Terug

2012_CBS_09362 - Bestek GAC/2012/1422 - Raamovereenkomst voor aanstellen van een pool van architecten voor kleinere architectuuropdrachten. Bestek en procedure - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 07/09/2012 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, schepen; Leen Verbist, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Lucien Van Beylen, vervangend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester
2012_CBS_09362 - Bestek GAC/2012/1422 - Raamovereenkomst voor aanstellen van een pool van architecten voor kleinere architectuuropdrachten. Bestek en procedure - Goedkeuring 2012_CBS_09362 - Bestek GAC/2012/1422 - Raamovereenkomst voor aanstellen van een pool van architecten voor kleinere architectuuropdrachten. Bestek en procedure - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiële opmerkingen

Dit besluit draagt de financiële gevolgen voor het aanstellen van een extern deskundige als lid van de beoordelingscommissie. De vergoeding van de extern deskundige bedraagt 786,50 euro inclusief btw. Functiegebied: BUBA290101A00000, Budgetplaats: 5190100000, Budgetpositie: 613, begrotingprogramma: 510260119, budgetperiode 1300.

De opdrachtgever van een deelopdracht is verantwoordelijk voor alle uitgaven die noodzakelijk zijn voor de deelopdracht:

  • Het investeringsbudget per deelopdracht.
  • Per deelopdracht worden de geleverde prestaties van de architect vergoed volgens de in het bestek opgenomen bepalingen van de modelovereenkomsten en ereloonberekening.

Regelgeving: bevoegdheid

Artikel 57 § 3, 5° van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat het college bevoegd is voor het vaststellen van de wijze van gunning en de voorwaarden van overheidsopdrachten als het gaat om een opdracht van dagelijks bestuur.

Aanleiding en context

Het bestuursakkoord beklemtoont het belang van het werken met een pool van architecten/ontwerpers en wil dit ook implementeren in de eigen stedelijke werking. Twee van de strategische doelstellingen die op 30 maart 2007 werden goedgekeurd als operationalisering van het bestuursakkoord zijn “SW 03:A-kwaliteit voor de bebouwde omgeving: daar gaat de stad voor !” en “TD PO 01 – de stad Antwerpen, OCMW en haar districten optimaliseren de gebouwenportefeuille in functie van de stedelijke behoeftes steunend op de methodiek van masterplanning.
Een operationele doelstelling die hier uit voort vloeit, is het opmaken van een instrumentarium voor ruimtelijke kwaliteitsbewaking (P00153). Het uitwerken van de procedure tot het aanstellen van een pool van ontwerpers is een onderdeel hiervan.
In zitting van 20 juni 2008 (jaarnummer 7631) besliste het college het principe van procedure voor het oprichten van een pool ontwerpers goed te keuren.
Als gevolg hiervan maakte patrimoniumonderhoud en team stadsbouwmeester een bestek op voor het afsluiten van een raamovereenkomst voor het aanstellen van een pool van ontwerpers voor kleinere nieuwbouw en renovatieopdrachten met beperkt architecturaal belang en meer technisch-bouwkundige opdrachten.
Deze procedure en het bestek (bestek PO/2008/5123) werd in het college van 26 september 2008 (jaarnummer 11802) en in de gemeenteraad van 20 oktober 2008 (jaar nummer 1898) goedgekeurd.
De gunning van de raamovereenkomst werd goedgekeurd op 16 januari 2009 (jaarnummer 362).

Deze raamovereenkomst eindigt op 6 februari 2013. Om de continuïteit van het gunnen van dit soort opdrachten te kunnen garanderen, dient er nu gestart te worden met de procedure van een nieuwe raamovereenkomst. 

Deze nieuwe raamovereenkomst zal ook door alle dochters van de stad gebruikt kunnen worden door middel van de aankoopcentrale.

De stad Antwerpen zal voor prestaties die het voorwerp van deze opdracht uitmaken tevens kunnen optreden als aankoopcentrale voor:

  1. het OCMW van Antwerpen;
  2. instellingen die vallen onder de rechtspersoonlijkheid van de stad Antwerpen en/of het OCMW (bijvoorbeeld lokale politie, brandweer, districten, gewone gemeentebedrijven, intern verzelfstandigde agentschappen, gemeenschappelijke interne preventiedienst enzovoort);
  3. instellingen met een aparte rechtspersoonlijkheid die:
    • door de stad Antwerpen belast zijn met een bepaalde taak van gemeentelijk belang (stedelijke vzw’s, autonome gemeentebedrijven, andere extern verzelfstandigde agentschappen in privaatrechtelijke vorm, enzovoort) en/of
    • door het OCMW belast zijn met een bepaalde taak die behoort tot de opdrachten van het OCMW (Zorgbedrijf, Beschut Wonen);
  4. andere instellingen die zeer nauw verbonden zijn met de stad Antwerpen en/of OCMW (Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen, Digipolis, enzovoort).
  5. andere instellingen die voor een deelopdracht gefinancierd of ondersteund worden door de stad Antwerpen door middel van subsidies, toelages, ed.

