Terug

2011_GR_01096 - Duurzame ontwikkeling - EcoScholen. Aanpassing werking en subsidiereglement - Goedkeuring

gemeenteraad
ma 19/09/2011 - 19:00 Raadzaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Patrick Janssens, burgemeester-voorzitter; Robert Voorhamme, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Marc Van Peel, schepen; Luc Bungeneers, schepen; Guy Lauwers, schepen; Güler Turan, raadslid; Leen Verbist, schepen; Staf Neel, raadslid; Hilda Vienne, raadslid; Johan Van Brusselen, raadslid; Bob Hulstaert, raadslid; Filip Dewinter, raadslid; Nahima Lanjri, raadslid; Jan Penris, raadslid; Ann Coolsaet, raadslid; Hugo Verhelst, raadslid; Erwin Pairon, raadslid; Claude Marinower, raadslid; Gerolf Annemans, raadslid; Kathleen Van Brempt, raadslid; Freya Piryns, raadslid; Caroline Drieghe, raadslid; Youssef Slassi, raadslid; Wim Wienen, raadslid; Suzette Verhoeven, raadslid; George Ver Eecke, raadslid; Ergün Top, raadslid; Staf Wouters, raadslid; Hugo Coveliers, raadslid; Anke Van dermeersch, raadslid; Fauzaya Talhaoui, raadslid; Maya Detiège, raadslid; Karim Bachar, raadslid; Bart De Wever, raadslid; Monica De Coninck, schepen; Bruno Valkeniers, raadslid; Sener Ugurlu, raadslid; Greet van Gool, raadslid; Bart Martens, raadslid; Eva Mangelschots, raadslid; Toon Wassenberg, raadslid; Peggy Pooters, raadslid; Jo Vermeulen, raadslid; Eva Wuyts, raadslid; Seppe De Blust, raadslid; Wim Van Osselaer, raadslid; Kris Luyckx, raadslid; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Tanja Smit, raadslid; Chris Calluy, raadslid; Fatma Akbas, raadslid; Frank Hosteaux, raadslid; Suzy Lismont-Cools, raadslid; Eddy Baelemans, korpschef

Verontschuldigd

Philip Heylen, schepen; Jurgen Verstrepen, raadslid

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Patrick Janssens, burgemeester-voorzitter
2011_GR_01096 - Duurzame ontwikkeling - EcoScholen. Aanpassing werking en subsidiereglement - Goedkeuring 2011_GR_01096 - Duurzame ontwikkeling - EcoScholen. Aanpassing werking en subsidiereglement - Goedkeuring

Motivering

Algemene financiële opmerkingen

Het budget voorzien in 2012 voor subsidies aan EcoScholen bedraagt 47.000,00 EUR onder voorbehoud van goedkeuring van de begrotingsopmaak 2012 door college, gemeenteraad en hogere overheid.

Regelgeving: bevoegdheid

De gemeenteraad is bevoegd voor de vaststelling van gemeentelijke reglementen.

Aanleiding en context

Op 4 december 2009 besliste het college (jaarnummer 17331) te starten met een pilootfase van het project EcoScholen (werknaam ecocharter).

Op 20 september 2010 besliste de gemeenteraad (jaarnummer 1158) het subsidiereglement voor EcoScholen goed te keuren.

EcoScholen wil kleuter-, lagere en secundaire scholen van alle onderwijsnetten binnen de stad Antwerpen ondersteunen bij het opzetten en onderhouden van een duurzaam milieubeleid op school. Scholen die EcoSchool worden, ondertekenen met de stad een EcoCharter met een aantal engagementen. Zij kunnen kiezen voor een EcoMini niveau met basisengagementen of een EcoMaxi niveau met grotere engagementen.

EcoScholen kunnen werken rond vijf verschillende thema’s:

  • afval en duurzame materialen;
  • energie en klimaat;
  • duurzame voeding;
  • water;
  • natuur.

Scholen die zich engageren, krijgen ondersteuning van de stad: advies op maat, educatieve ondersteuning en logistieke of financiële ondersteuning. Met deze steun wil de stad zoveel mogelijk drempels wegnemen voor scholen om een duurzaam milieubeleid en bijhorende acties te ontwikkelen.

Tot juni 2011 schreven 64 scholen zich in als EcoSchool.

Argumentatie

Onder de scholen die deelnemen als EcoSchool, werd in april en mei 2011 een telefonische enquête gehouden om de effecten en de methodiek van het project EcoScholen te evalueren.

De dienst algemeen onderwijsbeleid en de provinciale afdeling van Milieuzorg op School werd op 29 juli 2011 advies gevraagd.

