Terug

2012_CBS_09129 - Brabo 2. Operaplein - Conceptfase 3. Stand van zaken - Kennisneming

college van burgemeester en schepenen
vr 31/08/2012 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Kennis genomen

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, schepen; Leen Verbist, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, waarnemend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester
2012_CBS_09129 - Brabo 2. Operaplein - Conceptfase 3. Stand van zaken - Kennisneming 2012_CBS_09129 - Brabo 2. Operaplein - Conceptfase 3. Stand van zaken - Kennisneming

Motivering

Gekoppelde besluiten

Inspraak

Samen met de presentatie van het concept Operaplein op 2 juli 2012 is tevens het consultatietraject minder hinder aan de werken Operaplein gestart.

De communicatie en inspraak van het masterplan 2020 en Brabo 2 (waaronder het Operaplein) wordt sinds de vernieuwde samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 georganiseerd door het aparte 'team communicatie Masterplan in Antwerpen'. De agendering van onderwerpen met betrekking tot communicatie en/of inspraak wordt door hen georganiseerd.

Aanleiding en context

Datum

 Jaarnummer

 Onderwerp

juli 2004

 

Open Oproep door de nv BAM (Beheersmaatschappij Antwerpen Mobiel) en de stad Antwerpen voor het aanstellen van een ontwerper voor de herinrichting van de publieke ruimte ter hoogte van de Opera te Antwerpen.

31 maart 2006

4081

Goedkeuring college gunstig advies voor afbraak IJzeren Brug onder een aantal voorwaarden, waaronder het voorzien van bijkomende Minder Hinder-maatregelen op gewestwegen en op stadswegen.

14 april 2006

4536

Goedkeuring college bijkomende Minder Hinder-maatregelen.

19 mei 2006

5816

Goedkeuring college principes circulatieplan centrumgebied.

29 februari 2008

2294

Goedkeuring college voor voorlegging aan de gemeenteraad van contract, zijn bijakte en bijlage, tussen de stad, BAM en de ontwerper, aangesteld voor het Operaplein, Manuel de Solà-Morales.

17 maart 2008

523

Goedkeuring gemeenteraad van contract, zijn bijakte en bijlage, tussen de stad, BAM en de ontwerper, aangesteld voor het Operaplein, Manuel de Solà-Morales.

29 december 2009

18951

Goedkeuring principes mobiliteit voor Operaplein en omgeving als basis voor een verkeerscirculatieplan centrumgebied 2010. Hiertoe zal het concept worden doorgerekend en verfijnd en zullen de resterende onderzoeksvragen een oplossing vinden.

24 september 2010

 

De Vlaamse regering keurt het Masterplan 2020 (Bouwstenen voor de uitbreiding van het Masterplan Mobiliteit Antwerpen) goed, waarin

  • het project Brabo 2 wordt herbevestigd en de eerste uitvoeringsfase wordt benoemd als ‘topprioriteit inzake realisatie’;
  • de overdracht van gewestwegen binnen de Ring aan de stad Antwerpen wordt beslist, met uitvoering van bestaande convenanten en inclusief het project ‘Leien fase 2’;
  • de afbouw van de rol van BAM en de integratie van het Masterplan 2020 in de normale beleidscyclus van de Vlaamse overheid in het algemeen en van het ministerie Mobiliteit en Openbare Werken (MOW) in het bijzonder wordt opgenomen.

19 oktober 2010

 13267

Het college bevestigt de goedkeuring van het mobiliteitsconcept Operaplein en omgeving en neemt kennis van het aangepaste conceptvoorstel voor het project Operaplein.

28 oktober 2010

 

De stuurgroep Operaplein neemt kennis van de aangepaste conceptplannen voor het Operaplein.

17 november 2010

 

De stuurgroep Brabo 2 bevestigt de beslissing van de stuurgroep Operaplein.

23 september 2011

 

De Vlaamse regering beslist verder te werken aan Brabo 2. Ze keurt daarvoor het budget en de principes van de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed.

7 oktober 2011

 14296

Het college keurt de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed en neemt kennis van de mogelijke financiële gevolgen hiervan voor de stad.

24 oktober 2011

 

De gemeenteraad keurt de samenwerkingsovereenkomst Brabo 2 goed.

27 februari 2012

 

Overlijden Manuel de Solà-Morales.

7 mei 2012

 

Het concept Operaplein wordt besproken op de commissie openbaar domein.

11 mei 2012

 

Het uitgewerkte concept voor het Operaplein (conceptfase 3) wordt aan de hand van de maquette toegelicht op het themacollege.

22 mei 2012

 

De stuurgroep Operaplein bevestigt de krachtlijnen van conceptfase 3 van het Operaplein en keurt de adviesbundel op conceptfase 3 goed. 

31 mei 2012

 

De stuurgroep Brabo 2 bevestigt de beslissing van de stuurgroep Operaplein van 22 mei 2012.

25 juni 2012

 

De aanpassingen aan het concept Operaplein op basis van de adviezen van de stuurgroep Operaplein van 22 mei 2012 worden besproken op de commissie openbaar domein.

