Terug

2012_CBS_09136 - Antwerpen Autovrij 2012 - Evaluatie concept en evenement - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 31/08/2012 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, schepen; Leen Verbist, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, waarnemend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester
2012_CBS_09136 - Antwerpen Autovrij 2012 - Evaluatie concept en evenement - Goedkeuring 2012_CBS_09136 - Antwerpen Autovrij 2012 - Evaluatie concept en evenement - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

Op 1 april 2011 gunde het college het bestek 2010/0288 'aanstellen van externe consultant voor op het opstellen sensibiliseringsvisie mobiliteitsbeleid' aan nv Traject, Koningin Maria Hendrikaplein 65C, 9000 Gent, OND 0448.394.475.

Op 23 december 2011 (jaarnummer 17025) besliste het college Antwerpen Autovrij te organiseren op zondag 16 september 2012.

Op 29 juni 2012 (jaarnummer 6589) besliste het college de sensibiliseringsnota duurzame mobiliteit goed te keuren.

Op 24 augustus 2012 (jaarnummer 8828) besliste het college de praktische uitwerking van het programma voor Antwerpen Autovrij 2012 goed te keuren. 

Argumentatie

In de opdrachtomschrijving voor het studiebureau Traject was opgenomen dat het bureau binnen de opmaak van de sensibiliseringsnota een beoordeling moest maken van de reeds bestaande sensibiliseringsacties Antwerpen Autovrij en de Fietsdag voor Werknemers.

Bij de beoordeling van Antwerpen Autovrij kwam het studiebureau tot de conclusie dat een onderbouwd advies niet mogelijk was wegens het ontbreken van evaluatiemateriaal (zoals bijvoorbeeld het aantal deelnemers, het mobiliteitsprofiel van de aanwezigen, enzovoort). Het besluit van Traject was dan ook om een grondige evaluatie van Antwerpen Autovrij 2012 te organiseren.

Bij deze evaluatie moet niet enkel het aantal deelnemers in beeld worden gebracht, maar is vooral ook een gerichte bevraging van de aanwezigen noodzakelijk. Het hoofddoel van een evaluatie moet immers zijn in welke mate Antwerpen Autovrij bijdraagt aan een wijziging in het verplaatsingsdenken van de bewoners en bezoekers van de stad Antwerpen. Het advies van Traject stelt ook dat niet alleen bewoners en bezoekers bevraagd moeten worden maar ook handelaars en horeca-uitbaters.

In samenwerking met bestuurszaken/studiedienst stadsobservatie werden er drie doelgroepen geselecteerd die elk een eigen aanpak vereisen:

  • bezoekers van het evenement
    Het zijn voornamelijk de niet Antwerpenaren die naar Antwerpen Autovrij komen die bevraagd moeten worden. Om deze doelgroep goed te kunnen bereiken zullen er tijdens het evenement enquêteurs op straat aanwezig zijn die met hen een vragenlijst overlopen. Dit zou ongeveer 10 minuten per ondervraagde duren. Momenteel is er een beschikbare capaciteit bij het studiebureau om op één dag 400 interviews te kunnen uitvoeren;
  • de bewoners
    Zij worden via een postale enquête bevraagd waarbij er een afzonderlijke steekproef is van inwoners binnen het autovrije gebied en inwoners daarbuiten. Daarnaast zullen er in de Antwerpse Monitor een aantal vragen specifiek over Antwerpen Autovrij opgenomen worden. De nieuwe vragenlijst zal op maandag 17 september 2012, de dag na Antwerpen Autovrij, verzonden worden. Daarbij wordt voorzien in een afzonderlijke module van vragen voor de inwoners binnen het gebied;
  • de handelaars en de horeca
    Deze zullen op basis van een vragenlijst en in samenwerking met Stedelijk Wijkoverleg bevraagd worden. Dit zal gebeuren in oktober 2012.

Het onderzoeksontwerp is de evaluatie van het evenement en daarbij komen aan bod:

voor inwoners en participanten:

  • mobiliteitsprofiel (geeft aan hoe en wanneer mensen zich verplaatsen voor verschillende verplaatsingsmotieven - woon-werk, woon-winkel, vrije tijd, ...);
  • appreciatie;
  • draagvlak evenement;
  • Sumo typologie (veranderingen in mobiliteitsgedrag kunnen gezien worden als een stapsgewijs proces waarbij personen verschillende stadia doorlopen alvorens tot de werkelijke gedragsverandering over te gaan. In het veranderingsproces worden vier fases onderscheiden waarbij telkens een profiel past. De sumo-typologie komt voort uit het Europees project MaxSucces dat onderzoek verricht naar succesvolle bewustwordingscampagnes rond mobiliteit);
  • peiling naar impact van evenement op mobiliteitstrappen van sensibilisering.

voor horeca en handelaars:

  • appreciatie;
  • draagvlak evenement;
  • peiling naar impact van evenement op mobiliteitsgedrag klanten, leveranciersen en anderen. 

Juridische grond

Op 4 maart 2011 (jaarnummer 2123) keurde het college de gunning aan NV Made4it, Boekhoutstraat 17, 9520 Bavegem, OND 0864.663.344 van het bestek voor strategisch advies, begeleiding en analyses bij marktonderzoek goed.

Op 15 juli 2011 keurde het college de gunning goed voor het veldwerk marktonderzoek op basis van bestek 2010/0063. Perceel 3, face-to-face en diepte-interviews werd gegeund aan TNS Dimarso, François Rigasquare 30, 1030 Brussel, OND 0405.830.182.

Beleidsdoelstellingen

Antwerpen is een bereikende, bereikbare, toegankelijke, verkeersveilige en verkeersleefbare stad
Wie in de stad werkt, wie er woont of op bezoek gaat, voelt zich aangesproken om de trendbreuk in het verplaatsingsgedrag te realiseren.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college beslist een evaluatie van Antwerpen Autovrij 2012 te organiseren.

Artikel 2

De stadsontvanger verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon

Made4it NV, Boekhoutstraat 17, 9520 Bavegem, OND 0864.663.344
opmaak, ondersteuning en analyse onderzoeksdesign en vragenlijst

19.317,65 EUR (incl. 21% BTW) budgetplaats: 5152000000
budgetpositie: 613
functiegebied: BUBA010101A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 510010610
budgetperiode: 1200
 4005045391

TNS Dimarso, Francois Riga Square 30, 1030 Brussel, OND 0405.830.182 
Uitvoeren bezoekersenquête tijdens Antwerpen Autovrij 2012

 

19.118,00 EUR (incl. 21% BTW) budgetplaats: 5152000000
budgetpositie: 613
functiegebied: SDSW060202A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 510030290
budgetperiode: 1200
 4005045006

Artikel 3

Het college geeft opdracht aan:

dienst

taak
SW/RM/MOB het organiseren, uitwerken en opvolgen van de evaluatie van Antwerpen Autovrij 2012
BZ/SSO het ondersteunen, de steekproeftrekking en analyserapportering van de dienst stadsontwikkeling/ruimte en mobiliteit/mobiliteit bij de evaluatie van Antwerpen Autovrij 2012
SL/WO/SWO in samenwerking met de dienst stadsontwikkeling/ruimte en mobiliteit/mobiliteit de bevraging van horeca en handelaars organiseren