Resultaten evaluatie

Uit de evaluatie met de bestaande EcoScholen bleek dat de scholen tevreden zijn met het programma, maar dat enkele aanpassingen de impact zouden kunnen verhogen.
Sinds hun deelname als EcoSchool:

  • is 91% of meer van de scholen (afhankelijk van het thema) zich meer bewust van haar impact op het milieu.
  • 71% van de scholen die rond energie werkt, zegt minder energie te verbruiken.
  • 76% van de scholen die rond afval werkt, zegt dat ze haar afvalhoeveelheid heeft zien dalen.
  • Alle scholen die rond natuur werken, hebben sindsdien meer natuur op school.
  • Alle scholen die rond duurzame voeding werken, besteden meer aandacht aan het thema.
  • hebben in meer dan 85% van de scholen, leerkrachten en schoolteam meer kennis over milieuthema’s en een meer positieve houding tegenover milieuthema’s. 75% van de scholen zet meer milieuacties op.
  • gaan de leerlingen in 85% van de scholen bewuster om met milieuzorg op school. Bij 65% van de scholen dragen de ouders ook meer bij aan een milieuvriendelijke school.

Over de methodieken van EcoScholen zijn de scholen over het algemeen tevreden.

  • 98% kent het EcoCharter, 76% vindt het een echte verbintenis.
  • Scholen werd gevraagd om de logistieke, financiële, adviserende en educatieve steun te beoordelen. Zij vinden logistieke steun het minst belangrijk. Als ze een prioriteit moeten opgeven, kiest 29% voor de subsidie, 27% voor educatie, 25% voor advies en 18% voor logistieke steun. Op de vraag welke ondersteuning het minst belangrijk is, gaf 1/5 van de scholen geen antwoord. Zij vinden alle ondersteuning belangrijk. De andere scholen wezen vooral de logistieke ondersteuning aan als minst belangrijk (45%), gevolgd door de subsidie (21%) en advies en educatie (beiden 17%).
  • Op de vraag of scholen het project ook zonder subsidie zouden doen, antwoordde 55% hier bevestigend op. 16% van deze scholen voegde er evenwel zelf aan toe dat het dan moeilijker zou worden en langer zou duren. 35% zou het project niet hebben uitgevoerd zonder de subsidie.
  • Scholen willen meer opvolging en uitwisselingsmomenten van goede voorbeelden.

Uit een evaluatie met Milieuzorg op School en de medewerkers van EcoScholen bleek het volgende.

  • De verschillende voorwaarden en regels voor de verschillende thema’s werken verwarrend. Ze zijn beter voor alle thema’s gelijk.
  • Het onderscheid tussen EcoMini en EcoMaxi is qua engagement groot, maar qua verschil in geboden ondersteuning klein.
  • Sommige scholen hebben nood aan een hogere financiële ondersteuning. De financiële kanalen die zij hier in het verleden voor konden aanspreken, vallen binnenkort grotendeels weg.

Conclusies

  • EcoScholen heeft een duidelijk effect op de milieuwerking op school.
  • Logistieke steun vinden de scholen het minst belangrijk, financiële steun het meest belangrijk.
  • Voor een beperkt aantal scholen is er nood aan hogere financiële ondersteuning.
  • Alle thema’s moeten dezelfde regels hebben.
  • Scholen willen meer opvolging en uitwisselingsmomenten.

Aanpassingen aan het huidige reglement

  • De rechtstreekse logistieke steun wordt afgeschaft. Scholen kunnen een subsidie aanvragen waarmee ze materialen kunnen aankopen.
  • De tweejaarlijkse subsidie voor EcoMini scholen daalt van 400,00 euro naar 300,00 euro. De tweejaarlijkse subsidie voor EcoMaxi scholen blijft 600,00 euro.  Alle EcoScholen hebben recht op deze tweejaarlijkse subsidie. Deze subsidie dient als tussenkomst in de kosten van de scholen voor de uitvoering van een duurzaam milieubeleid op school.
  • De regels voor alle thema’s worden gelijkgetrokken. Dit betekent dat over alle thema’s EcoMini scholen recht hebben op een tweejaarlijkse subsidie van 300,00 euro en EcoMaxi scholen op een tweejaarlijkse subsidie van 600,00 euro. De afwijkende regels voor scholen die rond energie werken (elk jaar een subsidie tussen 100,00 en 500,00 euro) of duurzame voeding (mogelijkheid tot fruitsubsidie van 1,50 tot 2,50 euro per leerling) worden dus afgeschaft.
  • Via een jaarlijkse wedstrijdoproep krijgen alle EcoScholen met EcoMaxi niveau de kans om een voorstel voor een vernieuwend en doorgedreven project in te dienen dat gaat over één of meerdere thema's van EcoScholen. Het project moet een duidelijke, gedragen visie hebben, moet de verschillende doelgroepen betrekken en moet educatief verankerd zijn. De hele school werkt met andere woorden intensief samen rond dit project. Jaarlijks krijgt één EcoSchool een premie van maximaal 7.500,00 euro voor de realisatie van haar project.
  • Om opvolging te garanderen, krijgen alle deelnemende scholen een halfjaarlijks bezoek van hun ecoadviseur. Op dat moment worden de huidige en geplande acties bekeken en geëvalueerd, wordt bijkomend advies gegeven en worden de scholen herinnerd aan hun engagementen.

