de agenda goed te keuren.