De stad Antwerpen is de aanbestedende overheid.

Argumentatie

Het bestek beschrijft de procedure om een raamovereenkomst voor kleinere, inrichtings-, technische en/of bouwkundige architectuuropdrachten (deelopdrachten) af te sluiten met 10 architecten.
De raamovereenkomst wordt afgesloten voor twee jaar, tot tweemaal stilzwijgend verlengbaar met één jaar.

Het geheel van architecten met wie de raamovereenkomst wordt afgesloten, wordt in het  bestek verder ‘kleine pool’ genoemd. Een ‘deelopdracht’ is een specifieke architectuuropdracht of een haalbaarheidsstudie.  Een ‘architectuuropdracht’ kan in deze raamovereenkomst een volledige architectuuropdracht betreffen of een beperkte architectuuropdracht zijn. In sommige gevallen kan er ook gevraagd worden een haalbaarheidsstudie op te maken.

Voor elke deelopdracht gelden de voorwaarden en regelingen zoals beschreven in het bestek en in het model van overeenkomst in bijlage bij het bestek. Telkens een deelopdracht zich aandient, bezorgt de opdrachtgever een uitgebreide projectdefinitie aan een architect van de raamovereenkomst, die volgens het oordeel van de opdrachtgever in staat is de deelopdracht naar behoren uit te voeren. Zonder hiervoor garantie te kunnen verlenen, wordt er naar gestreefd om alle opdrachten die zich aandienen, gelijk te verdelen over de architecten die op dat moment deel uitmaken van de ‘kleine pool’.

De deelopdrachten situeren zich vooral in het kader van:

  • Nieuwbouwprojecten of verbouwingswerken van beperkte omvang, met een beperkt architecturaal belang
  • Renovatie- of herstellingswerken waarbij de nadruk ligt op het bouwkundige of technische aspect
  • Inrichtingen van bestaande gebouwen of ruimten

De procedure verloopt als volgt:

  1. Oproep tot kandidaatstelling
  2. Selectiefase
    a. Indienen van het selectiedossier door de kandidaten
    b. De betrouwbaarheid en bekwaamheid van de kandidaten wordt onderzocht op grond van de in het bestek vermelde uitsluitingsgronden en selectiecriteria. Op het einde van deze fase worden er maximum 20 kandidaten geselecteerd.
    c. Communicatie naar de kandidaten van de selectie.
  3. Gunningsfase van de raamovereenkomst
    a. Uitnodiging aan de geselecteerde kandidaten om een offerte in te dienen.
    b. Indienen van de offerte door de inschrijvers
    c. Evaluatie van de offertes op grond van de in het bestek vermelde gunningcriteria.
    d. Gunning van de raamovereenkomst aan 10 architecten

    Voor fasen 1, 2 en 3 treedt de stad Antwerpen op als aanbestedende overheid, door middel van de aankoopcentrale.
    Eens de raamovereenkomst aan de 10 architecten is gegund, wordt de verdere procedure tot toekenning van deelopdrachten aan architecten uit de pool overgenomen door de gebruikmakende entiteiten, de eigenlijke opdrachtgevers.
    De opdrachtgever zal voor een concrete deelopdracht een gedetailleerde opdrachtomschrijving (projectdefinitie) opmaken. De keuze van de architect gebeurt wel steeds in samenspraak met de stadsbouwmeester.
  4. Gunning van de deelopdracht.

Selectiefase

De inschrijver voegt een verklaring op eer toe aan zijn offerte waarin hij verklaart zich niet in een toestand van uitsluiting te bevinden, zoals bedoeld in het Koninklijk besluit van 8 januari 1996 betreffende de overheidsopdrachten voor aanneming van werken, leveringen en diensten en de concessies voor openbare werken

Selectiecriteria:

  1. Studiekwalificaties, beroepservaring, organigram en taakverdeling
  2. Referenties

Wanneer er meer dan 20 kandidaten voldoen aan de gestelde selectiecriteria wordt er een rangschikking gemaakt en worden enkel de 20 hoogst gerangschikte kandidaten geselecteerd.

Gunningsfase

Gunningscriteria:

  1. Kwaliteit ontwerpmethodiek (weging 40%)
  2. Technische uitwerking project (weging 40%)
  3. Kwaliteit en geloofwaardigheid plan van aanpak (weging 20%)

De aanbestedende overheid gunt de raamovereenkomst aan de 10 meest voordelige regelmatige offertes op basis van de gunningcriteria.

Gunning van de deelopdrachten

Elke deelopdracht zal op afroep gegund worden aan een architect van de raamovereenkomst.

