Terug

2012_CBS_05923 - Capaciteit kleuteronderwijs - Financieel-juridisch afsprakenkader infrastructuur basisonderwijs - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 08/06/2012 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, schepen; Leen Verbist, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Marc Van Peel, schepen; Serge Muyters, hoofdcommissaris van politie, vervangend korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester
2012_CBS_05923 - Capaciteit kleuteronderwijs - Financieel-juridisch afsprakenkader infrastructuur basisonderwijs - Goedkeuring 2012_CBS_05923 - Capaciteit kleuteronderwijs - Financieel-juridisch afsprakenkader infrastructuur basisonderwijs - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

Dit besluit werd verdaagd in zitting van 4 juni 2012 (jaarnummer 5715).

Er dienen afspraken gemaakt te worden betreffende de financiering van de capaciteitsuitbreiding van het kleuteronderwijs. Tevens zijn er afspraken nodig rond eigendomsrechten voor de geleverde containers, gronden en panden. Naar schatting is er zonder bijkomende acties op 1 september 2012 geen plaats voor meer dan 400 kleuters.

Meerdere pistes rond locaties voor bijkomende gebouwencapaciteit worden onderzocht om snel een oplossing te bieden aan het probleem. Er wordt gekeken naar oplossingen die snelle inhuizing toelaten zonder teveel werken en meerkosten, of door het plaatsen van containerunits op open ruimten binnen de stad Antwerpen. Om dit te financieren zijn er afspraken nodig. Huidig collegebesluit keurt het financieel en juridisch kader goed.

Argumentatie

Het financiële principe, zoals goedgekeurd door het college op 25 mei 2012 (jaarnummer 5397), is vertaald naar de budgetwijziging 2012. Dit impliceert dat:

  • 3.000.000,00 EUR wordt voorzien als investeringstoelage aan het Autonoom Gemeentebedrijf Stedelijk Onderwijs (AG/SO);
    Deze 3 miljoen euro omvat ook de kosten van herlocatie van bestaande gebruikers, mits verantwoord, berekend en bekrachtigd door de stedelijke taskforce tijdelijke kleuterscholen.
  • 10.870.000,00 EUR wordt voorzien als investeringstoelage aan de vzw Beheersstructuur Algemeen onderwijsbeleid Antwerpen (vzw BAOBAB) om verder te kunnen verdelen onder de verschillende inrichtende machten (IM) van onderwijs, met inbegrip van het stedelijk onderwijs.
  • 9.709.000,00 EUR terugbetaling door de IM aan de stad Antywerpen via de vzw BAOBAB van het subsidieaandeel, verkregen van het Agentschap voor Infrastructuur voor het Onderwijs (AGION);

Bij de meerjarenplanning worden de volgende ontvangsten voorzien:

  • 1.161.000,00 EUR terugbetaling door de IM aan de stad Antwerpen via de vzw BAOBAB van het eigen aandeel. Na de onderhandeling over de terugbetalingstermijn moeten deze ontvangsten nog verwerkt worden in het meerjarenplan.

Bovenstaande is de financiële vertaling van het feit dat AGION voor elke inrichtende macht (IM) in Vlaanderen een subsidiëring voorziet van 70% van de investeringskost, (voor GO! bedraagt dit 100%). De IM draagt bijgevolg de overige 30% als eigen aandeel.

Dit schema veronderstelt een aantal te onderhandelen overeenkomsten, met name:

  • tussen de stad Antwerpen en de IM’s  met betrekking tot het regelen van de zakelijke rechten per locatie;
  • tussen de vzw BAOBAB en de verschillende IM betreffende de investeringstoelagen (de aanvraag van de subsidiëring blijft bij de IM en kan noch bij de stad Antwerpen, noch bij de vzw BAOBAB gelegd worden, tevens blijft het risico van niet, of onvoldoende, subsidiëring door AGION bij de inrichtende macht).

