Terug

2012_CBS_02921 - Sociale Media - Zot Van A Facebook-pagina. Beheer door burger - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 23/03/2012 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, schepen; Leen Verbist, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Eddy Baelemans, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester
2012_CBS_02921 - Sociale Media - Zot Van A Facebook-pagina. Beheer door burger - Goedkeuring 2012_CBS_02921 - Sociale Media - Zot Van A Facebook-pagina. Beheer door burger - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

Momenteel beheert de bedrijfseenheid marketing & communicatie 2 stadsbrede Facebook-pagina’s: Zot Van A en Stad Antwerpen.

De pagina Zot Van A focust op belevingsinfo en is dan ook de pagina met het grootste aantal volgers. De pagina Stad Antwerpen werd traditioneel vooral gebruikt om droge, zakelijke stadsinfo te communiceren.

Omwille van strategische en communicatie-technische redenen moet er gekozen worden voor één stadsbrede Facebook-pagina die voornamelijk inzet op het belevingsverhaal. Ook omdat Facebook het niet toelaat om pagina’s van naam te veranderen, is de Stad Antwerpen-pagina daarvoor het meest relevante platform. Dat betekent wel dat de fans van Zot Van A in de kou blijven staan. Dus in plaats van de pagina stil te leggen of te verwijderen, moet er van de opportuniteit gebruik gemaakt worden om er een positief verhaal van te maken.

Argumentatie

Begin 2012 werd de algemene strategie ontwikkeld rond het inzetten van sociale media. Eén van de gekozen strategieën is om de burger te faciliteren en hem te stimuleren om zijn/haar verhaal te vertellen. Dat past in het kader van de doelstelling om de burger te betrekken bij het streven naar een maximale positieve beeldvorming over Antwerpen.

Naar analogie met het concept van de stadsdichter of de stadsarchitect heeft de bedrijfseenheid marketing & communicatie een concept uitgewerkt om ook een stads-Facebooker aan te stellen, een persoon die de Facebook-pagina Zot Van A beheert. Hierdoor wordt het huidige supportersgehalte van de pagina gemaximaliseerd en wordt het een platform om de ambassadeurs van de stad zelf hun verhaal over Antwerpen te laten vertellen. 

Hij/zij mag voor een afgesproken periode (richtlijn 14 dagen) zijn liefde voor de stad uitdrukken. Hij/zij schrijft over hoe het is om in Antwerpen te wonen, over Antwerps nieuws, neemt foto’s van zijn favoriete plekjes,... 

Er wordt gemikt op enthousiaste burgers die in Antwerpen wonen. Een bekende Antwerpenaar mág, maar het mag niet de norm worden. Mensen met een politiek mandaat mogen niet deelnemen.

De opdracht voor de burger tijdens zijn periode als stads-Facebooker is: ‘laat zien dat je zot bent van A’. 

De selectie van die persoon gebeurt door een jury binnen de bedrijfseenheid marketing & communicatie (hoofdredacteur DNA, hoofd kanalen, bedrijfsdirecteur, sociale media manager), op basis van redactionele criteria. Deze kwaliteitscontrole moet ervoor zorgen dat de beheerder zich bewust is van het feit dat hij een bepaalde opdracht heeft te vervullen; namelijk die van de stads-Facebooker, niets meer, niks minder. 

De criteria waarop de Facebook-beheerder wordt beoordeeld zijn gebaseerd op de criteria die voor alle kanalen worden gebruikt. Het is aangewezen dat de stad als volgt communiceert, zowel qua taalgebruik als inhoudelijk:

  • van volwassene tot volwassene;
  • voor iedereen;
  • betrokken;
  • gedreven, geëngageerd, daadgericht;
  • vooruitstrevend, ambitieus;
  • positief ingesteld;
  • bescheiden zelfzeker, fier.

De exacte voorwaarden zullen in nauw overleg worden opgesteld met de juridische dienst.

De beheerder zal zich tijdens zijn opdracht moeten houden aan de voorwaarden opgesteld door Facebook zelf, zoals het respecteren van de rechten van derden, bijvoorbeeld het niet-discriminatiebeginsel, het recht op afbeelding, het recht op privacy,... Er mag ook geen beledigende of hatelijke taal gebruikt worden. De stad zal de beheerder in die zin dan ook vragen de stad te vrijwaren voor aanspraken van derden als gevolg van de door de beheerder geposte inhoud op onze Facebook-pagina.

Beleidsdoelstellingen

Door zich te profileren als een sterk merk streeft de stad naar een maximale positieve beeldvorming over Antwerpen als de meest aantrekkelijke leefomgeving voor wie er woont, werkt of op bezoek komt
Uitbouw van een geïntegreerd beleid met het oog op kwalitatieve, klantvriendelijke, wervende en toegankelijke communicatiekanalen
Evaluatie en optimalisatie van digitale kanalen

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt goed dat de Facebook-pagina Zot Van A beheerd kan worden door burgers die voldoen aan de redactionele criteria. 

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe voor de stad geen financiële gevolgen.