Terug

2012_CBS_00987 - Uitbetaling toelage - Preventief gezondheidsbeleid - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 03/02/2012 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester; Robert Voorhamme, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Leen Verbist, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Güler Turan, schepen; Eddy Baelemans, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester
2012_CBS_00987 - Uitbetaling toelage - Preventief gezondheidsbeleid - Goedkeuring 2012_CBS_00987 - Uitbetaling toelage - Preventief gezondheidsbeleid - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiële opmerkingen

Indien het een uitgave op exploitatiebudget betreft, is de procedure voor het uitbetalen van toelagekredieten op het exploitatiebudget zoals jaarlijks goedgekeurd door het college van toepassing.

Aanleiding en context

Op 30 mei 2011 (jaarnummer 00747) besliste de gemeenteraad om het subsidiereglement gezondheidspromotie goed te keuren. Dit subsidiereglement trad in werking op 1 juli 2011. Het reglement voorziet onder welomschreven voorwaarden subsidies voor preventieve gezondheidsacties rond verschillende thema's, zoals bijvoorbeeld gezonde voeding en beweging, tabakspreventie, preventie van infectieziekten, kankerpreventie, seksuele gezondheid, geestelijke gezondheid. 

Het college besliste op op 23 december 2011 (jaarnummer 16999) om de procedure voor het uitbetalen van toelagekredieten exploitatiebudget 2012 goed te keuren.

Argumentatie

Deze organisatie dient een ontvankelijk aanvraag in:

Datum aanvraag Aanvragende organisatie Titel activiteit  Aangevraagd bedrag
17 januari 2012 GAMS vzw Neen! tegen vrouwenbesnijdenis 750,00 EUR

 

Zes februari is de internationale dag tegen genitale verminking van vrouwen. Dit is de aanleiding voor Groupe pour l’abolition des mutilations (GAMS) om die dag een sensibiliserende activiteit te organiseren in Antwerpen. De keuze voor Antwerpen is bewust gemaakt: uit een studie in opdracht van de federale overheid over de prevalentie van en het risico op vrouwelijke genitale verminking in België blijkt dat Antwerpen de tweede regio is na Brussel met de meeste meisjes en vrouwen die besneden zijn of het risico lopen om besneden te worden. In Antwerpen is het nodig om:

  • kennis en informatie te bieden aan professionelen die in aanraking komen met deze vrouwen over de gevolgen van dit fenomeen;
  • politici en de dienstverlenende sector te sensibiliseren rond die problematiek;
  • de getroffen gemeenschappen te informeren en te sensibilseren.

GAMS hoopt op die manier een basis te leggen om in Antwerpen een ankerpunt van de organisatie uit te bouwen van waaruit preventie en begeleiding kan geboden worden. Voor deze actie heeft GAMS gekozen om een voortrekster in de strijd tegen de seksuele verminking een concert te laten geven. Tijdens dit concert zal interactief met het publiek het thema seksuele verminking aan bod komen. Dit is een gebruikelijke werkwijze binnen Afrikaanse gemeenschappen. Het is de bedoeling daardoor een veel ruimer publiek te bereiken dan voor een conferentie of studiedag. Het concert vangt aan met een persconferentie en een informatieve inleiding.

De dienst preventief gezondheidsbeleid heeft de aanvraag getoetst aan de kwaliteitscriteria. Seksuele verminking is de oorzaak van zowel fysische als psychische gezondheidsproblemen. In die zin sluit het thema aan bij de bedoeling van de toelage. De activiteit wordt mee gedragen door het Instituut voor Tropische Geneeskunde en het Afrikaans Platform. Zij kunnen de kanalen aanreiken om zowel de professionelen als de gemeenschappen in Antwerpen te bereiken. De dienst preventief gezondheidsbeleid verwacht dat dit een aanzet geeft tot het uitbouwen van een werking van GAMS in het Antwerpse.

Juridische grond

Wet van 14 november 1983 betreffende de controle op de toekenning en op de aanwending van sommige toelagen en gemeenteraadsbesluit van 18 december 2006 (jaarnummer 2730) dat het reglement op de toelagen vastlegt.

Beleidsdoelstellingen

Iedere Antwerpenaar krijgt maximale kansen en stimuli tot toegang naar kwaliteitsvolle gezondheidszorg op maat.
Iedere Antwerpenaar is bewust van de belangrijkste fysieke en psychische gezondheidsrisico’s via informatie , sensibilisatie, promotie en preventie
Intermediairen (gezondheidwerkers, artsen,verenigingen,…) worden ondersteund zodat zij hun opdracht op vlak van gezondheidsbevordering of ziektepreventie beter kunnen vervullen en kwalitatieve hulpverlening kunnen bieden.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de uitbetaling van een toelage voor een bedrag van 750,00 EUR aan GAMS vzw goed.

Artikel 2

De stadsontvanger verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon

GAMS vzw

Rue Traversière 125, 1210 Brussel

NDC:0458 323 119

Rekeningnummer:BE 37 0012 8683 3928

750,00 EUR budgetplaats:5130500000
budgetpositie:649
functiegebied:SDLB020309A00000
subsidie:SUB_NR
fonds:INTERN
begrotingsprogramma:510200980
budgetperiode:1200
 4505008587