Voorliggend financieel-juridisch afsprakenkader is reeds afgestemd met AGION. Er werden reeds concrete afspraken gemaakt, maar er blijven nog veel openstaande vragen. Volgende aspecten moeten dan ook verder uitgeklaard worden en vormen het onderwerp van de opdrachtentabel:

  • Uitklaren of er gewerkt kan worden met een raamcontract op afroep zodanig dat de verschillende IM’s rechtstreeks kunnen aankopen bij de leverancier, rekening houdend met de fiscaliteit. In dit verband is al afgesproken met AGION dat de subsidie voor de containers enkel aan de 1e IM gegeven wordt en niet teruggevorderd wordt op voorwaarde dat de modules opnieuw voor onderwijsdoeleinden worden gebruikt gedurende 20 jaar.
  • Uitklaren van verschillende aspecten van aankoop, verhuis en overdracht van containers op het bestaande raamcontract  door vzw Baobab.
  • Opmaken van richtlijnen die de vzw BAOBAB kan gebruiken in haar deelovereenkomsten met de verschillende inrichtende machten om uniformiteit tussen de deelovereenkomsten te verbeteren. Belangrijke aspecten hierbij zijn o.a. wederzijdse verbintenissen (AGION-conforme dossiers) en prefinancierings- en terugbetalingsmodaliteiten. Deze moeten uiteraard afgestemd zijn op de rechten en verplichtingen van vzw Baobab tegenover de stad.
  • Opmaken overeenkomst per site voor de regeling van de zakelijke rechten op de terbeschikkingstelling van gronden voor de plaatsing van containers, ingebruikname van bestaande gebouwen of nieuwbouw door de IM mogelijk te maken, met name recht van opstal, erfpacht, verkoop of verhuur. Uitzoeken welke de meest geschikte formule per besliste locatie is van ter beschikking stellen van zakelijk recht, met respect voor de AGION-richtlijnen hierover.

Juridische grond

Luidens artikel 2, lid 1 eerste zin van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 beogen de gemeenten om op het lokale niveau bij te dragen tot het welzijn van de burgers en tot de duurzame ontwikkeling van het gemeentelijk gebied.

Artikel 57 van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 dat stelt dat het college van burgemeester en schepenen de besluiten van de gemeenteraad uitvoert.

Beleidsdoelstellingen

Iedereen in Antwerpen heeft en grijpt de kans om een kwalificatie te behalen die leidt tot actief en verantwoord burgerschap, brede persoonsvorming en toegang tot het hoger onderwijs en/of de arbeidsmarkt
Er is kwalitatief overleg tussen de Antwerpse onderwijspartners en -gebruikers, dat gericht is op de realisatie van gelijke onderwijskansen en -uitkomsten
De stad ondersteunt al de inrichtende machten basisonderwijs om de netto leerlingencapaciteit van basisscholen in Antwerpen aan te passen aan de demografische evolutie

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt goed dat de vzw Beheersstructuur Algemeen Onderwijsbeleid Antwerpen (BAOBAB) wordt aangesteld als bouwheer, financier en verkoper van containers voor onderwijsdoeleinden, mits eventuele aanpassing van de bestaande beheersovereenkomst.

Artikel 2

Het college keurt goed dat de prefinanciering van de AGION subsidies aan de inrichtende machten renteloos gebeurt, en dat de investeringstoelage, na overleg met de bedrijfseenheid financiën, reeds vooraf kan uitbetaald worden aan vzw BAOBAB, mits het bezorgen van de nodige bewijsstukken achteraf. Bij niet tijdige aflossing van de lening door de inrichtende machten mogen er verwijlintresten aangerekend worden door de vzw BAOBAB.

Artikel 3

Het college keurt goed dat bij prefinanciering van het eigen aandeel van de inrichtende machten de terugbetaling geschiedt over een termijn van 20 jaar. Op de uitstaande bedragen zal de ontlener een interest verschuldigd zijn, jaarlijks betaalbaar op 20 december en voor het eerst op 20 december 2012. De aan te rekenen interestvoet is gebaseerd op de Intrest Rate SWAP (IRS) 1 jaar. Deze wordt vier (4) maal per jaar genoteerd (1 januari, 1 april, 1 september en 1 oktober). Op de betalingsdag wordt het gemiddelde van deze vier (4) waarden gebruikt om de jaarlijkse interestlast van de ontlener te bepalen. De uitlener verbindt zich ertoe de berekening van de interestlast tijdig over te maken aan de ontlener zodat deze het verschuldigde bedrag uiterlijk op 20 december van elk jaar kan betalen. Bij niet tijdige aflossing van de lening mogen er verwijlintresten aangerekend worden.

Artikel 4

Het college keurt goed dat de stadspercelen, die door het college ter beschikking werden gesteld voor gebruik voor onderwijsdoeleinden, gedurende een periode van vijf jaar, gratis ter beschikking worden gesteld. 