2 juli 2012

 

Het concept voor het Operaplein wordt voorgesteld aan de pers en de bewoners van Antwerpen. Het consultatietraject over de minder hinder van het project start op.

Feiten en context
Het tramproject Brabo 2 is sinds de goedkeuring van het verhoogde budget en de samenwerkingsovereenkomst op de Vlaamse regering en het college van burgemeester en schepenen in een stroomversnelling gekomen. Het Operaplein is een onderdeel van Brabo 2.

Tot aan zijn onverwachte overlijden heeft Manuel de Solà-Morales verder gewerkt aan het concept voor het Operaplein. Na het overlijden van Manuel de Solà-Morales werken de medewerkers van Manuel verder aan het project Operaplein, onder de naam Studio de Solà-Morales. Jorge Perea, jarenlang de ‘rechterhand’ van Manuel, heeft het ontwerp voor het Operaplein overgenomen. Dit was zo opgenomen in het basiscontract Operaplein tussen Manuel de Solà-Morales, NV BAM en de stad Antwerpen (AG Stadsplanning). 

Het concept voor het Operaplein is toegelicht aan het college aan de hand van de maquette op 11 mei 2012.

De stuurgroep Operaplein heeft op 22 mei 2012 de krachtlijnen van het concept Operaplein goedgekeurd. Hierbij moeten er aanpassingen aan het concept gebeuren op basis van de adviesbundel die de stuurgroep Operaplein heeft overgemaakt. Daarna is het project Operaplein voorgesteld aan de pers en bewoners op 2 juli 2012.

De maquette van het Operaplein is na de presentatie van 2 juli 2012 verhuisd naar de expo Antwerpen Ontwerpen in het Felix archief.

Argumentatie

Concept
De bundel van conceptfase 3 van het Operaplein zit als bijlage bij dit besluit.

Adviesbundel
De adviesbundel op de conceptfase 3 van het Operaplein is de bundeling van de adviezen van de verschillende partners in het project (De Lijn, Stad, AWV, BAM-TVSAM). De adviezen van de stad op het concept Operaplein zijn geformuleerd op de commissie openbaar domein.

De adviesbundel wordt opgesplitst in 2 categorieën: de adviezen die betrekking hebben op het concept en de adviezen die verder moeten worden opgenomen in het voorontwerp. De adviesbundel is goedgekeurd door de stuurgroep Operaplein.

De adviesbundel op conceptfase 3 zit al bijlage bij dit besluit.

Stand van zaken
Kort na de stuurgroep Operaplein heeft Studio de Solà-Morales aanpassingen doorgevoerd op het concept, op basis van het advies van de stuurgroep. Deze aanpassingen waren nodig op korte termijn om met de juiste beelden het project voor te stellen aan de bewoners op 02 juli 2012. 

TV SAM is momenteel bezig met de technische studies die nodig zijn om het voorontwerp te kunnen uitvoeren. Deze studies zijn onder andere:

  • Het brandveiligheidsonderzoek van de ondergrondse parking en tunnel (deel niet-tram);
  • Het brandveiligheidsonderzoek van de premetro Operaplein (deel tram);
  • Het vooronderzoek archeologie;
  • Topografische opmeting van de bestaande ondergrondse constructies;
  • Verkeerstechnisch onderzoek Rooseveltplaats;
  • De bouwtechnische berekeningen (belastingsaanname dak parking, tunnel,...).

De aanpassingen aan het concept en de resultaten van deze technische studies vormen de basis voor het voorontwerp voor het Operaplein.

Fasering

Het voorontwerp loopt tot oktober dit jaar. Het voorontwerp zal ter advies worden onder andere worden voorgelegd aan de commissie openbaar domein, het college, het districtscollege, GBC en PAC.

juni 2012 - maart 2014

selectie- en aanbestedingsprocedure DBFM Brabo 2

2e helft 2012

voorontwerp Operaplein

september 2012 – maart 2013

ontwerp

januari 2013 – november 2013

vergunningsprocedure

1e helft 2014

start der werken

De werken aan het Operaplein worden geraamd op 3,5 jaar.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college neemt kennis van het concept 3 van het Operaplein en de adviesbundel, inclusief het advies van de commissie openbaar domein, van de stuurgroep Operaplein op concept 3.

Artikel 2

Het college neemt kennis van de stand van zaken en de fasering in het Brabo 2-project Operaplein. Het voorontwerp voor het Operaplein wordt uitgewerkt en zal ter advies in het najaar 2012 aan het college worden voorgelegd.

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe voor de stad geen financiële gevolgen.

Artikel 4

Het college geeft opdracht aan:

Dienst

Opdracht

AG STAN Het concept voor het Operaplein ter advies agenderen op het districtscollege Antwerpen.

 


Bijlagen

  • 20120522_Operaplein_adviesbundel + bijlagen concept 3.pdf
  • Varia_1_CB_Operaplein-stavaza-conceptfase3_BOJ_1.pdf