Voor scholen die reeds zijn ingestapt, gelden de regels van het voorgaande reglement tot en met het einde van hun tweejaarlijkse deelname.

Procedure voor aanvraag subsidies

De procedure voor de tweejaarlijkse subsidie voor Ecoscholen is samengevat als volgt:

  • de school schrijft zich als Ecoschool in voor een of meerdere thema's en engageert zich zo voor een periode van twee jaar als Ecoschool met EcoMini- of Ecoschool met EcoMaxi-niveau;
  • de school kan vanaf inschrijving tot uiterlijk zes maanden voor het verstrijken van de deelnameperiode subsidie voor specifieke acties aanvragen;
  • na goedkeuring door het college wordt de subsidie aan de school uitbetaald;
  • uiterlijk twee maanden na afloop van deelname als Ecoschool dient de school een kopie van de facturen in die met de subsidie betaald zijn;
  • indien blijkt dat de subsidie niet of niet volledig aangewend is waarvoor ze verstrekt is, is de aanvrager verplicht de subsidie geheel of gedeeltelijk terug te betalen.

De procedure voor de wedstrijd voor Ecoscholen is samengevat als volgt:

  • Ecoscholen met EcoMaxi-niveau kunnen zich het hele jaar door aanmelden voor advies en begeleiding bij het opmaken van een voorstel;
  • tegen 15 december dient de school een planningsaanvraag in;
  • de beoordelingscommissie selecteert de drie beste planningsaanvragen;
  • de drie geselecteerde scholen dienen tegen 1 april een volledig projectvoorstel in;
  • het college beslist op advies van de de beoordelingscommissie over de winnaar van de wedstrijd;
  • de winnende school begint vanaf 1 september met de uitvoering van het project;
  • de uitbetaling van de subsidie gebeurt in twee schijven: de eerste schijf van 50% bij goedkeuring, de tweede schijf van 50% na indiening van een projectverslag en een kopie van de facturen die met de subsidie betaald zijn;
  • indien blijkt dat de subsidie niet of niet volledig aangewend is waarvoor ze verstrekt is, is de aanvrager verplicht de subsidie geheel of gedeeltelijk terug te betalen.

Juridische grond

De wet van 14 november 1983 betreffende de controle op de toekenning en op de aanwending van sommige toelagen en het reglement op de toelagen (gemeenteraadsbesluit van 18 december 2006, jaarnummer 2730) zijn van toepassing.

Beleidsdoelstellingen

04 - Leefmilieu
Evolueren naar een klimaatneutrale en ecologisch duurzame werking
Personeel, scholen en evenementen sparen energie en milieu
Energie en Milieu Antwerpen werkt voor alle schoolnetten het instrument ecocharter uit met verschillende modules en faciliteert het de uitwerking van modules rond water en verkeer  - met SW -, propere school en groene school - met SB

Besluit

De gemeenteraad keurt eenparig het volgende besluit goed.

De gemeenteraad beslist:

Artikel 1

De gemeenteraad beslist om het aangepaste project EcoScholen open te stellen voor alle Antwerpse kleuter-, lagere en secundaire scholen. EcoScholen die het EcoCharter onderschrijven, hebben recht op advies op maat en financiële en educatieve ondersteuning vanwege de stad. Dit project met aangepaste ondersteuning treedt in werking op 1 oktober 2011 en vervangt de voorgaande werking voor EcoScholen, die goedgekeurd werd door het college op 4 december 2009 (jaarnummer 17331).

Artikel 2

De gemeenteraad keurt het aangepaste subsidiereglement voor EcoScholen goed. Dit subsidiereglement treedt in werking op 1 oktober 2011 en vervangt het voorgaande subsidiereglement voor EcoScholen, dat goedgekeurd werd door de gemeenteraad op 20 september 2010 (jaarnummer 1158).

Artikel 3

Onder voorbehoud van goedkeuring van de begrotingsopmaak 2012 verleent de stadsontvanger zijn visum voor het dienstjaar 2012 en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
Subsidie aan EcoScholen 47.000,00 EUR budgetplaats: 5152500000
budgetpositie: 649
functiegebied: FDSW020403A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 510040320
budgetperiode: 1200

n.v.t.