De deelopdrachten worden verdeeld onder de architecten van de pool. Bij de toewijzing van de architectuuropdrachten of de selectie van 3 architecten voor haalbaarheidsstudies wordt rekening gehouden met de individuele specialisatie van de architecten, waarbij een evenwichtige verdeling op het vlak van het te genereren ereloon zoveel mogelijk bewaakt wordt.

Juridische grond

DEEL I: GUNNINGSWIJZE
In toepassing van artikelen 13 en 14 van de wet van 24 december 1993 betreffende de overheidsopdrachten, zal deze opdracht gegund worden bij beperkte offerteaanvraag.


DEEL II: SPECIFIEKE BEPALINGEN
In toepassing van artikel 68 van het Koninklijk Besluit van 8 januari 1996 betreffende de overheidsopdrachten dient de dienstverlener van een opdracht voor diensten, overeenkomstig de bepalingen van artikelen 70 en 71, zijn financiële en economische draagkracht en zijn technische bekwaamheid aan te tonen.

In toepassing van artikel 16 van de wet van 24 december 1993 betreffende de overheidsopdrachten en artikel 115 van het Koninklijk Besluit van 8 januari 1996 betreffende de overheidsopdrachten, vermeldt de aanbestedende overheid in het bestek en eventueel in de aankondiging van de opdracht al de gunningscriteria, zo mogelijk in volgorde van afnemend belang.

In toepassing van artikel 2, 4° van de wet van 15 juni 2006 betreffende de overheidsopdrachten, zal de stad Antwerpen optreden als aankoopcentrale in die zin dat ze overheidsopdrachten of raamovereenkomsten met betrekking tot diensten plaatst die bestemd zijn voor aanbestedende overheden, overheidsbedrijven of aanbestedende entiteiten.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt bestek GAC/2012/1422 voor een raamovereenkomst voor aanstellen van een pool van architecten voor kleinere architectuuropdrachten goed en keurt eveneens goed dat:

  • hiervoor een beperkte offerteaanvraag met Europese bekendmaking wordt uitgeschreven;
  • de stad voor deze opdracht optreedt als aankoopcentrale voor de groep Antwerpen.

Artikel 2

De stadsontvanger verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
Vergoeding extern deskundige  

786,50 EUR, btw inbegrepen

Budgetplaats: 5190500000
Budgetpositie: 613
Functiegebied: BUBA290101A00000
Subsidie: SUB_NR
Fonds: Intern
Begrotingsprogramma: 510260119
Budgetperiode: 1300 mits goedkeuring van de budgetten door college, gemeenteraad en hogere overheid
bij gunning

Per deelopdracht die gegund wordt in kader de raamovereenkomst met meerdere architecten voor kleinere opdrachten

Voor de erelonen in 2013

 Per deelopdracht Budgetplaats: 5191500000
Budgetpositie: 221
Functiegebied: TDPO070101A00000
Subsidie: SUB_NR
Fonds: Intern
Begrotingsprogramma: 510260119
Budgetperiode: 1300 mits goedkeuring van de budgetten door college, gemeenteraad en hogere overheid
-

 

Per deelopdracht die gegund wordt in kader de raamovereenkomst met meerdere architecten voor kleinere opdrachten

Voor investeringsbudget in 2013

 Per deelopdracht Budgetplaats: diverse
Budgetpositie: 221
Functiegebied: diverse
Subsidie: SUB_NR
Fonds: Intern
Begrotingsprogramma: diverse
Budgetperiode: 1300 mits goedkeuring van de budgetten door college, gemeenteraad en hogere overheid
 -

 

Per deelopdracht die gegund wordt in kader de raamovereenkomst met meerdere architecten voor kleinere opdrachten

Voor de erelonen in 2014, 2015 en 2016

 Per deelopdracht  Budgetplaats: 5191500000
Budgetpositie: 221
Functiegebied: TDPO070101A00000
Subsidie: SUB_NR
Fonds: Intern
Begrotingsprogramma: 510260119
Budgetperiode: 1400, 1500, 1600 mits goedkeuring van de budgetten door college, gemeenteraad en hogere overheid
 -

 

Per deelopdracht die gegund wordt in kader de raamovereenkomst met meerdere architecten voor kleinere opdrachten

Voor investeringsbudget in 2014, 2015 en 2016

 Per deelopdracht  Budgetplaats: diverse
Budgetpositie: 221
Functiegebied: diverse
Subsidie: SUB_NR
Fonds: Intern
Begrotingsprogramma: diverse
Budgetperiode: 1400, 1500, 1600 mits goedkeuring van de budgetten door college, gemeenteraad en hogere overheid
 -

Bijlagen

  • Bestek_1422_kleine_pool.pdf
  • B1422_bijlage_Modelovereenkomst_kleinepool.pdf
  • Bijlage_Ereloon_2012_patrimoniumonderhoud.pdf
  • Bijlage_Ereloon_2012_patrimoniumonderhoud_categorieen.pdf