Artikel 5

De stadsontvanger regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
investeringstoelage aan AG/SO  3.000.000,00 EUR budgetplaats:5174515000
budgetpositie:664
functiegebied:SDAC030112A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:intern
begrotingsprogramma:510090891
budgetperiode:1200
 nvt
investeringstoelage aan vzw BAOBAB 10.870.000,00 EUR budgetplaats:5174516000
budgetpositie:664
functiegebied:SDAC030112A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:intern
begrotingsprogramma:510090891
budgetperiode:1200
nvt

Artikel 6

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
Werkgroep verzelfstandiging

In samenwerking met de vzw BAOBAB onderzoeken of de vzw, mits eventuele aanpassing van de bestaande beheersovereenkomst, geschikt is om de opdrachten op zich te nemen:

  • Bouwheer;
  • Verdeler van containers;
  • Financier van containers voor onderwijsdoeleinden.
GAC / AG SO Uitklaren of er gewerkt kan worden met een raamcontract op afroep zodanig dat de verschillende IM’s rechtstreeks kunnen aankopen bij de leverancier, rekening houdend met de fiscaliteit. In dit verband is al afgesproken met AGION dat de subsidie voor de containers enkel aan de 1e IM gegeven wordt en niet teruggevorderd wordt op voorwaarde dat de modules opnieuw voor onderwijsdoeleinden worden gebruikt gedurende 20 jaar.
AG VESPA

Begeleiden van het opmaken van contracten voor de koop en eventuele doorverkoop van containers door de inrichtende machten.

  • Nog te onderzoeken of kosteloze overdracht mogelijk is tussen de IM’s mits overname van rechten en plichten (o.m. waarborg onderwijsdoeleinden, terugbetaling, waarborg subsidie) of BTW van toepassing is? Wat met de overdracht naar vzw Baobab als geen andere IM wil overnemen? Hoe verkoop door latere IM vermijden voor niet-onderwijsdoeleinden?
  • Omgevingswerken (grond) en verplaatsing modules zijn subsidieerbaar door AGION; hiervoor overwegen zij een kortere termijn voor terbeschikkingstelling (geen zakelijk recht voor 20 jaar meer). Valt het herstellen van de grond in de oorspronkelijke staat na gebruik hier ook onder?
AG VESPA

Opmaken overeenkomst per site voor de regeling van de zakelijke rechten op de terbeschikkingstelling van gronden voor de plaatsing van containers, ingebruikname van bestaande gebouwen of nieuwbouw door de IM mogelijk te maken, met name recht van opstal, erfpacht, verkoop of verhuur. Uitzoeken welke de meest geschikte formule per besliste locatie is van ter beschikking stellen van zakelijk recht, met respect voor de AGION-richtlijnen hierover.

  • Nog te onderzoeken of regeling voor overdracht onroerende goederen tussen IM’s die tussen openbare besturen geldt (nl. geen registratierecht ts openbare besturen en 50% vd notariskosten) ook geldt tussen andere IM’s
  • Verbouwingen (enkel relevant voor AG SO): AGION houdt in dit verband vast aan zakelijke rechten voor 30 jaar om project subsidieerbaar te houden – AGION aanvaardt dat er een zakelijk recht gegeven wordt met opzegclausule
  • Gronden: AGION houdt hier NIET vast aan zakelijke rechten voor 20 jaar, gezien de containers belangrijker zijn dan de grondrechten. Contractueel moet wel bepaald zijn dat een IM steeds eigenaar blijft van de containers voor onderwijsdoeleinden. De grond moet vanzelfsprekend wel ter beschikking gesteld worden voor de minimale periode dat de containers er op staan.
  • Elke overeenkomst en/of aankoop die onderwerp is van een subsidieerbaar dossier moet telkens door AGION worden gevalideerd.
FI Opmaak gemotiveerde uitbetalingsbesluiten voor de aanwending door AG SO van de 3.000.000,00 euro investeringstoelage.
FI / ACT

Opmaak gemotiveerde uitbetalingsbesluiten voor de aanwending door vzw BAOBAB van 10.870.000,00 euro investeringstoelage.

  • Voorwaarden onder dewelke de vzw Baobab deze middelen aan de IM’s mag uitbetalen betreffende locaties die door het college werden beslist gezien de hoogdringendheid van het capaciteitstekort in het basisonderwijs worden in onderling overleg tussen FI en ACT bepaald
FI Opmaken van financiële contracten tussen de vzw BAOBAB en de IM’s.
KA Nagaan of er een intentieverklaring van de minister van onderwijs kan verkregen worden voor de toekenning van de 9.709.000,00 EUR subsidies vooraleer de subsidie-aanvragen per locatie (concrete projecten) door de verschillende IM’s worden ingediend.