Op 27 augustus 2004 (jaarnummer 9385) keurde het college de nieuwe huisstijl voor de stedelijke communicatieproducten goed.
Op 17 juni 2005 (jaarnummers 7018 en 7019) werden aanpassingen aan het merkmodel en de visuele uitwerking ervan goedgekeurd door het college.
In het Bestuursakkoord 2007-2012, rubriek 469, staat dat het bestuur de “éénmerkstrategie” wil behouden en nog beter wil laten toepassen in de verschillende geledingen van de stad en haar dochters.
Op 20 mei 2011 (jaarnummer 10394) keurde het college de principes voor de uitwerking en de implementatie van een merkarchitectuur voor de groep stad Antwerpen goed. In hetzelfde besluit gaf het college de opdracht aan marketing & communicatie om gesprekken te voeren met de betrokken entiteiten en op basis van deze gesprekken de indeling op te maken van alle entiteiten binnen de goedgekeurde merkarchitectuur. Deze indeling moet opnieuw aan het college worden voorgelegd. Ook werd er in dat collegebesluit de opdracht gegeven aan marketing & communicatie om de merkarchitectuur operationeel te vertalen in huisstijlrichtlijnen en deze ook ter kennisname aan het college voor te leggen.
Een merkarchitectuur is een schematische en theoretische weergave van hoe, binnen de éénmerkstrategie, de verschillende diensten binnen de onderdelen van de groep stad Antwerpen zich verhouden tot het moedermerk dat is vormgegeven door middel van de stralende A en de baseline “’t Stad is van iedereen”. Concreet betekent dit dat we in de merkarchitectuur vastleggen hoe de verschillende diensten of entiteiten binnen de groep stad Antwerpen de stedelijke huisstijl toepassen – en vooral ook waarom.
Huisstijlrichtlijnen
De merkarchitectuur voor de groep stad Antwerpen omvat 5 categorieën:
Voor elke categorie worden de richtlijnen voor de toepassing van de huistijl en voor de visualisering van de intrastedelijke samenwerkingen omschreven.
De visuele voorbeelden van de hieronder omschreven richtlijnen, zitten als bijlage bij dit besluit.
Bij onderstaande tabel hoort volgende legende:
|
Categorie |
Richtlijnen huisstijl |
Richtlijnen huisstijl bij samenwerking |
|
Moedermerk
|
|
|
|
Descriptor
|
|
|
|
Submerk
|
Er worden vrijheden toegestaan binnen de huisstijl:
Er gelden ook beperkingen:
|
1/ Samenwerking tussen submerk en descriptor (wanneer descriptor geen district is) Het submerk behoudt zijn logoblokje. Tekstueel wordt er wel de zin ‘een samenwerking tussen *submerk* en *descriptor* toegevoegd. Indien het submerk een eigen lettertype heeft, mag het dit ook gebruiken. 2/ Samenwerking tussen submerk en district Het submerk behoudt zijn logoblokje. Omdat de districten een uitzondering zijn toegestaan bij samenwerking behouden ze ook hun descriptorblokje in een samenwerking met een submerk. Tekstueel wordt er niets meer toegevoegd omdat alle informatie over afzenders reeds in de blokjes is opgenomen. Indien het submerk een eigen lettertype heeft, mag het dit ook gebruiken. Indien er in totaal drie of meer partners zijn wordt alles tekstueel vermeld. 3/ Samenwerking tussen 2 submerken
|
|
Co-branding
|
De huisstijl voor co-branding is maatwerk en wordt in samenspraak met beide partners ontwikkeld. Marketing & communicatie superviseert de ontwikkeling van de gemeenschappelijke huisstijl. Krijtlijnen daarbij zijn:
|
Dit is een onderdeel van het maatwerk dat gedaan wordt in het kader van de ontwikkeling van de huisstijl voor de co-branding. |
|
Endorsement
|
|
Het betreft hier een andere huisstijl. De stad bepaalt hier geen richtlijnen voor. |
Voor elke categorie worden ook de richtlijnen voor sponsoring omschreven.
|
Categorie |
Richtlijnen sponsoring |
|
Moedermerk |
Het sponsorlogo is de stralende A met strikte richtlijnen voor grootte en plaatsing. Er wordt een minimale en maximale grootte ten opzichte van het formaat van de communicatie bepaald en het logo wordt steeds in een herkenbare sponsorruimte geplaatst. |
|
Descriptor |
Het sponsorlogo is de stralende A+descriptor met strikte richtlijnen voor grootte en plaatsing. Er wordt een minimale en maximale grootte ten opzichte van het formaat van de communicatie bepaald en het logo wordt steeds in een herkenbare sponsorruimte geplaatst. Indien er meer dan 2 stadssponsors zijn, wordt enkel de A gebruikt. |
|
Submerk |
Het sponsorlogo is de stralende A+logo submerk met strikte richtlijnen voor grootte en plaatsing. Er wordt een minimale en maximale grootte ten opzichte van het formaat van de communicatie bepaald en het logo wordt steeds in een herkenbare sponsorruimte geplaatst. Indien er meer dan 2 stadssponsors zijn, wordt enkel de A gebruikt. |
|
Co-branding |
Het sponsorlogo is de stralende A+co-brand met strikte richtlijnen voor grootte en plaatsing. Er wordt een minimale en maximale grootte bepaald ten opzichte van het formaat van de communicatie en het logo wordt steeds in herkenbare een sponsorruimte geplaatst. |
|
Endorsement |
Het betreft hier een andere huisstijl. De stad bepaalt hier niet de richtlijnen voor. |
De technische specificaties van deze huisstijlrichtlijnen worden in een aangepaste huisstijlgids neergeschreven.
Indeling entiteiten
Op basis van de eerder door het college goedgekeurde criteria en met input uit de gesprekken die gevoerd werden met de betrokken entiteiten, heeft marketing & communicatie een indeling van de entiteiten binnen de merkarchitectuur opgemaakt. Als bijlage bij dit besluit zit een inventaris waarin alle entiteiten van de groep stad Antwerpen in een categorie werden geplaatst.
De criteria voorzien dat er een collegiale beslissing nodig is om te bepalen of een entiteit tot de categorie submerk of endorsement kan behoren.
Volgende entiteiten zitten in de categorie submerk:
Volgende entiteiten zitten in de categorie endorsement:
Niet alle entiteiten van de groep stad Antwerpen werden opgenomen in deze inventaris. Voor een aantal entiteiten zijn er verdere gesprekken nodig om te bekijken op welke manier zij kunnen ingepast worden in de merkarchitectuur of hoe zij de huisstijlrichtlijnen kunnen toepassen:
De inventaris is niet limitatief. Wanneer aan bijkomende entiteiten een plaats in de merkarchitectuur moet worden toegewezen zal marketing & communicatie dit in overleg met de entiteit doen op basis van de goedgekeurde criteria. Wanneer op basis van de criteria blijkt dat deze entiteiten dan in de categorie submerk of endorsement valt, zal marketing & communicatie dit ter goedkeuring aan het college voorleggen.
Het college keurt de huisstijlimplicaties van de merkarchitectuur goed.
Het college keurt de inventaris als bijlage bij dit besluit waarin alle entiteiten van de groep stad Antwerpen in een categorie van de merkarchitectuur werden geplaatst goed.
Het college beslist volgende entiteiten in te delen als submerk:
Het college beslist volgende entiteiten in te delen in de categorie endorsement:
Het college geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| MC |
|