Het Gemeentedecreet van 15 juli 2005, inzonderheid artikel 57 §3,1° bepaalt dat het college de daden van beheer over gemeentelijke inrichtingen en eigendommen binnen de door de gemeenteraad vastgestelde algemene regels dient uit te voeren.
In haar zitting van 10 juni 2005 (jaarnummer 6639) keurde het college de werking van de patrimoniumcel goed, die onder andere advies verstrekt bij de invulling van leegstaande ruimte. Deze cel is intussen omgevormd tot de afdeling huisvesting die de ruimte in stedelijk bedrijfsvastgoed (vroegere niet-financieel patrimonium) beheert en streeft naar een efficiënt ruimtegebruik door stadsdiensten vanuit kostenbesparend oogpunt. Op 9 mei 2008 (jaarnummer 5706) erkende het college de huisvestingscommissie in haar adviserende en superviserende rol bij de optimalisatie van het patrimonium en keurde goed dat alle huisvestingsvragen verplicht aan de huisvestingscommissie moeten voorgelegd worden voor advies.
Op 6 februari 2009 (jaarnummer 1517) keurde het college goed dat de terreinen en lokalen van het binnenfort van Fort 8 (Schansstraat - Hoboken) ontwikkeld zal worden tot jeugdculturele zone, in samenwerking met vzw Scheldapen.
Op 23 december 2011 keurde het college goed dat cultuur, sport & jeugd het naaiatelier "Madame Tirette" (project gewonnen met TROEF!) installeert in de Borgerhoutsestraat 30-32, 2140 Antwerpen van 19 december 2011 tot 1 december 2012.
SWAT is een netoverschrijdend niet-residentieel opvanginitiatief dat voorziet in de zorg voor de opvang van tijdelijk niet-schoolbare jongeren. De jongeren leggen een traject af dat hen zo vlug mogelijk in staat stelt weer te functioneren op school.
SWAT richt zich op leerlingen uit het secundair onderwijs in Antwerpen die herhaaldelijk orde - of tuchtmaatregelen kregen, die onvoldoende effect bleken te hebben waardoor uitsltuiting van de school noodzakelijk bleek. Op het moment van de aanmelding bij SWAT, zijn de jongeren niet gebaat met een herinschrijving in het regulier onderwijsaanbod (dus tijdelijk niet-schoolbaar). SWAT biedt de jongeren een individueel traject op maat aan met de bedoeling om zo snel mogelijk terug naar het regulier onderwijs te stromen.
Tot eind 2011 was SWAT gehuisvest in Fort 8. Het hele binnenfort werd in concessie gegeven van vzw Scheldapen, dus moest SWAT verhuizen. Vroeger ressorteerde SWAT onder vzw Baobab. Sinds begin 2012 werd SWAT opgedeeld en zetten vzw Elegast en vzw Arktos elk hun schouders onder een deel van het project.
De beoordelingscommissie nam voor de twee vzw's een trapsgewijze beslissing:
1. Akkoord met het verlenen van een concessie als er binnen het stedelijk bedrijfsvastgoed ruimte beschikbaar is.
2. Als er binnen het stedelijk bedrijfsvastgoed geen ruimte beschikbaar is, akkoord met het aanbieden van een marktconforme vergoeding met subsidies, op voorwaarde dat er binnen het financieel patrimonium ruimte is en dat er subsidie beschikbaar is.
3. Akkoord met een niet gesubsidieerde marktconforme verhuring, als actieve stad voor een subsidie kan zogen en er ruimte beschikbaar is binnen het financieel patrimonium.
Binnen het stedelijk bedrijfsvastgoed is er maar ruimte om 1 vzw te huisvesten: vzw Elegast.
vzw Elegast vangt 15 jongeren op. Ze hebben hiervoor klaslokalen, atelier - en kantoorruimte nodig. Deze ruimtes kunnen in de Borgerhoutsestraat 30-32 worden ingericht. Een ander pluspunt is de aanwezigheid van het jeugdcentrum de Branderij, waar mogelijks mee kan worden samengewerkt door vzw Elegast.
vzw Elegast krijgt 256 m² ter beschikking voor de opvang van de jongeren, rekening houdend met de ruimtenormen die gelden binnen de stad. Het pand wordt volledig in concessie gegeven van vzw Elegast, onder volgende voorwaarden:
Patrimoniumonderhoud/huisvesting werkt een verdeelsleutel uit om de kosten te verdelen.
Het college keurt goed om 256 m² in de Borgerhoutsestraat 30-32 | 2140 Antwerpen in concessie te geven aan vzw Elegast voor het project SWAT.
Het college geeft opdracht aan:
| dienst | opdracht |
| AG VESPA | opmaken van een concessieovereenkomst tussen de stad Antwerpen en vzw Elegast met actieve stad als moederbedrijf |